Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Adwentu – 10 grudnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Adwentu – 10 grudnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 grudnia 2017 07:12

II Niedziela Adwentu – 10 grudnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 10 XII – II Niedziela Adwentu

Poniedziałek – 11 XII – wsp. dow. Damazego I, pap.

Wtorek – 12 XII – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Gadalupe

Środa – 13 XII – wsp. św. Łucji, dziew. i męcz.

Czwartek – 14 XII – wsp. św. Jana od Krzyża, prezb. i dokt. Kośc.

Sobota – 16 XII – rozpoczęcie Nowenny do Dzieciątka Jezus

Niedziela – 17 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete” (Radujcie się…)

 1. Liturgia Słowa niesie nam dziś pociechę i podniesienie na duchu, bo zbliża się już Zbawiciel zapowiadany przez Jana Chrzciciela.
 2. Dziś „Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie” – stąd zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Zamiast kazania odczytany będzie komunikat zespołu misyjnego Episkopatu Polski.
 3. Dziś także, zamiast kazania, odczytamy dekret powizytacyjny ks. Biskupa Leszka Leszkiewicza, który dopiero co otrzymaliśmy.
 4. W tę niedzielę (10 XII) o 10:30 chrzest dziecka: Mikołaj Józef Długopolski. Msza za to dziecko będzie za tydzień 17 XII o 10:30.
 5. Też w tę w II niedzielę grudnia – po Mszy św. o 7:00 zmiana tajemnic Róż Żywego Różańca dla kobiet.
 6. Dziś, w tę II niedzielę miesiąca (10 XII) – składka na potrzeby parafii (inwestycyjna).
 7. W środę (13 XII) przypada „dzień modlitw za ofiary stanu wojennego”.
 8. W II środę miesiąca (13 XII) – modlitwa Akcji Katolickiej za ojczyznę (z Koronką) zamiast Godzinek o NMP; natomiast za tydzień w III środę miesiąca (20 XII) – modlitwa AK za synod.
 9. Niedziela 17 XII: po I okresie eschatologicznym Adwentu – do 24 XII włącznie trwać będzie II część Adwentu: przygotowująca do świąt Bożego Narodzenia. W Mszale Rzymskim każdy dzień tego okresu ma własne teksty oracji. Odmawia się 2 Prefację Adwentową.
 10. W Nieszporach do kantyku „Magnificat” odmawia się tzw. „Wielkie Antyfony” zaczynające się od słów „O…”.
 11. A oto pierwsze słowa, od których się one zaczynają: „O Mądrości” w niedzielę; „O Panie” w poniedziałek; „O Korzeniu Jessego” we wtorek; „O Kluczu Dawida” w środę; „O Wschodzie” w czwartek; „O Królu” w piątek; „O Emmanuelu” w sobotę; wigilia 24 XII w niedzielę po południu (w tym roku do południa to także IV niedziela krótkiego Adwentu).
 12. W sobotę (16 XII) rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus.
 13. W sobotę 16 XII w katedrze od 13:30 adwentowy dzień skupienia dla małżeństw niesakramentalnych (szczegóły: plakat).
 14. Za tydzień przeżywać będziemy III niedzielę Adwentu, tzw. „różową” czyli „Gaudete” („Radujcie się”).
 15. Podczas Mszy św. o 9:00 zagra i zaśpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 16. W niedzielę 17 XII rozpoczynają się także kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
 17. Od 4 XII trwają Roraty o NMP – Msze św. roratnie z lampionami są od poniedziałku do piątku o 17:00 a w soboty o 6:00.
 18. Program duszpasterski tego Roku Kościelnego brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Powierzmy Mu nasze postanowienia.
 19. Adwent – to czas oczekiwania (pamiątka historycznego przyjścia Jezusa; czekanie na nasze spotkanie z Bogiem w chwili śmierci, czekanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, czekanie eschatologiczne na powtórne przyjście Pana w chwale na końcu czasów), to czas nawrócenia (do niego wzywają prorocy i św. Jan Chrzciciel, Jezus i dziś Kościół w liturgii); i to czas nadziei (odrodzenie w łasce przez sakrament pokuty i pragnienie wiecznego nieba).
 20. Adwent dzieli się na 2 części: ● I – do 16 XII ma charakter eschatologiczny; ● II – od 17 XII ma charakter czekania na B. Narodzenie.
 21. Adwent – to radosne oczekiwanie na czas B. Narodzenia, ale ma charakter pokutny (fioletowy kolor szat, bez „Chwała na wysokości”).
 22. Roraty – to Msza św. ku czci Matki Bożej w maryjnym kolorze szat z „Chwała”, z wygaszeniem świateł i procesją z lampionami.
 23. Tegoroczne Roraty przeżywamy ze św. Józefem pod hasłem: „Strażnik Skarbów” – a to z okazji obchodów Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, który dla Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu specjalnym Listem Apostolskim ogłosił papież Franciszek.
 24. Jeszcze raz zapraszam wszystkich, zwłaszcza dzieci, do licznego udziału w Roratach.
 25. Wieniec Adwentowy z czterema świecami kolejno rozpalanymi przypomina przybliżanie się świąt i naszej gotowości. W każdą kolejną niedzielę Adwent z modlitwą zapala się te świece – cztery symbole: pierwsza – symbol proroka; druga – symbol Betlejem; trzecia – symbol pasterzy; czwarta – symbol aniołów. Zaś płonąca Świeca Roratnia symbolizuje samą Matkę Bożą Oczekującą.
 26. Od I Niedzieli Adwentu czytania mszalne są z cyklu niedzielnego B a dni powszednie rok II.
 27. Święty Mikołaj rozdał na razie 151 paczek dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w parafii (18 dla DSM,-ek, 79 dla aspirantów, ministrantów i lektorów, 48 dla dzieci ze scholii, oraz 6 dla dorosłych zajmujących się grupami oraz organista i kucharka).
 28. Jeszcze w najbliższym tygodniu paczki otrzyma młodzież z zespołu muzycznego i z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (z KSM).
 29. W piątek 8 XII do grona DSM zostały przyjęte 4 dotychczasowe kandydatki: Karolina Czyżycka, Aneta Kałuzińska, Anna Ptak i Magdalena Zdziarska, a na najbliższym spotkaniu DSM ślubowanie złoży jeszcze Julia Grzyb. Gratuluję dziewczynkom i ich rodzicom.
 30. W naszej parafii zawiązało się i zainicjowało działalność Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). Liczy już 9 osób. Zapraszam!
 31. Wypominki za zmarłych odczytywane są co niedzielę (oprócz wielkich świąt) przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.
 32. W przedsionku kościoła jak i w sklepach na terenie parafii wystawione są przez naszą Caritas kosze „dar serca” – jako pomoc ubogim.
 33. Na stoliku obok chrzcielnicy są wystawione opłatki na stół wigilijny (ofiara dowolna za nie przeznaczona jest na złocenie kielichów); tam też wystawione są świece Caritas (ofiara – minimum 5 zł).
 34. Na 8 XII wydany był dodatkowy biuletyn, w którym można przeczytać więcej o Adwencie, jego liturgii i symbolach oraz umieszczone tam są nazwiska nagrodzonych dzieci, które zrobiły różańce „z czegokolwiek”. Jest on jeszcze do wzięcia przy świecach i opłatkach.
 35. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie kobieca Róża św. Kingi – zelatorki Renaty Janus.
 36. W tym tygodniu kończą się Msze „pogrzebowe”: we wtorek o 17:00 za śp. Danutę Jelito; w piątek o 17:00 za śp. Bolesława Siedlarza.
 37. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w czwartek o 16:00 – spotkanie przedkolędowe dzieci z Królowej Polskiej, w piątek o 16:00 (przed Mszą św.) – zbiórka aspirantów, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – nie ma próby dziecięcej scholii parafialnej (ze względu na wyjazdową spowiedź), w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej (w tym 7 naszych kandydatów).
 38. Spowiedź św. adwentowa w naszej parafii będzie we wtorek 19 XII w godz. od 14:00 do 17:00 (o 15:30 półgodzinna przerwa).
 39. Niektóre najbliższe przedświąteczne spowiedzi w dekanacie: w sobotę 16 XII do południa w Boguszy (7:30 – 9:00); w sobotę 16 XII po południu w Zawadzie – N. Sącz (14:30 – 18:00); w poniedziałek 18 XII całodzienna w Kamionce Wlk. (10:00-11:30 i 15:00 – 17:30).
 40. Wydatki tego tygodnia: za złocenie naczyniek do chrztu; za świetlówkę na chór dla organisty.
 41. Prezenty mikołajkowe dla dzieci z DSM, scholi, aspirantów, ministrantów i lektorów. Ciastka dla dzieci po sobotnich wczesnoporannych Roratach.
 42. Węgle trybularzowe; osłonka szklana duża do świecy na ołtarzu. Papier Xero (10 ryz) + 1 ryza.
 43. Figurka MB do losowania na Roratach zł; figurka św. Józefa do losowania na Roratach.
 44. Gipsowe figurki Dzieciątka Jezus na sianku i w żłóbku (na nagrody dla dzieci – 40 szt. oraz 15 szt.
 45. Drewniane krzyżyki „tauki” na nagrody dla dzieci. Cztery czekolady Milka” dla pań zaangażowanych w parafii.
 46. Pizze dla robotników w tygodniu. Pizze dla sobotnich robotników.
 47. Dziękuję za sobotnią pracę mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – pracowało 7 mężczyzn: Ślipek Marek, Kachniarz Jacek, Michalik Edward, Homoncik Edward, Janus Zbigniew, Aleksandrowicz Dariusz (za niego Poręba Michał), Lebda Stanisław (za niego Homoncik Adam). Panowie ci układali korytka betonowe wzdłuż drogi na cmentarz. Ogromnie dziękuję.
 48. Jeśli nie będzie dużego śniegu, ani silnego mrozu, to na tę sobotę proszę do pracy panów z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. Nadal będzie praca przy kładzeniu kolejnych betonowych korytek spustowych przy drodze na cmentarz. Też liczę na sumienność.
 49. Na razie nadal trwa przerwa w grupach kobiet.
 50. Przywiozłem po złoceniu w Krakowie kolejne naczynie liturgiczne – tym razem naczyńko na oleje do chrztu św.
 51. Dziękuję pewnej rodzinie z parafii za ofiarowany potrójny kinkiet ścienny na plebanię.
 52. Dziękuję gospodarzowi za zwózkę i zabezpieczenie na zimę wszystkich kwiatów sprzed kościoła.
 53. W piątek 15 XII w godz. 12:00 – 17:00 w szkole w KG odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. Można będzie nabyć różne ozdoby.
 54. W dniu 17 XII o 9:00 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wlk. – spotkanie edukacyjne o ochronie powietrza (patrz: afisz).
 55. Dbajmy o porządek na cmentarzu przy sprzątaniu – sortujmy do kontenera szkło i znicze, a żywe rośliny na pryzmę obok niego.
 56. Bardzo proszę o zamykanie drzwi świątyni przy wchodzeniu i wychodzeniu z nabożeństw, bo jest ogrzewany!
 57. Przypominam, iż opłaty na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza nadal wynoszą 70 zł od rodziny (40 zł + 30 zł); można je składać od poszczególnych rodzin w kopertach na tacę lub przelewem na parafialne konta:
 • Wpłaty na ogrzewanie i cmentarz można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP S.A. Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370
 • Wpłaty na konto budowlane można dokonywać tradycyjnie "Dziesiętnikom", albo też przelewem na konto parafialne-budowlane: Bank Pekao S.A. w Oddział w Nowym Sączu – Nr 82 1240 1558 1111 0010 6437 8557
 • Dobrowolne ofiary na potrzeby „Biuletynu Parafialnego” i utrzymanie „Strony Internetowej” można wpłacać na konto: mBank: 96114020040000320268843252
 1. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Zenon i Anna Poręba; Jan i Kazimiera Poręba; Wiesław i Lucyna Janus. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Leszek i Lucyna Nowak; Dariusz i Edyta Wielocha; Józef i Maria Gaborek.
 2. .Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku lampion (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” – w środku płyta DVD z filmem familijnym (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł); Kalendarze Misyjne (7 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 11 grudnia 2017 10:28
 

Ewangelia na dziś