Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Wielkanocna – 1 kwietnia 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Wielkanocna – 1 kwietnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 01 kwietnia 2018 04:52

Niedziela Wielkanocna – 1 kwietnia 2018

W tygodniu:

I Niedziela Wielkanocna – 1 IV – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek Wielkanocny – 2 IV – II dzień w oktawie Wielkanocy; albo: wsp. dow. św. Franciszka z Paoli, pustelnika (opuszcza się)

Wtorek – 3 IV – III dzień w oktawie Wielkanocy

I Środa – 4 IV – IV dzień w oktawie Wielkanocy; albo: wsp. dow. św. Izydora, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

I Czwartek – 5 IV – V dzień w oktawie Wielkanocy; nie ma wotywy o JChWK; albo: wsp. dow. św. Wincentego Ferreriusza, prezb. (opuszcza się)

I Piątek – 6 IV – VI dzień w oktawie Wielkanocy; z racji oktawy nie celebruje się wotywy o NSPJ

I Sobota – 7 IV – VII dzień w oktawie Wielkanocy; nie ma wotywy o NS NMP; albo: wsp. dow. św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezb. (op. się)

Niedziela Miłosierdzia – 8 IV – VIII dzień w oktawie Wielkanocy; Święto Miłosierdzia Bożego; to II niedziela miesiąca „inwestycyjna”

 1. Liturgia Słowa niesie dziś otuchę Poranka Wielkanocnego, bo oto roznosi się wieść, iż Chrystus zmartwychwstał – głośmy Go i my!
 2. To też I niedziela kwietnia, jednak z racji rozbudowanej liturgii uroczystego świętowania Paschy nie ma po Mszach św. Adoracji IHS.
 3. W tę Niedzielę Wielkanocną (1 IV) o 12:00 chrztu dostąpi: Mikołaj Piotr Haza (jak podawałem Msza św. za niego będzie 7 IV o godz. 8:00).
 4. Jeszcze raz dla przypomnienia porządek Mszy św. w tę Niedzielę Wielkanocną: 6:00 (Rezurekcja), 9:00, 10:30 i 12:00 (nie ma o 14:30)!
 5. Porządek Mszy św. Poniedziałek Wielkanocny: 7:00, 9:00, 10:30 i 12:00 (nie ma o 14:30)– zamiast zwyczajowego Listu Rektora KUL (bądź do wyboru Listu Rektora UPJPII), wysłuchamy wydanego na ten dzień Listu Episkopatu Polski na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie”.
 6. Składka w drugi dzień Świąt Wielkanocnych zwyczajowo zbierana jest co roku na UPJP II oraz na KUL.
 7. Także w Poniedziałek Wielkanocny odczytany będzie w ramach ogłoszeń Komunikat Ks. Biskupa z okazji zbliżającego się 74 Tygodnia Miłosierdzia” (w Niedzielę Miłosierdzia przed świątyniami zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej – zbierają panie z Caritas).
 8. Nie ma wypominków w oba Święta Wielkanocne, jak i w odpust ku czci Opatrzności Bożej (w Niedzielę Miłosierdzia – 8 IV).
 9. Chór śpiewać będzie w Niedzielę Wielkanocną na „sumie” o 10:30.
 10. Grupa Muzyczna „Siewcy Miłości” śpiewa i gra – zarówno w I jak i w II dzień Świąt – o 9:00.
 11. Schola dziecięca śpiewa – w I dzień Świąt – 12:00, zaś w II dzień Świąt o – 10:30.
 12. W te święta wielkanocne, w które czcimy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem pamiętajmy o zmarłych (wymownym jest zaniesienie na grób nabytych paschalików). Także dziś i jutro do południa wyruszą z Komunią Świętą do chorych nasi szafarze nadzwyczajni.
 13. Zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn z racji dzisiejszej „Rezurekcji” – dopiero jutro. tj. w Poniedziałek Wielkanocny po „prymarii” (7:00).
 14. We wtorek po świętach (3 IV) po uzgodnieniu w wdową Marią rozpoczynają się w Świdnicy Śląskiej Msze św. „gregoriańskie” za jej męża śp. Tadeusza Gronia. Odprawiał je będzie ks. infułat Kazimierz Jandziszak, który prawie trzy lata temu prowadził u nas procesję na Boże Ciało.
 15. Próby przed bierzmowaniem we środę (wewnętrzna w podziemiach świątyni) i we czwartek (liturgiczna z Kamionką Wlk.) - obie o 19:00.
 16. W tym tygodniu w Oktawie przypada I środa – misyjna: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz modlitwa za misjonarzy i składka.
 17. Również przypadają wotywne dni: I czwartek, I piątek, I sobota kwietnia – jednak z racji oktawy Wielkanocnej opuszcza się te formularze.
 18. W I czwartek Msze św. o 6:30 (z Litanią do Imienia Jezus) oraz 18:00 (z Adoracją IHS).
 19. Spowiedź św. tylko w I czwartek od godz. 17:00. Nie ma spowiedzi w I piątek z racji „Mszy św. Confirmacji” z udziałem ks. Biskupa.
 20. W I piątek Msze św. o: 6:30 (z Litanią do NSPJ) – 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego – 15:30 Msza św. „Bierzmowania” – o 18:00.
 21. I piątek – o 15:30 ks. bp Stanisław Salaterski udzieli Sakramentu Bierzmowania 38 uczennic i uczniów z klas IIIa i IIIb (otrzymają pamiątki).
 22. Z racji oktawy Wielkanocy, ale i bierzmowania w naszej parafii, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (dyspensa).
 23. Z racji „dopiero co” spowiedzi świątecznej, jak i uroczystości związanych z Bierzmowaniem ksiądz nie jedzie z Komunią Świętą do chorych.
 24. Msze św. w I sobotę: 6:30 (z Litanią do MB) – 8:00 (z Litanią do MB) – 18:00 (z Adoracją IHS).
 25. Trwa rozpoczęta w Wielki Piątek Nowenna przed „Świętem Miłosierdzia”, w którym przypada wyznaczony dekretem nasz odpust parafialny.
 26. W I sobotę kwietnia w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego obchodzi się Diecezjalne Święto Caritas.
 27. Niedziela Miłosierdzia Bożego jest jednocześnie dla nas dniem odpustu parafialnego w nowym kościele „ku czci Opatrzności Bożej”.
 28. Msze św. w tym dniu w porządku niedzielnym, z tym że suma jest pół godziny później niż zwykle – czyli: 7:00 – 9:00 – 11:00 – 14:30.
 29. Przesunięcie „sumy” o pół godziny jest z powodu przyjeżdżających gości. Zmiana tajemnic dla Róż Kobiet – po prymarii (tj. po 7:00).
 30. Kazania w tym dniu wygłosi biblista ks. dr Kazimierz Fąfara, pochodzący z parafii Żegocina, a będący proboszczem w Łososinie Górnej.
 31. Natomiast w diecezji w Niedzielę Miłosierdzia odczytywany jest List Episkopatu Polski zatytułowany: „Duch Święty przynagla nas” – u nas z racji odpustu opuszczamy go, ale odczytany będzie na Mszy św. popołudniowej. To także II niedziela miesiąca (składka inwestycyjna).
 32. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego (8 IV) przypada też patronalne święto Caritas w całym Kościele Powszechnym (w diecezji w sobotę).
 33. W Święto Miłosierdzia Bożego (8 IV) rozpoczyna się 74 Tydzień Miłosierdzia w dniach 8-14 IV (na ten temat był komunikat ks. Biskupa).
 34. Od Niedzieli Miłosierdzia Bożego do niedzieli po 8 września – czyli od odpustu w nowym kościele do odpustu w starym kościele wszystkie Msze św. popołudniowe w niedziele „okresu cieplejszego” sprawowane będą o 14:30 s cerkwi (czyli już od niedzieli 15 kwietnia).
 35. Również przypominam, iż oficjalnie od 1 IV aż do niedzieli 1 X Msze św. popołudniowe są o godz. 18:00.
 36. W tym roku z tej racji, iż 25 III była Niedziela Palmowa, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona jest przez Episkopat na 9 IV.
 37. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: we środę o 17:00 – DSM, w środę o 17:00 – spotkanie lektorów (bez III klas gimnazjalnych).
 38. Z racji dzisiejszej niedzielnej Rezurekcji – dopiero w II dzień świąt, tj. jutro w Poniedziałek Wielkanocny w Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV „Róża rodziców modlących się za dzieci" p.w. św. Rity, zelatorki Janiny Siedlarz.
 39. Zaś za tydzień niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża p.w. św. siostry Faustyny, zelatorki Marty Chochla.
 40. Wydatki tego tygodnia: Hortensje pięcio- i sześciu kwiatowe w czterech kolorach po 5 szt. biały, różowy, fioletowy i karmazynowy; 10 azalii w dwóch kolorach po 5 sztuk z każdego (kremowy i biskupi).
 41. Na inne dekoracje do wystroju wielkotygodniowego i cięte kwiaty przed ołtarz na Wielkanoc.
 42. Na elementy dekoracji do stroików wielkanocnych dla chorych. Węgielki do kadzidła. Kadzidło ziołowe.
 43. Za dodatkowe świece wielkanocne; za dowiezione jeszcze baranki wielkanocne.
 44. Za materiały duszpasterskie od początku roku zapłaciłem u ks. Dziekana.
 45. Wydatek na albumy i książki na nagrody za palmy. Za papier do ksero.
 46. Wydatki gospodarcze: 4 worki kleju 2 puszki farby; gniazda antenowe, rozdzielniki antenowe, dekoder cyfrowy z pilotem i wzmacniacz antenowy. Za kołki rozporowe, farbę na lamperię do kotłowni.
 47. Zakup łańcucha do pilarki „Oregon”. Wydałem też za robociznę dla A. i M. Kaczówków. Oraz za telefon.
 48. Naprawa kółka do taczek.
 49. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki za energię elektryczną w kościele – 818,49 zł.
 50. Składka z Niedzieli Palmowej zwyczajowo przeznaczona na WSD w Tarnowie, jako jałmużna wielkopostna wyniosła 2321,90 zł..
 51. Ofiary zebrane przy adoracji Krzyża w Wlk. Piątek i w Wlk. Sobotę na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej wyniosły 5242 zł + 5 €.
 52. Jałmużna „dar juniora dla seniora” zebrana do skarbonek przez dzieci złożona obok tacy przy ucałowaniu krzyża wyniosła 424,14 zł.
 53. Założyłem pieniądze na krzyżyki i książeczki dla 38 bierzmowanych (21,50 = 9 krzyżyki i 12,50 zł książeczki) – ale już wrócili.
 54. Do chorych, samotnych oraz potrzebujących trafiło 17 paczek i 55 stroików wielkanocnych.
 55. Dziękuję państwu z Akcji Katolickiej za ich zrobienie, a harcerzom za rozniesienie po domach.
 56. Część jaj wielkanocnych zebranych przez strażaków będzie rozniesiona również między osobami potrzebującymi w parafii.
 57. Po „sumie” rozstrzygnięto konkurs z nagrodami za własnoręcznie robione palmy – nazwiska nagrodzonych podam za tydzień.
 58. Wszystkim parafianom serdecznie dziękuję za tak liczny udział w liturgii Triduum Paschalnego oraz w Adoracjach przy Ciemnicy i Grobie.
 59. Wyrazy wdzięczności w ten świąteczny czas składam także: wobec usługujących przy ołtarzu z LSO, DSM, Akcji Katolickiej, Różom Różańcowym, Caritas, czcicielom BM, organiście i dyrygentowi, chórowi, pięciu kantorom (Sławomir Siedlarz, Jarosław Groń, Daniel Chełminiak, Sławomir i Grzegorz Jelito), grupie młodzieżowej „Siewcy Miłości”, scholii, Józefowi Kościółkowi prowadzącemu w postne niedziele Kalwaryjskie Drogi Krzyżowe, księżom za posługę, prowadzącym Adoracje IHS oraz harcerzom i strażakom z OSP za wartę przy Grobie i udział w liturgii.
 60. Dziękuję za dekorację wielkotygodniową – przy robieniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego p. Krystynie Michalik i p. Organiście i pomagającym im.
 61. Serdecznie dziękuję p. Grzegorzowi Królowi za wykonanie stolika do kuchni w starej plebanii.
 62. Akcji Katolickiej i Caritasowi dzięki za życzenia i stroiki dla wszystkich księży pracujących w parafii.
 63. Dziękuję za różną drogą przesłane życzenia świąteczne od instytucji, wspólnot i społeczności, indywidualnych, a nade wszystko od parafian.
 64. Także gospodarzowi dzięki za pocięcie do spalenia reszty korzeni zgromadzonych po karczowaniu w ubiegłym roku.
 65. Na sprzątanie 400 zł przekazały 4 rodziny: Teresa i Robert Kościółek; Maria Oracz; Władysława i Stanisław Kachniarz, Katarzyna i Tadeusz Kobus. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Arleta i Piotr Haza; Jakub Mika; Justyna i Fabian Baran.
 66. Do nabycia na stoliku gazety: świąteczny „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

Życzenia Wielkanocne: Parafianom i gościom życzę świątecznego odpoczynku dla ciała i wytchnienia dla ducha, szlachetnych spotkań gościnnych – ale nade wszystko błogosławieństwa i łaski od Chrystusa Zmartwychwstałego w Waszej drodze do Pana.

Poprawiony: niedziela, 08 kwietnia 2018 00:05
 

Ewangelia na dziś