Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Zwykła – 4 Lutego 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Zwykła – 4 Lutego 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 04 lutego 2018 07:29

V Niedziela Zwykła – 4 Lutego 2018

W tygodniu:

Niedziela – 4 II – V Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.

Wtorek – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

I Środa – 7 II – Msza św. wotywna o Ewangelizacji Kościoła

„Tłusty Czwartek” – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.; całodzienna Adoracja IHS

Sobota – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Niedziela – 11 II – VI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Lit. Słowa mówi nam o znikomości przemijającego życia, ale nad tą „rzeką łez” stoi zawsze Boski Lekarz – też cierpiący Jezus.
 2. Dziś (4 II) przypada I niedziela lutego – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 3. W tę I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (oraz składka inwestycyjna na rzecz parafii). W I środę – zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 4. Na sumie natomiast dziś o godz. 10:30 śpiewa dziecięca schola.
 5. Jako ciekawostkę podaję, iż „sigla” czyli oznaczenia Księgi Joba (według starego lekcjonarza mszalnego), są obecnie zamienione na „sigla” Księgi Hioba. Lektorzy winni odtąd wypowiadać słowa: „Czytanie z Księgi Hioba”, a nie Joba.
 6. W poniedziałek na Mszy św. porannej o 6:30 nastąpi błogosławieństwo chleba, wody i soli ku czci św. Agaty (chleb i sól będą on do zabrania do domu, a woda do spożycia na miejscu w kościele).
 7. We wtorek 6 lutego przypada druga rocznica święceń biskupich ks. bpa Leszka Leszkiewicza, który wizytował naszą parafię.
 8. We wtorek kończą się Msze św. gregoriańskie za śp. Czesława Ochwata, a zaczynają „gregorianki” za śp. Czesławę Górka.
 9. W tym tygodniu I środa miesiąca – misyjna: wieczorem o 17:00 zmiana tajemnic Róż Misyjnych, modlitwa na misje i składka.
 10. W naszej parafii całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w ramach Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego przeżywać będziemy w ten „tłusty czwartek” (8 II) przed nadchodzącą Środą Popielcową, która zakończy tegoroczny karnawał (zapusty).
 11. Adoracja rozpocznie się od razu po Mszy św. o 6:30 (od 7:00), a zakończy się Apelem Jasnogórskim z Komunią Św. o 21:00.
 12. Przychodźmy, rzecz jasna w miarę możliwości, na wyznaczone godziny, by ani przez chwilę nie było pustej świątyni.
 13. A oto całodniowy porządek adoracji IHS w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego”, którą poprowadzą Róże Różańcowe i Grupy Apostolskie: 6:30 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 7:00 – róża Marty Chochla; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Antoniny Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – 3 róże misyjne Marii Rymanowicz, Justyny Janus, Kingi Jelito; 18:00 – 2 róże misyjne Janiny Siedlarz, Katarzyny Janus; 19:00 – cztery róże „rodziców modlących się za swoje dzieci” (zelatorek: Stanisławy Bogdańskiej, Katarzyny Gruca, Elżbiety Kogut, Janiny Siedlarz); 20:00 – na zakończenie Akcja Katolicka, Caritas, młodzież; 21:00 – Depozycja Sanctissimum i Apel Jasnogórski z Komunią Świętą.
 14. Z przodu ławek będzie włączony mikrofon – tam też specjalnie wydana książka z „Adoracjami Czterdziestogodzinnymi”. Można wedle uznania skorzystać z nich.
 15. Za pobożną Adorację Najświętszego Sakramentu przez pół godziny – w tym dniu można zyskać odpust zupełny.
 16. „Tłusty czwartek” oznacza, iż do Środy Popielcowej (14 lutego) rozpoczynającej Wielki Post pozostał raptem tydzień.
 17. W tym tygodniu 2 chrzty: w sobotę o 15:00 (bez Mszy św.) Bartłomiej Jakub Bednarek (Msza św. za to dziecko w poniedziałek 12 lutego o 6:30); w niedzielę na sumie o 10:30 Tymoteusz Stefan Klimczak (Msza św. w int. dziecka również 12 lutego o 6:30).
 18. W niedzielę za tydzień (11 lutego) we wspomnienie liturgiczne MB z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego.
 19. Dlatego 11 II na Mszę św. o godz. 7:00 zapraszam osoby starsze i chore – liturgia zakończy się „błogosławieństwem lourdzkim” (tj. monstrancją nad głowami indywidualnie); a kto zechce, będzie też możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.
 20. Najbliższa niedziela (6 Niedz. Zw.) jest ostatnią przed tegorocznym czterdziestodniowym okresem wielkopostnym.
 21. Rozpocznie ona „Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” (11 – 17 lutego 2018 r.).
 22. Zaś przyszły wtorek (13 II) kończy w tym 2018 roku „Pierwszą Część Okresu Zwykłego” i tegoroczny światowy karnawał (czyli polskie zapusty). A tym samym o północy z wtorku na środę kończą się tzw. „ostatki”.
 23. Luty w całości poświęcony jest modlitwom za konających – pamiętajmy w modlitwie o zbliżających się do kresu ziemskich dni.
 24. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek o 16:00 – spotkanie z ministrantami, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – próba dziecięcej scholii parafialnej (na chórze), w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej.
 25. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża mężczyzn p.w. św. Józefa Op., zelatora Józefa Ruszkowicza.
 26. Wydatki minionego tygodnia: wpisowe od parafii na turniej halowy piłki nożnej w Nawojowej; na zafundowane cztery 4 pizze zaprosiłem też chłopców i młodzieńców z Liturgicznej Służby Ołtarza po rozgrywkach halowych w piłkę.
 27. Dołożyłem na pizze dla 13 aspirantów po ślubowaniu na ministranta (część wyrównali rodzice); wydałem na jedzenie dla niedzielnych kolędników.
 28. Za kolędę dla „Las Deus” i dla Niecieczan – przeznaczyłem jako kolędniczy datek: 500 zł + 500 zł.
 29. Nabyte zostały z wyprzedaży lampy słupowe „Norlys” typu „VISBY” serii „560nn”. Całością zajął się p. Mirosław Jawor.
 30. Cześć z tych lamp na moją prośbę za niewielką kwotę zostało przemalowane w zakładzie „Norlys” na kolor grafitowy.
 31. Zakup dużych wielolitrowych garów na wyposażenie do kuchni (tzw. powidlak, duszarka, itp.).
 32. Środki czystości (sudolux, cler, cif, ajar, bref, w5, cillit, bang). Za żarówki do kościoła.
 33. Wymiana wypalonego gniazda elektrycznego.
 34. Składka z 2 II ze Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeznaczona jest na zakony klauzurowe w diecezji wyniosła 1272 zł.
 35. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki za prąd – w sumie: 1832,27 zł.
 36. Nadesłano też w tym tygodniu rachunek za wywóz śmieci z cmentarza: 177,16 zł – wszystko wyrównam w tym tygodniu.
 37. Nasz parafianin Czesław Szczecina – złożył ofiarę na utrzymanie i prowadzenie parafialnej strony Internetu – 100 zł.
 38. Monika i Jan Krok – ofiara 30 zł na wydawanie biuletynu. Krystyna i Czesław Świgut – 50 zł na wydawanie biuletynu. Dzięki!
 39. 100 zł – ofiara złożona na kościół przy okazji przenoszenia trumienki dziecka z cmentarza na nasz nowy cmentarz. Dziękuję.
 40. Zbiórka do puszek „Caritas” na pomoc ciężko chorym w parafii z przeznaczeniem „na leki” wyniosła 2829,50 zł.
 41. Dziękuję paniom z Caritas i państwu z Akcji Katolickiej za jej zorganizowanie i przeprowadzenie.
 42. Do zbiórki tej dokładam 170,50 zł, tak by do podziału była okrągła suma 3000 zł. Po wspólnym zebraniu pań z Caritas i zarządu AK zebraniu i dyskusji rozdzielono je między 6 ciężko chorych po 500 zł na osobę (nazwiska pozostawiamy w dyskrecji).
 43. Niech ta kwota, niewielka w morzu potrzeb, będzie wyrazem pamięci wspólnoty parafialnej o chorych siostrach i braciach.
 44. Natomiast dla siódmej ciężko chorej osoby Dawida Kocemby pomoc zorganizowana została w innej formie – w szkole w Królowej Górnej (nauczyciele i uczniowie ze zbiórki między uczącymi i ogólnego kiermaszu zgromadzili na ten cel ok. 2000 zł).
 45. Dziękuję za pamięć i odwiedziny przybyłym autobusem na Mszę św. popołudniową w niedzielę przed tygodniem „tradycyjnym kolędnikom” z Niecieczy, mojej poprzedniej parafii, gdzie byłem proboszczem przez 8 lat. Bóg zapłać jeszcze raz za ten gest!
 46. Nasi lektorzy w turnieju piłki halowej dla LSO rozegranym 3 II o 9:00 w Nawojowej na hali technikum zajęli: IV miejsce w kategorii „lektorzy młodsi” oraz zwycięskie I miejsce w kategorii „lektorzy starsi”. Gratuluję!
 47. We środę 31 stycznia, we wspomnienie św. Jana Bosco, jednego z kilku patronów Liturgicznej Służby Ołtarza, na wieczornej Mszy św. do grona ministrantów zostało przyjętych 13 aspirantów – po Mszy św. chłopcy mieli na plebanii małe przyjęcie.
 48. Dziękuję mamom tych chłopców za pomoc w jego przygotowaniu, a pani kucharce za obsługę.
 49. Dziękuję państwu Bożenie i Januszowi Gaborkom oraz Niecieczaninowi Grzegorzowi Kaczówce za rozbiórkę dekoracji.
 50. Bóg zapłać Niecieczaninowi Grzegorzowi Kaczówce za ofiarowane parafii: dwa nowopospawane i pomalowane statywy pod choinki; przedłużacz do prądu, gwiazdę z lampkami oraz dwa sznury światełek na choinki.
 51. Pięć żywych rybek z dekoracji bożonarodzeniowej zostało wrzucone do oczka koło plebanii.
 52. Gospodarzowi nadto dziękuję za kolejne cięcie do opału korzeni ze zwaliska koło szopy nawiezionego po ich karczowaniu.
 53. Serdeczne dzięki p. Mirosławowi Jaworowi za zajęciem się wykupem dla parafii z wyprzedaży czasz lamp oświetleniowych.
 54. Sołtys wsi Królowa Górna informuje o możliwości odebrania nakazów płatniczych podatku oraz za śmieci od 6 do 10 II w godz. 13:00-16:00 w remizie OSP w Królowej Górnej. Będzie można wnieść opłatę za podatek i odpady komunalne. Sołtys informuje też, że nakazy nie będą roznoszone po domach.
 55. Znów jacyś idioci za-poprzedniej nocy na parafialnym dolnym parkingu uprawiali „drifting” samochodami – robiąc koleiny w podsypce porozrzucali wyrównany kliniec. Panu Januszowi Gaborkowi dziękuję za podrównanie łopatą zrytego od kół terenu.
 56. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Maria Ząber, Robert i Agata Ząber, Teresa Ząber. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Stanisław Poręba; Tomasz i Anna Witek; synowie śp. Kazimierza Kruczka.
 57. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś