Start Informacje Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 września 2017 06:14

XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2017

W tygodniu:

Niedziela – 17 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dokt. Kośc.; oraz: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa (opuszcza się)

Poniedziałek – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak. – Patrona Polski

Wtorek – 19 IX – wsp. dow. św. Januarego, bpa i męcz.

Środa – 20 IX – wsp. śś. Andrzeja Kim Taegon, prezb., Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męcz.

Czwartek –21 IX – Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty

Sobota – 23 IX – wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb.

Niedziela – 24 IX – XXV Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa przestrzega nas przed gniewem i nienawiścią – nasz Pan nawołuje do nieustannego odpuszczania winowajcom.
 2. W tę niedzielę (17 IX) obchodzi się Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 3. W ogłoszeniach – komunikat Biskupa „o trzeźwość” (w tej intencji Kongres w Warszawie i Pielgrzymka do Szczepanowa).
 4. Też w tę niedzielę 17 IX przypada „Dzień Golgoty Wschodu” – Dzień Sybiraka.
 5. Również dziś: zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 6. Od tej niedzieli (17 IX) wszystkie Msze św. już w nowym kościele, aż do wiosennego odpustu „ku czci Opatrzności Bożej”.
 7. W starym kościele odbędzie się jedynie liturgia Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wraz z Oktawą.
 8. Dziś na „sumie” o 10:30 ochrzczone będzie dwoje dzieci: Hanna Agnieszka Kacprowicz oraz Aleksander Czesław Jaworski.
 9. Dziś w sąsiedniej Ptaszkowej odpust ku czci MB Radosnej – suma o 11:00 (patrz: obwieszczenie).
 10. Jeszcze do dziś (17 IX) trwają zgłoszenia na X Synaj (tym razem w Limanowej 23 IX); przed nim 22 IX Forum Młodzieży.
 11. Od tej niedzieli rozpoczyna się nowy V tom Lekcjonarza Mszalnego.
 12. Jesteśmy w trakcie rozpoczętego wczoraj triduum modlitw w intencji młodzieży przed świętem św. Stanisława Kostki (18 IX).
 13. Przypada ono jutro, tj. w poniedziałek 18 września – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 14. Św. Stanisław Kostka, obok patronatu nad polską młodzieżą, jest też Patronem Polski – naszej Ojczyzny.
 15. W poniedziałek też swe imieniny obchodzi ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy naszej diecezji.
 16. III środa miesiąca – zamiast Godzinek o NMP modlitwa AK w int. Synodu.
 17. W czwartek (21 IX) Kalendarz Liturgiczny wyznacza w Kościele Święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty: 6:30 i 18:00.
 18. W niedzielę za tydzień (24 IX) w diecezji tarnowskiej przeżywać będziemy „Dzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” oraz „Diecezjalną Pielgrzymkę” do Szczepanowa. Ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciwne trzeźwości.
 19. Będzie to także IV Niedziela Synodalna (z sobie właściwą wyznaczoną przez Biskupa liturgią).
 20. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Heleny Wacławiak.
 21. Przed nami w całej diecezji nowe wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich (15 X). Miesiąc wcześniej (od 10 IX) trwa zgłaszanie kandydatów do tego gremium. Zamknięcie zgłoszeń nastąpi w sobotę 7 X. W niedzielę (8 X) ogłoszenie zgłoszeń.
 22. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – dziecięca schola parafialna (na chórze), we środę o 17:00 – spotkanie DSM (sala pod kościołem), w piątek o 17:00 – zbiórka ministrantów, w sobotę o 8:30 – zbiórka aspirantów.
 23. Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć – zapowiedź druga: Paweł Józef Chronowski, zam. Nowy Sącz; oraz: Ewelina Judyta Poręba, zam. Królowa Polska. Jeśli znałby ktoś przeszkody do zawarcia tego sakramentalnego małżeństwa, powinien zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 24. Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem w firmie „Rurkan” w Nowym Sączu za system rur do odwodnienia starego kościoła. Dokupienie dekli. Taśma bezpieczeństwa – 200 m.
 25. Za ciężką wywrotkę kamienia klińca rozsypanego w podmokłej części parkingu; wywóz śmieci.
 26. Za produkty spożywcze na obiad odpustowy; za przygotowanie obiadu i podanie do stołu przez dwie panie.
 27. Za 51 sztuk iglaków. Figura betonowa MB przy plebanii – kupiona promocyjnie.
 28. Wino, olej i hostie. Baterie (2 sztuki) 9 V. Pizze, woda i kawa dla sobotnich robotników.
 29. Składka z drugiej niedzieli miesiąca (zbiórka inwestycyjna) na potrzeby parafii wyniosła 3922,10 zł.
 30. Do zapłacenia mamy rachunki za gaz (za przesył) i prąd z jednego licznika: 54,91 zł + 89,66 zł + 29.28 zł.
 31. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – pracowali: Tadeusz Rams (i syn Karol), Krzysztof Michalik, Janusz Chełminiak, Józef Poręba, Stanisław Geniec, Adam Siedlarz, Marek Geniec (za Jana Geńca), Andrzej Ptaszkowski (za Jerzego Ptaszkowskiego). Zamiast pracy ofiarę złożył Bogdan Poręba (70 zł). Panowie nawozili ziemię do rabatów i na podsypkę.
 32. Panu Janowi Geńcowi dziękuję za użyczenie ciągnika do rozwożenia ziemi. Również dzięki naszym strażakom za pomoc parafii.
 33. Dzięki kobietom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka – pracowały: Halina Bochenek, Stanisława Bochenek, Anna Dziedzina. Dziękuję także p. Annie Dziedzina za ofiarowane do rabatów kwiaty. Panie sadziły kwiaty i równały ziemię w rabatach.
 34. Zamiast dniówki ofiarę złożyły przeszkodzone w tym dniu: Renata Kachniarz (50 zł) i Stanisława Bogdańska (100 zł) oraz także pielgrzymujące w tym dniu Antonina Ptaszkowska, Helena Ptaszkowska, Beata Hałgas (wspólnie 250 zł).
 35. Zamiast pracy ofiarę też złożyli: Narcyz i Bożena Wolak (150 zł); a także Izabela Michalik (50 zł) i Katarzyna Wolak (50 zł).
 36. Ofiarę 70 zł za dniówkę z grupy dziesiętnika St. Lebdy złożył także dużo wcześniej temu Tadeusz Szkaradek, KP 80. Dziękuję.
 37. Pani Stanisławie Bogdańskiej dziękuję też za 6 sprezentowanych wrzosów. Sąsiadom zaś za białe ozdobne kamienie koło MB.
 38. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. Będzie kładzenie kamienia na skarpie (potrzebny ciągnik).
 39. Także na sobotę proszę kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Będzie praca pielęgnacyjno-porządkowa przy rabatach.
 40. Trwa montaż zamówionych na wszystkie schody 10 barierek, wykonał je i montuje nasz parafianin p. Jarosław Kachniarz.
 41. Uzyskaliśmy pozwolenie konserwatora na obcinkę pielęgnacyjną drzew koło cerkwi – staram się jeszcze o wycinkę dwóch chorych drzew (jesionów) z przodu cerkwi z nasadzeniem. Jak też informowałem – wcześniej mamy już zgodę ochrony środowiska na wycinkę rozłupanej po piorunie lipy na łemkowskim cmentarzu. Wcześniej został już usunięty inny lipowy wykrot położony po wichurze. Drzewo to zniszczyło ogrodzenie cmentarza i jedną mogiłę, na szczęście nie zabytkową (żelazną, spawaną).
 42. Małżonków, którzy pragną świadomie naprawić lub umocnić swoje relacje małżeńskie zapraszamy na rekolekcje – kurs nowej ewangelizacji pt. „Elżbieta i Zachariasz” w dniach od 22 do 24 IX w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Szczegóły na stronie internetowej sanktuarium. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.
 43. W Słopnicach w sobotę 23 IX w g. 9:30-14:00 w kościele św. Andrzeja Ap. czuwanie „Wspólnoty Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca” – homilia: ks. bp Stanisław Salaterski; spotkanie z s. Anną Czajkowską, moderatorką krajową ADPC (afisz).
 44. Organizowany jest Dekanalny wyjazd do Częstochowy na 33 Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniu 24 IX.
 45. Od niedzieli 27 sierpnia, ze studia radia RDN Małopolska w Tarnowie, TV Polsat News nadaje na żywo magazyn katolicko - społeczny "Angelus". Program ten obecny jest w ramówce Polsat News od wielu lat, a od kwietnia 2017 roku, stał się wspólnym z radiem Warszawa projektem medialnym. Audycję poprowadzą dziennikarze Polsat News oraz radia RDN. Na program składa się m. in. modlitwa „Anioł Pański” z Watykanu, komentarze gości w studiu dotyczące bieżących zagadnień z życia Kościoła. Spora część magazynu poświęcona będzie pracy radia RDN . Zapraszamy przed radio i teleodbiorniki od godz. 11:50.
 46. W ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości zapraszamy 23 IX (sobota) do włączenia się w akcję „Doba dla Wolności”, której celem jest pomoc duchowa osobom uzależnionym. Zachęcamy w tym dniu do podjęcia całodobowego postu od Internetu i modlitwy za osoby zniewolone przez różne nałogi, by mogły podjąć walkę w drodze ku Wolności. Organizatorzy: Parafia św. Stanisława B. M. w Skrzyszowie, Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Tarnowskiej, Absolwenci Studium Apostolstwa Trzeźwości (patrz: afisz w gablocie).
 47. 30 IX przy ul. Solidarności Nr 5-9 w Tarnowie po Mszy św. w katerze o godz. 9:00 rozpocznie sie IX Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Zakończenie o godz. 15:15. Szczegóły na plakacie.
 48. 14 X wyruszy od nas do Krakowa-Łagiewnik i innych miejsc III Pielgrzymka śladami o. Andrasza. Szczegóły: afisz w gablocie.
 49. Na sprzątanie 100 zł przekazała jedna rodzina: Jerzy, Maria Małysa. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Halina i Jarosław Legutko; Józef i Maria Kruczek; Robert i Agnieszka Kruczek.
 50. Z tyłu na stoliku są już kalendarze misyjne na 2018 r. – dochód przeznaczony jest na dzieło misyjne, koszt zakupu 5 zł.
 51. Tam także do nabycia „Kalendarze Rolników” na 2018 r. Koszt jednego – 21 zł.
 52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś