Start Informacje XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017
XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 14:53

XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 16 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: wsp. NMP z Góry Karmel (opuszcza się)

Wtorek – 18 VII – wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Czwartek – 20 VII – wsp. bł. Czesława, prezb.

Piątek – 21 VII – wsp. dow. św. Wawrzyńca z Brindisi, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Apolinarego, bpa i męcz.

Sobota – 22 VII – Święto św. Marii Magdaleny

Niedziela – 23 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: w Starym Sączu Uroczystość św. Kingi, patronki miasta (gdzie indziej 24 VII); albo: Święto św. Brygidy, zak. – patronki Europy (opuszcza się z racji niedzieli).

 1. Liturgia Słowa przybliżając nam Jezusową „przypowieść o siewcy”, pyta nas: jaka jest gleba naszej duszy – skalista czy żyzna?
 2. W tę niedzielę (16 VII) kolejne 2 chrzty dzieci – łaski tego sakramentu dostąpią: Magdalena Dominika Kruczek i Antonina Groń.
 3. Także w tę niedzielę (16 VII) – składka podczas wszystkich Mszy św. jak co roku na WSD w Tarnowie.
 4. Kończy się dziś tygodniowy odpust w sanktuarium MB Szkaplerznej w sanktuarium w Tarnowie na Burku (w dniach 9-16 VII).
 5. Zaś rozpoczyna się w niedalekiej Lipnicy Murowanej Tygodniowy Odpust (16-23 VII), który wpisuje się w obchody 10 rocznicy kanonizacji św. Szymona z Lipnicy pod hasłem roku duszpasterskiego: „ Idźcie i Głoście”. Szczegóły: afisz w gablocie).
 6. AK w tę 3 środę miesiąca modlić się będzie „w int. Synodu Diecezji Tarnowskiej”.
 7. W sobotę 22 VII z racji święta św. Marii Magdaleny Msze św. rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00.
 8. W niedzielę 23 VII po każdej Mszy św. „błogosławieństwo pojazdów mechanicznych” i ich kierowców, z racji zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – patrona kierowców (w wtorek 25 VII).
 9. Prowadzący pojazdy po błogosławieństwie kapłana wypowiedzianym od ołtarza na koniec każdej Mszy św. i po pokropieniu na wszystkich parkingach – otrzymają pamiątkowy obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa (na odwrocie modlitwa kierowcy).
 10. Przy tej okazji – jeśli ktoś zechce – może w sposób dobrowolny wesprzeć dzieło „MIVA POLSKA”, zajmujące się zakupem środków lokomocji dla naszych polskich misjonarzy i misjonarek rozsianych po całym świecie.
 11. Do sakramentalnego małżeństwa przygotowuje się kolejne trzy pary narzeczeńskie – jest to zapowiedź druga: · Wojciech Adam Maziarz, zam. Pęcherska Góra, par. Czchów; oraz: Sabina Maria Janus, zam. Królowa Górna.  Dariusz Janus, zam. Królowa Polska; oraz: Diana Gwóźdź, zam. Viale Mazzini, Sulmona, Italia.  Piotr Paweł Haza, zam. Nawojowa; oraz: Arleta Katarzyna Kościółek, zam. Mszalnica. Kto wiedziałby o jakichś przeszkodach do zawarcia tego związku – winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 12. Na czas wakacji nie ma do odwołania wszelkich spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 13. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „II Róża rodziców modlących się za swe dzieci” zelatorki Katarzyny Gruca.
 14. Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem za tanie obiady „danie dnia” dowożone przez ponad miesiąc dla 8 robotników w Zajeździe „U Krystyny w Ptaszkowej”. Za te obiady honorowo wrócił nam pieniądze właściciel firmy „P. i P. Lizak”!
 15. Rozliczyłem się z p. Eugeniuszem Mężykiem – za sprzedaż i darmowy dowóz podbudowy z kamieniołomu: 20 aut mieszanki; 3 auta klińca.
 16. Rozliczyłem się z p. Ryszardem Mężykiem i synem Łukaszem Mężykiem – za beton i podsypkę: beton B15/C12 i beton B20/C16; podsypka cementowo-piaskowa oraz 60 razy dowóz wywrotkami.
 17. Rozliczyłem się też ze Zb. Ząber i M. Górskim za pospółkę nawożoną pod parking przed cmentarzem: a żwir: 15 wywrotek (Zbigniew Ząber) za transport: 15 wywrotek (Marian Górski) Za tydzień podam rozliczenie z firmą „P. i P. Lizak” za robociznę oraz za materiał brukarski (kostki brukowe, obrzeża i płyty betonowego „kamienia sieneńskiego” na parkingu koło nowej plebanii oraz wodne rury przepustowe pod mostkami oraz za kursy dowozu materiału brukarskiego z Krakowa i Tarnowa oraz przywozu maszyn.
 18. Podaję też cały grafik wizytacji biskupiej w dekanacie Nowy Sącz – Wschód (część parafii jest już po wizytacji, a pozostałe jeszcze na nią czekają): Rozpoczęcie wizytacji w dekanacie od parafii dziekańskiej 6-7 maja: parafia MB Niepokalanej w Nowym Sączu 14 maja: parafia św. Stanisława BM w Łabowej 11 czerwca: parafia św. Rocha w Nowym Sączu 18 czerwca: parafia MB Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej 22 czerwca: rektorat samodzielny św. Antoniego Padewskiego w Boguszy 25 czerwca: parafia MB Nieustającej Pomocy w Paszynie 28 czerwca: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu PRZERWA WAKACYJNA 8 września: parafia NMP Wniebowziętej w Maciejowej 10 września: parafia św. Marcina w Mogilnie 17 września: parafia MB Bolesnej w Nowym Sączu-Zawadzie 24 września: parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego w Mystkowie 1 października: parafia św. Franciszka w Cieniawie 8 października: parafia Nawiedzenia NMP w Nawojowej Zakończenie wizytacji w naszym dekanacie 11 listopada: parafia Narodzenia NMP w Królowej Górnej.
 19. Pierwotnie u nas miała być wizytacja 22 października, ale z racji wynikłej terminowej przeszkody ks. Biskupa, z pierwotnego terminu 22 października została przeniesiona na sobotę 11 listopada – jest to Narodowe Święto Niepodległości.
 20. Od poniedziałku 12 VII na teren cerkwi zobowiązała się wejść firma „Madejski-Olszański”: ma wykonać podbicia fundamentów wieży i cerkwi – to z uzyskanych środków konserwatorskich (50 tyś zł), a parafia dopłaci 6,5 tyś. zł jako wkład własny.
 21. Pracownicy ci śpią jak poprzednia ekipa – w jednej z sal na starej plebanii. W pozostałych pomieszczeniach trwa ich uposażanie.
 22. Przez cały lipiec trwają zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Mszą św. o 6.30 na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście”. W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki www. http://pielgrzymkatarnowska.pl
 23. Z racji mego urlopu przez cały lipiec nie ma cotygodniowych sobotnich grup roboczych. Prace zaczną się od I soboty sierpnia.
 24. Na czas mojego urlopu biuletyn wydany jest uprzedzająco (tj. przed wyjazdem), toteż z tej racji mogą się pojawiać w ogłoszeniach z ambony nowe informacje. Proszę więc o wyrozumiałość, jak i uwagę przy słuchaniu bieżących niedzielnych ogłoszeń.
 25. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego”, jak pewnie zauważyliśmy, cyklicznie przybliżany jest styl życia na wyspach europejskich: Azory, Procida, Syros (Cyklady), Lofoty, Wyspy Owcze, Sark, Lampedusa, Mljet, Wyspy Sołowieckie. O czym także od kilku tygodni informuje w gablocie stosowny plakat.
 26. Dziękuję za surowce wtórne złożone przy kościele we wtorek 6 VI w ramach akcji: „Makulatura na misyjne studnie” oraz „Kolorowy złom na misyjny dzwon” Kontener firmy zbierającej surowce wtórne podstawiony był w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu (na parkingu przykościelny). Tam to wszystko dowiozłem. Makulaturę sortowano osobno: papier, czyli książki, zeszyty, gazety, czasopisma, karton, czyli opakowania kartonowe szare i kolorowe, (nie zbierano opakowań po sokach i mleku); Kolorowy złom: Miedź, mosiądz, aluminium, ołów, kajner sortowano też osobno: puszki po napojach, armatura łazienkowa i kuchenna (krany, zawory), silniki elektryczne, piecyki gazowe (typu Junkers), przewody miedziane (bez wtyczek); akumulatory samochodowe (nie trzeba było wylewać kwasu) i akumulatory do innych urządzeń (oprócz zwykłych baterii typu R); Więcej informacji na ten temat – http://www.misje.diecezja.tarnow.pl/aktualnosci,232.html
 27. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II prowadzi nabór na Wydział Nauk Społecznych: dziennikarstwo i komunikacja społeczna; Nauki o rodzinie; Praca socjalna. Kontakt: rekrutacja.upjp2.edu.pl – Szczegóły: na afiszu w gablocie.
 28. Od kilku lat w parafiach naszej diecezji rozwijają się grupy modlitewne o nazwie „Koła koronkowe”. Inicjatywa ta powstała w Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego w związku z Peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji tarnowskiej. Zachęcamy nadal do tworzenia nowych Kół oraz prosimy Księży proboszczów o potwierdzenie w Zgromadzeniu (w Radłowie) ich istnienia tzn., w których parafiach takie koła już powstały oraz jakiego są rodzaju (dla osób dorosłych, dziecięce, czy młodzieżowe). Adres kontaktowy: Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego; 33-130 Radłów, ul. Morawa 18; Telefon: 883582604; Odpowiedzialna: s. Marietta Kruszewska ZSJM.
 29. 27 lipca – 2 sierpnia Zabawa: Miasteczko Modlitewne „Nieugięci NIE-Dotknięci” kontakt: 14 621 32 18; 533 554 777.
 30. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Józef i Anna Poręba, Ferdynand i Cecylia Poręba, Roman i Edyta Gaj. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Grzegorz i Alicja Ząber, Maria Rams, Krzysztof i Ewa Michalik.
 31. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-06-16, Uroczystość Najświętszej Trójcy
  J 16,12-15
  Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.