Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 18 lutego 2018 18:26

I Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2018

W tygodniu:

Niedziela – 18 II – I Niedziela Wielkiego Postu

Środa – 21 II – wsp. dow. św. Piotra Damianiego, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek – 22 II – święto Katedry św. Piotra Apostoła

Piątek – 23 II – wsp. dow. św. Polikarpa, bpa i męcz.

Niedziela – 25 II – II Niedziela Zwykła (Synodalna)

 1. Liturgia Słowa ogłasza nam dziś wypełnienie w Chrystusie przymierza Boga zawartego niegdyś z Noem nad wodami Potopu.
 2. W tę I Niedzielę Wielkiego Postu (18 II) kończą się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Trwają one od Środy Popielcowej do dzisiejszej niedzieli (14-18 lutego). Natomiast wczoraj, tj. w sobotę (17 II) zakończył się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 3. W dzisiejszą niedzielę (18 lutego) corocznie składka zbierana jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 4. We środę 21 II od południa (do północy 22 II) można uzyskać „odpust zupełny” za nawiedzenie kościoła katedralnego i odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga Ojca”.
 5. W czwartek (22 II) przypada Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 6. Ten piątek 23 II, na prośbę Ojca św. Franciszka, jest dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Cała diecezja tarnowska włącza się w to dzieło poprzez post i piątkową Drogę Krzyżową. Zachęcam wszystkich parafian do udziału w tym ważnym i szlachetnym przedsięwzięciu.
 7. W niedzielę za tydzień – II Niedzielę Wlk. Postu – przeżywać będziemy „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”.
 8. Stąd w niedzielę za tydzień (25 II) organizuje się zbiórkę do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” (Komunikat).
 9. W niedzielę za tydzień 25 II przypada IX Niedziela Synodalna, z własnymi tekstami liturgicznymi przygotowanymi przez kurię.
 10. Na sumie w najbliższą niedzielę 25 lutego chrzest kolejnego dziecka w parafii: Jakub Mikołaj Gucwa.
 11. Trwa rozpoczęty we Środę Popielcową (14 II ) okres Wielkiego Postu i czas Komunii św. wielkanocnej.
 12. „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale” w Wielkim Poście: Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00. Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 13. W dalszym ciągu zachęcam do licznego w udziału w tych przepięknych pasyjnych nabożeństwach.
 14. Kazania pasyjne w tym roku głosić będzie ks. Jan Radzik – wikariusz. Składki z Gorzkich Żali są na kwiaty do Ciemnicy i Grobu.
 15. Luty poświęcony jest modlitwom za konających – pamiętajmy o umierających.
 16. Z racji ferii szkolnych (11-25 II) – także w tym tygodniu nie będzie spotkań różnych grup działających przy parafii.
 17. Na tygodniowy urlop feryjny dziś wyjeżdża ks. proboszcz. Część Mszy św. – poza parafią.
 18. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie misyjna Róża p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zelatorki Marii Rymanowicz.
 19. Wydatki minionego tygodnia: Zapłaciłem kolejny rachunek za śmieci z cmentarza od firmy „suez”.
 20. Zapłaciłem też następny rachunek prądowy – tym razem za stary kościół z firmy „intrakom”.
 21. Zakupiłem klosz na jedną z dwóch świec-akolitek noszonych przez ministrantów (bo znów go rozbito).
 22. Wyczyszczony kielich w kaplicy (zdjęcie nagaru i polerowanie); za olej parafinowy; za hostie.
 23. Zakupiłem akcesoria i sprowadziłem firmę „Sakowski” z Tarnowa do instalacji nowego mikrofonu i dwukanałowego mikserka dla pulpitu przy krześle głównego celebransa: mikrofon; podstawka do niego; mikserek; kabel mikrofonowy; do tego robocizna i dojazd z Tarnowa.
 24. Zakup tunera cyfrowego na starą plebanię „Avira”; kabel euro-męski.
 25. Wejściówki na lodowisko, wypożyczenie łyżew i pizze: w poniedziałek dla ministrantów; we wtorek dla DSM-ek; w czwartek dla KSM i zespołu „Siewcy Miłości”. Za paliwo.
 26. Do zapłacenia mamy rachunek za gaz w starej plebanii oraz opłaty przesyłowe gazu do kościoła (341,52 + 25,20 + 113,80 zł + 67,79 zł) – razem: 548,51 zł.
 27. Składka inwestycyjna na potrzeby parafii sprzed tygodnia wyniosła: 3351,50 zł.
 28. Składka ze Środy Popielcowej przeznaczona na cele charytatywne w diecezji wyniosła: 994 zł.
 29. Zakończyły się prace w szatni przy siłowni na starej plebanii (wyczyszczenie i wymalowanie zrobionych w tamtym tygodniu modrzewiowych ławek, stojącej półki i wieszaków).
 30. Dzięki: chórowi za wieczorny śpiew w Środę Popielcową, a zespołowi „Siewcy Miłości” za piątkową muzyczną Drogę Krzyżową.
 31. Przedstawiciel także naszej Rady Parafialnej, wespół z przedstawicielami Rad Parafialnych innych parafii, wziął wczoraj udział w parafii dziekańskiej w Nowym Sączu w wyborach świeckiego przedstawiciela ze wszystkich parafii naszego dekanatu do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej Świeckich działającej przy ks. Biskupie na czas V Synodu.
 32. Jeszcze raz przypominam, iż w szkole w Królowej Górnej w dniach 19-28 lutego prowadzi się nabór do Punktu Przedszkolnego dzieci 3,4,5-letnich i do Oddziału Przedszkolnego 6-letnich. Dokumenty pobrać można ze strony internetowej lub w sekretariacie.
 33. W gablocie przed kościołem umieszczony jest plakat o rekolekcjach w „Arce” w Gródku nad Dunajcem.
 34. Dziękuję ks. Janowi, opiekunowi i nowoprzyjętym 13 ministrantom, za pamięć w modlitwie i pamiątki dane mi z okazji urodzin.
 35. Radio RDN transmituje w Wielkim Poście: w piątki o godz. 17:05 rozmowy z bratem zakonnym; o 17:20 Drogi Krzyżowe; w soboty o 15:30 rozmowy rekolekcyjne; w niedziele o 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (patrz: plakat).
 36. Do 23 lutego zbierane są zapisy i zaliczki 2000 zł na wyjazd na ŚDM Panama 2019 od osób, które chcą wybrać najbezpieczniejszą opcję, czyli tę proponowaną przez KBO ŚDM. Więcej informacji: http://www.mlodziez.diecezja.tarnow.pl/sdm-panama-2019/informacje-organizacyjne Formularz zapisów znajduje się pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdQ-DvDyf8_44JT2u_jjpHx_x1-eWzZmsPDHgz0zGDVROa8Aw/viewform?usp=sf_link Całkowity koszt wyjazdu 8 500 zł.
 37. 24 II od godz. 9:00 w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dzień skupienia dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej.
 38. W tym tygodniu odbywają się w diecezji Kongregacje Duszpasterskie, które odbędą się w następującym porządku: 22.02 (czwartek) - Nowy Sącz, par. św. Małgorzaty; 23-24.02 (piątek i sobota) - WSD w Tarnowie. Będą one według planu: 9.30 – Modlitwa przedpołudniowa; 9.50 – wprowadzenie: ks. Michał Dąbrówka (Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego); 10.00 – wykład: „Rodzina Kapłańska” - ks. Józef Partyka (Prezes Stowarzyszenia "ARKA"); 10.30 – panel dyskusyjny: „Rodzina Parafialna” - prowadzący: ks. bp. Leszek Leszkiewicz; uczestnicy: ks. Wacław Barnaś (Cieniawa), ks. Jan Wnęk (Krynica), ks. Józef Drabik (Brzesko); 11.30 – prezentacja: Program Newpastoral Narzędziem Przemieniania Parafii we wspólnotę Wspólnot” - ks. Bogusław Brzyś (Rektor PMK we Francji); 11.50 – Komunikaty i słowo Biskupa Tarnowskiego; około 12.45 – Obiad.
 39. Grupa Wsparcia „Pokora” działająca w Kamionce Wlk. organizuje wyjazd na Trzeźwościową Drogę Krzyżową po obozie koncentracyjnym w Oświęcimu-Brzezince oraz Mszę św. w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego. Wyjazd 3 III o godz. 5:30, a planowany powrót ok. godz. 19:00. Koszt 40 zł od osoby. Zapisy w Domu Pomocy Społecznej „Samarytanin” Kamionka Wielka – tam należy uiścić wpłatę i pobrać bilet. Na wyjazd warto zabrać ze sobą krzesełko turystyczne, prowiant. Zaprasza się całe rodziny.
 40. Dopiero co (10 lutego) przeżywaliśmy 78 rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Zaś niebawem, bo już 1 marca od niedawna w Polsce przypada „Dzień Żołnierza Wyklętego”.
 41. Komunikat policji: W pierwszym miesiącu 2018 r. Sądecczyźnie przyszło się zmierzyć z tragicznymi w skutkach zdarzeniami drogowymi. Zaskakująco wzrosła liczba zdarzeń z pieszymi, szczególnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Tragedii tych zapewne można byłoby uniknąć, gdyby „tylko” pieszy zatrzymał się i rozejrzał przed przejściem przez jezdnię. Niemniej jednak to błąd kierującego jest najczęściej przyczyną tragedii pieszych. Pamiętajmy, że przejście dla pieszych nie chroni przechodzącego przed nieodpowiedzialnością tego, który siedzi za kierownicą i często: ● źle, albo wcale nie obserwuje drogi ● rozmawia przez telefon komórkowy ● wyprzedza lub omija innych przed przejściem. W tej konfiguracji kierowca w samochodzie jest bezpieczny, pieszy na przejściu bezbronny i w tym starciu przegrany. Policja sądecka zwraca się z apelem: ¯ do pieszych – zatrzymajcie się! Rozglądajcie się, przekraczając jezdnie obserwujcie nadjeżdżające pojazdy i żyjcie! ¯ do kierujących – obserwujcie, uważajcie, zatrzymajcie się i pozwólcie innym żyć! Piesi mają kodeksowy obowiązek używania odblasków po zmroku!
 42. W gablocie przed kościołem jest wywieszona informacja o bezpłatnym komputerowym badaniu wzroku w przychodni w Kamionce Wielkiej 7 marca w godz. od 12:00 do 13:00 z możliwością zakupu okularów. Rejestracja pod telefonem 18/445 60 60.
 43. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Bernarda i Józef Grybel; Jadwiga i Krzysztof Tokarczyk. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Kazimiera Kiełbasa, Wioletta i Janusz Kowalczyk, Adam, Józef i Marcin Kruczek, Stanisław Poręba.
 44. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku dziecięca płyta muzyczna (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś