Start Informacje XXV Niedziela Zwykła – 24 września 2017
XXV Niedziela Zwykła – 24 września 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 września 2017 06:19

XXV Niedziela Zwykła – 24 września 2017

W tygodniu:

Niedziela – 24 IX – XXV Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 25 IX – wsp. bł. Władysława z Gielniowa, prezb

Wtorek – 26 IX – wsp. dow. śś. Kosmy i Damiana, męcz.; albo: śś. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męcz.

Środa – 27 IX – wsp. św. Wincentego a Paulo, prezb.

Czwartek –28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Piątek – 29 IX – Święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Sobota – 30 IX – wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc.

Niedziela – 1 X – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zachęca, by szukać Pana, który i tak sam nas szuka, jak ów gospodarz winnicy o różnej porze życia – by nagrodzić.
 2. W tę niedzielę (24 IX) w naszej diecezji przeżywamy „Dzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” oraz „Diecezjalną Pielgrzymkę” do Szczepanowa, która ma charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciwne trzeźwości.
 3. Jest to także IV Niedziela Synodalna (z wyznaczoną przez Biskupa odpowiednią liturgią). Komunikat Bpa o Studium Biblijnym.
 4. W poniedziałek przypada wspomnienie liturgiczne bł. Władysława z Gielniowa – patrona naszej stolicy Warszawy.
 5. We wtorek (26 IX) przeżywa się Światowy Dzień Głuchych.
 6. We wtorek 26 IX w N. Sączu w szkole nr 5 przy ul. Piramowicza 16 od 12:00 – 15:00 Spotkanie Katechetyczne.
 7. We środę 27 IX po Mszy św. w świątyni na plebanii spotyka się nasza Akcja Katolicka (około 18:30).
 8. W czwartek zaś wspominamy rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła I (1912-1978) – poprzednika naszego Św. Papieża JP II.
 9. W piątek (29 IX) Święto Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela – Msze św. o 6:30 – 15:00 i 18:00.
 10. Także w piątek 29 IX o godz. 18:30 (po Mszy św.) – na plebanii spotkanie ks. proboszcza z zelatorami Róż Różańcowych.
 11. Bardzo proszę, by do tego czasu uzgodnić, aby podać wybranego dla każdej Róży świętych: Patrona lub Patronki.
 12. Niektóre Róże już takowych wybrały – informuję też, iż w Róży św. s. Faustyny zmieniła się zelatora na Martę Chochla.
 13. W sobotę 30 IX kończą się Msze św. gregoriańskie za śp. Tadeusza Witka; przypominam, iż są one odprawiane w Świdnicy Śląskiej przez ks. infułata Kazimierza Jandziszaka. Natomiast od najbliższej niedzieli 1 X rozpoczną się Msze św. gregoriańskie zamówione przez tę samą rodzinę w int. śp. Genowefy Michalik. Te – przekazane zostały ks. Stanisławowi Tokarskiemu, dyrektorowi administracji nieruchomości Tarnowskiej Kurii, jednemu z wizytatorów naszej parafii.
 14. W najbliższą niedzielę 1 X można będzie nabyć „chlebek miłosierdzia” – jest to w diecezji akcja Caritas wspomagająca akcję dożywiania dzieci. Pieczywo to oczywiście jest pełnowartościowe, zdatne do spożycia.
 15. W niedzielę (1 X) składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (tj. do dyspozycji ks. Biskupa). To I niedziela (adoracyjna).
 16. 1 X na sumie o 10:30 chrztu dostąpi kolejne dwoje dzieci: ● Wojciech Kurczab; ● oraz Alan Kacper Borkowski.
 17. W Cieniawie (1 X) o 11:00 odpust „na Franciszka” połączony z wizytacją kanoniczną (i imieninami 2 kapłanów).
 18. Także 1 X rozpoczyna się w sanktuarium w Bochni Tygodniowy Odpust ku czci MB Różańcowej (1-8 X). Patrz: plakat.
 19. W przyszłą niedzielę rozpoczynają się Nabożeństwa Różańcowe – od poniedziałku do soboty będą one o 17:00 (a po nich Msza św.). Zaś w niedzielę pół godziny przed Mszą św. popołudniową, czyli o 14:00. I tak będzie już w najbliższą I niedzielę 1 X.
 20. Czyli odtąd od poniedziałku 2 X na czas zimowy do wiosny Msze św. popołudniowe w dni powszednie będą już o godz. 17:00.
 21. Zwyczajowo dzień przed rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych – tj. w sobotę po Mszy św. o 18:00 odmówimy pierwszy tzw. wigilijny różaniec przed Najświętszym Sakramentem, który wprowadzi nas w ten „miesiąc maryjny”.
 22. Dzieci i młodzież zachęcam do wykonania różańców „z czegokolwiek”, będą też otrzymywać banderole obecności.
 23. Przeszkodzonych, by przychodzić na te Nabożeństwa Różańcowe do świątyni zachęcam do odmawiania go przy kapliczkach jak „majówki” lub przynajmniej wspólnie w domu w atmosferze rodzinnej.
 24. Intencja ogólna podana przez Stolicę Apostolską: „Aby w świecie pracy wszystkim były zagwarantowane poszanowanie i ochrona praw, a bezrobotnym została dana możliwość przyczyniania się do tworzenia wspólnego dobra”.
 25. Rozpoczęły się wizytacje przygotowawcze w naszej parafii ze strony Tarnowskiej Kurii przed ostateczną wizytacją ks. Biskupa. Gościliśmy już wizytatorów: od spraw gospodarczych i ekonomicznych – mgr inż. arch. Maciej Nejman, który jest mianowanym przez ks. Bpa wizytatorem mienia kościelnego w Diecezji Tarnowskiej, oraz od administracji nieruchomości i spraw kancelaryjnych – ks. dyr. Stanisława Tokarskiego.
 26. Czeka nas jeszcze przed przyjazdem ks. Bpa uprzednia wizytacja katechetyczna u obu katechizujących księży i w wybranych klasach, jak również zapoznanie się z duszpasterskim programem pracy w parafii.
 27. Na koniec na podsumowanie zagościmy ks. bpa Leszka Leszkiewicza, który dokona jeszcze oglądu wszystkiego, oceni i posumuje wszystkie spostrzeżenia oraz nada plany na następną dziesięciolatkę – przyjazd ten z października ks. Bp przełożył na 11 XI.
 28. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Piotra Jelito.
 29. Przed nami w całej diecezji nowe wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich (15 X). Miesiąc wcześniej (od 10 IX) trwa zgłaszanie kandydatów do tego gremium. Zamknięcie zgłoszeń nastąpi w sobotę 7 X. W niedzielę (8 X) ogłoszenie tych zgłoszeń.
 30. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – zbiórka lektorów, we środę o 17:00 – spotkanie DSM (sala pod kościołem), we środę o 18:45 – spotkanie na plebanii Akcji Katolickiej, w piątek o 17:00 – próba dziecięcej scholi (na chórze), w piątek o 18:30 (po Mszy św.) – spotkanie na plebanii z zelatorami Róż Różańcowych, w sobotę o 8:30 – zbiórka aspirantów.
 31. W sakramentalny związek małżeński pragną wstąpić – zapowiedź trzecia: Paweł Józef Chronowski, zam. Nowy Sącz; oraz: Ewelina Judyta Poręba, zam. Królowa Polska. Kto znałby przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, powinien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 32. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunki za gaz (za przesył) i prąd z jednego licznika.
 33. Klosz do świecy na ołtarzu (bo rozbił ministrant). Lakier do pomalowania starych mebli i 3 pędzle.
 34. Kupiłem 30 tui szmaragdowych; został wyremontowany znaleziony przy porządkach dzwonek ministrancki.
 35. Zakupiłem bardzo duże opakowanie środka trującego na myszy i szczury, bo cisną się do pomieszczeń kościelnych.
 36. Zakupiłem i zostały zamontowane: łóżko zdrowotne dla prałata z materacem zakupione w komisie meblowym; nowoczesna ławeczka medyczna pod prysznic dla x. prałata, uchwyt; słuchawka do prysznica + robocizna. Zakup używanej pralki automatycznej na starą plebanię.
 37. Środki czystości do sprzątania i toalet. Paliwo do traktorka kosiarki. Na paliwo dla wizytatorów.
 38. Z racji nieustannego deszczu nie było sobotniej pracy w tym tygodniu. Mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza proszę więc jeszcze raz na najbliższą sobotę. Będzie nawożenie ziemi do rabatów i na podsypkę i układanie kamienia.
 39. Także jeszcze raz proszę kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Będzie praca pielęgnacyjno-porządkowa przy rabatach i nasadzanie iglaków. W grupie mężczyzn – proszę – by zorganizowano jakiś ciągnik do przewozu tychże kamieni i ziemi.
 40. Zamiast pracy ofiarę złożyli: p. Agnieszka Kruczek (50 zł); z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka p. Jacek Mężyk (50 zł). Dzięki.
 41. 30 IX przy ul. Solidarności Nr 5-9 w Tarnowie po Mszy św. w katerze o godz. 9:00 rozpocznie sie IX Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Zakończenie o godz. 15:15. Szczegóły na plakacie. Od nas wybierają się tam przedstawiciele AK.
 42. Akcja Katolicka organizuje też wyjazd autokarowy 7 X – na akcję „Różaniec na granicach”, to wspólna modlitwa na wszystkich granicach Polski; nasi parafianie chcą jechać albo do Muszyny lub Muszynki, albo do Wysowej. Zapisy u członków AK.
 43. Także Akcja Katolicka 28 IX o 15:00 organizuje na placu przy nowym kościele coroczną koronkę „na placach ulic i miast”.
 44. Powiatowy Zarząd Dróg wystosował komunikat odnośnie trzydniowego zamknięcia drogi Nowy Sącz – Florynka oraz linii 26 i 37 MPK. MPK informuje, że w dniach 25, 26, 27 IX w związku z zamknięciem drogi od przystanku Kamionka Wielka I do przystanku Kamionka Wielka Skrzyżowanie i brakiem możliwości przejazdu w godzinach od 7:00 do 17:00 linie nr 26 i 37 w tym czasie zostają skrócone do przystanku Kamionka Wielka I (koło Rolki). Poranne kursy linii 26 z Kamionki Wielkiej z godz. 5:00, 6:00, 7:10 oraz linii 37 z Boguszy 5:50 i 6:55 będą wykonywane bez zmian. Również kursy z Nowego Sącza linii nr 26 od godz. 16:20 i linii nr 37 od godz. 17:00 będą wykonywane bez zmian. Za utrudnienia MPK przeprasza. Będzie kładziony asfalt.
 45. Na sprzątanie 500 zł przekazały rodziny: Halina i Jarosław Legutko; Józef i Maria Kruczek; Robert i Agnieszka Kruczek, Agnieszka i Rafał Kruczek, Piotr, Agnieszka Kruczek. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Rafał i Agnieszka Kruczek (już złożyli datek), Grzegorz i Elżbieta Basta, Stanisław i Agata Zaczyk.
 46. Na stoliku są wyłożone kalendarze misyjne na 2018 r. – dochód przeznaczony jest na dzieło misyjne, koszt zakupu 5 zł.
 47. Tam również można nabyć w formie książkowej „Kalendarze Rolników” na 2018 r. Koszt jednego – 21 zł.
 48. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: czwartek, 28 września 2017 05:36
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.