Start Informacje Duszpasterskie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 4 czerwca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 4 czerwca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 04 czerwca 2017 06:48

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 4 czerwca 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 4 VI – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki”)

Poniedziałek – 5 VI – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Wtorek – 6 VI – wsp. dow. św. Norberta, bpa

I Środa – 7 VI – wsp. dow. bł. oo. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, męcz.

Czwartek – 8 VI – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; wsp. św. Jadwigi Królowej (opuszcza się)

Piątek – 9 VI – wsp. dow. św. Efrema, diak. i dokt. Kośc.

Sobota – 10 VI – wsp. bł. Bogumiła, bpa

Niedziela – 11 VI – Uroczystość Najświętszej Trójcy; albo: wsp. św. Barnaby, Apostoła i męcz. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jest przypomnieniem każdemu o działaniu Ducha Świętego w życiu Kościoła i każdego z nas.
 2. Przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Dzień Pięćdziesiątnicy, do której przygotowywaliśmy się w nowennie.
 3. Dzisiejsza Niedziela Pentekosty kończy w kalendarzu liturgicznym Okres Wielkanocny – okres Komunii Świętej wielkanocnej trwa jeszcze tydzień dłużej, tj. do przyszłej niedzieli „Trójcy Przenajświętszej” włącznie.
 4. Jest to też I niedziela czerwca – stąd w miejsce homilii, pod koniec każdej Mszy św., Adoracja Najświętszego Sakramentu (i śpiew hymnu do Ducha Świętego).
 5. Także w tę niedzielę po „prymarii” (po 7:00) – zmiana tajemnic męskich.
 6. Dzisiejsza niedziela (4 VI) jest także Dniem Dziękczynienia w Polsce. Komunikatu Biskupa o nowej wspólnocie zakonnej.
 7. W naszej diecezji dziś w Tarnowie w Sanktuarium MB Fatimskiej o godz. 11:00 uroczysta Koronacja Figury MB Fatimskiej.
 8. Jeszcze raz przypominam, iż Koronę tę poświęcił papież Franciszek, a koronacji dokona ks. kard. St. Dziwisz przy współudziale ks. bpa A. Jeża. Szczegółowy program – na plakacie.
 9. Jednocześnie jest to także Diecezjalna Pielgrzymka DSM, w tym roku połączona z piękną uroczystością Koronacji Matki Bożej.
 10. Również dziś (4 VI) w szkole w Królowej Górnej świętuje się patronalną uroczystość szkolną połączoną z obchodami Dnia Dziecka i Święta Rodziny (rozpocznie się ona Mszą św. szkolną o 13:30 w nowym kościele, a po niej przejście do szkoły i tam dalsze obchody).
 11. Podczas tejże Mszy św. szkolnej o 13:30 zaśpiewa dziecięca schola parafialna.
 12. Natomiast Msza św. parafialna jest dziś bez zmian, czyli tradycyjnie o 14:30 w starym kościele.
 13. W jutrzejszy poniedziałek (5 VI) w liturgii obchodzi się Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
 14. W poniedziałek (5 VI) – w ten „II dzień” Msze św. sprawowane są w porządku półświąteczny: g. 7:00 – 9:00 – 10:30 i 17:00.
 15. W tym tygodniu 7 VI przypada I środa czerwca (w naszej parafii misyjna – adoracja, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 16. Pod środową datą (7 VI) do Martyrologium Rzymskiego wpisani są męczennicy bł. o. Zbigniew Strzałkowski z naszej diecezji i bł. o Michał Tomaszek z diecezji bielsko-żywieckiej. Wspomina się ich w tym dniu zwłaszcza w miejscach z nimi związanych.
 17. W czwartek w dawnej oktawie „Zielonych Świąt” – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana: 6:30 i 18:00.
 18. W tym dniu wyznaczona jest przez ks. Biskupa „Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Tarnowskiej”.
 19. Także we czwartek (8 VI) w Tarnowie Zjazd Szkolnych Kół Caritas.
 20. W najbliższy piątek o 18:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Antoniego Bochenka.
 21. W sobotę 10 VI – diecezjalna pielgrzymka Akcji Katolickiej do Częstochowy (od nas wyjeżdża 11 osób).
 22. W najbliższą niedzielę (11 VI), czyli w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej zwyczajowo zbiórka do puszek przed świątyniami naszej diecezji na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie.
 23. Również w tę II niedzielę czerwca (11 VI) – zmiana tajemnic żeńskich po 7:00; też w II niedzielę – składka na potrzeby parafii).
 24. Rozpoczął się czerwiec, miesiąc poświęcony w „czerwcówkach” Najśw. Sercu Pana Jezusa – po każdej Mszy św. w dni powszednie i po ostatniej Mszy św. w niedziele i święta odmawiać będziemy Litanię i Akt Oddania NSPJ.
 25. Przypomina nam o tym przesłanie samego Jezusa w objawieniach św. siostrze Małgorzacie Marii Alacoque w Pray-le-Moniale.
 26. Hasła na ołtarzach na tegoroczne Boże Ciało 2017: Ja jestem Chlebem żywym (ołtarz główny); I ołtarz: Przyjdźcie do Mnie wszyscy; II ołtarz: Bierzcie i jedzcie; III ołtarz: Aby wszyscy stanowili jedno; IV ołtarz: Idźcie i głoście.
 27. Ołtarze wykonują grupy dziesiętników: Krystyny Michalik (I – po 300 metrach trasy), Eugeniusza Janusza (II – po 500 m), Tadeusza Ramsa (III – po 1100 m), Stanisława Ptaka (IV – już za rzeką po 1300 m). Cała trasa liczy 2300 metrów.
 28. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – kandydaci na ministrantów, w środę o 17:00 – spotkanie DSM, w sobotę o 9:00 – próba scholii parafialnej.
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Ferdynanda Poręby.
 30. Zapowiedzi pierwsze przedślubne: Tomasz Łukasz Kumorek, zam. Królowa Górna; oraz: Magdalena Radzik, zam. Siołkowa. Kto znałby przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 31. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem jedynie za paliwo do koparki (praca zaś wykonana darmowo przez p. Zb. Ząbera). Wydałem na paliwo do traktora dla p. J. Siedlarza z Boguszy (przewoził ziemię ładowaną z koparki). Za napoje dla (kawa, woda mineralna i pepsi) pracujących; za trzy duże i trzy małe pizze dla nich. Za papier kolorowy do druku.
 32. Ofiarę 200 zł na kościół złożyła rodzina pp. Witków (mieszkający przy drodze na Ptaszkową). Dziękuję.
 33. Dziękuję panom z grup dwóch dziesiętników Stanisława Ruszkowicza i Kazimierza Bochenka – pracowali przy układaniu kamienia dekoracyjnego przy drodze przy starym kościele oraz wywozili korzenie wykarczowane przez koparkę: Andrzej Michalik, Andrzej Czernecki, Tadeusz Górka, Janusz Wysowski, Stefan Wolak (za niego Stanisław Witek), Stanisław Ruszkowicz, Jan Kachniarz z KP 3 (za niego Stanisław Rymanowicz), Krzysztof Ptaszkowski (za niego Andrzej Ptaszkowski), Jerzy Janus (za niego Jakub Janus), Mariusz Janus, Mateusz Kachniarz. Serdeczne „Bóg zapłać”!
 34. Nadto dziękuję p. Tadeuszowi Górka za użyczenie ciągnika z wozem do podwożenia kamieni i wywożenia korzeni.
 35. Zamiast pracy ofiarę złożyli przeszkodzeni w tym dniu: Czesław Bogdański (100 zł), Dariusz i Edyta Wielocha (100 zł). Dzięki.
 36. Na tę sobotę proszę panów z dwóch kolejnych grup dziesiętników: Stanisław Lebda i Stanisław Karpiel – planujemy czyszczenie ziemi z resztek korzeni wykarczowanych koparką, będzie też w dalszym ciągu praca przy układaniu kamienia koło starego kościoła (zabrać: rękawice, kilofy, motyki, sztychówki i łopaty). Przydałby się ciągnik z radłem i bronami.
 37. Proszę także panie z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka do rozsadzania kwiatów – przydałyby się jeszcze rozsady skalników.
 38. Dziękuję p. Zbigniewowi Ząber za dwudniową pracę koparką przy niwelowaniu terenu na cmentarzu, i wokół starego kościoła, karczowaniu korzeni po wycince odrostów oraz wykorytowaniu ziemi pod plac parkingowy koło cmentarza.
 39. Dziękuję parafianinowi Stanisławowi Mężykowi za darmowe użyczenie przyczepki z „kiperem”.
 40. Wyremontowany został odnaleziony tradycyjny kołpak do gaszenia świec ołtarzowych.
 41. Znalazłem kolejny wyszywany welon nakładany na kielich – został też starannie odczyszczony i liturgicznie przywrócony.
 42. W miniony wtorek poświęcona została na terenie parafii kolejna kapliczka z figurą MB (koło pp. K. i S. Wolaków).
 43. Dziękuję pewnemu parafianinowi prowadzącemu budowlaną firmę za podarowane 50 litrów farby „Dekoral”.
 44. Dzięki rodzinie Michalików za wykoszenie traw na cmentarzu, nad cerkwią, koło parkingów i częściowo nad kościołem.
 45. Dziękuję za ofiarowane produkty żywnościowe.
 46. Jak wszystko się poskłada to od tego tygodnia zaczynamy też prace budowy schodów i chodników z kostki brukowej przechodzących koło starej plebanii od kościoła ku dolnemu parkingowi oraz koło nowej plebanii. Wykona je firma braci P. i P. Lizaków.
 47. Zbiórka makulatury i kolorowego złomu w naszym rejonie zaplanowano przez Wydział Misyjny na wtorek (6 VI) od 9.00-12.00 (kontenery podstawione w parafii pw. MB Niepokalanej w N. Sączu). U nas więc zbieramy go we wtorek od 7:00-9:00.
 48. Misje wspomóc możemy przez zbiórkę surowców wtórnych: „makulatura na misyjne studnie” (sortowane osobno: papier: czyli książki, zeszyty, gazety, czasopisma oraz karton: czyli opakowania kartonowe szare i kolorowe) oraz „kolorowy złom na misyjny dzwon” (miedź, mosiądz, aluminium, ołów, kajner; a oprócz tego sortowane osobno: puszki po napojach, blacha miedziana i aluminiowa, armatura łazienkowa i kuchenna jak krany czy zawory, silniki elektryczne, piecyki gazowe typu „junkers”, przewody miedziane bez wtyczek, akumulatory samochodowe bez wylewania kwasu, inne akumulatory oprócz baterii typu R) – zbiórka u nas – jak wyżej: wtorek 7:00 do 9:00 (szczegóły na plakacie)!
 49. Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju serdecznie zaprasza na I Forum Ewangelizacyjne pn. "Godzina Miłosierdzia" organizowane w Krynicy-Zdroju w dniach 10-11 czerwca 2017 r. W programie m.in: konferencje, ciekawi goście, całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa o uzdrowienie, koncert zespołu TGD. Szczegóły na plakacie w gablocie lub na stronie internetowej godzinamilosierdzia.pl
 50. 10 VI w domu zakonnym w Radłowie odbędzie się diecezjalny zjazd przewodniczących i opiekunów Kół Koronkowych.
 51. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Marian i Stanisława Ptaszkowscy; Jacek i Wioleta Mężyk; Jerzy i Halina Ptaszkowscy. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Stanisław i Janina Ptaszkowski; Stanisław i Teresa Ptak; Agata i Bogdan Ptak.
 52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś