Start Informacje Duszpasterskie XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 15:00

XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 23 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: w Starym Sączu Uroczystość św. Kingi, patronki miasta (gdzie indziej 24 VII); albo: Święto św. Brygidy, zak. – patronki Europy (opuszcza się z racji niedzieli).

Poniedziałek – 24 VII- wsp. św. Kingi, dziew. – patronki diecezji; albo: w Brzesku: Uroczystość św. Jakuba Apostoła – patrona miasta

Wtorek – 25 VII – Święto św. Jakuba Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Środa – 26 VII – wsp. śś. Joachma i Anny, rodziców Najśw. Maryi Panny

Piątek – 28 VII – wsp. dow. św. Sarbeliusza Makhlufa, prezb.

Sobota – 29 VII – wsp. św. Marty

Niedziela – 30 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Piotra Chryzologa, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa przedkłada nam dziś Dobrego Boga, cierpliwego nawet wobec chwastu zła posianego przez Diabła na polu Boskiego Siewcy. Boga, który do końca daje szansę każdemu, a w trudnościach wspiera nas na modlitwie w Duchu Świętym.
 2. W tę niedzielę (23 VII), jak już było zapowiedziane, po każdej Mszy św. nastąpi „błogosławieństwo pojazdów mechanicznych” i ich kierowców, z racji zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – patrona kierowców (to we wtorek 25 VII).
 3. Pojazdy (rowery, motorowery, skutery, motocykle i auta) po wspólnym błogosławieństwie wypowiedzianym od ołtarza będą następnie pokropione na wszystkich parkingach – kierowcy otrzymają pamiątkowy obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa.
 4. Jeśli ktoś będzie miał taką wolę, to przy tej okazji może wesprzeć dzieło fundacji „MIVA POLSKA”, która zajmuje się zakupem środków lokomocji dla naszych misjonarzy i misjonarek rozsianych po całym globie.
 5. A informuje o tym „XVII Tygodniu św. Krzysztofa” (23-30 VII), jak i o akcji wsparcia misjonarzy przez kierowców „jeden grosz za jeden kilometr” plakat fundacji „MIVA POLSKA” – w tym roku pod hasłem: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”.
 6. Na ten temat wysłuchać możemy też „Komunikatu” Przewodniczącego Episkopatu Polski ds. Misji – bpa Jerzego Mazura SVD.
 7. Dziś też (23 VII) Forum Sądeckich Motocyklistów „MotoSacz.pl” zaprasza na Mszę św. o godz. 14:00 w kościele św. Antoniego w Falkowej, połączoną z poświęceniem motocykli. Po Mszy św. motocykliści przejadą na płytę nowosądeckiego Rynku, gdzie złożą kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.
 8. W niedzielę 23 VII z racji niedzielnej liturgii opuszcza się coroczne Święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy.
 9. W poniedziałek 24 VII, we wspomnienie św. Kingi, dziewicy, w Starym Sączu dwudniowe uroczystości rozpoczęte 23 VII.
 10. W poniedziałkowe liturgiczne wspomnienie św. Kingi (24 VII) przypada „Święto Policji”. Szanujmy stróżów bezpieczeństwa!
 11. We wtorek 25 VII przypada Święto św. Jakuba Apostoła – patrona Brzeska (stąd tam już w pn. 24 VII dwudniowe uroczystości).
 12. We wtorek 25 VII z racji Święta św. Jakuba u nas Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 13. Także we wtorek w „ipsa diem” liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.
 14. W niedzielę za tydzień (30 VII) na sumie o godz. 10:30 – chrzest dziecka: Amelia Maria Gruca.
 15. Też w za tydzień rozpoczyna się tygodniowy odpust ku czci „Przemienienia Pańskiego” w sądeckiej bazylice (30 VII – 6 VIII).
 16. Na czas wakacji nie ma do odwołania żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 17. Do sakramentalnego małżeństwa pragną przystąpić – jest to zapowiedź trzecia: Wojciech Adam Maziarz, syn. Józefa i Danuty, z d. Jędrzejek, ur. 11. 04. 1985 r. w Brzesku, zam. Pęcherska Góra 87 par. Czchów; oraz: Sabina Maria Janus, córka Stanisława i Józefy z d. Biel, ur. 08. 12. 1989 r. w Krynicy, zam. Królowa Górna 188. Dariusz Janus, syn Marka i Marii z d. Poręba, ur. 30. 06. 1995 r. w Nowym Sączu, zam. Królowa Polska 61; oraz: Diana Gwóźdź, córka Stanisława Andrzeja i Renaty z d. Nowak, ur. 30. 06. 1995 r., zam. Viale Mazzini 115, Sulmona, Italia. Piotr Paweł Haza, syn Mariana i Ewy, z d. Mirek, ur. 04. 06. 1992 r. w Nowym Sączu, zam. Nawojowa, ul. Ogrodowa 24; oraz: Arleta Katarzyna Kościółek, córka Roberta i Teresy, z d. Oracz, ur. 03. 11. 1998 r. w Nowym Sączu, zam. Mszalnica 56. Kto wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do przyjęcia sakramentu małżeństwa przez tę parę – winien to zgłosić w kancelarii.
 18. W poniedziałek 17 VII zmarł nasz parafianin śp. Józef Borkowski, pogrzeb odbył się w minioną środę (19 VII); za jego duszę odprawione będą 32 Msze św. pogrzebowe (27 indywidualnych + 5 od uczestników pogrzebu). Niech odpoczywa w pokoju.
 19. W niedzielnych Godzinkach przewodniczyć będzie „III Róża rodziców modlących się za dzieci” zelatorki Elżbiety Kogut.
 20. Wydatki tego tygodnia: Rozliczyłem się z głównym wykonawcą schodów – firmą braci „P. i P. Lizak”: Materiał (40 % rabatu) – obrzeża grafitowe + kostka szara i grafitowa + „kamień sieneński” płyty udające kamień na parkingu + 9 m zbrojonych rur przepustowych pod parkingiem i głównymi schodami + transport kostki z Krakowa i Tranowa (6 x po 600 zł) = 38 294 zł
 21. Robocizna 8 robotników przez 21 dni (3,5 tygodnia) – 31 500 zł koparki i inne maszyny 17 850 zł. Razem dało to sumę: 87 644 zł (minus otrzymana promocja: 2644 zł) = 85 000 zł Razem na wykonanie schodów wydałem ostatecznie tej firmie sumę: 85 000 zł.
 22. Składka na potrzeby parafii (inwestycyjna) z niedzieli (9 VII) wyniosła 2711,50 zł.
 23. Składka na WSD w Tarnowie z uprzedniej niedzieli (16 VII) wyniosła 1906 zł + 1 €.
 24. Z racji mego urlopu przez cały lipiec nie ma cotygodniowych sobotnich grup roboczych. Prace zaczną się od I soboty sierpnia.
 25. Trwają prace podbicia betonowymi stopami fundamentów wieży, jak i w miejscach pęknięcia całej cerkwi (starego kościółka). Zaczęły się one w poniedziałek. Na teren starego kościoła weszła firma „Madejski-Olszański”. Prace te są finansowane z uzyskanych środków konserwatorskich (50 tyś zł), a parafia dopłaci 6,5 tyś. zł – jako wkład własny.
 26. Jak już podawałem pracownicy ci nocują w jednej z sal na starej plebanii. W pozostałych pomieszczeniach trwa uposażanie.
 27. Jeszcze do końca lipca trwają w parafii zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Mszą św. o 6.30 na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście”. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki http://pielgrzymkatarnowska.pl
 28. W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup.
 29. Parafialny Klub HDK zaprasza wszystkich chętnych do oddawania krwi, które odbędzie się w niedzielę za tydzień (30 VII) w Zespole Szkół w Królowej Górnej w godzinach: 8:00 – 13:00. Trwa sezon wakacyjny – jest bardzo wielkie zapotrzebowanie na krew, której brakuje w wielu szpitalach. Ratujmy życie. Zapraszamy!
 30. Zarząd Dróg informuje, że we wtorek 25 VII w godzinach od 16:00 do 22:00 zamknięty będzie most w Królowej Polskiej. Powodem jest kładzenie masy bitumicznej w okolicach mostu. Przewidziano objazdy drogami: wojewódzką nr 981 Grybów – Krynica Zdrój; powiatową Łabowa – Kamianna – Polany; oraz drogą krajową Nr 75.
 31. NIEUGIĘCI NIEDOTKNIĘCI czyli… Miasteczko Modlitewne 2017 – Ruszyły zapisy na jedną z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Miasteczko Modlitewne. Jak co roku spotkania u bł. Karoliny w Zabawie, aby przez 6 dni wspólnie modlić się, integrować i poznawać naszą Patronkę. Hasło tegorocznego spotkania to „NIEUGIĘCI NIEDOTKNIĘCI”. Jest to zaproszenie do szkoły modlitwy, by na nowo podjąć wyzwanie wejścia w głąb swojego serca i do stanięcia w prawdzie o sobie. Pomoże nam w tym nikt inny jak Matka Boża, której będzie poświęcone tegoroczne Miasteczko Modlitewne. Odbędzie się ono w terminie 27 lipca – 2 sierpnia 2017 roku. Koszt spotkania wynosi 170 zł od osoby. Aby zgłosić uczestnictwo (grupy zorganizowane jak i indywidualne osoby) należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Miasteczka Modlitewnego: www.miasteczkomodlitewne.pl/zapisy Wszelkie informacje dotyczące Miasteczka Modlitewnego znajdują się na w/w stronie internetowej, w gablocie oraz na Facebook’u: www.facebook.com/miasteczkomodlitewnewzabawie
 32. Informacja promocyjna: po wielkim sukcesie światowej premiery musicalu "Karol" w Krakowie (owacja na stojąco, 9 tys. widzów), zapraszamy na kolejne spektakle pierwszego polskiego musicalu o życiu Św. Jana Pawła II: w Łodzi (20 X 2017) oraz Gdańsku (12 XI 2017). Wystąpią m.in. Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy, Agnieszka Kaczorowska oraz Jacek Kawalec (w roli Ojca Świętego). Jest to wielkie widowisko taneczne, aktorskie i wokalne, stworzone na podstawie biografii JP II. Jest niezwykłą, utrzymaną w konwencji muzyki współczesnej, opowieścią o życiu Papieża-Polaka i polskiej historii XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego widowiska z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Szczegółowe informacje na stronie www.musical-karol.pl Zapraszamy do skorzystania z promocji "Muzyczne wakacje". Przy zakupie biletu zbiorowego dla co najmniej 25 osób w terminie do 25 lipca 2017 roku, zapewnimy Państwu 2 bilety bezpłatne, np. dla opiekunów grupy. Zapraszamy do Łodzi (Atlas Arena) i Gdańska / Sopotu (Ergo Arena): www.musical-karol.pl Kontakt w sprawie biletów: Musical "Karol"; Biuro Obsługi Widowni; kom. 607-035-169; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 33. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie prowadzi nabór na Wydział Nauk Społecznych na kierunki: 1. dziennikarstwo i komunikacja społeczna; 2. Nauki o rodzinie; oraz 3. Praca socjalna. Szczegóły można uzyskać: na plakacie w gablocie parafialnej, pod adresem: WWW.rekrutacja.upjp2.edu.pl oraz pod telefonami 12 370 86 01 lub 12 370 86 04 lub osobiście w siedzibie.
 34. Biuletyn w lipcu wydany jest uprzedzająco (tj. jeszcze przed moim urlopem), z tej racji mogą się pojawiać w ogłoszeniach z ambony nowe informacje. Proszę więc o wyrozumiałość, jak i uwagę przy słuchaniu bieżących niedzielnych ogłoszeń.
 35. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego”, systematycznie przybliżane jest życie na 9 wyspach europejskich: Azory, Procida, Syros (Cyklady), Lofoty, Wyspy Owcze, Sark, Lampedusa, Mljet, Wyspy Sołowieckie. O czym także od kilku tygodni informuje w gablocie plakat.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Grzegorz i Alicja Ząber, Maria Rams, Krzysztof i Ewa Michalik. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Janusz i Elżbieta Chełminiak, Tadeusz i Ilona Rams, Edward i Janina Nowak.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś