Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 25 lutego 2018 07:41

II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2018

W tygodniu:

Niedziela – 25 II – II Niedziela Zwykła (Synodalna)

I Czwartek – 1 III – można celebrować wotywę o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (albo o powołania)

I Piątek – 2 III – można celebrować wotywę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 3 III – można celebrować wotywę o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 4 III – III Niedziela Wielkiego Postu; albo: Święto św. Kazimierza, królewicza (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wyprowadza nas dziś na trzy góry: Moria z niedoszłą ofiarą Izaaka, który zapowiada ofiarę Chrystusa; na Tabor Przemienienia Pana, na której Jezus umacnia wybranych trzech uczniów, zanim ich jak Abrahama podda próbie w Ogrojcu i na Golgocie – wyjątkowej Górze Zbawienia świata i każdego z nas – grzeszników.
 2. W tę II Niedzielę Wlk. Postu przeżywamy „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”. Hasło tegorocznej niedzieli misyjnej brzmi: „Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego”.
 3. Dlatego też dziś, tj. 25 II, w całej diecezji przeprowadza się przed świątyniami zbiórkę do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”. Drugą formą pomocy misjonarzom poprzez działania Dzieła „Ad Gentes” jest całoroczne wysyłanie smsów na numer 72032 o treści „misje” – koszt smsa z VATem wynosi 2,46 zł. Więcej informacji na temat obu form pomocy - na plakatach.
 4. Na ten temat wysłuchamy też w łączności z homilią Komunikatu Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
 5. Także w tę niedzielę 25 II przypada IX Niedziela Synodalna, z własnymi tekstami liturgicznymi podanymi przez ks. Biskupa.
 6. Dziś w tę niedzielę 25 lutego na „sumie” o 10:30 w parafii chrzest kolejnego dziecka: Jakuba Mikołaja Gucwy z Królowej Górnej.
 7. W tym tygodniu przypadają: 1 marca – I czwartek; 2 marca – I piątek; 3 marca – I sobota. W te dni odprawiane są odpowiednie Msze św. wotywne oraz rano właściwe dniowi litanie, a wieczorem Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 8. We środę jak co tydzień o 16:30 Droga Krzyżowa dla dzieci (z Komunią Świętą). Po niej o 17:00 Msza św. z Nowenną do MBNP.
 9. W I czwartek Msze św.: o 6:30 i 17:00 z Adoracją IHS (modlitwa o powołania, Litania do Imienia Jezus lub Krwi Chrystusowej).
 10. W I czwartek na swoją Adorację IHS przychodzą jak co miesiąc przygotowujący się do bierzmowania (klasy: VI-VII i II-III gim).
 11. Pierwszoczwartkowa Adoracja Najświętszego Sakramentu wedle ustalonego grafiku „po pół godziny” trwa od 15:00 do 20:00.
 12. W I czwartek od 16:00 do 17:00 godzinna comiesięczna spowiedź św. – w konfesjonałach będzie 3 kapłanów!
 13. W I czwartek (1 marca) od niedawna w Polsce przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – pamiętajmy w modlitwie o niepogodzonych z powojennym komunizmem narzuconym Polakom przez sowietów.
 14. W tym tygodniu także I piątek marca – Msze św.: o 6:30 (z Litanią do NSPJ); o 15:30 w bocznej adoracyjnej kaplicy Godzina Miłosierdzia kończąca się również Mszą św.; oraz o 17:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu i Aktem Oddania NSPJ).
 15. W ten I piątek po obiedzie do chorych jak co miesiąc udaje się ks. wikariusz z Komunią Świętą (możliwość spowiedzi św. i sakramentu namaszczenia chorych).
 16. Adoracja ogólna Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej trwać będzie jak zwykle w każdy I piątek od 13:30 do 22:00.
 17. Spowiedź św. pierwszopiątkowa trwać będzie od 16:00 do 17:00 – z tym, że spowiadać będzie 2 kapłanów! (bo w tym czasie jeden kapłan sprawuję najpierw Eucharystię po Godzinie Miłosierdzia, a potem o 16:30 odprawia ogólną Drogę Krzyżową).
 18. Kandydaci do bierzmowania pozostają po Mszy św. chociaż z jednym rodzicem na konferencję „przygotowania do konfirmacji”.
 19. Również w tym tygodniu przypada I sobota marca – Msze św. rano o 6:30 i 8:00 (z Litanią Loretańską do MB i Aktem Zawierzenia NMP Niepokalanego Serca; zaś wieczorem o 17:00 (obok litanii do MB i aktu oddania także Adoracja Sanctissimum).
 20. Niedziela za tydzień (4 III) jest jednocześnie I niedzielą miesiąca – Adoracyjną, jednak z racji innych obrzędów w ciągu dnia Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie tylko po dwóch Mszach św. porannych (po 7:00 i 9:00).
 21. Po „prymarii” również tradycyjnie 4 III zmiana tajemnic Róż Mężczyzn. Dla Róż Kobiet zmiana za dwa tygodnie 11 III (wtedy też jak zwykle składka inwestycyjna). Dla Róż Misyjnych zmiana tajemnic w I środę 7 III (z modlitwą i składką na misje).
 22. Po zmianie tajemnic rozpocznie się śpiewana przez świeckich Droga Krzyżowa (J. Kościółkowi dziękuję za jej prowadzenie).
 23. Na „sumie” za tydzień 4 III kolejny chrzest w parafii – tym razem dwojga dzieci: 1) Tymotusz Adam Kasprzyk z Mszalnicy-Zagóra; oraz 2) Maksymilian Antoni Michalik z Królowej Polskiej.
 24. Msze św. za te dzieci odprawione będą: za pierwsze – 18 III o 7:00, a za drugie – 9 III o 17:00.
 25. Po południu w tę I niedzielę miesiąca o godz. 13:30 Gorzkie Żale jak zwykle z wystawieniem Najśw. Sakramentu i z trzecim kazaniem pasyjnym (bezpośrednio po nich bez czekania na 14:30 Msza św. popołudniowa już bez kazania i Adoracji IHS).
 26. Kończy się już luty – miesiąc poświęcony jest modlitwom za konających – czy modlimy się za umierających?
 27. Podaję też intencję ewangelizacyjną Apostolstwa Modlitwy z przeznaczeniem do „omodlenia” w marcu przez Róże Różańcowe: „Aby cały Kościół uznał pilną potrzebę formacji do rozeznania duchowego w aspekcie indywidualnym i wspólnotowym”.
 28. Przypominam, iż trwa rozpoczęty w Popielec (14 II ) okres Wielkiego Postu, a tym samym czas Komunii Św. wielkanocnej.
 29. „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale” w Wielkim Poście: Drogi Krzyżowe: dla dzieci – w środy o 16:30; ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00. Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 30. Serdecznie zachęcam do licznego w udziału w tych przepięknych wielkopostnych nabożeństwach.
 31. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest przez lektorów kolekta na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 32. Od przyszłej niedzieli na stoliku do nabycia będą baranki i paschaliki (ofiara po 5 zł).
 33. W szkole chętne dzieci dostaną skarbonki na jałmużnę wielkopostną – zatytułowaną „Dar juniora dla seniora” na pomoc starszym.
 34. Nasi lektorzy starsi, po zajęciu pierwszego miejsca w dekanacie – w rozgrywkach w tę sobotę, na wyższym szczeblu, czyli w Rejonowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej zajęli III miejsce. Gratuluję.
 35. Po feriach wracamy do spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – a oto ich terminy i godziny: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w czwartek o 16:00 – spotkanie z ministrantami, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – próba dziecięcej scholii parafialnej (na chórze), w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej.
 36. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie misyjna Róża p.w. św. Maksymiliana Kolbe, zelatorki Janiny Siedlarz.
 37. Wydatki minionego tygodnia: zapłaciłem rachunek za gaz w starej plebanii i za opłaty przesyłowe gazu do kościoła; kupiono 5 litrów parafiny do świec; zakup 10 tyś komunikantów i 100 hostii; wpisowe na turniej dla lektorów starszych.
 38. Składka sprzed tygodnia na WSD w Tarnowie wyniosła 1736,55 zł.
 39. Dzięki pp. Katarzynie i Zbigniewowi Górkom za ofiarę 80 zł na biuletyn (pozostałe 70 zł – na cmentarz i ogrzewanie).
 40. W tę sobotę 3 III wyjazd na Trzeźwościową Drogę Krzyżową po obozie koncentracyjnym w Oświęcimu-Brzezince oraz Mszę św. w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego. Wyjazd 3 III o godz. 5:30, a planowany powrót ok. godz. 19:00. Koszt 40 zł od osoby. Zapisy w Kamionce Wielkiej w Domu Pomocy Społecznej „Samarytanin” – tam należy uiścić wpłatę i pobrać bilet.
 41. Do przyszłego poniedziałku, czyli do 5 marca należy wyłonić różnych przedstawicieli z dekanatów na V Synod Diecezji Tarnowskiej – w naszym dekanacie Nowy Sącz Wschód w poprzednią sobotę wybrano już przedstawicieli: duchownego i świeckiego.
 42. W sobotę 10 III w Hali Gumniska w Tarnowie rekolekcje dla Animatorów Parafialnych i Dekanalnych Młodzieży (9:45-15:15).
 43. Wydawnictwo „Promyczek” z okazji nadzwyczajnego „Roku św. Józefa Kaliskiego” organizuje Konkurs Plastyczny dla uczniów podstawówek „Na tropie ginących zawodów” – dowolną techniką na kartce formatu A-3 trzeba przedstawić jeden z dawnych zawodów: modystka, zecer, kołodziej, kowal, szewc, kuśnierz, rymarz, zegarmistrz, zdun, kaletnik. Prace przesyła się do końca marca na adres: PROMYCZEK, Plac Kolegiacki 4, 22-300 Nowy Sącz. Więcej informacji na WWW.promyczek.pl/konkursy
 44. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na szkolenie w czwartek 1 III o 14:00 w szkole podstawowej w Królowej Polskiej – temat: „Płatności bezpośrednie na 2018 r.”
 45. Na sprzątanie 500 zł przekazało 5 rodziny: Kazimiera Kiełbasa, Wioleta i Janusz Kowalczyk, Stanisław Poręba, Adam, Józef i Marcin Kruczek, Anna i Stanisław Witek (KG 198), Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria Janus; Regina i Grzegorz Król; Teresa i Wojciech Jelito.
 46. W G. Niedzielnym w środku płyta z tekstami ks. Józefa Tischnera i z muzyką ludową – jako cegiełka 1% na hospicjum dla dzieci.
 47. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł) – w środku płyta z tekstami i muzyką i z przekazem jako cegiełka na hospicjum; „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś