Start Informacje Duszpasterskie XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 14:51

XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 2 VII – XIII Niedziela Zwykła; albo: Święto NMP Tuchowskiej (opuszcza się)

Poniedziałek – 3 VII – Święto św. Tomasza, Apostoła

Wtorek – 4 VII – wsp. dow. św. Elżbiety Portugalskiej

I Środa – 5 VII – wsp. dow. św. Antoniego Marii Zaccarii, prezb.; albo: św. Marii Goretti, dziew. i męcz.

I Czwartek – 6 VII – wsp. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziew.; wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie

I Piątek – 7 VII – wotywa o NSPJ

Sobota – 8 VII – wsp. św. Jana z Dukli, prezb.

Niedziela – 9 VII – XIV Niedziela Zwykła; wsp. śś. Augustyna Zhao Rong, prezb. i Towarzyszy (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa jest dziś podaniem właściwej „hierarchii miłości”, gdzie zawsze Bóg ma być na pierwszym miejscu.
 2. Dziś (2 VII) niedziela adoracyjna (I w miesiącu) – po Mszach św. wystawienie Najświętszego Sakramentu.
 3. Po prymarii – zmianka tajemnic róż męskich Żywego Różańca. Składka na cele diecezjalne.
 4. Też dziś 2 VII o 11:00 odpust na Nawiedzenie NMP w Nawojowej (połączony ze srebrnym jubileuszem kapłańskim 2 rodaków).
 5. Dzisiejszy XV Podhalański Festyn Misyjny w Tylmanowej z racji śmierci tamtejszego księdza rodaka został odwołany.
 6. W poniedziałek przypada Święto św. Tomasza Apostoła – Msze św. w tym dniu rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 7. W I środę lipca (środa misyjna) – zmiana tajemnic Róż Misyjnych. Modlimy się za misje, jak i składka na rzecz misji.
 8. W I czwartek (6 VII) przypada patronalne święto Apostolstwa Chorych (we wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej – patronki misji diecezji tarnowskiej).
 9. W I czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku.
 10. W I piątek ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00. Rano po Mszy św. objazd kapłana do chorych.
 11. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 12. W sobotę 8 VII o 12:00 wyjazd dziewcząt z DSM na wycieczkę do Starego Sącza i Podegrodzia.
 13. W II niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach kobiet po Mszy św. o godz. 7:00.
 14. Po południu za tydzień 9 VII o 14:30 w cerkiewce ochrzczone będzie dziecko: Emanuel Paweł Ząber (Msza św. 12 VII o 18:00).
 15. Także w najbliższą niedzielę 9 VII, czyli w II niedzielę miesiąca – składka na potrzeby parafii.
 16. Do przyszłej niedzieli 9 VII trwa Wielki Odpust Tuchowski. W poniedziałek uczestniczyć w nim będą też nasi parafianie.
 17. W dniach 9-16 VII – tygodniowy odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w sanktuarium w Tarnowie na Burku. W Roku Jubileuszu 100–lecia Objawień w Fatima będzie on pod hasłem: „Pozwólcie Maryi prowadzić Was przez ziemię ku niebu” (są to słowa zaczerpnięte z nauczania ks. abpa Jerzego Ablewicza). Sanktuarium szerzy kult Szkaplerza Świętego. Szczegóły: na plakacie.
 18. Sakrament małżeństwa zamierzają zawrzeć – zapowiedź druga: Krzysztof Szczepan Gaborek, zam. Królowa Górna; oraz: Renata Górka, zam. Lipnica Wielka. Kto znałby przeszkody małżeńskie, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 19. Na czas wakacji „zawiesza się” do odwołania wszelkie spotkania formacyjne, zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych.
 20. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Janiny Siedlarz.
 21. Od 4 maja do 9 września przebywa w naszej parafii na urlopie nasz rodak – brat Jan Mężyk, pracujący aktualnie w Afryce w Burkina Faso. Witam go serdecznie i życzę mu dobrego wypoczynku wśród swoich.
 22. Wszyscy bierzmowani 20 VI otrzymali jako pamiątkę książki „Ba!ranek Paschalny – i callejeros de la fe” z dedykacją Biskupa.
 23. Przewiozłem na Ukrainę przybory szkolne dla dzieci w ochronce prowadzonej przez siostry józefitki w Stryju koło Lwowa.
 24. Wydatki tego tygodnia: niebieskie peszle: 7 m + 13 m + 4 m; 3 m rury przepustowa karbowana Ø 315 mm.
 25. Kupiłem na składzie w Kamionce Wielkiej 3 tony piasku do zasypywania kostki brukowej i 2 tony grysu.
 26. Nabycie z dowozem betonowego dekla do szamba; dokupienie 100 m szarego peszla ziemnego.
 27. Dokupienie 200 m kabla trójżyłowego do zrobienia wiązek pod oświetlenie; 40 sztuk puszek elektrycznych.
 28. Lakier do boazerii; kolejne 50 l farby do ścian w kościele; worek trawy do posiana wokół kościoła; środki ochrony; paliwo do traktorka-kosiarki; „śruby wodne” czyszczące noże do kosiarek.
 29. Zapłaciłem ubezpieczenie OC „Compensa” dla 4 budynków parafii (2 kościoły i 2 plebanie). Popłaciłem też podatki.
 30. Nabyłem 2 ziemne rury kanalizacyjne PCV 200 m każda po 6 metrów.
 31. Składka do dyspozycji papieża jako tzw. „świętopietrze” z 29 czerwca wyniosła 649 zł.
 32. Dziękuję panom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – pracowali w strugach deszczu: Poręba Kazimierz, Poręba Janusz, Śmierciak Andrzej i syn Szymon, Witek Mieczysław, Ogórek Ryszard, Ogórek Jakub, Siedlarz Władysław i synowie Dominik i Patryk. Dowozili oni kolejne otoczaki dla wypełnienia opaski koło kościoła i plebanii (otoczaki te w tygodniu woził też Organista).
 33. Na tę sobotę przychodzą panowie z kolejnej grupy dziesiętnika: śp. Mariana Gronia – planujemy pracę wywożenia resztek korzeni i drobnych kamieni, które wyszły przy bronowaniu oraz ułożenia chodnika. Potrzebny jest do ich wywozu jeden ciągnik z przyczepką lub wozem. Na sobotę dojadę z urlopu!
 34. Zapraszam też panie z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – będzie praca sprzątania starej plebanii po noclegach brukarzy.
 35. Natomiast od następnego przyszłego tygodnia przez cały lipiec nie będzie grup roboczych – przebywam na urlopie. Prace zaczną się od pierwszej soboty sierpnia.
 36. Postępują ku końcowi prace budowy schodów i chodników z kostki brukowej przechodzących koło starej plebanii od kościoła ku dolnemu parkingowi oraz prace koło nowej plebanii. Wykonała je firma z Otfinowa. We wtorek planowane jest ich zakończenie.
 37. Przez cały lipiec trwają zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Eucharystią o godz. 6.30 sprawowaną na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście” W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych pielgrzymki. http://pielgrzymkatarnowska.pl
 38. Terminy „Wakacji z Bogiem dla LSO”: ● Krynica Zdrój (Ośrodek „Pogoń”): I turnus: 25.06.- 6.07. – ministranci młodsi (szkoła podstawowa) – 500 zł. Zapisów dokonujemy w Wydziale Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Prowadzący: ks. mgr Sławomir Czub (parafia Przecław); II turnus: 22.07.- 29.07. – ministranci młodsi (szkoła podstawowa) Zapisy i wszelkich informacji udziela prowadzący: ks. mgr Jakub Jasiak (parafia Dobra, tel. 664 267 922); ● Jurków k. Dobrej (nowy ośrodek przy parafii): – 450 zł. I turnus: 06.08- 17.08. – lektorzy (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Zapisy i wszelkich informacji udziela prowadzący: ks. mgr Paweł Śliwa (parafia Ciężkowice, tel. 692 806 009).
 39. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej zaprasza na wakacyjne obozy i kolonie, które odbędą się w Bieszczadach, Poroninie oraz na Śnieżnicy. Dzieci i młodzież, w zależności od rodzaju obozu, będą miały możliwość uczestniczenia m.in.: w kursie języka angielskiego, jazdy konnej, zajęciach sportowych oraz wycieczkach krajoznawczych. Więcej informacji znajduje się w gablocie parafialnej, na diecezjalnej stronie KSM (www.ksm.diecezja.tarnow.pl). Można również zabrać ulotkę informacyjną wychodząc z kościoła. Bliższe informacje w biurze KSM DT czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, Plac Katedralny 1/1, 33-100 Tarnów, Tel. 533 554 777 lub 14 621 32 18, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na stronie internetowej: www.ksm.diecezja.tarnow.pl
 40. Wójt Giny apeluje o wykaszanie traw i niszczenie chwastów, które są zagrożeniem dla upraw i stwarzają niebezpieczeństwo pożarowe. Utrzymanie nieruchomości w dobrej kulturze rolnej jest też warunkiem dopłat składanych w ARiMR.
 41. Komunikat Kurii: „Pragniemy poinformować, że uruchomiona została strona V Synodu Diecezji Tarnowskiej: www.synodtarnow.pl Zapraszamy do zapoznania się z nią i poinformowania o niej wiernych. Strona internetowa Synodu daje możliwość, poprzez zakładkę „dołącz”, złożenia propozycji tematów synodalnych. W zakładce „pobierz” dostępne są artykuły i materiały związane z V Synodem, w tym także jego logotyp i księga znaku. Za pomocą strony można też zapoznać się z profilami Synodu obecnymi w mediach takich jak: Twitter(SynodTarnow), Facebook(SynodTarnow) oraz YouTube(Synod Tarnow). W plikach dołączamy banery do wykorzystania na stronie internetowej parafii. Moderatorzy strony mogą je wykorzystać dołączając odpowiedni link, aby po jego kliknięciu czytelnik został skierowany bezpośrednio na stronę synodalną”.
 42. Organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK serdecznie zapraszają rodziców z dziećmi na koncert laureatów, który odbędzie się we czwartek, 6 lipca o g. 19.30 na Sądeckim Runku. Koncert będzie rejestrowany przez Telewizję Polską, a poprowadzi go Józef Mika oraz Jerzy Petersburski z TVP ABC. Przed koncertem będzie program artystów z Pałacu Młodzieży prezentowany w tym roku w Chinach. Dla wszystkich uczestników koncertu przygotowane są darmowe lody.
 43. LGD „Korona Sądecka” informuje o możliwości pozyskania grantu do 30 tyś. zł. dla organizacji pozarządowych. Info: Internet.
 44. Jak pewnie wielu zauważyło, dziś wyszedł biuletyn z okrągłym numerem „200” – dziękuję za przychylność w jego odbiorze.
 45. Na czas mojego urlopu biuletyn wydaję „do przodu” – z racji antycypacji bardzo proszę słuchać też bieżących nowych ogłoszeń.
 46. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Dariusz i Katarzyna Siedlarz; Bogusław i Małgorzata Poręba; Eugeniusz i Maria Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Krystyna Poręba, Stanisław i Natalia Kruczek, Marian i Wiesława Poręba.
 47. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś