Start Informacje Duszpasterskie XIX Niedziela Zwykła - 13 sierpnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIX Niedziela Zwykła - 13 sierpnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 sierpnia 2017 02:54

XIX Niedziela Zwykła – 13 sierpnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 13 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. śś. Poncjana, pap. i Hipolita, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 14 VIII – wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz.

Wtorek – 15 VIII – Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Środa – 16 VIII – wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego

Czwartek – 17 VIII – wsp. św. Jacka, prezb.

Sobota – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Niedziela – 20 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Bernarda, opata i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wskazuje na obecnego wśród nas Boga, który nie wnosi w nasze życie burzy i trzęsienia ziemi, ale łagodny pokój.
 2. Sierpień to miesiąc trzeźwości i dobrowolnej abstynencji w naszej Ojczyźnie – miesiąc wielu historycznych ważnych wydarzeń.
 3. W tę niedzielę (13 VIII) po Mszy św. popołudniowej o 14:30 (w cerkwi) wyruszymy procesyjnie na Różaniec Fatimski.
 4. Rozpoczęcie procesji w starym kościele, a jej zakończenie i koncowe błogosławieństwo już w nowym kościele (śpiewa DSM).
 5. Proszę przynieść świece, bądź lampiony. DSM-ki zabierają figurę MB Fatimskiej. Modlić się będziemy o trzeźwość w parafii.
 6. W związku z procesyjnym Różańcem Fatimskim po południu w starym kościółku nie będzie już niedzielnego kazania.
 7. Dziś (13 sierpnia) przypada II niedziela – stąd po 7:00 zmiana tajemnic Róż Żeńskich.
 8. Z racji II niedzieli miesiąca 13 VIII składka jak zwykle przeznaczona jest na potrzeby parafii.
 9. W związku z tym, że także na tę niedzielę (13 VIII) zapowiedziana jest składka na Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie i Tarnowie – ta składka u nas przeniesiona jest za dwa dni i zbierana będzie 15 VIII (tj. we wtorek we Wniebowzięcie NMP).
 10. Do pojutrza trwa Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia (15 VIII).
 11. We wtorek (15 VIII) w liturgii przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jest to święto obowiązkowe.
 12. Msze św. 15 sierpnia są w porządku niedzielnym – czyli o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (popołudniowa w nowym kościele).
 13. Pod koniec każdej Mszy św. 15 sierpnia – błogosławieństwo ziół i kwiatów.
 14. Także 15 VIII przypada rocznica „Cudu nad Wisłą” (1920 r.) – jednocześnie jest to święto lotnictwa.
 15. We wtorek w Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 VIII) – odpust w Maciejowej, suma o 10:30.
 16. Natomiast we środę (16 VIII) o 17:00 Msza św. odpustowa ku czci św. Rocha w Nowym Sączu (ul. Bohaterów Orła Białego).
 17. W tę III środę miesiąca – modlitwa Akcji Katolickiej (z Koronką) w intencji Synodu.
 18. W sobotę o 14:00 kolejny ślub w naszej parafii – pobierają się nowożeńcy: Paulina Janus i Tomasz Skórka.
 19. W niedzielnych Godzinkach przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Renaty Janus.
 20. W niedzielę 20 sierpnia kazania wygłosi brat Jan Mężyk i po Mszach św. zbierze kolektę do puszek na misje w Burkina Faso.
 21. W sakramentalny związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź druga: Adam Wacławiak, zam. Królowa Polska; oraz: Karolina Katarzyna Kremer, zam. Kraków, Bogucianka.
 22. We wtorek o 14:00 pochowaliśmy naszą parafiankę śp. Stanisławę Chochla z Królowej Polskiej. Msze św. za nią zamówione przy pogrzebie to: 32 + 1 zamówione indywidualnie i 8 od uczestników pogrzebu (razem 41). Niech odpoczywa w pokoju.
 23. Zaś w piątek o 13:00 po różańcu o 12:30 odbył się pogrzeb zmarłej we środę śp. Genowefy Michalik. Za jej duszę odprawionych będzie 55 Mszy św. (47 indywidualnie zamówionych i 8 od uczestników pogrzebu). Panie, daj jej pokój wieczny.
 24. Na czas wakacji do odwołania nie ma żadnych spotkań formacyjnych, zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 25. Wydatki tego tygodnia:
 26. Koszt dowiezionej zamówionej figury MB Różańcowej o wysokości 160 cm na kolumnę na końcu schodów przy parkingu.
 27. Opłaty stałe i wyrównawcze za gaz (4 faktury); obsługa „intrakom”; za kolejny wywóz śmieci przez „Suez” (do tego dochodzą opłaty bankowe za wpłatę 6 rachunków po 2,20 zł).
 28. Obrazki fatimskie na deseczce (32 szt.). Zakup 400 szt. dużych hostii do sprawowania Eucharystii.
 29. Klosz do świecy w starym kościele (bo rozbili go ministranci w lipcu). Plastikowe jednorazowe talerze (100 szt.).
 30. Lody i pizza (oraz paliwo) dla aspirantów i młodszych ministrantów podczas wycieczki do Starego Sącza.
 31. Lody, woda, pepsi, kawa dla pracujących w sobotę; oraz dwie pizze.
 32. Zakończono prace podbicia betonowymi stopami i przyporami fundamentów wieży, jak i w miejscach pęknięcia całej cerkwi, natomiast trwają prace pionowej izolacji i poziomego drenażu ze studzienkami rewizyjnymi i czyszczakami. Wykonuje je firma „Madejski-Olszański” mająca uprawnienia do prac przy zabytkach. Prace te są finansowane z uzyskanych środków konserwatorskich (50 tyś zł), zaś parafia dopłaci 6,5 tyś. zł – jako wkład własny; poniesiemy także koszt 2 tyś zł dla inspektora budowlanego.
 33. Pani Sołtys Królowej Górnej dziękuję za podesłanie „robotników interwencyjnych” do workowania klińca do ułożenia melioracji.
 34. Serdecznie dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka – pracowali: Stanisław Mężyk, jego syn Szymon, Zbigniew Górka (za Władysława Galicę), Wiktor Górka (za Joannę Kmak), Michał Poręba (za Władysławę Nowak), Owsianka Artur;  ofiarę po 50 zł zamiast pracy złożyli Michał Pazgan i Stanisław Stępień. Panowie układali płaskie łupane kamienie na drugiej równoległej skarpie przy nowych schodach.
 35. Również serdecznie dziękuję kobietom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – pracowały w bardzo licznej grupie: Monika Stelmach, Elżbieta Poręba, Olga Kantor, Grażyna Stelmach, Krystyna Górska, Maria Kościółek, Maria Wyszowska, Kazimiera Ślipek, Beata Stelmach (za Beatę Kogut), Krzysztof Tomera (za Małgorzatę Tomera), Stanisław Rymanowicz (za Marię Rymanowicz). Panie wykonały pracę plewienia, oraz zbierania kamieni na cmentarzu i wygrabienia ziemi. Szczególne dzięki 2 panom, którzy przyszli pracować za żony – „spadli jak z nieba”, bo wywozili zebrane kamienie i darnie.
 36. Także z poprzedniej dziesiątki Romana Pazgana ofiarę 100 zł zamiast pracy złożył Andrzej Kowaczek – dzięki.
 37. Zaś na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Będzie nadal kładzenie kamienia na kolejnej skarpie.
 38. Oraz również na sobotę proszę kobiety z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. Będzie praca napuszczania olejem pniaków pod donicami, plantowanie ziemi, zbieranie kamieni, nasadzanie drzewek i kwiatów.
 39. Dziękuję gospodarzowi Januszowi Gaborkowi i Mariuszowi Michalikowi za wycięcie i usunięcie drzewa przewróconego na łemkowski cmentarz (wiatrołomu). Gałęzie będą pocięte na opał, a klocki z pnia posłużą jako pniaki pod kwiaty przy parkingu.
 40. Za zafundowanie i nasadzenie kwiatów w donicach z pelargoniami przed kościołem dziękuję paniom B. Gaborek i K. Michalik.
 41. W czwartek 17 VIII wyruszy sprzed tarnowskiej katedry XXXV Piesza Pielgrzymka Tarnowska Jasną Górę. Do tego czasu zapisy prowadzone są już tylko u przewodnika grupy w Nowym Sączu. Wyjście pielgrzymki po Mszy św. o 6.30 na placu katedralnym.
 42. Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90 zł od osoby. Gdy z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60 zł, a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę dopłaca Caritas. Więcej informacji o pielgrzymce – na stronach internetowych Pielgrzymki www. http://pielgrzymkatarnowska.pl Jeszcze raz gorąco zachęcam do udziału!
 43. Pani Sołtys wsi Królowa Górna organizuje też w związku z tym autokarową pielgrzymkę do Częstochowy „na wejście PPT” w nocy z 24/25 VIII, czyli o 1:00 (z czwartku na piątek). Zapisy pod tel. 18 445-67-52 lub 882-162-419 do dnia 20 sierpnia.
 44. Organizowana jest też przez naszą Akcję Katolicką pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w tygodniu Odpustu MB Kalwaryjskiej – wyjazd w piątek 18 sierpnia o 8:30 z parkingu przy kościele. Koszt 30 zł od osoby przy pełnym stanie autokaru (może ulec zmianie w zależności od ilości uczestników). Po drodze planowane jest zwiedzanie Opactwa oo. Cystersów w Szczyrzycu. Zapisy wraz z wpłatą do dziś (13 sierpnia) u członkiń Akcji Katolickiej – Heleny Ptaszkowskiej i Marii Rymanowicz.
 45. W Pasierbcu tygodniowy odpust ku czci MB Pocieszenia (19-27 sierpnia) połączony z konsekracją kościoła i poświęceniem Ołtarza Bożego Miłosierdzia w sobotę 19 VII o 11:00 (ks. Bp Andrzej Jeż). Szczegóły – na plakacie w gablocie.
 46. Przygotowywana jest „Pielgrzymka Górska” do Litmanovej na Słowacji – wyjazd autokarem w sobotę 16 IX o 8:30 sprzed kościoła w Królowej Górnej; o 9:00 dobranie reszty grupy w Nowym Sączu koło Mc Donalda; przejazd do Krościenka n/Dunajcem; przejście piesze przez Rezerwat Białej Wody; zejście na stronę Słowacji do leśnego Sanktuarium MB Niepokalanej; Msza św. i ognisko; powrót autokarem przez Stara Lubownię; powrót na 20:00. Koszt 30 zł. Zapisy – tel. 18 445 64 04. Patrz: plakat.
 47. „Fundacja Akme” prowadzi nabór do projektu "3,2,1... START DO KARIERY". Zapewnia ona darmowe szkolenia w wybranym zakresie, staże zawodowe 3 i 6 - miesięczne. Fundacja za wszystko wypłaca stypendia, opłaca składki i ubezpieczenie oraz zwroty kosztów dojazdu i opieki nad dziećmi. Projekt przeznaczony jest dla osób bez pracy, do 30 roku życia zamieszkujących województwo w Małopolsce. Mile widziane również niepełnosprawne. Wszystkich zainteresowanych zaprasza się do Biura Fundacji AKME w Nowym Sączu, przy ul. Dunajewskiego 8 (obok poczty). Dla zainteresowanych szczegóły – w gablocie.
 48. W wakacje z powodu upałów cotygodniowa liturgia niedzielna w miarę możliwości jest nieco krótsza niż zwykle.
 49. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Jacek i Agata Siedlarz; Jacek i Katarzyna Gruca; Stanisław i Anna Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Władysław i Stanisława Siedlarz; Robert i Agnieszka Duda; Maria Niemiec
 50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

Poprawiony: niedziela, 13 sierpnia 2017 06:39
 

Ewangelia na dziś