Start Informacje Duszpasterskie XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 14:53

XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 16 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: wsp. NMP z Góry Karmel (opuszcza się)

Wtorek – 18 VII – wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Czwartek – 20 VII – wsp. bł. Czesława, prezb.

Piątek – 21 VII – wsp. dow. św. Wawrzyńca z Brindisi, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Apolinarego, bpa i męcz.

Sobota – 22 VII – Święto św. Marii Magdaleny

Niedziela – 23 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: w Starym Sączu Uroczystość św. Kingi, patronki miasta (gdzie indziej 24 VII); albo: Święto św. Brygidy, zak. – patronki Europy (opuszcza się z racji niedzieli).

 1. Liturgia Słowa przybliżając nam Jezusową „przypowieść o siewcy”, pyta nas: jaka jest gleba naszej duszy – skalista czy żyzna?
 2. W tę niedzielę (16 VII) kolejne 2 chrzty dzieci – łaski tego sakramentu dostąpią: Magdalena Dominika Kruczek i Antonina Groń.
 3. Także w tę niedzielę (16 VII) – składka podczas wszystkich Mszy św. jak co roku na WSD w Tarnowie.
 4. Kończy się dziś tygodniowy odpust w sanktuarium MB Szkaplerznej w sanktuarium w Tarnowie na Burku (w dniach 9-16 VII).
 5. Zaś rozpoczyna się w niedalekiej Lipnicy Murowanej Tygodniowy Odpust (16-23 VII), który wpisuje się w obchody 10 rocznicy kanonizacji św. Szymona z Lipnicy pod hasłem roku duszpasterskiego: „ Idźcie i Głoście”. Szczegóły: afisz w gablocie).
 6. AK w tę 3 środę miesiąca modlić się będzie „w int. Synodu Diecezji Tarnowskiej”.
 7. W sobotę 22 VII z racji święta św. Marii Magdaleny Msze św. rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00.
 8. W niedzielę 23 VII po każdej Mszy św. „błogosławieństwo pojazdów mechanicznych” i ich kierowców, z racji zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – patrona kierowców (w wtorek 25 VII).
 9. Prowadzący pojazdy po błogosławieństwie kapłana wypowiedzianym od ołtarza na koniec każdej Mszy św. i po pokropieniu na wszystkich parkingach – otrzymają pamiątkowy obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa (na odwrocie modlitwa kierowcy).
 10. Przy tej okazji – jeśli ktoś zechce – może w sposób dobrowolny wesprzeć dzieło „MIVA POLSKA”, zajmujące się zakupem środków lokomocji dla naszych polskich misjonarzy i misjonarek rozsianych po całym świecie.
 11. Do sakramentalnego małżeństwa przygotowuje się kolejne trzy pary narzeczeńskie – jest to zapowiedź druga: · Wojciech Adam Maziarz, zam. Pęcherska Góra, par. Czchów; oraz: Sabina Maria Janus, zam. Królowa Górna.  Dariusz Janus, zam. Królowa Polska; oraz: Diana Gwóźdź, zam. Viale Mazzini, Sulmona, Italia.  Piotr Paweł Haza, zam. Nawojowa; oraz: Arleta Katarzyna Kościółek, zam. Mszalnica. Kto wiedziałby o jakichś przeszkodach do zawarcia tego związku – winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 12. Na czas wakacji nie ma do odwołania wszelkich spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 13. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „II Róża rodziców modlących się za swe dzieci” zelatorki Katarzyny Gruca.
 14. Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem za tanie obiady „danie dnia” dowożone przez ponad miesiąc dla 8 robotników w Zajeździe „U Krystyny w Ptaszkowej”. Za te obiady honorowo wrócił nam pieniądze właściciel firmy „P. i P. Lizak”!
 15. Rozliczyłem się z p. Eugeniuszem Mężykiem – za sprzedaż i darmowy dowóz podbudowy z kamieniołomu: 20 aut mieszanki; 3 auta klińca.
 16. Rozliczyłem się z p. Ryszardem Mężykiem i synem Łukaszem Mężykiem – za beton i podsypkę: beton B15/C12 i beton B20/C16; podsypka cementowo-piaskowa oraz 60 razy dowóz wywrotkami.
 17. Rozliczyłem się też ze Zb. Ząber i M. Górskim za pospółkę nawożoną pod parking przed cmentarzem: a żwir: 15 wywrotek (Zbigniew Ząber) za transport: 15 wywrotek (Marian Górski) Za tydzień podam rozliczenie z firmą „P. i P. Lizak” za robociznę oraz za materiał brukarski (kostki brukowe, obrzeża i płyty betonowego „kamienia sieneńskiego” na parkingu koło nowej plebanii oraz wodne rury przepustowe pod mostkami oraz za kursy dowozu materiału brukarskiego z Krakowa i Tarnowa oraz przywozu maszyn.
 18. Podaję też cały grafik wizytacji biskupiej w dekanacie Nowy Sącz – Wschód (część parafii jest już po wizytacji, a pozostałe jeszcze na nią czekają): Rozpoczęcie wizytacji w dekanacie od parafii dziekańskiej 6-7 maja: parafia MB Niepokalanej w Nowym Sączu 14 maja: parafia św. Stanisława BM w Łabowej 11 czerwca: parafia św. Rocha w Nowym Sączu 18 czerwca: parafia MB Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej 22 czerwca: rektorat samodzielny św. Antoniego Padewskiego w Boguszy 25 czerwca: parafia MB Nieustającej Pomocy w Paszynie 28 czerwca: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu PRZERWA WAKACYJNA 8 września: parafia NMP Wniebowziętej w Maciejowej 10 września: parafia św. Marcina w Mogilnie 17 września: parafia MB Bolesnej w Nowym Sączu-Zawadzie 24 września: parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego w Mystkowie 1 października: parafia św. Franciszka w Cieniawie 8 października: parafia Nawiedzenia NMP w Nawojowej Zakończenie wizytacji w naszym dekanacie 11 listopada: parafia Narodzenia NMP w Królowej Górnej.
 19. Pierwotnie u nas miała być wizytacja 22 października, ale z racji wynikłej terminowej przeszkody ks. Biskupa, z pierwotnego terminu 22 października została przeniesiona na sobotę 11 listopada – jest to Narodowe Święto Niepodległości.
 20. Od poniedziałku 12 VII na teren cerkwi zobowiązała się wejść firma „Madejski-Olszański”: ma wykonać podbicia fundamentów wieży i cerkwi – to z uzyskanych środków konserwatorskich (50 tyś zł), a parafia dopłaci 6,5 tyś. zł jako wkład własny.
 21. Pracownicy ci śpią jak poprzednia ekipa – w jednej z sal na starej plebanii. W pozostałych pomieszczeniach trwa ich uposażanie.
 22. Przez cały lipiec trwają zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Mszą św. o 6.30 na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście”. W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki www. http://pielgrzymkatarnowska.pl
 23. Z racji mego urlopu przez cały lipiec nie ma cotygodniowych sobotnich grup roboczych. Prace zaczną się od I soboty sierpnia.
 24. Na czas mojego urlopu biuletyn wydany jest uprzedzająco (tj. przed wyjazdem), toteż z tej racji mogą się pojawiać w ogłoszeniach z ambony nowe informacje. Proszę więc o wyrozumiałość, jak i uwagę przy słuchaniu bieżących niedzielnych ogłoszeń.
 25. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego”, jak pewnie zauważyliśmy, cyklicznie przybliżany jest styl życia na wyspach europejskich: Azory, Procida, Syros (Cyklady), Lofoty, Wyspy Owcze, Sark, Lampedusa, Mljet, Wyspy Sołowieckie. O czym także od kilku tygodni informuje w gablocie stosowny plakat.
 26. Dziękuję za surowce wtórne złożone przy kościele we wtorek 6 VI w ramach akcji: „Makulatura na misyjne studnie” oraz „Kolorowy złom na misyjny dzwon” Kontener firmy zbierającej surowce wtórne podstawiony był w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu (na parkingu przykościelny). Tam to wszystko dowiozłem. Makulaturę sortowano osobno: papier, czyli książki, zeszyty, gazety, czasopisma, karton, czyli opakowania kartonowe szare i kolorowe, (nie zbierano opakowań po sokach i mleku); Kolorowy złom: Miedź, mosiądz, aluminium, ołów, kajner sortowano też osobno: puszki po napojach, armatura łazienkowa i kuchenna (krany, zawory), silniki elektryczne, piecyki gazowe (typu Junkers), przewody miedziane (bez wtyczek); akumulatory samochodowe (nie trzeba było wylewać kwasu) i akumulatory do innych urządzeń (oprócz zwykłych baterii typu R); Więcej informacji na ten temat – http://www.misje.diecezja.tarnow.pl/aktualnosci,232.html
 27. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II prowadzi nabór na Wydział Nauk Społecznych: dziennikarstwo i komunikacja społeczna; Nauki o rodzinie; Praca socjalna. Kontakt: rekrutacja.upjp2.edu.pl – Szczegóły: na afiszu w gablocie.
 28. Od kilku lat w parafiach naszej diecezji rozwijają się grupy modlitewne o nazwie „Koła koronkowe”. Inicjatywa ta powstała w Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego w związku z Peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji tarnowskiej. Zachęcamy nadal do tworzenia nowych Kół oraz prosimy Księży proboszczów o potwierdzenie w Zgromadzeniu (w Radłowie) ich istnienia tzn., w których parafiach takie koła już powstały oraz jakiego są rodzaju (dla osób dorosłych, dziecięce, czy młodzieżowe). Adres kontaktowy: Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego; 33-130 Radłów, ul. Morawa 18; Telefon: 883582604; Odpowiedzialna: s. Marietta Kruszewska ZSJM.
 29. 27 lipca – 2 sierpnia Zabawa: Miasteczko Modlitewne „Nieugięci NIE-Dotknięci” kontakt: 14 621 32 18; 533 554 777.
 30. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Józef i Anna Poręba, Ferdynand i Cecylia Poręba, Roman i Edyta Gaj. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Grzegorz i Alicja Ząber, Maria Rams, Krzysztof i Ewa Michalik.
 31. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś