Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 22 kwietnia 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 22 kwietnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 kwietnia 2018 17:31

IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 22 kwietnia 2018

W tygodniu:

Niedziela – 22 IV – IV Niedziela Wielkanocna czyli „Dobrego Pasterza”

Poniedziałek – 23 IV – Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego Patrona Polski

Wtorek – 24 IV – wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringer, prezb. i męcz.; oraz: św. Jerzego, męcz.

Środa – 25 IV – Święto św. Marka, Ewangelisty

Sobota – 28 IV – wsp. dow. św. Piotra Chanela. Prezb. i męcz.; albo: św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezb.

Niedziela – 29 IV – V Niedziela Wielkanocna „Synodalna”; albo: Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jawi nam dziś Jezusa Dobrego Pasterza, który z miłością troszczy się o swą Owczarnię, jaką jest obdarowany Kościół.
 2. Przeżywamy dziś IV Niedzielę Wielkanocną (22 IV) zwaną „Niedzielą Dobrego Pasterza” – jest ona Światowym Dniem Modlitw o Powołania.
 3. Niedziela „Dobrego Pasterza” rozpoczyna też 55. Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele i kwartalne dni modlitw (22-28 IV).
 4. Pamiętajmy w modlitwie osobistej o kapłanach, zakonnikach i zakonnicach, misjonarzach jak i powołanych do życia konsekrowanego w świecie.
 5. W ramach ogłoszeń wysłuchamy na ten temat Komunikatu Ks. Biskupa.
 6. Składka dzisiejsza przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 7. Zaś za pobożny udział w publicznej celebracji o powołaniach można zyskać odpust zupełny.
 8. W poniedziałek 23 IV przeżywamy uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika – głównego Patrona Polski. Msze św. o 6:30 i 18:00.
 9. Św. Wojciech jest także patronem Akcji Katolickiej – dlatego podczas Mszy św. o 18:00 w Liturgię Słowa włącza się też nasz oddział AK.
 10. Zaś bezpośrednio po Mszy św., w dniu swego Patrona, w poniedziałek 23 IV – spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii.
 11. Ee środę 25 IV przypada Święto św. Marka Ewangelisty – w tym dniu Msze św. również rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 12. W wielu parafiach 25 IV „na św. Marka” jest zwyczaj procesji i błogosławieństwa pól i ogrodów.
 13. U nas tradycyjnie na takie trzy procesje wyruszymy dopiero w trzy ostatnie dni przez Wniebowstąpieniu Pańskim, czyli przed 13 maja: w czwartek 10 maja po południu o 18:00 do Królowej Górnej, w piątek 11 maja po południu o 18:00 do Królowej Polskiej, w sobotę 12 maja rano o 8:00 do Mszalnicy-Zagóry.
 14. We czwartek (26 IV) po Mszy św. porannej „o powołania” odmówimy w tej intencji Litanię do bł. Romana Sitki (zgodnie z apelem ks. Biskupa).
 15. W sobotę o 13:00 ślub następnej pary narzeczeńskiej: Monika Siedlarz i Grzegorz Nalepa.
 16. Niedziela 29 IV jest „dniem modlitw za kierowców” (zawsze w ostatnią niedzielę kwietnia), zaś poświęcenie pojazdów „na św. Krzysztofa”.
 17. Niedziela 29 kwietnia jest także „Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego” w czasie II wojny światowej.
 18. Również w niedzielę 29 IV rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika – patrona Polski (tak jak św. Wojciech) oraz naszej diecezji. Nowenna ta trwać będzie w dniach: 29 IV – 7 V.
 19. W niedzielę za tydzień (29 IV) w naszej parafii List Biskupa i Adoracja IHS w intencji V Synodu Diecezji (zamiast w poprzednią niedzielę).
 20. Od 15 IV do niedzieli po 8 IX – czyli „po odpuście w nowym kościele do odpustu w starym kościele wszystkie Msze św. popołudniowe w niedziele „ciepłych pór roku” sprawowane będą o 14:30 w starym kościele (w cerkwi).
 21. Wczoraj (21 IV o 10:00) w wigilię Niedzieli „Dobrego Pasterza” nastąpiła uroczysta inauguracja synodu przy biciu dzwonów w całej diecezji. Uroczystości odbyły się w Tarnowie przy sanktuarium MB Fatimskiej, by stamtąd przejść ulicami do katedry (tam Msza św.).
 22. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: we środę o 17:00 – DSM w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów w piątek o 18:30 - KSM w sobotę o 9:00 – próba scholii parafialnej.
 23. Przypominam, iż we czwartek 26 kwietnia o 15:00 w podziemiach kościoła odbędzie się egzamin przed bierzmowaniem dla dwóch klas VII i dwóch II klas gimnazjalnych (w obecności jednego rodzica). Informację tę, jak i datę i godzinę podano uczniom w szkołach we wtorek 17 IV.
 24. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. Narodzenia NMP – zelatorki Władysławy Królewskiej.
 25. Kolejne zapowiedzi przedślubne – drugie: Sławomir Paweł Bochenek, zam. Królowa Polska; oraz: Agnieszka Marta Walawska, zam. Jankowa., Łukasz Ryszard Ogórek, zam. Królowa Polska; oraz: Łucja Maria Poręba, zam. Królowa Górna., Mateusz Marcin Poręba, zam. Cieniawa; oraz: Natalia Anna Siedlarz, zam. Królowa Górna. Albert Julian Kiełbasa, zam. Mystków; oraz: Honorata Paulina Laskosz, zam. Królowa Górna. Kto zna jakieś przeszkody do zawarcia tych małżeństw, ma obowiązek sumienia zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 26. Wydatki tego tygodnia: Za kwiatki do nasady (krakowiaki, pelargonie, begonie i różne skalniaki).
 27. Zapłaciłem ostatni z sezonu grzewczego rachunek za gaz w nowym kościele; oraz za ogrzewanie w starej plebanii.
 28. Zapłaciłem także kolejny rachunek za prąd w starym kościele z firmy „intrakom”; oraz za urzędowy telefon w kancelarii.
 29. Do tego doszły opłaty pocztowe doliczane do wszystkich rachunków.
 30. Zapłaciłem elektrykowi Mariuszowi Porębie za prace w kościele i na plebanii: za czujkę zmierzchową zamiast zegara na zewnątrz nowej plebanii, reflektor z czujką ruchu w korytarzu kościoła, schowanie w ścianie kantorka magazynowego w kościele wiszących kabli, czujka ruchu na korytarzu plebanii, przeróbka wiszących kabli w kościele, gniazdka i kontakty i panele, skrzynki od wiszących kabli na nowej plebanii, sygnał alarmowy na starej plebanii na szczycie dachu (wziął tylko za materiał).
 31. Woda mineralna i lody dra pracujących przy kościele; a także za 2 duże pizze (z dodatkami).
 32. Za dwie baterie do mikrofonu w kościele. Za trzy pojemniki gazu do zapalniczek.
 33. Za plastikowy klucz do odkręcania filtrów wodnych.
 34. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – pracowali przy zwożeniu kamieni i plantowaniu ziemi przy drodze na cmentarz: Witek Mieczysław (posłużył też traktorem), Andrzej Śmierciak, Ryszard Ogórek, Kazimierz Poręba, Dominik Siedlarz (za Władysława Siedlarza), Patryk Siedlarz.
 35. Również serdecznie dzięki paniom z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka – pracowały przy plewieniu klombów i nasadzaniu kwiatów (oraz kładzeniu maty i kory): Anna Mężyk, Joanna Kmak, Kinga Homoncik (za Zofię Stępień), Zdziarska Helena (za Marię Galica).
 36. Zamiast pracy ofiarę 50 zł złożył nie mogący przybyć Marek Kotas – Bóg zapłać!
 37. Na sobotę na 7:00 do zwożenia kamieni i plantowania ziemi proszę panów z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka (jest za śp. Mariana Gronia); będzie przewożenie ziemi i jej plantowanie oraz nadal zwózka kamieni. Potrzebny jest także ciągnik z przyczepką lub wozem.
 38. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Czeka je praca nasadzania kwiatów i plantowania ziemi.
 39. Przy okazji opłat na utrzymanie cmentarza i ogrzewanie kościoła także 30 zł na biuletyn przekazali pp. Bernada i Józef Grybel – dziękuję.
 40. Pragę jeszcze podziękować wspomnianym tydzień temu Złotym Jubilatom za sfinansowanie dokupionych przeze mnie dwóch paten ministranckich (za 500 zł).
 41. Dziękuję elektrykowi p. Mariuszowi Porębie za różne wykonane prace (wymiany i naprawy) zarówno w kościele jak i na nowej plebanii – zapłaciłem jedynie za materiał, bo nie chciał zapłaty za pracę. Bóg zapłać!
 42. Wszystkie parafie naszej diecezji do 17 III miały wyznaczony termin, by wyłonić Parafialne Zespoły Synodalne. Większość parafii powołała je spośród Rady Parafialnej i zgłosiła ks. biskupowi skład Parafialnego Zespołu Synodalnego – również nasza.
 43. W najbliższy czwartek 26 IV – w naszej parafii gminna zbiórka elektro-odpadów i wielkogabarytowych (nie są zabierane worki ze śmieciami).
 44. W sobotę 28 kwietnia na kolejny „Dzień Otwarty” do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie młodzieńców zaprasza jego Rektor ks. Andrzej Michalik.. STRATEGIA MĘSKOŚCI to temat przewodni spotkania. W podtytule są z kolei słowa zaczerpnięte z Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Modlitw o powołania: SŁUCHAĆ, ROZEZNAWAĆ, ŻYĆ. Te słowa będą nam towarzyszyć we wspólnej modlitwie oraz spotkaniu z Braćmi Klerykami. Ks. Rektor zaprasza też księży, by towarzyszyli młodym.
 45. Akcja Katolicka naszej Diecezji organizuje w sobotę 28 IV pielgrzymkę do Strachocina, miejsca urodzenia św. Andrzeja Boboli.
 46. W 100-lecie święceń kapłańskich św. Maksymiliana Marii Kolbego 28 IV od 9:00 do 22:00 w Niepokalanowie odbędzie się I Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu „Margaretka” oraz wspólnot i osób modlących się za kapłanów – szczegóły na plakacie.
 47. W niedzielę 29 kwietna wyrusza pielgrzymka „Rekolekcje w drodze do Medjugorie” – wyjazd o 18:00 po uroczystym rozesłaniu w naszym kościele. Powrót 6 maja w godzinach porannych. Koszt 1100 zł. Tel. 18 445 64 04 lub 808 065 902. Szczegóły na plakacie.
 48. Przy okazji informuję, że jednodniowa IV Pielgrzymka śladami o. Andrasza wyruszy 9 czerwca sprzed naszej świątyni o 7:45. W programie pobyt w Strachocinie i Starej Wsi – miejscach związanych z św. Andrzejem Bobolą. Zapisy: 18 445 64 04. Patrz: plakat.
 49. Jeszcze raz przypominam, że parafia Kamionka Wielka organizuje pielgrzymkę do Wilna, św. Lipki i Gietrzwałdu i innych miejsc w dniach 10-13 maja. Koszt – 650 zł od osoby. Zapisy w Domu Opieki „Samarytanin”. Telefon kontaktowy: 18 445 67 59.
 50. Do 11 V można składać wnioski związane z osuwiskami, zalaniami i oberwaniami gruntów – ul. Strzelecka 1, Starostwo Nowy Sącz.
 51. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny (tym razem młode osoby): Tomasz Popiela; Grzegorz Popiela; Dariusz Popiela. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny (tym razem także młode osoby): Maria i Józef Ruszkowicz; Leonia Witek; Marian Witek.
 52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś