Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 grudnia 2017 07:23

I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 3 XII –I Niedziela Adwentu; albo: wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 4 XII – wsp. dow. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; św. Barbary, dziew. i męcz.

I Środa – 6 XII – wsp. dow. św. Mikołaja, bpa

I Czwartek – 7 XII – św. Ambrożego, bpa i dokt. Kośc.

Piątek – 8 XII – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Sobota – 9 XII – wsp. dow. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin

Niedziela – 10 XII – II Niedziela Adwentu

 1. Liturgia Słowa na progu Adwentu, to wielkie wołanie o nieustanne duchowe czuwanie przed Bogiem łaskawym, ale też wymagającym.
 2. W tę I niedzielę grudnia rozpoczyna się tegoroczny krótki Adwent i nowy rok liturgiczny (rok kościelny). Po Mszach św. Adoracja IHS.
 3. Program duszpasterski tego Roku Kościelnego brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Powierzmy Mu nasze postanowienia.
 4. I Niedziela Adwentu (3 XII) jest też początkiem nowego Roku Kościelnego – dziś składka na cele diecezjalne.
 5. Odczytywany jest też dziś komunikat ks. Biskupa na temat Diecezjalnego Duszpasterstwa Pielgrzymkowego i jego biura „ITER”.
 6. Od 3 XII (czyli od I Niedzieli Adwentu) nie ma już popołudniowych wypominków „listopadowych”; odtąd „roczne” przed 7:00 i 9:00.
 7. W tę I niedzielę adoracyjną – także zmiana tajemnic Róż Męskich po 7:00.
 8. Od jutra (4 XII) rozpoczną się Roraty o NMP – Msze roratnie z lampionami będą od poniedziałku do piątku o 17:00 a w soboty o 6:00.
 9. Tegoroczne Roraty przeżywać będziemy ze św. Józefem pod hasłem: „Strażnik Skarbów” – o św. Józefie będą zarówno homilie dla dzieci, rozdane plansze i wklejanki, jak i nauczone piosenki.
 10. Temat ten wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, który dla Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu specjalnym Listem Apostolskim ogłosił papież Franciszek. Zaczyna się on w I Niedzielę Adwentu 3 XII 2017 r., a zakończy w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 I 2019 r.
 11. Jest to kontynuacja zeszłorocznych Rorat o MB Jasnogórskiej – znów będziemy pisać modlitewne listy przed cudowny obraz w Kaliszu.
 12. Serdecznie zapraszam zwłaszcza dzieci do licznego udziału w Roratach, jako najlepszego sposobu na należyte przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia oraz do ostatecznego spotkania z Chrystusem na końcu czasów.
 13. W nastrój oczekiwania wprowadzają nas też adwentowe symbole: stopniowe zapalanie 4 świec, wieniec, świeca roratnia, lampiony itp.
 14. Trwa rozpoczęta we środę 29 XI nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (w piątek 8 XII).
 15. W poniedziałek (4 XII) w kalendarzu wyznaczony jest „dzień modlitw za bezrobotnych”. Jest to też święto patronalne dla górników.
 16. We wtorek (5 XII) rozpoczyna się triduum dla młodzieży żeńskiej przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.
 17. W I środę 6 XII, we wspomnienie liturgiczne św. Mikołaja patrona dobroczynności, modlimy się za misje (zmiana tajemnic i składka).
 18. W tym tygodniu przypada także I czwartek grudnia (7 XII) – Msze św. rano o 6:38 i wieczorem o 17:00 (może być wotywa).
 19. Kandydaci do bierzmowania (kl. VI – III Gim.) przychodzą na półgodzinną Adorację Najśw. Sakramentu w godz. od 15:00 do 20:00.
 20. W piątek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – zachęcam do licznego udziału w Mszach św., mimo iż od jakiegoś czasu nie jest to już święto obowiązkowe.
 21. 8 XII Msze św. będą w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz ze względu na pracujących o 17:00 (nie ma o 14:30).
 22. Na Mszy św. o 17:00 do grona DSM zostaną przyjęte dotychczasowe kandydatki – obrzęd ten nastąpi po homilii.
 23. Na wszystkich Mszach św. odczytany będzie List Episkopatu: „Sto lat z Niepokalaną i jej Rycerstwem”.
 24. Odpust Parafialny w N. Sączu w „Białym Klasztorze” ku czci MB Niepokalanej – 8 XII (piątek). Suma o godz. 18:00.
 25. Na 8 XII wydany będzie dodatkowy biuletyn, w którym będziemy mogli przeczytać więcej o Adwencie, jego liturgii i symbolach oraz umieszczone będą nazwiska nagrodzonych dzieci, które zrobiły różańce „z czegokolwiek”.
 26. Serdecznie zachęcam do skorzystania z kolejnej, już 17 Oazy Modlitwy nazywanej "Oazowy Raban do kwadratu" dla młodzieży w wieku od VII klasy szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Raban odbędzie się w dn. 8-10 XII w Domu Rekolekcyjnym EFEZ w Czchowie. Szczegóły na załączonym afiszu – jest on wywieszony w gablocie.
 27. Z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, mimo piątku, 8 XII nie obowiązuje post – abstynencja od pokarmów mięsnych. Jeśli chcemy, to możemy skorzystać ze stałej dyspensy.
 28. W przyszłą niedzielę (10 grudnia) „dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” – z tej racji zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 29. W niedzielę 10 XII na sumie o 10:30 chrzest dziecka: Mikołaj Józef Długopolski. Msza za to dziecko będzie w niedzielę 17 XII o 10:30.
 30. Za tydzień w II niedzielę grudnia – po 7:00-ce zmiana tajemnic Róż Żywego Różańca dla kobiet.
 31. Też za tydzień w II niedzielę miesiąca – składka na potrzeby parafii (inwestycyjna). Zaś w II środę miesiąca (13 XII) – modlitwa Akcji Katolickiej za ojczyznę (z Koronką) zamiast Godzinek o NMP; natomiast w III środę miesiąca (20 XII) – modlitwa AK za synod.
 32. W naszej parafii w tym roku zawiązało się i zainicjowało swą działalność Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). Liczy na razie 5 osób. Zachęcam kolejnych młodych do zgłaszania się u mnie do KSM: studentów, uczniów ze szkół średnich i starszych gimnazjalistów.
 33. W przedsionku kościoła jak i w sklepach na terenie parafii wystawione są przez naszą Caritas kosze „dar serca” – jako pomoc ubogim.
 34. Z racji bardzo krótkiego tegorocznego Adwenty, już od dziś na stoliku obok chrzcielnicy są wystawione opłatki na stół wigilijny (ofiara dowolna na złocenie kielichów); zaś świece Caritas będą już od pierwszych Rorat, czyli od jutra 4 XII (ofiara 5 zł).
 35. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie kobieca Róża św. Antoniego Padewskiego – zelatorki Stanisławy Hatlaś.
 36. W miniony poniedziałek odbył się pogrzeb naszej parafianki śp. Antoniny Kocemba. Za jej nieśmiertelną duszę odprawionych będzie 109 Mszy św. (93 zamówionych indywidualnie i 19 od uczestników pogrzebu). Rodzina zmarłej jak zwykle otrzymała ich rozpiskę.
 37. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek o 18:00 (po Mszy św.) – zbiórka całej Liturgicznej Służby Ołtarza, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – próba dziecięcej scholii parafialnej, w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej (w tym 7 naszych kandydatów).
 38. Papież Franciszek mianował biskupem diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, kapłana z prezbiterium Kościoła tarnowskiego - ks. Mirosława Gucwę. Na prośbę Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, bardzo proszę, by podczas dzisiejszych Mszy św. otoczyć biskupa nominata modlitwą, prosząc o światło Ducha Świętego w wypełnianiu pasterskiej posługi w diecezji Bouar. Proszę też, by pomodlić się także za diecezjan biskupa nominata Mirosława oraz o pokój w tym kraju.
 39. Wydatki tego tygodnia: Zapłacenie otrzymanych rachunków za prąd. Zakup miotły „ulicznej”; 10 styli wkręcanych do mioteł. Środki czystości do sprzątania w starym kościele. Wymiana w różnych salkach i pomieszczeniach kościoła 14 różnych zwykłych żarówek o dużym i małym gwincie. Pizza dla sobotnich robotników.
 40. Dziękuję za sobotnią pracę mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – pracowało tylko 3 mężczyzn: Karpiel Stanisław, Homoncik Adam, Jelito Stanisław. Panowie ci układali korytka betonowe wzdłuż drogi na cmentarz. Ogromnie dziękuję.
 41. Jeśli nie będzie dużego śniegu ani silnego mrozu, to na tę sobotę proszę do pracy panów z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Nadal będzie praca przy kładzeniu kolejnych betonowych korytek spustowych przy drodze na cmentarz. Liczę na solidną obecność.
 42. Na razie nadal trwa przerwa w grupach kobiet.
 43. Dziękuję gospodarzowi: za pocięcie i posprzątanie wywrotu nad nowym kościołem – został już spalony. Dziękuję jego żonie Bożenie za kolejny raz popraną bieliznę ołtarzową oraz księżowskie alby.
 44. Dziękuję p. Pawłowi Kachniarzowi za ofiarowany niewiele używany baniak z wężownicą i grzałką do grzania wody na starej plebanii.
 45. Dziękuję p. Elżbiecie Kogut za ofiarowany do starej plebanii mało używany dywanik oraz środki czystości do łazienki i kuchni.
 46. Pewnej rodzinie dzięki za ofiarowane Dzieciątko Jezus przytroczone w pudełku pleksowym, będzie używane do losowania na Roratach.
 47. VII Bezalkoholowy Bal Sylwestrowy organizowany przez rodziny Domowego Kościoła z DJ odbędzie się 31 XII 2017/18 w Niskowej w lokalu Casablanca. Koszt od pary 300 zł. Zapisy dla chętnych: 604 080 983, 502 320 872, 500 138 881. Szczegóły: afisz.
 48. Bezalkoholowy Rodzinny Bal Sylwestrowy w Mszalnicy w „Gosposia” 31 XII 2017/18 – gra zespół „Zarywa”. Koszt: 80 zł – osoba dorosła; 50 zł – młodzież; 30 zł – dzieci do lat 13. Zapisy do 15 XII – Tel. 606 471 556.
 49. Wciąż proszę o porządek na cmentarzu przy sprzątaniu – sortujmy do kontenera szkło i znicze, a żywe rośliny na pryzmę obok niego.
 50. Bardzo proszę o zamykanie drzwi świątyni przy wchodzeniu i wychodzeniu z nabożeństw – bo od miesiąca jest już ogrzewany!
 51. Przy okazji jeszcze raz przypominam, iż opłaty na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza nadal wynoszą 70 zł od rodziny (40 zł + 30 zł); można je składać od poszczególnych rodzin w kopertach na tacę lub przelewem na parafialne konto.
 52. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Sebastian i Krystyna Borkowscy; Stanisław i Zdzisława Poręba; Czesław i Sylwia Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Zenon i Anna Poręba; Jan i Kazimiera Poręba; Wiesław i Lucyna Janus.
 53. .Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku lampion (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” – w środku płyta DVD z filmem familijnym (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś