Start Informacje Duszpasterskie XIII Niedziela Zwykła – 1 lipca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIII Niedziela Zwykła – 1 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 02 lipca 2018 03:50

XIII Niedziela Zwykła – 1 lipca 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 1 VII – XIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Ottona, bpa

Poniedziałek – 2 VII – Święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

Wtorek – 3 VII – Święto św. Tomasza, Apostoła

I Środa – 4 VII – wsp. dow. św. Elżbiety Portugalskiej

I Czwartek – 5 VII – wsp. dow. św. Antoniego Marii Zaccarii, prezb.; albo: św. Marii Goretti, dziew. i męcz.

I Piątek – 6 VII – wsp. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziew.

I Sobota – 7 VII – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

Niedziela – 8 VII – XIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana z Dukli, prezb. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zapewnia nas, że nie dla śmierci ale dla życia, i to jeszcze wiecznego, stworzył nas Bóg. A Jezus niesie zdrowie i życie ciała i ducha.
 2. Dziś I niedziela lipca – pod koniec każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu (oprócz chrzcielnej „sumy”).
 3. Po prymarii zwyczajowo zmiana tajemnic różańcowych w Różach Mężczyzn (za tydzień w Różach Kobiet).
 4. Dziś na „sumie” o 10:30 chrzest dwojga dzieci:

 • Paweł Miłosz Obrzut (Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w czasie chrztu 1 lipca o 10:30)
 • Kacper Krzysztof Kruczek (Msza za to dziecko odprawiona będzie we środę 11 lipca o 18:00).

 1. Dzisiejsza składka jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne (do dyspozycji kurii).
 2. W tę niedzielę 1 VII odpust w Nawojowej ku czci Nawiedzenia NMP, suma o 11:00. Kaznodzieją ks. Piotr Boraca.
 3. Od dziś 1 VII wyjeżdżam na miesięczny urlop – część intencji pogrzebowych odprawiana więc będzie poza parafią.
 4. Dziś 1 VII Honorowi Dawcy Krwi przed starą plebanią zapisują chętnych do oddania krwi w przyszłości – więcej informacji: poniżej.
 5. W poniedziałek i we wtorek (2 i 3 VII) z racji liturgicznej rangi świąt MB Tuchowskiej i św. Tomasza Apostoła – Msze św. rano o 6:30 i o 18:00.
 6. W poniedziałek 2 VII rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Zbigniewa Porębę.
 7. Natomiast niebawem rozpoczną się też poza parafią (na Warmii i Mazurach – w dekanacie Braniewo) „gregorianki” za śp. Tadeusza Witka –rodzina zmarłego pocztą otrzyma informację o terminie rozpoczęcia tych Mszy św. od księdza, który je będzie odprawiał.
 8. W tym tygodniu I środa – w naszej parafii „dzień misyjny”: modlitwa i składka na misje oraz zmiana tajemnic w Różach Misyjnych.
 9. Ale nade wszystko I czwartek, I piątek oraz I sobota lipca: Msze św. w tych dniach rano (z odpowiednich litaniami) i wieczorem (z Adoracją).
 10. Spowiedź comiesięczna przez godzinę zarówno w I czwartek jak i w I piątek od 17:00.
 11. W I czwartek – wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie: modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne.
 12. W I czwartek z racji uczniowskich wakacji nie ma Adoracji IHS dla kandydatów do bierzmowania od 15:00 do 20:00.
 13. Jest natomiast zwyczajowo ogólna Adoracja IHS w I piątek od 13:30 do 22:00.
 14. Do chorych ks. Jan udaje się jak zwykle w I piątek po mszy rannej.
 15. W I piątek – wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: modlitwa wynagradzająca za grzechy świata (praktyka 9 piątków miesiąca).
 16. W I piątek 6 VII przypada też patronalne święto Apostolstwa Chorych we wspomnienie liturgiczne bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
 17. Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska jest także patronką misji diecezji tarnowskiej – w wielu parafiach nabożeństwo misyjne.
 18. W I sobotę – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP (praktyka 5 sobót miesiąca).
 19. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „I Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jadwigi Andegaweńskiej, zel. Stanisławy Bogdańskiej.
 20. Na czas wakacji wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych są zawieszone. Powrócimy do nich od 1 września.
 21. Wyznaczone Msze św. „od uczestników pogrzebu” odprawiam poza parafią – zapraszam w tym dniu rodzinę do kościoła.
 22. Z racji wakacyjnego gorąca, jakie zapowiadają synoptycy, Msze św. będą nieco krótsze.
 23. Intencja ewangelizacyjna: „Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi”.
 24. Trwa „Nowenna Jubileuszowa” przed 100 Rocznicą Niepodległości (w listopadzie), która jest rozłożona na 9 miesięcy. Do każdego z nich przypisany jest konkretny temat i postać polskiego świętego lub błogosławionego – na lipiec są to: „praca i odpoczynek” oraz bł. Aniela Salawa.
 25. Minionego wtorku do wieczności odeszła nasza parafianka śp. Maria Wyszowska. Pogrzeb odbył się we czwartek 28 VI, w wigilię Uroczystości śś. Apostołów Piotra i Pawła. Wcześniej we wtorek i środę o 19:00 modlono się przy jej trumnie w starym kościele. Requiescat in pace!
 26. Za jej nieśmiertelną duszę odprawione będą: 154 Msze św. (130 indywidualnie zamówionych i 24 od uczestników pogrzebu).
 27. Wydatki tego tygodnia: Rozsady 14 skalników na ścianę skalną przy nowej plebanii. Paliwo do kosiarki-traktorka.
 28. Dopłata po 100 zł do kosztów oaz dla 7 ministrantów i 5 KSM-owiczów (3 DSM-kom dopłaciłem już wcześniej) – razem dla 15 osób.
 29. Pizze i kawa dla pracujących w sobotę.
 30. Środki czyszczące na starą plebanię. Łańcuch tnący do pilarki.
 31. Składka „z Piotra i Pawła” zwyczajowo jako tzw. „świętopietrze” przeznaczona do dyspozycji papieża wyniosła 851 zł. Bóg zapłać.
 32. Dziękuję panom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – pracowali przy oczyszczaniu terenu dolnego parkingu z narosłej tam trawy, plantowaniu ziemi i wywozie kamieni i darni: Eugeniusz Janusz (użyczył też ciągnika), Edward Nowak, Dominik Ochwat. Dzięki.
 33. Także serdecznie dziękuję paniom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – pracowały przy zbieraniu drobnych kamyków (po trawnikach przy starym kościele i przy schodach głównych): Maria Rymanowicz (za nią mąż Stanisław, który wynosił wiadra z kamieniami), Monika Stelmach, Elżbieta Poręba, Maria Kościółek, Olga Kantor, Kazimiera Ślipek, Krystyna Górska, Małgorzata Mężyk, Elżbieta Kogut (za nią Beata Stelmach), Małgorzata Tomera (za nią mąż Krzysztof, który pracował w grupie z mężczyznami wspomagając ich). „Bóg zapłać”!
 34. Na czas lipca z racji mojego urlopu zawieszone są sobotnie prace – jak Bóg pozwoli, zaczniemy je znowu od 1 sierpnia.
 35. Jak wiemy KREW to życie! Wielu ludziom jej transfuzja uratowała istnienie! Dziś po wszystkich Mszach św. przy starej plebanii stoją nasi honorowi dawcy krwi z Parafialnego Klubu, którzy chcą zapisać wszystkich chętnych pragnących w przyszłości oddać swą krew, by ratować bliźnich. Panowie ci dziś chcą tylko odnotować samą chęć, czyli deklarację woli, by oszacować ilość chętnych, bo na pobór krwi ściąga się specjalny ambulans z Krakowa. Z całego serca popieram to zbożne dzieło – wszystkich zachęcam i zapraszam. Podejdźcie, zapiszcie się – ratujcie ludziom życie!
 36. Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, który został założony przed laty przez tutejszego wikariusza ks. Krzysztofa Bajorka przy parafii p.w. Narodzenia NMP w Królowej Górnej od teraz powraca z siedzibą na starą plebanię. Gdzie już w niedzielę 5 sierpnia przeprowadzi akcję poboru krwi. Żeby oddać krew trzeba mieć skończone 18 lat i wagę minimum 50 kg. Być zdrowym (to stwierdza się badając po raz pierwszy krew – więc przy okazji mamy darmowe jej badanie dla naszej wiedzy o sobie; wyniki tego badania do 2 tygodni można odebrać w Nowym Sączu na ul. Kazimierza Wielkiego w „Punkcie Krwiodawstwa”). Pobiera się na raz 450 mililitrów. Proszę się nie bać – to jak ukłucie komara pod nadzorem sympatycznej pani doktor. Po oddaniu krwi otrzymuje się zawsze „pakiecik wzmacniający” (8 czekolad, trzy wafelki, 2 soczki).
 37. Informuję też, że w naszym Kole HDK widnieje „na jego koncie” prawie 400 litrów krwi, czyli że dotychczas oddano: na akcjach krwiodawstwa 242 litry krwi + 150 litrów krwi w punkcie krwiodawstwa w Nowym Sączu. Zarząd naszego koła to: prezes – Stanisław Rymanowicz, zastępca – Tadeusz Górka i sekretarz Jacek Kachniarz.
 38. W ramach tygodniowego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego (przeżywanego od 30 VI do 8 VII) w poniedziałek 2 lipca, jak każdego roku o 16:00 wyjeżdża sprzed naszego kościoła pielgrzymka zorganizowana przez Akcją Katolicką.
 39. Dziś i jutro (1-2 lipca) trwa 81. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę pod hasłem „W służbie Bogu i Ojczyźnie – bł. Natalia Tułasiewicz”. Program na plakacie w gablocie.
 40. Też dziś 1 lipca w Tylmanowej XV Podhalański Festyn Misyjny, dochód przeznaczony jest na rzecz pomocy dzieciom z misji ks. Kazimierza Skórskiego w Bagre w Brazylii. Program Festynu: 14:00 – Msza św.; 15:00 – Animacja Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego; 16:30 - zespół „Góralska Hora”; 18:30 – zespół „Grajki”; a także kiermasz, aukcje, kuchnia góralska, zabawy i atrakcje dla dzieci. Patrz: plakat.
 41. Od 2-6 lipca w godz. 8:00-17:00 zamknięta będzie droga powiatowa nr 1573 Nowy Sącz Florynka na odcinku od kościoła w Boguszy do granicy Boguszy z Binczarową. Objazd zorganizowano drogą powiatową nr 1575 Królowa Górna przez Ptaszkową do Białej Niżnej i dalej drogą wojewódzką 981 do Florynki. Więcej szczegółów w gablocie.
 42. Oazy Wakacyjne – Liturgiczna Służba Ołtarza diecezji tarnowskiej:
 43. Kołobrzeg (Szkoła Podstawowa nr 9), ministranci i lektorzy, termin: I turnus 1-12 lipca, II turnus 12 – 23 lipca; koszt 880 zł, kontakt i zapisy: ks. Paweł Król, Tel. 612 861 343, e-mail: oazylso@ gmail.com; szczegółowe informacje: WWW.oazylso.manifo.com
 44. Jurków k/ Dobrej (ośrodek przy parafii), lektorzy (od VII klasy i szkoły średnie), termin: I turnus 8-19 lipca, II turnus 29 lipca do 9 sierpnia; koszt 600 zł, kontakt i zapisy: ks. Paweł Śliwa, Tel. 692 806 009, e-mail: pawel.sliwa@ lso.tarnow.pl
 45. Bukowina Tatrzańska (Dom Zgromadzenia Sług Jezusa), ministranci, termin: 17-24 lipca; koszt 500 zł, kontakt i zapisy: ks. Jakub Jasiak, Tel. 664 267 922.
 46. Krynica Zdrój (Ośrodek „Pogoń”), ministranci (kl. III-VI SP), termin: 19-29 lipca, koszt 600 zł, kontakt i zapisy: Biuro LSO Robert Bryg, Tel. 543 277 377, e-mail: kontakt@ lso.tarnow.pl
 47. Na kolejne Saletyńskie Spotkanie Młodych w sanktuarium w Dębowcu w dniach: 9-13 lipca 2018 r. wyjeżdża w tym tygodniu 5 młodych z KSM, więcej informacji: WWW.spotkania.saletyni.pl
 48. Ruszają, wykonywane etapami, prace odświeżenia na biało ścian kościoła. Panu Adamowi Królewskiemu dziękuję za użyczenie rusztowań.
 49. Dzięki Józefowi (Adamowi) Ślipkowi za małą przeróbkę ślusarską uchwytu do zamontowanego lustra drogowego.
 50. Dziękuję p. Krystynie Kruczek za ofiarowane księżom 3 litry miodu; oraz pp. Władysławie i Janowi Królewskim za 2 wiaderka czereśni.
 51. Na sprzątanie 100 zł przekazała 1 rodzina: Danuta i Władysław Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Marek i Małgorzata Siedlarz; Marzena i Roman Żukiel; Beata Witek.
 52. Z tyłu świątyni na stoliku nadal do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej.
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: środa, 04 lipca 2018 14:29
 

Ewangelia na dziś