Start Informacje XXVIII Niedziela Zwykła – 15 października 2017
XXVIII Niedziela Zwykła – 15 października 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 15 października 2017 09:46

XXVIII Niedziela Zwykła – 15 października 2017

W tygodniu:

Niedziela – 15 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Teresy od Jezusa, dziew. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 16 X – wsp. św. Jadwigi Śląskiej

Wtorek – 17 X – wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.

Środa – 18 X – Święto św. Łukasza Ewangelisty

Czwartek – 19 X – wsp. dow. św. Jana de Brebeuf, Izaka Jogues`a, prezb. oraz Towarzyszy, męcz.; albo: św. Pawła od Krzyża, prezb.

Piątek – 20 X – wsp. św. Jana Kantego, prezb.

Sobota – 21 X – wsp. bł. Jakuba Strzemię, bpa

Niedziela – 22 X – XXIX Niedziela Zwykła; albo: Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas na Ucztę Wesela zgotowaną przez naszego Pana – czy mamy wszakże godny na nią „strój duszy”?
 2. W tę niedzielę (15 X) – wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich; na kartach „X” zakreślamy kwadraty przed 3 nazwiskami.
 3. Też dziś 15 X – liczenie ludzi uczęszczających na Mszę św. i przystępujących do Komunii Św. (dominicantes i communicantes).
 4. Po południu w tę niedzielę 15 X o godz. 15:30 wyruszymy z różańcem na Górę Krzyża (trzy parafie). Tam o 17:00 Msza św.
 5. Dziś też obchodzi się „Dzień Dziecka Utraconego” oraz „Dzień Niewidomych” (Białej Laski).
 6. W Dębicy dziś przypada Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, patronki miasta – natomiast w całej Polsce jutro, w poniedziałek 16 X.
 7. Od poniedziałku 16 X do niedzieli 22 X włącznie przy stoliku w przedsionku kościoła zbierane będą przez naszą Akcję Katolicką podpisy w obronie nienarodzonych dzieci z upośledzeniem „Downa”. Trzeba podać „pesel”, nazwisko i adres oraz podpis.
 8. Od poniedziałku 16 X rozważania różańcowe nadal prowadzą poszczególne kolejne Róże Różańcowe – i tak: w poniedziałek 16 X tajemnice radosne – zel. Królewska Władysława – Róża p.w. Narodzenia NMP, we wtorek 17 X tajemnice bolesne – zel. Poręba Anna – Róża śś. Joachima i Anny rodziców Maryi, w środę 18 X tajemnice chwalebne – zel. Ptaszkowska Antonina – Róża p.w. MB Królowej Polski, w czwartek 19 X tajemnice światła – zel. Ptaszkowska Helena – Róża p.w. MB Niepokalanie Poczętej, w piątek 20 X tajemnice bolesne – zel. Wacławiak Helena – Róża p.w. NMP Matki Kościoła, w sobotę 21 X tajemnice radosne – zel. Jelito Piotr – Róża św. Piotra Apostoła, w niedzielę 22 X tajemnice chwalebne – kapłan o 14:00.
 9. Nabożeństwa Różańcowe: we wszystkie niedziele o 14:00 (pół godziny przed Mszą św. o 14:30).
 10. Natomiast w dni powszednie od poniedziałku do soboty Nabożeństwa Różańcowe są o 17:00 (a po nich Msza św.).
 11. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Marii Rymanowicz.
 12. 21 X (w sobotę) do 12:00 zbiórka makulatury na studnie głębinowe w Afryce – składamy ją przed drewnianymi garażami obok tabliczki umieszczonej od rana – przy okazji dziękuję za czwartkową zbiórkę elektro-złomu na Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 13. W sobotę podczas Mszy św. wieczornej łaski chrztu św. dostąpi kolejne dziecko w naszej parafii: Anastazja Stefania Kruczek.
 14. Przez cały tydzień (od 13 X do niedzieli 22 X) po Komunii św. przedstawiciele Akcji Katolickiej odmawiają modlitwy nowenny do św. Jana Pawła, któremu 22 X w całej diecezji oddadzą w opiekę całą Akcję Katolicką w specjalnym Akcie Zawierzenia.
 15. W tym tygodniu weszła już na „drogę postulatu” nasza parafianka Sylwia Kałuzińska, która 1 IX wstąpiła do zgromadzenia zakonnego Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Przebywa w domu zakonnym w Kroczycach (kieleckie). Przy okazji dziękuję jej serdecznie za półtorejroczne weekendowe posługiwanie na plebanii (gotowanie obiadów w soboty i niedziele oraz sprzątanie).
 16. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o godz. 16:00 – spotkanie DSM (sala pod kościołem), w środę o godz. 16:00 – zbiórka ministrantów, w środę po Mszy św. około 18:15 – spotkanie lektorów, w sobotę o 8:30 – zbiórka aspirantów, w sobotę o 9:00 – próba scholii.
 17. Wydatki tego tygodnia: Wypłaciłem wykonawcę 10 barierek p. J. Kachniarza. Zapłaciłem za trzy palety kupionej ziemi i kory z firmy „Eko-Ziem” czyli 100 worków z dowozem: 50 worków 80 litrowych ziemi oraz 50 worków 80 litrowych kory sosnowej (z darmowym dowozem).
 18. Agro-włóknina 200 merów oraz geo-włóknina 150 metrów. Dmuchawa do liści z odkurzaczem „Garden”; 10 litrów paliwa do kosiarki-traktorka.
 19. Drzwiczki wyciorowe do komina w starej plebanii: oraz 10 sztuk ergoboxów; taśma malarska.
 20. 14 zwykłych żarówek (różnej mocy od 40 W do 100 W) oraz 8 żarówek typu „łezka” na cienkim gwincie.
 21. Za wielokrotne dojazdy do pracy przy naszej parafii pracującym społecznie pp. Kaczówkom.
 22. Za pizze we wtorek, środę, piątek oraz w sobotę (następne 5 pizz, napoje i kawa).
 23. Zakup sadzonek 18 kosodrzewin, 5 tui szmaragdowych i 22 innych iglaków.
 24. Składka sprzed tygodnia 8 X zbierana na cele inwestycyjne w parafii wyniosła aż 3415 zł. Bóg zapłać.
 25. Zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierająca uzdolnioną młodzież wyniosła 594,55 zł.
 26. Za „Chlebki Miłosierdzia” (na Meksyk) do wcześniejszych 612 zł doszło jeszcze 65 zł (teraz razem: 677 zł).
 27. Mamy do zapłacenia rachunek jedynie za przesył gazu (bo jeszcze nie ma zużycia) – w sumie 183 zł 51 gr.
 28. Za 46,5 metrów bieżących 10 barierek od kościoła ku dolnemu parkingowi i koło plebanii zapłaciłem w sumie 19 500 złotych. Naszemu parafianinowi p. Jarosławowi Kachniarzowi, który je wykonał dziękuję za ich terminowe i sumienne wykonanie.
 29. Minionej soboty przy nawożeniu ziemi i kładzeniu kamienia pracowali mężczyźni z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz: Marian Wyszowski, Krzysztof Tomera, Józef Gaborek (+ ciągnik), Józef Ślipek, Stanisław Rymanowicz, Mieczysław Kantor, Janusz Górski (za niego Rafał Siedlarz), Marian Kościółek (za niego Adrian Wyszowski); ofiarę 50zł złożył Kazimierz Stelmach. Dzięki.
 30. Także tej soboty przy rabatach (kładzenie agro-włókniny, sypanie ziemi i kory i nasadzanie roślin) pracowały kobiety z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza: Ewelina Książkiewicz, Aneta Szmit, Maria Lorek, Anna Kocemba, Maria Groń (za nią syn Tadeusz Groń). Ofiarę po 50 zł złożyły Teresa Groń, Monika Groń, Agnieszka Groń, Helena Kościółek, Helena Wacławiak oraz 100 zł Dorota Potoniec (KP Nr 105) – dziękuję. Jedna z pań dokupiła też 15 mb Agro-włókniny, bo zabrakło.
 31. Do pracy kobiet z tej kolejki dołączyły się też panie: Maria Skwarek, Kinga Skwarek-Bochenek oraz Alicja Gutowska. Dziękuję.
 32. Panie te wspólnie posadziły też część kupionych przeze mnie iglaków i berberysów (pozostałe w tę sobotę po ułożeniu kamienia).
 33. Jednej z Rodzin z Królowej Górnej, która pragnie pozostać anonimową, serdecznie dziękuję za ofiarowanie, przywiezienie i pomoc przy posadzeniu 74 bukszpanów. Dzięki też za byliny ofiarowane przez jedną z pań z Królowej Polskiej.
 34. Za kwiaty dziękuję też anonimowej osobie (która złożyła je przy pniaczkach przy starym kościele).
 35. Dziękuję za donicowy kwiat ofiarowany przez Stanisławę Grybel. Gdyby ktoś jeszcze przerywał kwiaty – chętnie przyjmę!
 36. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. Będzie nadal nawożenie ziemi na podsypkę i układanie kamienia koło głównych schodów. Proszę, by zorganizowano choć jeden ciągnik do przewozu tychże kamieni i ziemi.
 37. Na sobotę proszę też kobiety z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. Będzie praca przy rabatach i nasadzanie bylin.
 38. Przy sortowaniu kamienia przez ponad 3 godziny pracowali też lektorzy: Adrian Legutko, Paweł Chełminiak, Damian Dadał, Łukasz Świder, Łukasz Rymanowicz, Łukasz Michalik, Wiktor Górka, Marcin Janus oraz Patryk Kiełbasa. Dziękuję.
 39. Rozpoczął się remont zaniedbanej łazienki na starej plebanii (w tym kładzenie płytek i przeróbka hydrauliki).
 40. Rodzicom i ich dzieciom z klasy III w podstawówki w Królowej Górnej dziękuję za kwiaty i pomadki z okazji dnia nauczyciela.
 41. Panu Eugeniuszowi Mężykowi dziękuję za dowóz drugiej wywrotki nawierzchniowej ziemi z lasu.
 42. Remontu pulpitu znalezionego w „sobótkach” w starym kościele dokonał p. Stanisław Mężyk – dziękuję.
 43. W tamtym tygodniu przez półtorej dnia przy podłączaniu drugiego obiegu prądu i w tym przez 1,5 dnia przy remoncie łazienki na starej plebanii pracowali p. Grzegorz Kaczówka z synami Maciejem i Jakubem; pomagał mu nasz parafianin.
 44. Także po dniówce pracowało 2 znajomych z innej parafii wcześniej przy karniszach i teraz przy montowaniu lamp na st. plebanii.
 45. Dziękuję hydraulikowi p. Adamowi Kmakowi z Kamionki Wlk. za pracę przy wymianie kolejnych pękających krzywek przy kranach na nowej plebanii; w tym tygodniu przerobi też instalację hydrauliczną w robionej łazience na starej plebanii.
 46. Kartki wspominkowe „listopadowe” i „roczne” są na stoliku; „roczne” czytane będą po listopadzie przed „prymarią” i „wotywą”.
 47. Bardzo proszę, by przed listopadowymi świętami zadbać o groby; dziękuję za zupełną czystość poza cmentarzem (małe wyjątki); proszę też, by koło koszów nie rzucać śmieci; obok nich składamy tylko elementy roślinne; bardzo, ale to bardzo ułatwiacie parafii także finansowo zabierając szkła i plastiki do domu (i tak się zawsze jednakowo opłaca w domach wywóz śmieci)!
 48. Staram się też uporządkować układ pochówków, z możliwością zrobienia kiedyś chodników poprzecznych, dlatego nie ma od dwóch lat „samowolki” – zawsze należy ustalić z ks. proboszczem położenie planowanego grobu! Nie wjeżdżamy na cmentarz autami – jedynie pozwalam na to przy robotach, po otwarciu przez gospodarza nowej kłódki (poprzednią nam skradziono).
 49. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Stanisław i Zuzanna Kmak, Stanisława Wyszowska, Krzysztof i Małgorzata Tomera. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Michał i Maria Buczek; Marian i Maria Kościółek; Stanisław i Maria Rymanowicz.
 50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku audiobuk „Quo vadis” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 05:49
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.