Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Adwentu / Uroczystość Bożego Narodzenia – 24/25 grudnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Adwentu / Uroczystość Bożego Narodzenia – 24/25 grudnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 grudnia 2017 10:35

IV Niedziela Adwentu / Uroczystość Bożego Narodzenia – 24/25 grudnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 24 XII – IV Niedziela Adwentu

Poniedziałek – 25 XII – Uroczystość Narodzenia Pańskiego (z oktawą BN)

Wtorek – 26 XII – Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika (II dzień oktawy BN)

Środa – 27 XII – Święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty (III dzień oktawy BN)

Czwartek – 28 XII – Święto Świętych Młodzianków Męczenników „Dzieci Betlejemskich” (IV dzień oktawy BN)

Piątek – 29 XII – wsp. dow. św. Tomasza Becketa, bpa i męcz. (V dzień oktawy BN)

Sobota – 30 XII – VI dzień oktawy Bożego Narodzenia

Niedziela – 31 XII – Niedziela w Oktawie BN, Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa; wsp. św. Sylwestra I, pap (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa opowiada historię obietnicy Boga danej Dawidowi, przepowiadanej przez proroków, która wypełniła się przy Zwiastowaniu.
 2. Dziś zapłonie ostatnia czwarta świeca rozświetlająca Wieniec Adwentowy z czterema świecami niedziel adwentowych: symbol aniołów.
 3. Dziś też (24 XII) kończy się dziewięciodniowa Nowenna do Dzieciątka Jezus. Jest to „Niedziela Synodalna” o rodzinie i świętowaniu.
 4. Msze św. adwentowe tej IV Niedzieli Adwentu 24 XII są tylko do południa: 7:00 – 9:00 – 10:30 i ostatnia o 12:00 (nie ma o 14:30)!
 5. W tę niedzielę 24 XII po południu przypada już wigilia Bożego Narodzenia (Pasterka zwyczajowo o północy (tj. o godz. 24:00).
 6. Wczoraj, czyli w sobotę 23 XII podczas ostatnich rorat o godz. 6:00 rano przybyło do nas Światełko Betlejemskie. W tym roku akcja jest pod hasłem: „W Tobie jest światło”. Przynieśli je harcerze – nadal do wieczora w tę niedzielę można je za brać do domów.
 7. 24 XII - w wielu parafiach dziś błogosławi się figurki Dzieciątka Jezus, a także żłóbków oraz szopek.
 8. A oto symbolika bożonarodzeniowa: ● Choinka: Wiecznie zielone drzewko symbolizuje rajskie drzewo życia, świadka grzechu Adama i Ewy. Zapowiedź drzewa krzyża. Jabłka (na drzewie życia, dzisiaj zastąpione bombkami), wijące się łańcuchy (wąż kusiciel). W Polsce w okresie zaborów, łańcuchy na choince oznaczały zniewolenie ojczyzny. Gwiazda: Gwiazda prowadząca mędrców. Światło Bożej łaski, które prowadzi na spotkanie z Bogiem. Opłatek: Nawiązanie do starochrześcijańskiego zwyczaju święcenia chlebów, tzw. eulogii. Nie był to chleb konsekrowany, lecz chleb składamy podczas Mszy św. na ołtarzu. Zanoszono go tym, którzy nie mogli wziąć udziału w Eucharystii jako znak duchowej jedności braterskiej. Siano i słoma: Symbolika ubóstwa Świętej Rodziny i przypomnienie, że Jezus został złożony w żłobie. Puste miejsce przy stole: Nawiązuje do staropolskiej tradycji zaduszkowego charakteru wieczerzy wigilijnej. Wyraża jedność z nieobecnymi, otwartość na każdego człowieka potrzebującego, oczekiwanie na Chrystusa. Bardzo wszystkich proszę o religijny sposób obchodu wspólnej Wieczerzy Wigilijnej (wspólna rodzinna modlitwa, odczytanie Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, połamanie się opłatkiem, śpiew kolęd i pastorałek). Z tyłu świątyni wyłożone są teksty celebry tej wieczerzy.
 9. Przykładowo przebieg wieczerzy wigilijnej może wyglądać następująco: Osoba prowadząca (np. głowa rodziny) zapala świecę wypowiadając słowa: Światło Chrystusa. Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki, Śpiew kolędy np. Gdy się Chrystus rodzi, Osoba prowadząca dokonuje krótkiego wprowadzenia o tajemnicy Narodzenia Chrystusa. Czyta następnie fragment Ewangelii (Łk 2, 1-14), Wspólny śpiew kolędy Bóg się rodzi, Modlitwa wiernych w różnych intencjach dotyczących świata, diecezji, modlącej się rodziny. Warto w tym miejscu dodać modlitwę o duchowe owoce V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Łamanie się opłatkiem i życzenia, Modlitwa przed posiłkiem i spożywanie wieczerzy wigilijnej.
 10. Nie do pomyślenia jest sięganie po alkohol – co się niestety zdarza (wystarczy przejść i poczuć go „na tyłach” podczas Pasterki).
 11. Zachowajmy też zakorzeniony w naszej polskiej tradycji postny charakter tego dnia (posiłki trzy razy dnia) oraz od powstrzymanie się od pokarmów mięsnych przez całą Wigilię.
 12. Zapraszam również jak najwięcej z Was na najważniejszą Mszę św. tego dnia – Pasterkę o północy (w koncelebrze „za parafian”).
 13. Przed Pasterką śpiewać będzie pastorałki i kolędy nasz parafialny chór.
 14. W czasie Pasterki, na jej początku, nastąpi odczytane z „Martyrologium Rzymskiego” tekstu „Zwiastowania Narodzenia Pańskiego”.
 15. Podczas „Mszy św. Pasterskiej” (o północy) – zwyczajowo zbierana jest składka przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.
 16. Tak rozpoczyna się „Okres Narodzenia Pańskiego” – Lekcjonarz Mszalny: tom I, cykl czytań niedzielnych „B”. Brewiarz – tom I.
 17. Chór śpiewał będzie: na Pasterce o 24:00, w Boże Narodzenie o 10:30, w Szczepana o 12:00. Zespół „Siewcy Miłości” zagra w Boże Narodzenie o 9:00 i w Szczepana także o 9:00; schola dziecięca zaśpiewa w Boże Narodzenie o 12:00 i w Szczepana o 10:30.
 18. W poniedziałek 25 XII Uroczystość Bożego Narodzenia – celebra: 24:00 (Pasterka), 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 (nie ma o 14:30).
 19. Przez całe Boże Narodzenie (25 XII) podczas wyznania wiary (Credo) na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem” – wszyscy przyklękają na jedno kolano (gdy Credo jest śpiewane – klęka się na 2 kolana).
 20. We wtorek 26 XII przypada Święto św. Szczepana (drugi dzień świąt) – Msze św.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 (nie ma o 14:30).
 21. We wtorkowe Święto św. Szczepana (26 XII), pierwszego męczennika – tradycyjnie składka zbierana jest na Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie oraz na KUL.
 22. We wtorek „w Szczepana”, na każdej Mszy św. nastąpi poświęcenie owsa – obsypywanie się nim symbolizuje kamienowanie.
 23. Rozesłane Kolędników Misyjnych (26 XII) nastąpi w tenże „drugi dzień Świąt BN” 26 XII o 10:30.
 24. W tym roku przypada 25 lat dzieła Kolędników Misyjnych – przeżywamy je pod hasłem: „E Gonda nzapa e mu singila”.
 25. Dochód z „Kolędników Misyjnych” w tym roku przeznaczony jest na pomoc dzieciom w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Boliwii, Brazylii, Syrii i Libanie.
 26. We środę (27 XII), czyli w Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w czasie Mszy św. wieczornej o 17:00 poświęcenie i degustacja wina (przynieśmy je do świątyni). Msza św. połączona z nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
 27. We czwartek (28 XII), w Święto Świętych Młodzianków Męczenników, czyli Dzieci Betlejemskich – Msze św. o godz. 6:30 oraz o godz. 17:00. Podczas tejże Mszy św. o 17:00 nastąpi błogosławieństwo małych dzieci. Przyprowadźmy je do świątyni.
 28. W piątek 29 XII liturgia popołudniowa będzie zwyczajowo, tj. o 15:00 z Godziną Miłosierdzia i o 17:00.
 29. Natomiast w sobotę 30 XII Msze św. będą rano o 6:30 i 8:00. Zaś po południu o 17:00 – Nieszpory Staroroczne (z kazaniem – resume).
 30. Będą one już 30 XII (bowiem 31 XII przypada w niedzielę – a jest to już „Niedziela Świętej Rodziny” (VI dzień oktawy BN).
 31. Niedziela 31 XII – to Niedziela w Oktawie BN, Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa – Msze św.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00.
 32. Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu (31 XII) jest Dniem Jubileuszy Małżeńskich – wysłuchamy Listu Episkopatu Polski.
 33. W Niedzielę tę 31 XII przypada liturgiczne wspomnienie św. Sylwestra I, pap (ale opuszcza się je z racji uroczystej niedzieli).
 34. Intencje złożone do paczki pocztowej, zgodnie z zapowiedzią, wysłane będą do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
 35. Dzieci przybrały minionego tygodnia dwie „choinki dobrego serca” dekoracjami przez siebie zrobionymi – są one w przedsionku.
 36. Dzieci te za sumienny udział w Roratach otrzymały też 100 szt. książek o tradycjach wigilijnych.
 37. Przy chrzcielnicy są jeszcze do nabycia opłatki na stół wigilijny (ofiara dowolna za nie przeznaczona jest na złocenie kielichów); tam też wystawione są jeszcze ostatnie świece „Caritas” jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (ofiara – minimum 5 zł).
 38. Rozpiskę kolędy umieszczę w dodatkowym biuletynie wydanym „na Szczepana” 26 XII – będzie ona od rana: 28-29-30 XII (czw-pt-sb).
 39. Wczoraj o 10:00 odbył się pogrzeb śp. Władysława Kruczka – za niego będzie 48 Mszy św. (42 indywidualnych + 6 od ucz. pogrzebu).
 40. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie kobieca Róża p.w. śś. Joachima i Anny – zelatorki Anny Poręba.
 41. W tym świątecznym tygodniu nie ma żadnych spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 42. Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem rachunki za gaz w nowym kościele i starej plebanii (plus opłaty manipulacyjne).
 43. Zakupy do liturgii na święta BN: 30 tyś komunikantów, zgrzewka wina mszalnego, kadzidła „Baltazar” i „Betlejem”.
 44. Zakup kolejnych figurek Dzieciątka Jezus na nagrody dla dzieci na Roraty – 20 szt. i 20 szt.
 45. Książki wigilijne dla dzieci za frekwencję na Roratach: „Tradycje wigilijne” – za 100 szt..
 46. Za przygotowanie posiłku dla księży 8 spowiedników. Za zakup napojów i owoców.
 47. Ciastka dla dzieci w minioną sobotę na Roraty.
 48. Resztę wydatków tego tygodnia związanych z przygotowaniem się parafii do świąt Bożego Narodzenia podam 26 XII („w Szczepana”).
 49. Dziękuję p. Pawłowi Potońcowi za ofiarę 50 zł zamiast pracy w dniu 16 XII 2017 r.
 50. Dziękuję za 30 książek z opowiadaniami napisanymi przez niepełnosprawnych ofiarowanych przez pewnych małżonków z parafii – rozdam je niebawem na nagrody dla dzieci.
 51. Dziękuję za wykonanie własnego pomysłu szopek w naszym kościele przez p. Grzegorza Kaczówkę i jego syna Macieja z Niecieczy.
 52. Dziękuję za pomoc przy montażu szopek i za pracę przy dekorowaniu kościoła: pp. Bożenie i Januszowi Gaborek, p. Krystynie Michalik, Edwardowi Michalik z synem Mateuszem oraz małej Ani Michalik.
 53. Dziękuję za piątkową pracę przybierania dekoracjami dziecięcymi choinek w przedsionku: ks. Jan, p. Krzysztof Groń i Mateusz Jawor.
 54. Pani Bożenie Gaborek dziękuję też za popranie księżowskich alb i komż, ministranckich czerwonych tunik oraz bielizny ołtarzowej.
 55. Telewizja Polska przygotowała się też na specjalny świąteczne transmisje – szczegóły na plakacie w gablocie przed świątynią.
 56. Dbajmy o porządek na cmentarzu przy sprzątaniu – sortujmy do kontenera szkło i znicze, a żywe rośliny na pryzmę obok niego.
 57. Zamykajmy też drzwi świątyni przy wchodzeniu i wychodzeniu z nabożeństw, bo jest ogrzewany!
 58. Na sprzątanie 100 zł przekazała rodzina: Dariusza i Edyty Wielocha. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Artur i Bogusława Ogorzałek; Janina Witek; Ewelina i Sławomir Kurowscy.
 59. Na stoliku: są jeszcze kalendarze misyjne z ks. Janem Czubą, misjonarzem zamordowanym w Kongo w Afryce (7,00 zł).
 60. Do nabycia na stoliku gazety: podwójny „Gość Niedzielny” (8 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 24 grudnia 2017 12:52
 

Ewangelia na dziś