Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu – 4 marca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkiego Postu – 4 marca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 04 marca 2018 07:16

III Niedziela Wielkiego Postu – 4 marca 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 4 III – III Niedziela Wielkiego Postu; albo: Święto św. Kazimierza, królewicza (z racji niedzieli opuszcza się)

I środa – 7 III – wsp. dow. śś. Perpetuy i Felicyty, męcz. (środa misyjna)

Czwartek – 8 III – wsp. dow. św. Jana Bożego, zak.

Piątek – 9 III – wsp. dow. św. Franciszki Rzymianki, zak.

Sobota – 10 III – rozpoczęcie nowenny przed uroczystością św. Józefa (10-18 III)

Niedziela – 11 III – IV Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa upomina się dziś o święty Dzień Pański i należne Bogu pierwszeństwo pośród wszelkich spraw ludzkich.
 2. Obecna niedziela (4 III) jest I niedzielą marca – Adoracyjną, jednak z racji innych obrzędów w ciągu dnia Adoracja Najświętszego Sakramentu, zgodnie z zapowiedzią, będzie dziś tylko po dwóch pierwszych Mszach św. porannych (tj. po 7:00 i 9:00).
 3. Z racji liturgii niedzielnej, która jest wyższa rangą od „święta” oraz z racji Wielkiego Postu, opuszcza się święto św. Kazimierza.
 4. Dziś po „prymarii” tradycyjnie zmiana tajemnic Róż Mężczyzn.
 5. Po zmianie tajemnic rozpocznie się śpiewana przez świeckich Droga Krzyżowa (J. Kościółkowi dziękuję za jej prowadzenie).
 6. Na „sumie” chrzty dwojga dzieci: Tymoteusz Adam Kasprzyk z Mszalnicy-Zagóra; oraz Maksymilian Antoni Michalik z Królowej Polskiej. Msze św. za te dzieci odprawione będą: za pierwsze – 18 III o 7:00, a za drugie – 9 III o 17:00.
 7. Po południu w tę I niedzielę miesiąca o godz. 13:30 Gorzkie Żale jak zwykle z wystawieniem Najśw. Sakramentu i z trzecim kazaniem pasyjnym (bezpośrednio po nich bez czekania na 14:30 Msza św. popołudniowa już bez kazania i Adoracji IHS).
 8. Dzisiejsza składka jak co miesiąc przez cały rok w I niedzielę każdego miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 9. Od tej niedzieli na stoliku koło chrzcielnicy wystawione są do nabycia baranki i paschaliki (ofiara dowolna, nie mniejsza niż 5 zł).
 10. W I środę 7 III: zmiana tajemnic dla Róż Misyjnych (z modlitwą za misjonarzy, o nowe powołania misyjne i składką na misje).
 11. We środę wieczorem kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Czesławę Górka. Niech odpoczywa w pokoju Pana.
 12. We czwartek 8 III przypada Dzień Kobiet – pamiętajmy w modlitwie o wszystkich niewiastach.
 13. W piątek 9 III w wielu parafiach przeprowadza się Adoracje w ramach tzw. „Inicjatywy 24 godziny dla Pana”. U nas tylko po Mszy św. o 17:00.
 14. W tę sobotę (10 III) rozpoczyna się dziewięciodniowa nowenna (10-18 III) przed uroczystością św. Józefa (19 III).
 15. Najbliższa, IV niedziela w Wielkim Poście, jest tzw. „niedzielą różową” nazywaną „Laetare” (Raduj się Jerozolimo).
 16. W tym dniu kolor szat jest różowy, ołtarz może być przyozdobiony kwiatami, można też używać innych instrumentów.
 17. W związku z tym podczas „wotywy” (tj. Mszy św. o 9:00) zagra i zaśpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 18. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w niedzielę za tydzień po prymarii zmiana tajemnic dla Róż Kobiet (11 III).
 19. Także w niedzielę za tydzień też jak zwykle w II niedzielę miesiąca – składka inwestycyjna.
 20. Na sumie łaski chrztu dostąpi kolejne urodzone w parafii dziecko: Kinga Janus. Msza św. za nią – we środę 14 III o 17:00.
 21. Powoli przybliża się termin rekolekcji parafialnych (w tym roku od 18 do 21 marca, czyli od V Niedzieli Wielkiego Postu do środy przed Niedzielą Palmową włącznie). W rekolekcje te włączone też są rekolekcje szkolne dla naszych uczniów od poniedziałku do środy (19-21 III). Spowiedź wielkopostna będzie 21 III we środę na koniec rekolekcji parafialnych od 14:00 – 17:00.
 22. Trwa rozpoczęty w Środę Popielcową (14 II ) okres Wielkiego Postu, a tym samym czas Komunii Św. wielkanocnej.
 23. „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale” w Wielkim Poście: Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00. Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 24. Bardzo gorąco zapraszam do licznego w udziału w tych sprzyjających głębokim przemyśleniom, rzewnych nabożeństwach.
 25. W czasie Gorzkich Żali zbierana jest przez lektorów kolekta na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 26. W szkole chętne dzieci otrzymały skarbonki na jałmużnę wielkopostną, jako „Dar juniora dla seniora” na pomoc starszym.
 27. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w środę o 16:00 – spotkanie z ministrantami, w piątek o 16:00 – zbiórka lektorów, w piątek o 18:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o godz. 9:00 – próba dziecięcej scholii parafialnej (na chórze), w sobotę o 9:00 – kurs lektorski Kamionce Wielkiej.
 28. W tym tygodniu na plebanii spotkanie Akcji Katolickiej we środę o 18:00.
 29. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedzi pierwsze: Miłosz Tomasz Obrzut, zam. Siołkowa; oraz: Anna Małgorzata Groń, zam. Królowa Polska., Krystian Janiczek, zam. Królowa Górna; oraz: Sylwia Jolanta Zając, zam. Nowy Sącz. Karol Jan Gruca, zam. Binczarowa; oraz: Karolina Elżbieta Homoncik, zam. Królowa Polska. Marek Wojciech Bogaczyk, zam. Łomnica; oraz: Anna Justyna Ruszkowicz, zam. Królowa Polska. Grzegorz Nalepa, zam. Szczawnik; oraz: Monika Irena Siedlarz, zam. Królowa Górna. Kto wiedziałby o jakichś przeszkodach kanonicznych do zawarcia tych małżeństw – winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 30. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie I „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" p.w. św. Jadwigi Andegaweńskiej, zelatorki Stanisławy Bogdańskiej.
 31. Wydatki minionego tygodnia: Zapłaciłem podatek rolny, leśny i od nieruchomości. Wpisowe dla dwóch przewodniczek DSM na szkolenie w Ciężkowicach + za zawózkę (na paliwo). Żarówki na wymianę.
 32. Zbiórka do puszek przeprowadzana w diecezji na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” u nas wyniosła 705,80 zł.
 33. Inną formą pomocy misjom poprzez „Ad Gentes” jest całoroczne wysyłanie smsów na numer 72032 o treści „misje” – koszt smsa z VATem wynosi 2,46 zł. Więcej informacji na temat obu form pomocy – na plakatach.
 34. Serdecznie dziękuję pp. Katarzynie i Stefanowi (Wolak) za remont i wyczyszczenie odnalezionego starego baldachimu.
 35. W najbliższą sobotę 10 III w Hali Gumniska w Tarnowie: jednodniowe rekolekcje dla Animatorów Parafialnych i Dekanalnych Młodzieży (czas ich trwania 9:45 – 15:15).
 36. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie prowadzi zapisy w związku z wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży do Panamy, które odbędą się w styczniu przyszłego roku. Całkowity koszt wyjazdu to 8,5 tys. złotych. Potwierdzeniem chęci udziału jest wpłata zaliczki w wysokości 2000 zł i wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Do Panamy można również popłynąć jachtem. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie i na stronie internetowej www.mlodziez.diecezja.tarnow.pl.
 37. Katolickie Niepubliczne Przedszkole „Lolek” w Cieniawie prowadzi rekrutację dzieci 2,5-6 lat. Informacje na ten temat: te. 781-276-144 oraz w przedszkolu od 7:00 do 17:00, na stronie internetowej oraz na facebooku.
 38. W tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie przeżywa jubileusz 100-lecia. W dniach 8 i 9 VI KUL organizuje w Lublinie Światowy Zjazd Absolwentów, na który serdecznie zaprasza wszystkich swoich absolwentów, przyjaciół i sympatyków. Prosimy więc wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w tym wydarzeniu o kontakt drogą mailowa z Biurem Towarzystwa Przyjaciół KUL-u pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub z delegatem Biskupa Tarnowskiego ks. Tomaszem Lelito ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Więcej informacji na stronie: www.abolwentkul.pl.
 39. Wydział ds. Nowej Ewangelizacji i Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych - SPES zapraszają do Parafii Tarnów - Mościce - dom parafialny MOST w dniu 10 III (sobota) od godz. 15:00 do 18:00 na spotkanie pt. „Miasto Ktosiów”. przeznaczone jest ONO dla rodziców dzieci utraconych oraz wszystkich zainteresowanych powstaniem podobnego miejsca w swoich środowiskach. Czyli w pigułce -  Jak możesz stworzyć miejsce pamięci dzieci utraconych w swoim środowisku? W programie: Msza święta w intencji rodziców dzieci utraconych; prelekcja pt.: „Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu” (ks. dr Paweł Marzec); oraz prezentacja Komitetu SPES, przedstawiająca trzyletnie doświadczenie, podjęte działania, współpracę z różnymi środowiskami (samorząd, szpital, MOPS, Zarząd Cmentarzy) oraz akty prawne i stosowną dokumentację. ZAPRASZA: ks. Artur Ważny. dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
 40. W gablocie przed kościołem jest wywieszona informacja o bezpłatnym komputerowym badaniu wzroku w przychodni w Kamionce Wielkiej w środę 7 marca w godz. od 12:00 do 13:00 z możliwością zakupu okularów. Rejestracja pod telefonem 18/445 60 60.
 41. Trwają zapisy do szkoły dla dorosłych „Żak” w Nowym Sączu. W ofercie: liceum ogólnokształcące, technik administracji, technik rachunkowości, technik usług kosmetycznych, florysta, BHP i wiele innych. Nauka w systemie zaocznym. Więcej informacji w sekretariacie szkoły lub na stronie www.
 42. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na szkolenie w dniu 7 III o 10:00 w remizie Strażackiej w Królowej Górnej na temat: „Płatności bezpośrednie na 2018 r.”
 43. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Maria Janus; Regina i Grzegorz Król; Teresa i Wojciech Jelito. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Stanisława Groń; Maria i Wawrzyniec Mika; Stanisława i Antoni Witek.
 44. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 04 marca 2018 16:26
 

Ewangelia na dziś