Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkanocna „Synodalna” – 29 kwietnia 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkanocna „Synodalna” – 29 kwietnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 kwietnia 2018 06:20

V Niedziela Wielkanocna „Synodalna” – 29 kwietnia 2018

W tygodniu:

Niedziela – 29 IV – V Niedziela Wielkanocna „Synodalna”; albo: Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 30 IV – wsp. dow. św. Piusa V, pap.

Wtorek – 1 V – wsp. dow. św. Józefa, rzemieślnika

I Środa – 2 V – św. Atanazego, bpa i dokt. Kośc.

I Czwartek – 3 V – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski

I Piątek – 4 V – wsp. św. Floriana, męcz.

I Sobota – 5 V – wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb.

I Niedziela – 6 V – VI Niedziela Wielkanocna; albo: Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o wszczepieniu w Chrystusa jak w krzew winny; bez Niego usycha w nas duchowość – ku odrzuceniu.
 2. W tę niedzielę (29 IV) wysłuchamy w naszej parafii Listu Biskupa. Dziś też Adoracja w intencji V Synodu (zamiast w poprzednią niedzielę).
 3. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu używany będzie nowo nabyty welon naramienny z „logo” rozpoczętego V Synodu.
 4. Dziś przypada „XII Niedziela Modlitw za kierowców” („W Duchu i Prawdzie”), natomiast poświęcenie pojazdów nastąpi „na św. Krzysztofa”.
 5. Dziś też przeżywamy modlitewny „Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego” w czasie II wojny światowej.
 6. 29 IV rozpoczyna się również nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika – patrona Polski (tak jak św. Wojciech).
 7. Św. Stanisław jest też Patronem Tarnowskiej Diecezji. Nowenna ta trwać będzie od 29 IV do 7 V.
 8. Dziś o 18:00 po rozesłaniu w świątyni rozpoczyna się pielgrzymka do Medjugorie (koniec pielgrzymki 6 maja w godzinach porannych).
 9. Wczoraj szlakiem miejsc związanych ze św. Andrzejem Bobolą (do Strachocina i Starej Wsi) wyruszyło z dekanatu 9 osób z AK.
 10. W poniedziałek 30 IV, w przeddzień maja, wigilijne Msze św. o 6:30 i pierwsze Nabożeństwo Majowe o 18:00. Po nim Msza św. o 18:30.
 11. We wtorek 1 maja oficjalne rozpoczęcie Nabożeństw Majowych codziennie o godz. 18:00 w dni powszednie (w niedzielę w cerkwi o 14:00).
 12. Bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym z udzieloną Komunią Świętą sprawowana będzie Msza św. około 18:30.
 13. W ramach nabożeństw majowych w tym roku wysłuchamy maryjnych czytanek-rozważań przygotowanych przez ks. Jana Bartoszka pt. „Maryja napełniona Duchem Świętym – formy pobożności maryjnej”.
 14. Dzieci otrzymywać będą banderole, nadto obecności jak zwykle wpisywać będą na listę.
 15. We wtorek (1 V) we wspomnienie liturgiczne św. Józefa rzemieślnika, zwanego też Robotnikiem, przypada też „Święto Pracy”.
 16. W Paszynie 1 V (poniedziałek) odpust „na Józefa Rzemieślnika – suma o 11:00 (sumę odprawi ks. K. Markowicz; kazanie – ks. J. Bartoszek).
 17. W I środę 2 maja godzinna comiesięczna spowiedź św. – od godz. 17:00.
 18. W I Środę maja jak zwykle wieczorem modlitwa za misje, oraz składka na nie, i zmiana tajemnic w Różach Misyjnych.
 19. W tę środę też (2 V) obchodzimy w Ojczyźnie „Dzień Flagi” i „Dzień Polonii i Polaków za Granicą”. Wywieśmy flagę Rzeczypospolitej.
 20. W I czwartek maja (3 V) przeżywamy w Kościele Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Msze św. o: 7:00, 9:00, 10:30, 14:30.
 21. Z racji I czwartku po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu – a od godz. 15:00 do 20:00 jak zwykle Adoracja dla gimnazjum.
 22. W I czwartek maja przypada też „Rocznica Konstytucji 3 Maja” oraz „Dzień Modlitw za Emigrację”. Modlimy się też o powołania.
 23. Także w czwartek 3 V w Świdnicy Śląskiej koło Wrocławia kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Tadeusza Gronia.
 24. W I piątek Msze św. o godz. 6:30, o godz. 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) oraz o 18:00 (wpierw Majówka, potem Msza św.).
 25. W I piątek po obiedzie objazd do chorych z Komunią Świętą; natomiast comiesięczna spowiedź św. od 16:30 do 18:00.
 26. Ogólna Adoracja Eucharystii w wotywny piątek – zwyczajowo od 13:30 do 22:00.
 27. W I piątek 4 maja coroczne „Święto patronalne strażaków” we wspomnienie liturgiczne św. Floriana – męczennika.
 28. W I sobotę Msze św. wotywne o Niepokalanym Sercu NMP rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00 (wpierw Majówka, potem Msza św.).
 29. W I niedzielę maja – jak zwykle po każdej Mszy św. krótka Adoracja Sanctissimum. O 9:00 śpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Milości”.
 30. Po „prymarii” zmiana tajemnic dla Róż Mężczyzn (za 2 tygodnie w II niedzielę maja – dla Róż Kobiet oraz składka inwestycyjna).
 31. Z racji I niedzieli miesiąca maja 6 V po Mszach św. o 7:00, 9:00 w nowym kościele oraz 14:30 w starym kościele – Adoracja IHS.
 32. Natomiast w niedzielę 6 maja na sumie o 10:30 przeżywać będziemy Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej (dlatego wtedy nie będzie Adoracji).
 33. Jednocześnie informuję, iż 6 V przypada odpust ku czci śś. Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego w Mystkowie – suma o 11:00.
 34. Na miesiąc maj Stolica Apostolska wyznacza następującą intencję ewangelizacyjną: „Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata”.
 35. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: wtorek godz. 9.00 – próba scholii parafialnej, we środę o 17:00 – DSM, w piątek o 18:30 - KSM.
 36. W piątek 4 V po Majówce i Mszy św. popołudniowej o 19:15 w podziemiach kościoła spotkanie (rozdzielenie funkcji i próba liturgiczna) z rodzicami i dziećmi Rocznicowymi I Komunii Świętej (ta w niedzielę 6 V).
 37. Spotkania Akcji Katolickiej odtąd będą regularnie w każdą II środę miesiąca w Starej Plebanii.
 38. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny – zelatorki Anny Poręba.
 39. Kolejne zapowiedzi przedślubne – trzecie: Sławomir Paweł Bochenek, zam. Królowa Polska; oraz: Agnieszka Marta Walawska, zam. Jankowa. Łukasz Ryszard Ogórek, zam. Królowa Polska; oraz: Łucja Maria Poręba, zam. Królowa Górna. Mateusz Marcin Poręba, zam. Cieniawa; oraz: Natalia Anna Siedlarz, zam. Królowa Górna. Albert Julian Kiełbasa, zam. Mystków; oraz: Honorata Paulina Laskosz, zam. Królowa Górna. Zapowiedź pierwsza: Marcin Andrzej Siedlarz, zam. Królowa Górna; oraz: zam. Bogusza. Kto zna jakieś przeszkody do zawarcia tych małżeństw, ma obowiązek sumienia zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 40. Wydatki tego tygodnia: Za 2 wałki mat (geowłókniny) dwa razy po 100 mb (jedna szerokości 1 metr a druga 1,60 metra.
 41. Zużyto też poprzedniego tygodnia pozostałe z poprzednich robót sprzed roku wałki maty geowłókninowej (58 mb o szerokości 70 cm).
 42. Także jeszcze przed tygodniem panie zużyły 8 worków kory drzewnej i 5 worków ziemi uniwersalnej.
 43. Za skalniaki i kwiaty wiszące; za wiązankę kwiatów jako podziękowanie dla ks. egzaminatora; ofiara.
 44. Jeszcze raz za skalniaki, byliny, rośliny cebulkowe i kwitnące.
 45. Cztery pizze dla pracujących w sobotę przy kościele. Woda mineralna i 25 lodów.
 46. Wpisowe dla DSM na szkolenie animatorskie tzw. „przewodniczek” DSM.
 47. Składka przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wyniosła 2156 zł. Bóg zapłać.
 48. Za ofiarę 220 zł, którą dodatkowo złożono przy zamawianiu Mszy św. – kupiłem kolejną patenę od rodziców dzieci z Królowej Górnej i Królowej Polskiej przeżywających Rocznicę I Komunii Świętej.
 49. Stanisława i Jan Szczurek złożyli 30 zł na wydawanie biuletynu – Bóg zapłać.
 50. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – licznie pracowali przy zwożeniu kamieni i ziemi i jej plantowaniu: Robert Kościółek, Marek Witek (użyczył też ciągnika), Zenon Popiela, Krzysztof Janus, Łukasz Janus, Józef Ruszkowicz, Paweł Jelito, Piotr Jelito, Mirosław Jawor, Paweł Kachniarz, Wojciech Jelito, Wojciech Kruczek; zamiast pracy ofiarę złożyli: Tadeusz Kobus (100 zł); Krzysztof Groń (50 zł); Wawrzyniec Mika (50 zł).
 51. serdecznie dziękuję także paniom z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego – pracowały przy nasadzaniu kwiatów (oraz plewieniu i sortowaniu ziemi): Teresa Barska, Grażyna Janus, Anna Janus, Katarzyna Janus, Bożena Świder, Agnieszka Świder, Klaudia Pazgan oraz Łukasz Janus.
 52. Także zamiast pracy ofiarę 100 zł złożył nie mogący przybyć przed tygodniem Jan Bochenek – Bóg zapłać!
 53. Na sobotę na 7:00 do zwożenia formowania skarpy i układania kamieni na matach proszę panów z grupy dziesiętnika Romana Pazgana. Potrzebny jest także ciągnik z przyczepką lub wozem.
 54. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Czeka je praca przy porządkowaniu ziemi i jeszcze plewienie.
 55. Zostały zamontowane w przedsionku dwie nowonabyte kropielnice. Stare przeniesione zostały do starego kościoła i tam zamontowane.
 56. Przy okazji informuję, iż woda święcona z Triduum Paschalnego jest do pobrania jeszcze w tym tygodniu – za tydzień zniknie.
 57. Dziękuję paniom: Zuzannie Kmak, Bożenie Gaborek i Krystynie Michalik za ofiarowanie 6 wiszących przed kościołem kwiatów.
 58. Państwu Ilonie i Andrzejowi Śmierciakom – wielkie dzięki za jukę daną do kościoła dla upiększenia.
 59. Dziękuję rodzicom dzieci, uczniów z obu szkół z klas VII i II gimnazjalnych zdających w czwartek egzamin z katechizmu bierzmowanych, za ofiarowane egzaminatorowi i mnie bukietów kwiatów ciętych i donicowych.
 60. Dziękuję też p. Zuzannie Kmak za upieczenie placka do poczęstunku po egzaminie bierzmowanych.
 61. Dziękuję dwom rodzinom za zawiezienie i przywiezienie swych córek z DSM na szkolenie dla przewodniczek DSM do Ciężkowic.
 62. Od 6 do 13 V trwać będzie w Szczepanowie odpust ku czci św. Stanisława BM. Szczegóły: na plakacie w gablocie.
 63. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Maria i Józef Ruszkowicz; Leonia Witek; Marek Witek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Agnieszka i Mirosław Jawor; Jolanta i Łukasz Mordarscy; Sylwia Lompart.
 64. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 29 kwietnia 2018 18:20
 

Ewangelia na dziś