Start Informacje XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017
XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 26 lipca 2017 15:00

XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 23 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: w Starym Sączu Uroczystość św. Kingi, patronki miasta (gdzie indziej 24 VII); albo: Święto św. Brygidy, zak. – patronki Europy (opuszcza się z racji niedzieli).

Poniedziałek – 24 VII- wsp. św. Kingi, dziew. – patronki diecezji; albo: w Brzesku: Uroczystość św. Jakuba Apostoła – patrona miasta

Wtorek – 25 VII – Święto św. Jakuba Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Środa – 26 VII – wsp. śś. Joachma i Anny, rodziców Najśw. Maryi Panny

Piątek – 28 VII – wsp. dow. św. Sarbeliusza Makhlufa, prezb.

Sobota – 29 VII – wsp. św. Marty

Niedziela – 30 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Piotra Chryzologa, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa przedkłada nam dziś Dobrego Boga, cierpliwego nawet wobec chwastu zła posianego przez Diabła na polu Boskiego Siewcy. Boga, który do końca daje szansę każdemu, a w trudnościach wspiera nas na modlitwie w Duchu Świętym.
 2. W tę niedzielę (23 VII), jak już było zapowiedziane, po każdej Mszy św. nastąpi „błogosławieństwo pojazdów mechanicznych” i ich kierowców, z racji zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – patrona kierowców (to we wtorek 25 VII).
 3. Pojazdy (rowery, motorowery, skutery, motocykle i auta) po wspólnym błogosławieństwie wypowiedzianym od ołtarza będą następnie pokropione na wszystkich parkingach – kierowcy otrzymają pamiątkowy obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa.
 4. Jeśli ktoś będzie miał taką wolę, to przy tej okazji może wesprzeć dzieło fundacji „MIVA POLSKA”, która zajmuje się zakupem środków lokomocji dla naszych misjonarzy i misjonarek rozsianych po całym globie.
 5. A informuje o tym „XVII Tygodniu św. Krzysztofa” (23-30 VII), jak i o akcji wsparcia misjonarzy przez kierowców „jeden grosz za jeden kilometr” plakat fundacji „MIVA POLSKA” – w tym roku pod hasłem: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”.
 6. Na ten temat wysłuchać możemy też „Komunikatu” Przewodniczącego Episkopatu Polski ds. Misji – bpa Jerzego Mazura SVD.
 7. Dziś też (23 VII) Forum Sądeckich Motocyklistów „MotoSacz.pl” zaprasza na Mszę św. o godz. 14:00 w kościele św. Antoniego w Falkowej, połączoną z poświęceniem motocykli. Po Mszy św. motocykliści przejadą na płytę nowosądeckiego Rynku, gdzie złożą kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.
 8. W niedzielę 23 VII z racji niedzielnej liturgii opuszcza się coroczne Święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy.
 9. W poniedziałek 24 VII, we wspomnienie św. Kingi, dziewicy, w Starym Sączu dwudniowe uroczystości rozpoczęte 23 VII.
 10. W poniedziałkowe liturgiczne wspomnienie św. Kingi (24 VII) przypada „Święto Policji”. Szanujmy stróżów bezpieczeństwa!
 11. We wtorek 25 VII przypada Święto św. Jakuba Apostoła – patrona Brzeska (stąd tam już w pn. 24 VII dwudniowe uroczystości).
 12. We wtorek 25 VII z racji Święta św. Jakuba u nas Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 13. Także we wtorek w „ipsa diem” liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.
 14. W niedzielę za tydzień (30 VII) na sumie o godz. 10:30 – chrzest dziecka: Amelia Maria Gruca.
 15. Też w za tydzień rozpoczyna się tygodniowy odpust ku czci „Przemienienia Pańskiego” w sądeckiej bazylice (30 VII – 6 VIII).
 16. Na czas wakacji nie ma do odwołania żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 17. Do sakramentalnego małżeństwa pragną przystąpić – jest to zapowiedź trzecia: Wojciech Adam Maziarz, syn. Józefa i Danuty, z d. Jędrzejek, ur. 11. 04. 1985 r. w Brzesku, zam. Pęcherska Góra 87 par. Czchów; oraz: Sabina Maria Janus, córka Stanisława i Józefy z d. Biel, ur. 08. 12. 1989 r. w Krynicy, zam. Królowa Górna 188. Dariusz Janus, syn Marka i Marii z d. Poręba, ur. 30. 06. 1995 r. w Nowym Sączu, zam. Królowa Polska 61; oraz: Diana Gwóźdź, córka Stanisława Andrzeja i Renaty z d. Nowak, ur. 30. 06. 1995 r., zam. Viale Mazzini 115, Sulmona, Italia. Piotr Paweł Haza, syn Mariana i Ewy, z d. Mirek, ur. 04. 06. 1992 r. w Nowym Sączu, zam. Nawojowa, ul. Ogrodowa 24; oraz: Arleta Katarzyna Kościółek, córka Roberta i Teresy, z d. Oracz, ur. 03. 11. 1998 r. w Nowym Sączu, zam. Mszalnica 56. Kto wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do przyjęcia sakramentu małżeństwa przez tę parę – winien to zgłosić w kancelarii.
 18. W poniedziałek 17 VII zmarł nasz parafianin śp. Józef Borkowski, pogrzeb odbył się w minioną środę (19 VII); za jego duszę odprawione będą 32 Msze św. pogrzebowe (27 indywidualnych + 5 od uczestników pogrzebu). Niech odpoczywa w pokoju.
 19. W niedzielnych Godzinkach przewodniczyć będzie „III Róża rodziców modlących się za dzieci” zelatorki Elżbiety Kogut.
 20. Wydatki tego tygodnia: Rozliczyłem się z głównym wykonawcą schodów – firmą braci „P. i P. Lizak”: Materiał (40 % rabatu) – obrzeża grafitowe + kostka szara i grafitowa + „kamień sieneński” płyty udające kamień na parkingu + 9 m zbrojonych rur przepustowych pod parkingiem i głównymi schodami + transport kostki z Krakowa i Tranowa (6 x po 600 zł) = 38 294 zł
 21. Robocizna 8 robotników przez 21 dni (3,5 tygodnia) – 31 500 zł koparki i inne maszyny 17 850 zł. Razem dało to sumę: 87 644 zł (minus otrzymana promocja: 2644 zł) = 85 000 zł Razem na wykonanie schodów wydałem ostatecznie tej firmie sumę: 85 000 zł.
 22. Składka na potrzeby parafii (inwestycyjna) z niedzieli (9 VII) wyniosła 2711,50 zł.
 23. Składka na WSD w Tarnowie z uprzedniej niedzieli (16 VII) wyniosła 1906 zł + 1 €.
 24. Z racji mego urlopu przez cały lipiec nie ma cotygodniowych sobotnich grup roboczych. Prace zaczną się od I soboty sierpnia.
 25. Trwają prace podbicia betonowymi stopami fundamentów wieży, jak i w miejscach pęknięcia całej cerkwi (starego kościółka). Zaczęły się one w poniedziałek. Na teren starego kościoła weszła firma „Madejski-Olszański”. Prace te są finansowane z uzyskanych środków konserwatorskich (50 tyś zł), a parafia dopłaci 6,5 tyś. zł – jako wkład własny.
 26. Jak już podawałem pracownicy ci nocują w jednej z sal na starej plebanii. W pozostałych pomieszczeniach trwa uposażanie.
 27. Jeszcze do końca lipca trwają w parafii zapisy na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 VIII Mszą św. o 6.30 na placu katedralnym w Tarnowie. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kim On właściwie jest. Idźcie i głoście”. Koszt uczestnictwa w PPT nie uległ zmianie i wynosi 90,00 zł od osoby. A gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł., a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki http://pielgrzymkatarnowska.pl
 28. W sierpniu zapisy już tylko w miejscach organizacji poszczególnych grup.
 29. Parafialny Klub HDK zaprasza wszystkich chętnych do oddawania krwi, które odbędzie się w niedzielę za tydzień (30 VII) w Zespole Szkół w Królowej Górnej w godzinach: 8:00 – 13:00. Trwa sezon wakacyjny – jest bardzo wielkie zapotrzebowanie na krew, której brakuje w wielu szpitalach. Ratujmy życie. Zapraszamy!
 30. Zarząd Dróg informuje, że we wtorek 25 VII w godzinach od 16:00 do 22:00 zamknięty będzie most w Królowej Polskiej. Powodem jest kładzenie masy bitumicznej w okolicach mostu. Przewidziano objazdy drogami: wojewódzką nr 981 Grybów – Krynica Zdrój; powiatową Łabowa – Kamianna – Polany; oraz drogą krajową Nr 75.
 31. NIEUGIĘCI NIEDOTKNIĘCI czyli… Miasteczko Modlitewne 2017 – Ruszyły zapisy na jedną z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Miasteczko Modlitewne. Jak co roku spotkania u bł. Karoliny w Zabawie, aby przez 6 dni wspólnie modlić się, integrować i poznawać naszą Patronkę. Hasło tegorocznego spotkania to „NIEUGIĘCI NIEDOTKNIĘCI”. Jest to zaproszenie do szkoły modlitwy, by na nowo podjąć wyzwanie wejścia w głąb swojego serca i do stanięcia w prawdzie o sobie. Pomoże nam w tym nikt inny jak Matka Boża, której będzie poświęcone tegoroczne Miasteczko Modlitewne. Odbędzie się ono w terminie 27 lipca – 2 sierpnia 2017 roku. Koszt spotkania wynosi 170 zł od osoby. Aby zgłosić uczestnictwo (grupy zorganizowane jak i indywidualne osoby) należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Miasteczka Modlitewnego: www.miasteczkomodlitewne.pl/zapisy Wszelkie informacje dotyczące Miasteczka Modlitewnego znajdują się na w/w stronie internetowej, w gablocie oraz na Facebook’u: www.facebook.com/miasteczkomodlitewnewzabawie
 32. Informacja promocyjna: po wielkim sukcesie światowej premiery musicalu "Karol" w Krakowie (owacja na stojąco, 9 tys. widzów), zapraszamy na kolejne spektakle pierwszego polskiego musicalu o życiu Św. Jana Pawła II: w Łodzi (20 X 2017) oraz Gdańsku (12 XI 2017). Wystąpią m.in. Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy, Agnieszka Kaczorowska oraz Jacek Kawalec (w roli Ojca Świętego). Jest to wielkie widowisko taneczne, aktorskie i wokalne, stworzone na podstawie biografii JP II. Jest niezwykłą, utrzymaną w konwencji muzyki współczesnej, opowieścią o życiu Papieża-Polaka i polskiej historii XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego widowiska z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Szczegółowe informacje na stronie www.musical-karol.pl Zapraszamy do skorzystania z promocji "Muzyczne wakacje". Przy zakupie biletu zbiorowego dla co najmniej 25 osób w terminie do 25 lipca 2017 roku, zapewnimy Państwu 2 bilety bezpłatne, np. dla opiekunów grupy. Zapraszamy do Łodzi (Atlas Arena) i Gdańska / Sopotu (Ergo Arena): www.musical-karol.pl Kontakt w sprawie biletów: Musical "Karol"; Biuro Obsługi Widowni; kom. 607-035-169; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 33. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie prowadzi nabór na Wydział Nauk Społecznych na kierunki: 1. dziennikarstwo i komunikacja społeczna; 2. Nauki o rodzinie; oraz 3. Praca socjalna. Szczegóły można uzyskać: na plakacie w gablocie parafialnej, pod adresem: WWW.rekrutacja.upjp2.edu.pl oraz pod telefonami 12 370 86 01 lub 12 370 86 04 lub osobiście w siedzibie.
 34. Biuletyn w lipcu wydany jest uprzedzająco (tj. jeszcze przed moim urlopem), z tej racji mogą się pojawiać w ogłoszeniach z ambony nowe informacje. Proszę więc o wyrozumiałość, jak i uwagę przy słuchaniu bieżących niedzielnych ogłoszeń.
 35. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego”, systematycznie przybliżane jest życie na 9 wyspach europejskich: Azory, Procida, Syros (Cyklady), Lofoty, Wyspy Owcze, Sark, Lampedusa, Mljet, Wyspy Sołowieckie. O czym także od kilku tygodni informuje w gablocie plakat.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Grzegorz i Alicja Ząber, Maria Rams, Krzysztof i Ewa Michalik. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Janusz i Elżbieta Chełminiak, Tadeusz i Ilona Rams, Edward i Janina Nowak.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.