Start Informacje Duszpasterskie XII Niedziela Zwykła (Narodzenie św. Jana Chrzciciela) – 24 czerwca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XII Niedziela Zwykła (Narodzenie św. Jana Chrzciciela) – 24 czerwca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 czerwca 2018 06:18

XII Niedziela Zwykła (Narodzenie św. Jana Chrzciciela) – 24 czerwca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 24 V – XII Niedziela Zwykła – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Wtorek – 26 VI – wsp. dow. św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezb.

Środa – 27 VI – wsp. dow. św. Cyryla Aleksandryjskiego, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek – 28 VI – wsp. św. Ireneusza, bpa i męcz. (wigilia śś. Piotra i Pawła)

Piątek – 29 VI – Uroczystość śś. Piotra i Pawła, Apostołów

Sobota – 30 VI – wsp. dow. śś. Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego

Niedziela – 1 VII – XIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Ottona, bpa

 1. Lit. Słowa jawi dziś Boga wszystkich ludów, o którym głosił narodzony z Elżbiety ostatni prorok Starego Testamentu – św. Jan Chrzciciel.
 2. Przeżywamy dziś kolejną już XI Niedzielę Synodalną z własną wyznaczoną liturgią (homilia: na temat dialogu – także w rodzinie).
 3. Do zabrania do domu: kartka z „Zasadami Dobrego Dialogu” z Adhortacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia” (o miłości i rodzinie). Na odwrocie w ramach Kampanii „Mniej ekranu więcej rodziny” po dziesięć powodów i postanowień ograniczenia korzystania z mediów cyfrowych.
 4. W dzisiejszą niedzielę przypada też Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – imieniny ks. Jana Radzika (życzenia po „prymarii”).
 5. W Kamionce Wlk. 24 VI odpust ku czci MB Nieustającej Pomocy (i jubileusz 25-lecia kapłaństwa rodaka o. Anzelma, paulina) – suma o 11:00.
 6. W Mielcu we wtorek 26 VI i środę 27 VI we wszystkich kościołach uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy - patronki miasta.
 7. We środę 27 czerwca w Paszynie 80-lecie erygowania parafii i 55-lecie konsekracji kościoła – Mszę św. o 18:00 celebruje ks. bp Andrzej Jeż – tamże wtedy też odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 8. We środę 27 VI przypadają imieniny ks. bpa Władysława Bobowskiego, biskupa seniora diecezji tarnowskiej.
 9. W tym tygodniu w piątek 29 VI przypada Uroczystość śś. Piotra i Pawła, Apostołów – Msze św. w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o godz. 17:00 (nie ma o 14:30. Zachęcam wszystkich do udziału w Eucharystii i modlitwy w tym dniu za papieża Franciszka.
 10. Składka „z Piotra i Pawła” zwyczajowo jako tzw. „świętopietrze” przeznaczona jest do dyspozycji Ojca Świętego.
 11. Z racji piątkowej uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych (można skorzystać z dyspensy).
 12. W piątek 29 VI można uzyskać odpust zupełny używając jakiegokolwiek dewocjonalium pobłogosławionego przez Ojca Świętego lub ks. biskupa (ale tylko: różaniec, szkaplerz, medalik, krucyfiks lub krzyż) wyznając wiarę poprzez „credo nicejsko-konstantynopolitańskie”, czyli to wypowiadane podczas Mszy św.
 13. 29 VI także można zyskać odpust zupełny za: nawiedzenie kościoła katedralnego lub jednej z bazylik mniejszych (od południa 28 VI do północy 29 VI) i pobożne odmówienie tam „Ojcze nasz”, i „Wierzę”.
 14. W związku z Uroczystością „Piotra i Pawła” nie ma o 15:00 Godziny Miłosierdzia, a jedynie o 16:30 przed Mszą o 17:00 sama Koronka do BM.
 15. W sobotę nastąpi zakończenie Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Jana i Katarzynę Pazganów (zaś w poniedziałek 2 VII rozpocznie się następna gregorianka – tym razem za śp. Zbigniewa Porębę). Natomiast niebawem rozpoczną się też poza parafią (na Warmii i Mazurach – w dekanacie Braniewo) „gregorianki” za śp. Tadeusza Witka – najbliższa rodzina otrzyma osobistą informację od księdza, który je będzie odprawiał.
 16. Jeszcze w tym tygodniu, tj. do soboty włącznie, w dni powszednie po każdej Mszy św. z racji czerwca odmawiać będziemy litanię do Serca Jezusowego (a w tą w niedzielę w cerkwi po 14:30 – za tydzień już 1 VII, czyli „Niedziela Adoracyjna”).
 17. W niedzielę za tydzień: I niedziela lipca – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 18. W związku z tym, po prymarii zwyczajowo zmiana tajemnic różańcowych w Różach Męskich (za dwa tygodnie – w Różach Żeńskich).
 19. 1 VII na „sumie” o 10:30 chrzest dwojga dzieci: Paweł Miłosz Obrzut (Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w czasie chrztu 1 lipca o 10:30) oraz Kacper Krzysztof Kruczek (Msza za to dziecko odprawiona będzie we środę 11 lipca o 18:00).
 20. 1 lipca 2018 r. – odpust w Nawojowej ku czci Nawiedzenia NMP, suma o 11:00. Kaznodzieją ks. Piotr Boraca.
 21. Od południa 1 VII wyjeżdżam na miesięczny urlop (realizowany w dwóch etapach), kto ma jakieś ważkie załatwienia, zapraszam w tym tygodniu.
 22. Na czas wakacji zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich we wrześniu.
 23. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.
 24. Wydatki tego tygodnia: Za ubezpieczenie budynków parafialnych – polisa w firmie „Compensa”.
 25. Za lustro na zakręt drogi przy starym kościele (od producenta z Wrocławia) oraz inne średniej wielkości znaki drogowe (zakupione w WIMED w Tuchowie), które stanęły przy parkingach. Rury pod znaki drogowe. Znak drogowy dorobiony (na kwietniku).
 26. 10 tys. komunikantów; 100 szt. hostii; 5 litrów oleju parafinowego do świec; 6 sztuk wina mszalnego „Tokaj Muskat”.
 27. Długie wiertło do betonu, bity do wkręcania śrub, 18-centymetrowe i 15 –centymetrowe śruby, 4 rodzaje dużych podkładek nierdzewnych i ocynkowanych w zestawach po 24 sztuki, kołki rozporowe w zestawie. Pospawano troje grabi i dwie motyki.
 28. Za zakup kawy, herbaty i wody mineralnej dla robotników od zieleni i sobotnich dziesiątek. Także 3 pizze na sobotę.
 29. Za 6 ryz papieru do drukowania informatorów.
 30. Strażacy, kwestujący przed naszymi świątyniami na swój sztandar zebrali w zeszłą niedzielę sumę 1844,20 zł + 20 $.
 31. Dołożyłem im do okrągłej sumy 2000 zł. Druhowie naszej OSP dziękują wszystkim ofiarodawcom.
 32. W skarbonce koło zegara pod figurą św. Antoniego na cele dobroczynne w sumie ostatnio umieszczono 107 zł 40 gr. Przekażę je do „Caritasu”.
 33. Serdecznie dziękuję panom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – pracowali przy plantowaniu ziemi koło głównych schodów oraz zwózce kamieni i gruzu, a także sprzątaniu śmieci z prawej strony za cmentarzem i wstępnym rozplantowaniu tam ziemi: Tadeusz Rams z synami Mateuszem i Karolem, Poręba Ferdynand, Krzysztof Michalik z synem Łukaszem, Adam Siedlarz, Janusz Chełminiak (za niego syn Paweł), Mariusz Barankiewicz (za niego syn Tomasz), Jan Geniec (za niego syn Marek) – on też użyczył też traktora. Zamiast pracy 100 zł złożył Eugeniusz Poręba. Wszystkim dziękuję!
 34. Także dziękuję paniom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – pracowały przy wyrywaniu chwastów z wykładzin kamiennych koło wszystkich schodów oraz sprzątaniu na starej plebanii po nocujących tam robotnikach od prac przy drzewach: Krystyna Michalik, Irena Rymanowicz, Czesława Hreniak (za nią Łukasz Rymanowicz), Agata Zaczyk, Maria Małysa, Halina Małysa-Legutko, Maria Kruczek, Kinga Kruczek, Zuzanna Kmak. Pani Marii Małysa nadto dziękuję za ofiarowane i posadzone przez nią nasady kwiatów. Wszystkim „Bóg zapłać”!
 35. Paniom tym dziękuję też za przyniesione przez nie środki czyszczące zużyte do sprzątania starej plebanii.
 36. Na sobotę na 7:00 do oczyszczania terenu dolnego parkingu z narosłej tam trawy i wywozu kamieni proszę panów z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. Potrzebny ciągnik z przyczepką (lub wozem).
 37. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – czeka je zbieranie drobnych kamyków (po trawnikach).
 38. Jako że w lipcu wyjeżdżam na urlop – do prac dziesiątkami, jak Bóg da, powrócimy dopiero od 1 sierpnia.
 39. Zostały zamontowane wcześniej kupione: lustro na niebezpiecznym zakręcie na drodze na cmentarz przy starym kościele, znak „parkingu inwalidzkiego” dla starszych osób (będą namalowane trzy „koperty” dla nich), ograniczenie 3,5 tony przy wjeździe na dolny parking, znak informacyjny o „ślepej ulicy” na początku drogi do kościoła też przy dolnym parkingu; dorobiono też znak „zakaz ruchu” przy wjeździe na plac przykościelny (mogą tu wjechać: tylko auto z młodą parą, karawan pogrzebowy z trumną, można też podwieźć osoby niedołężne i wyjechać).
 40. Zakończyły się prace z programu „nasadzeniowo-obcinkowego”. A) Pielęgnacyjnie przycięto przy starym kościele 5 jesionów, wycięto zgodnie z pozwoleniem konserwatora 1 jesiona. B) Nasadzono: 86 sztuk kosodrzewiny (tzw. sosna górska), 47 sztuk niskiej kaliny koralowej „roseum”, 37 sztuk bzu koralowego „aurea” o żółtych i jasnozielonych liściach, 8 dereni „świdwa”. C) Posadzono: 8 sztuk wolnorosnącej lipy drobnolistnej „ranczo” (w obrębie muru cerkwi oraz przy łemkowskim cmentarzu), 6 sztuk klonu-jawora (przy parkingu wzdłuż potoku); 1 sztuka jodły (między cerkwią, a potokiem przy nowym kościele). Jak już podawałem – parafii nic to nie kosztowało, bo prace te sfinansowała fundacja „Pro Natura).
 41. Dziękuję Januszowi Gaborkowi za montaż 4 ławek koło figury MB przy głównych schodach (przytwierdzenie ich do podłoża).
 42. Dziękuję mu również za rozrobienie betonu i zabetonowanie 4 rur pod znaki drogowe (piasek, grys i cement były wcześniej zakupione).
 43. Małżeństwu Marii i Władysława Galiców dziękuję za kosz 50 róż przed ołtarz z okazji ich Złotego Jubileuszu.
 44. Także za bukiet róż do kościoła dzięki nauczycielce z KP – p. Ewelinie. Rodzicom i dzieciom dziękuję za kwiaty słodkości na koniec roku.
 45. 23 VI – pielgrzymka mężczyzn do Częstochowy „Oblężenie Jasnej Góry” od 14:00 do 20:30 (z ciekawymi prelekcjami); patrz: plakat.
 46. Dziś (24 VI) przy boisku sportowym i remizie OSP o 14:00 rozpoczynają się „IX Świętojanki” w Dolinie Królówki. Patrz: plakat w gablocie.
 47. 30 czerwca – 8 lipca – Wielki Odpust Tuchowski w 125-lecie przybycia redemptorystów do Polski oraz w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W gablocie jest wywieszony szczegółowy plan w postaci małego afiszu.
 48. W poniedziałek 2 lipca, jak każdego roku organizowana jest wraz z Akcją Katolicką pielgrzymka do Tuchowa – udział w Wielkim Odpuście Tuchowskim. Wyjazd z parkingu przy kościele o 16:00. Koszt – 20 zł od osoby. Zgłoszenia u Akcji Katolickiej do 28 czerwca (czwartek).
 49. W dniach 1-2 lipca (niedziela i poniedziałek) trwać będzie 81. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę pod hasłem „W służbie Bogu i Ojczyźnie – bł. Natalia Tułasiewicz”. Program na plakacie w gablocie. 1
 50. lipca w Tylmanowej XV Podhalański Festyn Misyjny, dochód przeznaczony będzie na rzecz pomocy dzieciom z misji ks. Kazimierza Skórskiego w Bagre w Brazylii. Program Festynu: 14:00 – Msza św.; 15:00 – Animacja Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego; 16:30 - zespół „Góralska Hora”; 18:30 – zespół „Grajki”; a także kiermasz, aukcje, kuchnia góralska, zabawy i atrakcje dla dzieci. Patrz: plakat.
 51. Serdecznie zapraszam na kolejne Saletyńskie Spotkanie Młodych w sanktuarium w Dębowcu w dniach: 9-13 lipca 2018 r., więcej informacji i zapisy: WWW.spotkania.saletyni.pl
 52. W związku z rozpoczynającym się czasem urlopów i dziecięcych wakacji, duszpasterz kierowców apeluje o rozwagę i rozsądek podczas prowadzenia pojazdów. Obyśmy byli chrześcijanami także za kierownicą. Pamiętajmy o modlitwie przed i po podróży. Obyśmy bezpiecznie przeżyli ten czas wakacji i nikomu nie wyrządzili krzywdy nadmierną prędkością i nierozwagą. Boże wszystkich nas prowadź!
 53. Na sprzątanie 400 zł przekazały 4 rodziny: Ilona i Andrzej Śmierciak, Stanisława Śmierciak, Jolanta i Grzegorz Marszałek, Bernadetta i Władysław Marszałek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Danuta i Władysław Siedlarz; Antonina Michalik; Kazimiera Michalik
 54. Z tyłu świątyni na stoliku nadal do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej.
 55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 24 czerwca 2018 20:21
 

Ewangelia na dziś