Start Informacje XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018
XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 lipca 2018 06:13

XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 22 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: Święto św. Marii Magdaleny (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 23 VII – Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zak. – patronki Europy

Wtorek – 24 VII – wsp. św. Kingi – patronki diecezji

Środa – 25 VII – Święto św. Jakuba, Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Czwartek – 26 VII – wsp. śś. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Sobota – 28 VII – wsp. dow. św. Charbela Makhlufa, prezb.

Niedziela – 29 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Marty (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa głosi, że Bóg sam ustanawia pasterzy i przez swego Syna troskliwego Dobrego Pasterza posyła ich do owiec zbłąkanych.
 2. W tę niedzielę 22 VII – jak było już zapowiadane – po każdej Mszy św., po modlitwie błogosławieństwa kierowców odmówionej w świątyni, ksiądz uda się na wszystkie parkingi, by pokropić wodą święconą nasze pojazdy: samochody, motory, motorowery, rowery (rowery odtąd można już stawiać na nowowykonanych stojakach).
 3. Kapłanowi towarzyszą ministranci lub lektorzy, od których otrzymamy stosowny obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa; można też będzie wedle naszego uznania złożyć im ofiarę na środki transportu dla misjonarzy w Akcji MIVA Polska.
 4. Dlatego też zachęcam was do włączenia się w "Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy" na środki transportu dla misjonarzy, zorganizowaną przez MIVA Polska. Nasi tarnowscy misjonarze korzystają z pojazdów ufundowanych właśnie przez MIVA
 5. W poniedziałek 23 VII przypada Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy – patronki Europy – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 6. We wtorek 24 lipca w całej diecezji przypada wspomnienie liturgiczne św. Kingi – patronki Diecezji tarnowskiej. Msza św. rano o 6:30.
 7. Zaś 24 VII w niedalekim Starym Sączy Uroczystość św. Kingi, dziewicy – patronki miasta (w diecezji: jedynie wspomnienie liturgiczne).
 8. Dzień 24 lipca jest też Świętem Policji, której patronuje święta starosądecka ksieni – św. Kinga.
 9. We środę 25 lipca przypada Święto św. Jakuba Apostoła oraz wspomnienie dowolne św. Krzysztofa – patrona kierowców (szoferów, motocyklistów, rowerzystów) i podróżnych. Msza św. po południu o 18:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy. Msze św. w środę o 6:30 i 18:00.
 10. W Brzesku we środę 25 VII przypada Święto patrona tego miasta św. Jakuba Apostoła (leży ono na szlaku pielgrzymim „drogi jakubowej” prowadzącej z różnych zakątków Europy aż do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii do jego grobu).
 11. W czwartek 26 VII przypada wspomnienie liturgiczne świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Jezusa.
 12. Najbliższa XVII Niedziela Zwykła (29 lipca) jest kolejną „Niedzielą Synodalną” z własną liturgią.
 13. W przyszłą niedzielę 29 VII w parafii kolejny chrzest dziecka – dostąpi go w starym kościele o 14:30 Henryk Wojciech Sadowski. Msza św. za to dziecko będzie odprawiona 3 sierpnia o 18:00.
 14. Też za tydzień w niedzielę 29 VII zamiast homilii odczytany będzie Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji w naszej Ojczyźnie. Wszystkich Zachęcam do abstynencji, a apeluję przynajmniej o trzeźwość w tym miesiącu.
 15. Również za tydzień w niedzielę 29 VII rozpoczyna się tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w Nowym Sączu w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Szczegółowy plakat: w gablocie przed kościołem.
 16. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża IV „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 17. Trzecia zapowiedź przedślubna: w związek małżeński zamierzają wstąpić: Sławomir Adam Ogórek, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Małgorzata Niewiarowska, zam. Fałkowice k/Gdowa. Ktokolwiek, jeśli zna przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – niech je zgłosi w kancelarii.
 18. Podczas wakacji zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 19. Także w lipcu z racji mojego urlopu zawieszone są sobotnie prace – jak Pan pozwoli, znów zaczniemy je od 1 sierpnia.
 20. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią podczas mojego urlopu. Rodziny naszych drogich zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania „intencji pogrzebowej”– można przyjąć Komunię Świętą „w ich intencji”.
 21. Słuchajmy z uwagą ogłoszeń, bo dochodzą bieżące informacje (nie ujęte w biuletynie przygotowanym uprzedzająco przed wyjazdem na urlop).
 22. Wydatki tego tygodnia: Za jedzenie dla malarzy w kościele. Na paliwo do busa (transport KSM-u do Dębowca i z powrotem). Paliwo do traktorka-kosiarki (koszenie cmentarza i przy głównych schodach).
 23. Do końca lipca (a ściślej to jeszcze do 5 sierpnia) w parafii trwają zapisy na XXXVI Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską w dniach 17-25 sierpnia. Jej hasło brzmi: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”. Potem zapisać się można już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dnia 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego.
 24. Przypominam jeszcze raz, iż koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem „Grupy św. Małgorzata” jest ks. Zbigniew Biernat.
 25. Informacje Diecezjalnej Komisji Liturgicznej o zmianach w Kalendarzu Liturgicznym: „Na podstawie Dekretu ds. Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nr prot. 529/16 z 4 maja 2018 r. uzyskaliśmy zgodę na dokonanie zmian obchodów liturgicznych, które już teraz obowiązują na terenie całej diecezji, dlatego należy je uwzględnić w Kalendarzu Liturgicznym na pozostały okres 2018 r. Najważniejsza zmiana dotyczy wyczekiwanego przez wiele osób przeniesienia wspomnienia św. Jana Pawła II na 22 października oraz w konsekwencji święta (i uroczystości) rocznicy dedykacji Kościoła Katedralnego na 29 stycznia. Dlatego w bieżącym roku nie będziemy obchodzić święta rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (a także uroczystości w samej Katedrze). Ponadto Kongregacja zezwoliła, aby w naszej diecezji obchodzono wspomnienie dowolne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego (7 czerwca). Po zeszłorocznych zmianach w Kalendarzu ogólnopolskim wraz z wieloma innymi, zostało usunięte wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego. Pomimo, iż Kongregacja niechętnie przychyliła się do ponownego wprowadzenia go w naszej diecezji, to przeszukanie archiwum wykazało, że już w 1999 r. przy okazji rewizji Kalendarza własnego Diecezji tarnowskiej, zostało ono wpisane jako własne do naszego diecezjalnego kalendarza liturgicznego (dekret z dnia 25 października 1999 r, nr prot. 1071/96/L) i decyzja ta nie została nigdy uchylona. W związku z tym nadal obowiązuje wspomnienie dowolne bł. Edmunda Bojanowskiego pod datą 7 sierpnia.” (tekst pochodzi z nadesłanego dokumentu DKL).
 26. RUSZA KOLEJNA EDYCJA STUDIUM RODZINY: Diecezjalne Studium Rodziny jest propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Szczególnie zapraszamy do udziału w Studium małżonków, dla których wspólne zdobywanie wiedzy jest okazją do umacniania sakramentalnej więzi. Wykłady obejmują zagadnienia z psychologii rodziny, prawa kanonicznego, teologii rodziny, pedagogiki, itp. Obejmują także systematyczne wykłady z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera. Absolwenci Studium otrzymują dyplom nauczyciela metody Rötzera i po otrzymaniu misji mogą podjąć posługę w poradniach rodzinnych jako Doradcy Życia Rodzinnego. Studium trwa dwa lata. 13 października rozpoczyna się XVII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się przy parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się w Wydziałem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w którym także można dokonać zapisu na Studium: 14-631-73-60, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Diecezjalnym Studium Rodzinyhttps://www.youtube.com/watch?v=NedoH-6R3jg oraz filmu o Doradcach Życia Rodzinnego https://www.youtube.com/watch?v=n3bzOlFpBEc (Ks. Piotr Cebula - Dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin)
 27. Trwają jeszcze prace odświeżenia na biało ścian wnętrza kościoła. Biel ścian „złamana jest” jasnym beżem łuków na filarach i przy oknach oraz bladym błękitem na łuku w prezbiterium. Po odmalowaniu nawy głównej w kolejności czekają ściany w kaplicy, prezbiterium i na chórze.
 28. Prace te – jak zapowiadałem – wykonywane są przez lipiec etapami z racji stałego zawodowego zatrudnienia malarzy.
 29. Pełne rozliczenie za pracę robotników i dokupywaną na bieżąco farbę nastąpi po moim powrocie z urlopu.
 30. Przy okazji odświeżania ścian (czyszczenia z grzyba, pleśni i wilgoci i malowania na żrącym penetrującym mury podkładzie) zostały też oczyszczone wszystkie kinkiety na ścianach, wiszące żyrandole i drewniane stacje Drogi Krzyżowej.
 31. Mamy też na uwadze zaplanowane czyszczenie brudnych szyb okien świątyni.
 32. Także w tych dniach dokonano pocięcia na deski na „traku” ściętego jesionu – dziękuję Czesławowi Świgutowi i Janusz Gaborkowi.
 33. Sołtysi wsi Królowa Polska i Mszalnica-Zagóra zawiadamiają, iż w sobotę 28 VII o 17:00 w szkole podstawowej w Królowej Polskiej odbędzie się zebranie wiejskie tych dwóch wsi. Tematami będą miedzy innymi: sprawozdanie o funduszu sołeckim, projekt jego podziału na 2019 r., informacja wójta o budowie boiska wielofunkcyjnego, sprawa zezwoleń sprzedaży alkoholu i zasad co do ich usytuowania, sprawa ograniczenia nocnej sprzedaży tych napojów oraz sprawy bieżące wsi. Szczegóły na obwieszczeniu.
 34. Do sprzątania dokładają się dwie kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Krystyna Kocemba, Anna Bochenek, Kazimiera Rosiek, (Janina Basiaga).
 35. Z tyłu świątyni na stoliku jest jeszcze do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej.
 36. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 30 lipca 2018 07:32
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.