Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 stycznia 2018 07:26

IV Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018

W tygodniu:

Niedziela – 28 I – IV Niedziela Zwykła; albo: św. Tomasza z Akwinu, prezb. i dokt. Kośc. (opuszcza się z racji niedzieli)

Środa – 31 I – wsp. św. Jana Bosko, prezb.

I Czwartek – 1 II – wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie

I Piątek – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Sobota – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; św. Oskara, bpa

I Niedziela – 4 II – V Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa kieruje nas ku zapowiadanemu szczególnemu prorokowi, który się okaże zapowiadanym Mesjaszem – Bogiem.
 2. Dziś, 28 I, przeżywamy VIII Niedzielę Synodalną ze specjalną wyznaczoną przez ks. Biskupa liturgią i formularzem mszalnym.
 3. Dziś przed Mszami zbiórka do puszek przez państwo z „Caritas” i Akcji Katolickiej na pomoc ciężko chorym w parafii „na leki”.
 4. Dziś kończy się weekendowy pobyt Dziewcząt z DSM w Starych Żukowicach – po południu ich przywózka do parafii.
 5. Przed nami: w tym tygodniu rozpoczynający się miesiąc luty jest on w całości poświęcony modlitwom za konających.
 6. We wtorek (30 I) rozpoczęcie triduum dla kobiet przed piątkowym świętem Ofiarowania Pańskiego.
 7. We wtorek jedna z intencji (tj. „gregorianka”) odprawiona będzie przez ks. wikariusza na wyjeździe.
 8. We środę 31 I, we wspomnienie św. Jana Bosco, jednego z kilku patronów Liturgicznej Służby Ołtarza, na wieczornej Mszy św. do grona ministrantów zostanie przyjętych 13 aspirantów – po Mszy św. zapraszam chłopców na małe przyjęcie na plebanii.
 9. Owych 13 kandydatów do ministrantury to: Baran Alan, Cienki Krzysztof, Kmak Konrad, Krok Adam, Król Kacper, Kumorek Wiktor, Poręba Paweł, Słysz Bartosz, Świgut Dawid, Tarasek Kamil, Wacławiak Franciszek, Wielocha Karol, Wojciechowski Konrad. Chłopcy ci wcześniej o 16:00 mają próbę generalną (podczas zbiórki aspiranckiej).
 10. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek oraz I sobota lutego.
 11. Spowiedź św. przed piątkowym Świętem MB Gromnicznej będzie e środę od 16:00 oraz w czwartek od 15:00 (nie ma w piątek).
 12. W I czwartek w czasie wotywy modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne męskie i żeńskie w diecezji i w naszej parafii.
 13. W I czwartek Msze św. będą jak zwykle w takie dni rano o 6:30 i wieczorem o 17:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 14. Wieczorna Msza św. w I czwartek (1 II) będzie odprawiona w int. rychłej beatyfikacji o. Józefa Andrasza oraz „za Margaretki”.
 15. Comiesięczna Adoracja IHS dla kandydatów do bierzmowania – jak zwykle w I czwartek – 1 lutego od 15:00 do 20:00 (grafik).
 16. Comiesięczna ogólna Adoracja IHS – jak w każdy I piątek – w Święto MB Gromnicznej 2 lutego od 13:30 do 22:00.
 17. Z racji Święta Ofiarowania Pańskiego w piątek 2 lutego o 15:00 tylko sama Godzina Miłosierdzia (bez Mszy św.), bo ta o 17:00.
 18. Ks. wikariusz do chorych z Komunią Św. udaje się w I piątek zwyczajowo po obiedzie (2 II chwilę po koncelebrowanej sumie).
 19. W I piątek w czasie wotywy „O Najśw. Sercu Jezusa” modlimy się za misje i misjonarzy oraz jest to modlitwa wynagradzająca.
 20. W tym tygodniu w I piątek (2 II) przypada też Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli „Matki Bożej Gromnicznej”.
 21. Msze św. 2 lutego odprawione będą o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o 17:00 (zamiast o 14:30).
 22. Na każdej Mszy św. poświęcenie gromnic (zapalamy je w czasie procesji do poświęcenia).
 23. Gromnice te podczas całej Mszy św. zapalamy 3 razy: 1) w czasie procesji gasząc po „”Chwała”; 2) na Ewangelię; 3) w czasie modlitwy eucharystycznej (od dialogu prefacji „Pan z wami”, aż do zakończenia doksologii „Przez Chrystusa, z Chrystusem”).
 24. „Suma” o 10:30 odprawiona będzie w koncelebrze, zgodnie z zapowiedzią, jako podziękowanie za duszpasterską kolędę: w intencji wszystkich rodzin goszczących kapłanów „o błogosławieństwo Boże w tych rodzinach”.
 25. W dniu 2 lutego przeżywa się też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – wysłuchamy Listu Episkopatu Polski.
 26. Składka z 2 II przeznaczona jest na zakony klauzurowe w diecezji.
 27. W piątek (2 II) ks. bp senior Władysław Bobowski przeżywa 43 rocznicę święceń biskupich.
 28. W I sobotę (3 II) przypada wspomnienie liturgiczne św. Błażeja – w tym dniu pod koniec Mszy św. dokonuje się błogosławieństwa gardła (można też owoców).
 29. Msze św. „wotywne o NMP” w I sobotę zwyczajowo o 6:30 i 8:00 oraz o 17:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 30. Turniej piłki halowej dla LSO – 3 II od 9:00 w Nawojowej na hali technikum (kategorie: ministranci, lektorzy młodsi i starsi).
 31. Za tydzień (4 II) przypada I niedziela lutego – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 32. To już ostatnie dni śpiewania kolęd – zachęcam jeszcze do piątku 2 II do rodzinnego kolędowania w domach i w kościele.
 33. Okazją do tego będzie dziś przyjazd autobusem tradycyjnych kolędników z Niecieczy – mojej poprzedniej parafii, gdzie byłem proboszczem 8 lat. Wezmą oni udział we Mszy św. o 14:30, po czym na zewnątrz kościoła i później na plebanii będą wspólnie kolędować. Dziękuję im już teraz za pamięć i odwiedziny i zapraszam na jadalnię na posiłek.
 34. Intencja ogólna Apostolstwa Modlitwy wyznaczona także dla Róż Różańcowych: „Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, polityczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja”.
 35. Jak już podawałem w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego przeżywać będziemy w „tłusty czwartek” przed Środą Popielcową, czyli 8 II.
 36. Natomiast Wieczysta Adoracja w wyznaczonych parafiach naszej diecezji na naszą parafię w tym roku przypadnie 14 czerwca.
 37. W czasie tych Adoracji Najśw. Sakramentu poszczególne parafie mają się też modlić o nowe powołania do naszego WSD.
 38. W dniu w którym parafia ma swoją całodzienną Adorację IHS. Alumni naszego Seminarium modlą się za tę wspólnotę parafialną w kaplicy seminaryjnej. Oby ta duchowa „wymiana” darów przyniosła błogosławione owoce!
 39. W minioną środę 24 I o godz. 14:00 uczestniczyliśmy w pogrzebie zmarłego nagle w poniedziałek 22 I 2018 r. naszego parafianina śp. Edwarda Pazgana. Za jego nieśmiertelną duszę odprawionych będzie 146 Mszy św. (z czego 124 Mszy św. zamówionych indywidualnie oraz 22 Msze św. ze składki „od uczestników pogrzebu”). Pokój Jego duszy!
 40. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zelatora Ferdynanda Poręby.
 41. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 16:00 – spotkanie z aspirantami (próba generalna do ślubowania na ministranta), w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – próba dziecięcej scholii parafialnej (na chórze), w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej (7 naszych kandydatów).
 42. Wydatki minionego tygodnia: Za wpisowe na warsztaty muzyczne w Starych Żukowicach za Tarnowem dla naszych dziewcząt z DSM – 180 zł (6 x 30 zł) oraz na paliwo do busa dla zawiezienia i przywozu z powrotem – 250 zł.
 43. Zakup szczotki do spłuczki na starej plebanii – 38,36 zł. Za zaległe faktury – 159, 38 zł.
 44. Za napoje (soki i wodę mineralną oraz chleb) dla ugoszczenia kolędników z Niecieczy – 75,60 zł.
 45. Na zakup do kuchni dwóch dużych garnków ogólnego stosowania – 106,80 zł. Razem wydałem sumę: 810 zł 14 gr.
 46. Na kościół ofiarę 100 zł przekazała para narzeczeńska Albert Kiełbasa i Honorata Laskosz. Dziękuję.
 47. Dziękuję za pozostawioną w kościele ryzę papieru (=500 kartek) z przeznaczeniem na drukowanie biuletynu informacyjnego.
 48. Krajowa Izba Kominiarzy przypomina o obowiązku czyszczenia kominów oraz zachęca do zakładania czujników czadu i dymu.
 49. Do 2 lutego trwają zgłoszenia na rekolekcje damsko-męskie w dniach 9-11 II w Ciężkowicach „Kochaj albo rzuć!” (patrz: afisz).
 50. 10 II w Pustkowie-Osiedlu wydarzenie dla młodzieży „Walentynka dla Jezusa”; rozpoczęcie o 15:00 (patrz: afisz).
 51. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zaprasza na transmisję z konferencji prasowej, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek, a która naświetli bardzo wiele spraw związanych z ŚDM Panama 2019 w naszej diecezji. Będzie mowa m.in. o powołaniu Centrum ŚDM Tarnów oraz akcji "Jachtem na Światowe Dni Młodzieży". Szczegóły w wydarzeniu na facebooku: https://www.facebook.com/events/267037360498144/
 52. Zachęcam też do zapoznania się z informacją dotyczącą zapisów na ŚDM w Panamie przygotowaną przez Wydział Młodzieżowy Kurii Diecezjalnej. Szczegóły na http://mlodziez.diecezja.tarnow.pl/sdm-panama-2019/informacje-organizacyjne
 53. Dodatkowo, Synaj.tv zaprasza na szkolenia prezenterskie dla młodzieży, które odbędą się 3-4 III 2018 r. w Gliczarowie Górnym; koszt: 60 zł. Informacje i zapisy: Kamila Kaczmarczyk, tel. 517-320-821, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 54. Kancelaria czynna jest zaraz po Mszach św. – wejście do kancelarii jest po schodach koło niej (tj. od strony stodoły). Tylko wyjątkowo wchodzimy wejściem od strony kościoła przeprowadzani korytarzem przez całą plebanię.
 55. Na sprzątanie 400 zł przekazały 4 rodziny: Eugeniusz i Maria Mężyk, Edyta i Stanisław Uroda, Romana i Krzysztof Pancerz, Maria i Władysław Michalik. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: . Maria Ząber, Robert i Agata Ząber, Teresa Ząber.
 56. Przypominam, iż ofiary na sprzątanie składa się w ciągu tygodnia do rąk własnych ks. proboszcza lub ks. wikarego. Dziękuję.
 57. Informuję też, iż od tej pory wydawnictwo „Małego Gościa Niedzielnego” podnosi cenę tego miesięcznika z 4 na 5 zł.
 58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (odtąd 5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś