Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Najświętszej Trójcy – 27 maja 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Najświętszej Trójcy – 27 maja 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 27 maja 2018 18:30

Niedziela Najświętszej Trójcy – 27 maja 2018

W tygodniu:

Niedziela – 27 V – Niedziela Trójcy Przenajświętszej; albo: wsp. św. dow. św. Augustyna z Canterbury, bpa (opuszcza się)

Wtorek – 29 V – wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziew.

Środa – 30 V – wsp. dow. św. Jana Sarkandera. prezb. i męcz.; św. Zdzisławy

Czwartek – 31 V – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa; albo: Święto Nawiedzenia NMP (opuszcza się)

I Piątek – 1 VI – wsp. św. Justyna, męcz.

I Sobota – 2 VI – wsp. dow. śś. Marcelina i Piotra, męcz.

I Niedziela – 3 VI – IX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Karola Lwangi i Towarzyszy, męcz.

 1. Liturgia Słowa uwrażliwia nas, iż wszystko co Boże na świecie – dzieje się w imię Trójcy Przenajświętszej: Ojca i Syna i Ducha Świętego.
 2. Dziś przypada kolejna „Niedziela Synodalna” z własną liturgią i formularzem mszalnym.
 3. Dziś (27 V) podczas Mszy św. o 10:30 chrzest dziecka: Liliany Julii Kulka.
 4. O godz. 12:00 nastąpi wprowadzenie do nowego kościoła trumny z ciałem zmarłego w piątek naszego parafianina śp. Stanisława Kruczka z Mszalnicy-Zagóry. O godz. 12:30 odprawiona będzie Msza św. pogrzebowa, a po niej pochówek na naszym cmentarzu. Daj mu Boże niebo!
 5. Dziś też odpust „ku czci Najświętszej Trójcy” w parafii św. Rocha w Nowym Sączu (suma o 11:00).
 6. Dziś w tę Uroczystość Trójcy Świętej kończy się czas Komunii Św. „wielkanocnej”.
 7. Po Niedzieli Trójcy Świętej rozpoczyna się II Okres Zwykły (w ciągu roku).
 8. Od dziś wraca się do „Anioł Pański” po antyfonie „Wesel się Królowo miła”, a w Psałterzu do I Tygodnia Brewiarza.
 9. Nabożeństwa Majowe są jeszcze do czwartku (31 V) – codziennie do środy o g. 18:00 z udzieleniem Komunii Świętej dla nie pozostających na Mszy św., która sprawowana będzie około 18:30. Natomiast w czwartek „Bożego Ciała” Litanię Loretańską odśpiewamy w procesji” po sumie”.
 10. W tę niedzielę Nabożeństwo Majowe w starym kościele o 14:00 – potem o 14:30 celebra Mszy św.
 11. Zachęcam też do śpiewu majówek przy różnych kapliczkach i krzyżach przez nie mogących przyjść na Nabożeństwa Majowe do kościoła.
 12. Dziś, 27 maja – festyn w Białym Klasztorze.
 13. W tę środę przed Bożym Ciałem będzie możliwość spowiedzi parafialnej od 16:30 do 18:00.
 14. W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Msze św. w porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 z procesją (nie ma o 14:30!
 15. roczystość Bożego Ciała jest świętem obowiązkowym!
 16. W czwartkowe „Boże Ciało” – procesja do czterech ołtarzy wyruszy po „sumie”. Zapraszam serdecznie do udziału w tym świadectwie wiary.
 17. Bardzo proszę, by zabrać wszystkie feretrony (obrazy i figury), dzieci proszę o sypanie kwiatów i dzwonienie dzwoneczkami, strażaków z OSP o zabezpieczenie trasy na starej drodze i niesienie baldachimu, a mieszkańców przy trasie o udekorowanie domów, czy też ogrodzeń i obejść.
 18. Przypominam trasę Procesji Eucharystycznej w najbliższy czwartek w Uroczystość Bożego Ciała (na „Pagorek” w Królowej Polskiej i z powrotem): trasa liczy 2,5 km. I ołtarz po 400 metrach koło zakładu pp. Spólników na starej drodze; II ołtarz po 1,1 km koło pp. Świgutów na „Pagorku”; III ołtarz po 1,4 km koło pp. Wyszowskich przy starym cmentarzu; IV ołtarz po 1, 8 km koło pp. Majochów. Hasła przy czterech ołtarzach: Ołtarz główny: Chleb i Wino mocą Ducha Świętego staje się Ciałem i Krwią Pańską I.   Duch Święty odsłania nam tajemnicę Eucharystii II.   Duch Święty umacnia nas przez Eucharystię III.   Duch Święty w Eucharystii daje nam życie wieczne IV.   Duch Święty jednoczy nas w Ciele i Krwi Chrystusa.
 19. Po Uroczystości Bożego Ciała przeżywać będziemy dawną Oktawę Bożego Ciała – codziennie o 18:00 Msza św. i po niej procesja z IHS.
 20. Natomiast za tydzień 3 VI w niedzielę w Oktawie BC (9 Niedzielę Zwykłą) procesja Eucharystyczna będzie po „sumie” (po 10:30).
 21. Przez całą oktawę Bożego Ciała (od piątku 1 VI) z racji miesiąca czerwca w procesjach śpiewać też będziemy litanię do Serca Jezusowego.
 22. W Oktawie Bożego Ciała można też po czytaniach śpiewać sekwencję z Bożego Ciała.
 23. Jak w Boże Ciało, proszę o zabieranie feretronów, baldachimu, sypanie kwiatów przez dziewczynki i dzwonienie przez małych chłopców.
 24. Składka w Boże Ciało zwyczajowo zbierana jest na hospicja i wyznaczone cele charytatywne.
 25. W tym tygodniu przypada: I piątek, I sobota oraz I niedziela czerwca (I środa i I czwartek – w następnym tygodniu).
 26. W I piątek Msze św.: o 6:30 z Litanią do Serca Bożego, o 15:00 z Godziną Miłosierdzia oraz o 18:00 z procesją w Oktawie.
 27. W I piątek jak zwykle od 13:30 do 22:00 ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej.
 28. Kandydaci do bierzmowania przychodzą w I piątek na Mszę św. i biorą pobożny udział w procesji Eucharystycznej (zamiast konferencji).
 29. Spowiedź św. pierwszopiątkowa od godz. 16:30 do 18:00.
 30. W I piątek po obiedzie kapłan jak zwykle uda się do chorych z Komunią Świętą (możliwość spowiedzi i namaszczenia chorych).
 31. W I piątek (1 czerwca) obchodzi się Dzień Dziecka.
 32. Także 1 VI w I piątek czerwca rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Jana i Katarzyny Pazgan.
 33. W oktawie 2 VI przypada też I sobota czerwca – Msze św. o godz.: 6:30 – 8:00 (z litaniami do MB) oraz o 18:00 (z procesją z IHS).
 34. Także w sobotę dodatkowa Msza św. z racji ślubu pary narzeczeńskiej – pobiorą się: Anna Ruszkowicz i Marek Bogaczyk.
 35. Przyszła niedziela w Oktawie Bożego Ciała jest też I niedzielą czerwca – stąd po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 36. Też w tę najbliższą niedzielę w cerkwi o 14:30 chrzest w parafii kolejnego dziecka: Marek Franciszek Marszałek.
 37. W najbliższą niedzielę (3 VI) przeżywamy Dzień Dziękczynienia w Polsce.
 38. Także 3 VI przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu VI Zjazd Sądeczan: (10:00 – Msza św.; od 11:30 do 17:30 – imprezy). Patrz: plakat.
 39. Po „prymarii” w niedzielę za tydzień 3 VI – jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 40. Na czerwiec wyznaczono intencję ogólną: „Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności”.
 41. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: środę o 17:00 – DSM w piątek o 17:00 – próba scholii parafialnej w piątek o 19:00 – spotkanie KSM-u
 42. W związek małżeński zamierzają wstąpić kolejne trzy pary – zapowiedź druga: Jacek Bartłomiej Pałka, zam. Królowa Polska; oraz: Iwona Anna Kotas, zam. Królowa Polska. Janusz Stanisław Górka, zam. Nowy Sącz; oraz: Iwona Maria Borkowska, zam. Królowa Górna. Krzysztof Jakub Groń, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Sylwia Józefa Janus, zam. Królowa Górna.
 43. Oraz jedna para - zapowiedź pierwsza: Krzysztof Piotr Kulig, zam. Obidza; oraz: Angelika Maria Kocemba, zam. Kraków (pochodząca z Królowej Polskiej). Kto znałby jakieś przeszkody do zawarcia tych małżeństw, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 44. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła zel. Piotra Jelito.
 45. Wydatki tego tygodnia: zakup papieru do drukowania biuletynu. Na paliwo do kosiarki-traktorka (2 x po 5 litrów).
 46. Zapłaciłem za gorący posiłek dla goszczonego w cerkwi w minioną niedzielą zespołu „Marana-tha” (z dziećmi w sumie 27 osób).
 47. Dla sobotnich pracujących parafian: za 3 pizze; lody, woda mineralna, kawa i herbata (dodatkami: śmietanką i cytryną).
 48. Ogólny drobny remont traktorka-kosiarki: ostrzenie noży tnących, dorobienie dwóch tulejek w napinaczu łańcucha i dźwigi uruchamiania kosy, smarowanie sworzni układu kierowniczego, wymiana filtra powietrza itp.
 49. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowali przy zwózce kamieni zza cmentarza, plantowaniu ziemi i sprzątaniu śmieci na cmentarzu i układaniu skarpy za nową plebanią (praca niedokończona, bo przegoniła burza i deszcz) : Mariusz Hatlaś (za niego Jerzy Ochwat), Sebastian Siedlarz, Jan Hatlaś, Stanisław Siedlarz (za niego Maciej Gromala); zamiast pracy ofiarę złożyli przeszkodzeni w tym dniu: Marek Siedlarz (100 zł) i Piotr Majka (100 zł). Dziękuję też Jerzemu Ochwatowi za użyczenie ciągnika.
 50. Serdecznie dzięki także paniom z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – pracowały przy plantowaniu ziemi i zbieraniu kamieni przy schodach z zawiezieniem na parking przy cmentarzu: Maria Skwarek, Ewa Ziaja, Dorota Marchacz, Stanisława Ptak, Angelika Ptak, Mateusz Ptak.
 51. Na sobotę na 7:00 do kamieni i ziemi proszę panów z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. Potrzebny jest ciągnik z przyczepką lub wozem.
 52. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Czeka je nadal praca zbierania drobnych kamyków (przy schodach).
 53. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za remont 5 klęczników (odczyszczenie, wymianę desek i przemalowanie).
 54. Dziękuję kilku paniom z sąsiedztwa za kwiaty i kamyki dekoracyjne przy figurze Matki Bożej koło nowej plebanii.
 55. W imieniu organizatorów Diecezjalnego Koncertu Uwielbienia, który odbędzie się w Uroczystość Bożego Ciała (31 V) na rynku w Zakliczynie od godz. 18.30, zapraszam serdecznie do wspólnego świętowania tej uroczystości. Patronat nad tym wydarzeniem objął JE ks. Biskup Andrzej Jeż. Zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz proboszczowie obu zakliczyńskich parafii.
 56. Dzięki życzliwości Ks. Hieronima Kosiarskiego z Kamionki Wielkiej, mamy możliwość zorganizować wyjazd z Dekanatu na koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w Rzeszowie w Boże Ciało 31 maja o godz. 19:00. Wstępnie wyjazd planowany jest na godz. 14:00 z Kamionki Wielkiej oraz o godz. 14:20 z Nowego Sącza (parking pod MB Niepokalanej). Powrót ok. 2:00. Zapisy koordynuje Ks. Hieronim Kosiarski, dlatego proszę o kontakt z nim: tel. 608 473 354. Koszt wyjazdu to 25 zł od osoby.
 57. Przypominam, iż niebawem, bo 9 czerwca sprzed naszej świątyni o 7:45 wyruszy jednodniowa IV Pielgrzymka śladami o. Andrasza. W programie pobyt w Strachocinie i Starej Wsi – miejscach związanych z św. Andrzejem Bobolą. Patrz: plakat. Wyjazd nastąpi nie jednym, a dwoma autobusami – w drugim autokarze są jeszcze wolne miejsca! Zapisy: 18 445 64 04.
 58. Na sprzątanie 250 zł przekazały 3 rodziny: Ewa i Jan Wojciechowscy; Jan i Beata Witek; Anna i Wojciech Janus. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Renata i Paweł Janus; Halina Kruczek; Wioletta i Wojciech Kruczek.
 59. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś