Start Informacje Duszpasterskie XIV Niedziela Zwykła – 8 lipca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIV Niedziela Zwykła – 8 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 08 lipca 2018 17:18

XIV Niedziela Zwykła – 8 lipca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 8 VII – XIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana z Dukli, prezb. )opuszcza się)

Poniedziałek – 9 VII – wsp. dow. śś. Augustyna Zhao Rong, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Środa – 11 VII – Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy

Czwartek – 12 VII – wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.

Piątek – 13 VII – wsp. śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników – patronów diecezji

Sobota – 14 VII – wsp. dow. św. Kamila de Lellis, prezb.; albo: św. Henryka

Niedziela – 15 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.

 1. Liturgia Słowa przestrzega, iż nie jest łatwo głosić Ewangelię, zwłaszcza wśród swoich, jak i ludzi bezczelnych. Jeszcze trudniej Nią żyć.
 2. Po prymarii zwyczajowo, jak w każdą II niedzielę miesiąca, zmiana tajemnic różańcowych w Różach Kobiet.
 3. Także dziś z racji II niedzieli lipca comiesięczna składka inwestycyjna przeznaczona na potrzeby parafii.
 4. We środę 11 VII przypada liturgiczne wspomnienie: Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy. Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 5. W piątek 13 VII jak co miesiąc po Mszy św. o 18:00 udamy się w procesji z figurą MB Fatimskiej na Fatimski Różaniec. Zapraszam.
 6. Na Różaniec Fatimski przynieśmy lampiony. DSM-ki jak zwykle zabierają figurę Matki Bożej.
 7. Także w piątek 13 VII wspomina się w liturgii dwóch patronów naszej diecezji: św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta – pustelników.
 8. W sobotę 14 VII dwa śluby w naszej parafii – sakrament małżeństwa zawrą dwie pary: o godz. 14:00 Natalia Siedlarz i Mateusz Poręba (udziela go proboszcz z Cieniawy ks. Wacław Barnaś w asyście ks. Jana) o godz. 15:00 Łucja Poręba i Łukasz Ogórek (udziela ks. Wikariusz o ile nie uda się mi dojechać z wakacji).
 9. W niedzielę za tydzień 15 VII składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 10. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża II „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.
 11. Pierwsza zapowiedź przedślubna: w związek małżeński zamierzają wstąpić: Sławomir Adam Ogórek, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Małgorzata Niewiarowska, zam. Fałkowice k/Gdowa. Kto by znał jakieś przeszkody do zawarcia tego sakramentu – winien to zgłosić w kancelarii.
 12. Na czas wakacji wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych są zawieszone. Powrócimy do nich od 1 września.
 13. Na czas lipca z racji mojego urlopu zawieszone są także sobotnie prace – jak Bóg pozwoli, zaczniemy je znowu od 1 sierpnia.
 14. Część intencji pogrzebowych odprawiana jest poza parafią podczas mojego urlopu. Rodziny zmarłych zapraszam w tym dniu do świątyni – można przyjąć Komunię Świętą w intencji swoich bliskich zmarłych.
 15. Bardzo proszę też o słuchanie uważne ogłoszeń, bo czasem dochodzą informacje bieżące (jako że biuletyny przygotowałem uprzedzająco przed wyjazdem na urlop).
 16. Informacje dla ministrantów i lektorów wyjeżdżających na oazę do Kołobrzegu: Wyjazd 12 lipca o godz. 21.00. Miejsce wsiadania: Nowy Sącz stacja Orlen obok straży Pożarnej ul. Witosa 10. Uczestnicy zabierają ze sobą kartę oazy i dowód wpłaty za oazę. Wpłaty za oazę należy wpłacić na konto nr: 70 2030 0045 1170 0000 0355 5260, tytułem: ofiara na oazę LSO w Kołobrzegu + imię i nazwisko uczestnika. Proszę zabrać odzież na każdą pogodę oraz bieliznę i higieniczne.
 17. Referat Misyjny Kurii Tarnowskiej wystosował do nas podziękowania za „kolędników misyjnych” – w gablocie stosowny dyplom.
 18. Wydatki tego tygodnia: Zakup żarówek na wymianę w pomieszczeniach (salkach kościoła).
 19. Nabyłem lampy z wyprzedaży z firmy „Norlys” (plafony typu: Belin White – 10 szt. + Hamburg 622 – 30 szt. + świetlówki – 40 szt.).
 20. Zakup nowego aparatu telefonicznego do kancelarii parafialnej „Gigaset – duo”, bo końcem czerwca po burzy i przepięcia poprzedni się spalił. Wcześniej kupienie zasilacza do poprzedniego telefonu w kancelarii, gdy jeszcze nie było wiadomo o awarii także centrali telefonu.
 21. Trwają prace odświeżenia na biało ścian wewnątrz kościoła. Malują je dawni moi parafianie z Niecieczy. Prace wykonywane są etapami.
 22. Przed pomalowaniem białą i barwioną emulsją kładzione są środki chemiczne penetrujące w głąb tynki ścian.
 23. Jeszcze raz dziękuję p. Adamowi Królewskiemu za użyczenie na ten czas lekkich aluminiowych rusztowań (rozładowali je: Adam, Jan i Mateusz Królewscy oraz Janusz Gaborek).
 24. Przy cmentarzu zrobiona jest prowizoryczna na razie przygródka na roślinne śmieci z cmentarza – kiedyś będzie to wybetonowane. Pamiętajmy, by wrzucać śmieci cmentarne do właściwych pojemników: szkła i plastiki do kontenera, a elementy naturalne roślinne i papiery do tejże przygródki. Najbardziej się cieszę, jak ktoś zabierze odpady do domu!
 25. Bardzo też proszę, by przy cmentarzu parkować samochody „po skosie” (z prawej strony parkingu „skos na prawo”, a z lewej strony parkingu „skos na lewo”), by nie blokować wjazdu innym przyjeżdżającym na cmentarz. Czasem ktoś niedbale zaparkuje zaraz przy drodze „w poprzek” parkingu i nie ma szans wjechać na parking następnym przyjeżdżającym autom. Z góry dziękuję za zrozumienie i podporządkowanie się.
 26. Saletyńskie Spotkanie Młodych w sanktuarium w Dębowcu odbędzie się w dniach: 9-13 lipca 2018 r. wyjeżdża w tym tygodniu 5 młodych z KSM, więcej informacji: WWW.spotkania.saletyni.pl Od nas wyjeżdżają: Magdalena Witek, Monika Mężyk, Mateusz Witek, Mateusz jawor, Adrian Legutko.
 27. 22 lipca tradycyjnie już zachęcamy do włączenia się w "Akcję św. Krzysztof 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy" na środki transportu dla misjonarzy, zorganizowaną przez MIVA Polska. Warto wiedzieć, że wszyscy nasi tarnowscy misjonarze korzystają z pojazdów ufundowanych przez MIVA.
 28. U nas poświęcenie pojazdów (samochody, motory, motorowery, rowery) nastąpi w niedzielę za 2 tygodnie, tj. 22 VII – po każdej Mszy św. kapłan podejdzie na wszystkie parkingi.
 29. 22-26 lipca – rekolekcje powołaniowe dla młodzieńców 16+ w Zakopanem w „Willi pod Krzyżem” – szczegóły na plakacie.
 30. Rekolekcje dla mężczyzn na górskim szlaku „Męska Decyzja – co ci w duszy gra?” – termin: 22-28 lipca 2018, miejsce: Willa pod Krzyżem w Zakopanem, prowadzi: ojciec Tomasz Rąpała z grupą Semeron; zgłoszenia przez: WWW.rusz-dusze.pl
 31. Rozpoczynają się zapisy na XXXVI Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską, która trwać będzie w dniach 17-25 sierpnia pt. „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”. W parafiach zapisy trwają do 5 sierpnia. Potem już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dnia 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego. Koszt od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem jest ks. Zbigniew Biernat.
 32. Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zaprasza wszystkich organistów diecezji tarnowskiej na Synodalne rekolekcje dla organistów, które odbędą się w jednej turze w Gródku nad Dunajcem. Rekolekcje poprowadzi w tym roku ks. prałat Czesław Paszyński z parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie. Kurs szkoleniowy będzie w tym roku poświęcony sprawom muzycznym w kontekście rozpoczętego V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Poprowadzą go członkowie Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W związku z tym prosi się wszystkich organistów o zapoznanie się przed rekolekcjami z Instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej wydanej 14 października 2017 (patrz ostatnia „Hosanna” nr 29), która będzie podstawą naszych rozmów synodalnych. Przypomina się, że zgodnie z postanowieniem ks. Biskupa Ordynariusza zawartym w „Regulaminie Organistów Diecezji Tarnowskiej” wydanym w 2006 roku obecność na rekolekcjach dla organistów jest obowiązkowa, natomiast nieobecność na nich należy usprawiedliwić w Wydziale Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Dotyczy to wszystkich organistów aktualnie grających niezależnie od rodzaju umowy i wykształcenia. Dla celów porządkowych swój udział w rekolekcjach należy zgłosić w Wydziale Muzyki Kościelnej telefonicznie, listownie lub przez e:mail, by mieć zapewnione miejsce na rekolekcjach.
 33. Zakony kontemplacyjne możemy wesprzeć poprzez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w potrzebie”, które od 1957 r. przekazuje wsparcie materialne dla wszystkich sióstr – więcej informacji na plakacie na ten temat „Cicha i wierna obecność” umieszczonym w gablocie.
 34. Potrzebujących możemy wesprzeć 1 % swego podatku poprzez „Caritas Diecezji Tarnowskiej” wpisując w formularzu PIT-u Numer KRS 0000211791, albo poprzez „Caritas Polska” wpisując w tymże formularzu Pit-u Nr KRS 0000198645. Więcej na plakatach w gablocie.
 35. Do kin już od 2 marca wszedł nowy film twórców „Bóg nie umarł” na podstawie historii, która wstrząsnęła światem pt. „Moja Miłość” – odwaga bohaterki zainspirowała miliony.
 36. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Mszalnicy-Zagóra: Krystyna i Antoni Bagniccy; Maria i Stanisław Nowak; Józefa Gieniec.
 37. Z tyłu świątyni na stoliku nadal do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej.
 38. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: czwartek, 12 lipca 2018 11:05
 

Ewangelia na dziś