Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 11 lutego 2018 07:33

VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018

W tygodniu:

Niedziela – 11 II – VI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (opuszcza się z racji niedzieli)

Środa Popielcowa – 14 II – rozpoczęcie Wielkiego Postu; albo: wsp. śś. Cyryla - mnicha i Metodego - biskupa, patronów Europy (opuszcza się)

Czwartek – 15 II – wsp. dow. bł. Michała Sopoćko, prezb. (opuszcza się)

Sobota – 17 II – wsp. dow. śś. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów (opuszcza się)

Niedziela – 18 II – I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa opowiada nam historie chorych – trędowatych, których ciała i dusze mocen jest uleczyć tylko Jezus. Jemu chwała!
 2. Po homilii wysłuchamy dziś Komunikatu Biskupa Tarnowskiego w związku ze święceniami biskupimi ks. Mirosława Gucwy.
 3. W tą niedzielę (11 lutego), we wspomnienie liturgiczne MB z Lourdes, przypada XXVI Światowy Dzień Chorego.
 4. Dlatego też na poranną Mszę św. o godz. 7:00 zaproszone są osoby starsze i chore – liturgia zakończy się „błogosławieństwem lourdzkim” (tj. monstrancją nad głowami indywidualnie); a kto ma pragnienie, może przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
 5. O godz. 9:00 w tę ostatnią niedzielę przed tegorocznym Wielkim Postem śpiewać będzie zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 6. Niedziela ta, jako 6 Niedziela Zwykła, jest ostatnią przed tegorocznym czterdziestodniowym okresem wielkopostnym.
 7. Rozpoczyna ona „Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” (11 – 17 lutego 2018 r.).
 8. W tę II niedzielę po prymarii (po 7:00) zmiana tajemnic w różach kobiet (oraz składka inwestycyjna na rzecz parafii).
 9. Po wczorajszym chrzcie Bartłomieja Jakuba Bednarka – także dziś, w tę niedzielę na sumie o 10:30 ochrzczony będzie Tymoteusz Stefan Klimczak (Msze św. w int. obu dzieci odprawione będą jutro, tj. w poniedziałek 12 lutego o 6:30).
 10. Nadchodzący wtorek (13 II) kończy w tym 2018 roku „Pierwszą Część Okresu Zwykłego” i światowy karnawał (czyli polskie zapusty). A tym samym, o północy z wtorku na środę, kończą się tzw. „ostatki”.
 11. Od Środy Popielcowej (14 lutego) rozpoczyna się okres tegorocznego Wielkiego Postu i czas Komunii św. wielkanocnej.
 12. Msze św. w „Środę Popielcową” będą w następującym porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz przez wzgląd na pracujących o 17:00.
 13. Podczas każdej Mszy św. w miejsce aktu pokutnego (czyli tzw. spowiedzi powszechnej) nastąpi posypanie głów popiołem.
 14. Przy posypaniu popiołem, kapłan wypowiada którąś z dwu możliwych formuł liturgicznych: „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”, albo: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.
 15. Pamiętajmy, iż w Środę Popielcową obowiązuje zarówno„ścisły post”, czyli spożywamy trzy posiłki, w tym jeden do syta (od 18 do 60 lat), oraz „abstynencja” od pokarmów mięsnych (od 14 lat do końca życia).
 16. Od Środy Popielcowej rozpoczynają się trwające do najbliższej niedzieli „kwartalne dni modlitw o ducha pokuty” (14-18 lutego).
 17. Składka ze Środy Popielcowej przeznaczona jest corocznie na cele charytatywne.
 18. Także we Środę Popielcową o godz. 7:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Józefa Kruczka.
 19. Trwają, rozpoczęte w miniony wtorek, Msze św. gregoriańskie za śp. Czesławę Górka.
 20. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczną się też piękne i rzewne pasyjne nabożeństwa: „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale”: Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii). Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania). Serdecznie zachęcam do licznego w nich udziału, choć w naszej parafii jest to poniekąd zbędne, bo cieszą się one wielką estymą.
 21. Pierwszą piątkową Drogę Krzyżową o 16:30 przygotował zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości” – zapraszam w swoim i ich imieniu (natomiast już w Środę Popielcową o 16:30 pierwsza Droga Krzyżowa dla dzieci – zapraszam mimo ferii zimowych).
 22. W piątek 16 II przypada 9 rocz. konsekracji ks. bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
 23. W sobotę (17 II) zakończenie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 24. Natomiast w I Niedzielę Wielkiego Postu (18 II) zakończenie kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty.
 25. W niedzielę za tydzień (18 lutego) składka zwyczajowo przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 26. Luty poświęcony jest konającym – pamiętajmy w modlitwie o przybliżającym się do kresu życia i umierających.
 27. Rekolekcje parafialne w tym 2018 roku: 18-21 III, czyli od V Niedzieli Wielkiego Postu do środy przed Niedzielą Palmową włącznie. W rekolekcje parafialne włączone też są rekolekcje szkolne dla naszych uczniów od poniedziałku do środy (19-21 III).
 28. Spowiedź wielkopostna w 2018 r. – 21 marca, we środę, na koniec rekolekcji parafialnych od 14:00 – 17:00.
 29. Rekolekcje dla gimnazjalistów 23-25 III w willi „Pogoń” w Krynicy (przyjazd wieczór w piątek, powrót w niedzielę po obiedzie).
 30. Bierzmowanie – w piątek 06.04. 2018 – godz. 15:30 – w Królowej Górnej (lub w Kamionce Wielkiej).
 31. Rekolekcje parafialne wygłosi proboszcz parafii p.w. Narodzenia NMP i kustosz sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Krużlowej – ks. mgr Marek Szewczyk; natomiast rekolekcje gimnazjalne w Krynicy poprowadzi wikariusz parafii p.w. św. Elżbiety w Starym Sączu – ks. mgr Tomasz Starzec.
 32. Z racji ferii szkolnych (11-25 II) – przez całe dwa tygodnie nie będzie spotkań różnych grup przy parafii.
 33. Wyjazdy z parafii na łyżwy w tygodniu: dawni aspiranci – poniedziałek o 8:00; DSM – wtorek o 8:00; KSM – czwartek o 8:00.
 34. Na tygodniowy urlop feryjny dziś wyjeżdża ks. wikariusz, a w przyszłym tygodniu ks. proboszcz. Część Mszy św. – poza parafią.
 35. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie misyjna Róża p.w. bł. Karoliny Kózkówny, zelatorki Katarzyny Janus.
 36. Wydatki minionego tygodnia: Zakupiłem nową szklaną ampułkę na wino (bo ministranci stłukli poprzednią). Zakup bułek do poświęcenia „na św. Agaty”; oraz wody „piwniczanka” do degustacji w tym dniu.
 37. Zapłaciłem rachunki za prąd; a także rachunek za wywóz śmieci z cmentarza.
 38. Panele ścienne i narożniki do nich; dwie paczki klamerek montażowych, śrubki, gwoździki.
 39. Narożniki (metalowe kątowniki do wzmocnień), podbitki plastikowe pod nogi ław, 2 szpachle do drewna (kolor świerk), tuba kleju All-fix. Papier i płótno ścierne różnej granulacji do czyszczenia drewna. Śruby „Konfirmaty”.
 40. Deski modrzewiowe do zrobienia ławek i półki w szatni przy siłowni (wcześniej zakupione).
 41. Wkład zapachowy do odkurzacza. Pizze dla robotników; zapłata dla robotników.
 42. Prace remontowe różnych przyborów: naprawa dwóch taczek i kół do nich, 3 łopat i łopatki, 2 koszyczków składkowych, spalonych uchwytów przy dwóch garnkach, uchwytu do przyprawnicy, itd.
 43. Składka na misje z I środy wyniosła 240,52 zł.
 44. Maria Hebda przy opłatach na utrzymanie cmentarza i sprzątanie kościoła przekazała 30 zł na wydawanie biuletynu. Dzięki.
 45. Otrzymaliśmy kolejny rachunek za śmieci z cmentarza od firmy „suez” – tym razem: 414,76 zł.
 46. Otrzymaliśmy następny rachunek prądowy – tym razem za stary kościół z firmy „intrakom” 376,90 zł.
 47. Dziękuję za liczny udział w całodziennej Adoracji IHS w ramach Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego w „tłusty czwartek” (8 II)
 48. Rozpoczęliśmy „wykończeniówkę” szatni przy siłowni na starej plebanii (zrobienie modrzewiowych ławek i stojącej półki, wieszaków oraz położenie zakupionych paneli ściennych). W tym tygodniu w poniedziałek i wtorek ciąg dalszy tych prac (czyszczenie i malowanie). Deski modrzewiowe przygotowane były wcześniej.
 49. Ojciec Święty Franciszek podczas niedzielnych rozważań po modlitwie Anioł Pański wezwał cały Kościół, aby 23 lutego br. był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Jako diecezja tarnowska włączymy się w to dzieło poprzez post i Drogę Krzyżową celebrowaną w dniu 23 lutego br. Zachęcić już dziś wszystkich parafian do udziału w tym ważnym i szlachetnym przedsięwzięciu.
 50. Szkoła w Królowej Górnej informuje, iż w dniach od 19 do 28 lutego 2018 r. prowadzić będzie nabór do Punktu Przedszkolnego dzieci trzy-, cztero- i pięcio-letnich oraz do Oddziału Przedszkolnego dzieci sześcio-letnich. Dokumenty pobrać można ze strony internetowej lub w sekretariacie.
 51. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od tego roku ulegają zmianie zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wnioski składane będą przez Internet już od 15 marca. We wszystkich biurach powiatowych ARiMR dostępne będą stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, przy których rolnicy będą mogli wypełnić i przesłać wniosek. Właściciele mniejszych gospodarstw zamiast wniosku mogą złożyć jednostronicowe Oświadczenie, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. Termin składania oświadczeń wyznaczono od 15 lutego do 14 marca 2018 r. Apelujemy do rolników, by nie czekali do ostatniej chwili. Wcześniejsze zgłoszenie się do biura powiatowego pozwoli na uniknięcie kolejek i zapewnienie sprawnej i szybkiej obsługi. Szczegółowe Informacje wywieszone są na parafialnej tablicy ogłoszeń.
 52. Na sprzątanie 100 zł przekazała rodzina: Tomasz i Anna Witek; Stanisław Poręba; synowie śp. Kazimierza Kruczka. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Stanisław Michalik; Bernarda i Józef Grybel; Jadwiga i Krzysztof Tokarczyk
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś