Start Informacje Duszpasterskie XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 lipca 2018 06:13

XVI Niedziela Zwykła – 22 lipca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 22 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: Święto św. Marii Magdaleny (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 23 VII – Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zak. – patronki Europy

Wtorek – 24 VII – wsp. św. Kingi – patronki diecezji

Środa – 25 VII – Święto św. Jakuba, Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Czwartek – 26 VII – wsp. śś. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Sobota – 28 VII – wsp. dow. św. Charbela Makhlufa, prezb.

Niedziela – 29 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Marty (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa głosi, że Bóg sam ustanawia pasterzy i przez swego Syna troskliwego Dobrego Pasterza posyła ich do owiec zbłąkanych.
 2. W tę niedzielę 22 VII – jak było już zapowiadane – po każdej Mszy św., po modlitwie błogosławieństwa kierowców odmówionej w świątyni, ksiądz uda się na wszystkie parkingi, by pokropić wodą święconą nasze pojazdy: samochody, motory, motorowery, rowery (rowery odtąd można już stawiać na nowowykonanych stojakach).
 3. Kapłanowi towarzyszą ministranci lub lektorzy, od których otrzymamy stosowny obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa; można też będzie wedle naszego uznania złożyć im ofiarę na środki transportu dla misjonarzy w Akcji MIVA Polska.
 4. Dlatego też zachęcam was do włączenia się w "Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy" na środki transportu dla misjonarzy, zorganizowaną przez MIVA Polska. Nasi tarnowscy misjonarze korzystają z pojazdów ufundowanych właśnie przez MIVA
 5. W poniedziałek 23 VII przypada Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy – patronki Europy – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 6. We wtorek 24 lipca w całej diecezji przypada wspomnienie liturgiczne św. Kingi – patronki Diecezji tarnowskiej. Msza św. rano o 6:30.
 7. Zaś 24 VII w niedalekim Starym Sączy Uroczystość św. Kingi, dziewicy – patronki miasta (w diecezji: jedynie wspomnienie liturgiczne).
 8. Dzień 24 lipca jest też Świętem Policji, której patronuje święta starosądecka ksieni – św. Kinga.
 9. We środę 25 lipca przypada Święto św. Jakuba Apostoła oraz wspomnienie dowolne św. Krzysztofa – patrona kierowców (szoferów, motocyklistów, rowerzystów) i podróżnych. Msza św. po południu o 18:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy. Msze św. w środę o 6:30 i 18:00.
 10. W Brzesku we środę 25 VII przypada Święto patrona tego miasta św. Jakuba Apostoła (leży ono na szlaku pielgrzymim „drogi jakubowej” prowadzącej z różnych zakątków Europy aż do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii do jego grobu).
 11. W czwartek 26 VII przypada wspomnienie liturgiczne świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Jezusa.
 12. Najbliższa XVII Niedziela Zwykła (29 lipca) jest kolejną „Niedzielą Synodalną” z własną liturgią.
 13. W przyszłą niedzielę 29 VII w parafii kolejny chrzest dziecka – dostąpi go w starym kościele o 14:30 Henryk Wojciech Sadowski. Msza św. za to dziecko będzie odprawiona 3 sierpnia o 18:00.
 14. Też za tydzień w niedzielę 29 VII zamiast homilii odczytany będzie Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji w naszej Ojczyźnie. Wszystkich Zachęcam do abstynencji, a apeluję przynajmniej o trzeźwość w tym miesiącu.
 15. Również za tydzień w niedzielę 29 VII rozpoczyna się tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w Nowym Sączu w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Szczegółowy plakat: w gablocie przed kościołem.
 16. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża IV „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 17. Trzecia zapowiedź przedślubna: w związek małżeński zamierzają wstąpić: Sławomir Adam Ogórek, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Małgorzata Niewiarowska, zam. Fałkowice k/Gdowa. Ktokolwiek, jeśli zna przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – niech je zgłosi w kancelarii.
 18. Podczas wakacji zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 19. Także w lipcu z racji mojego urlopu zawieszone są sobotnie prace – jak Pan pozwoli, znów zaczniemy je od 1 sierpnia.
 20. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią podczas mojego urlopu. Rodziny naszych drogich zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania „intencji pogrzebowej”– można przyjąć Komunię Świętą „w ich intencji”.
 21. Słuchajmy z uwagą ogłoszeń, bo dochodzą bieżące informacje (nie ujęte w biuletynie przygotowanym uprzedzająco przed wyjazdem na urlop).
 22. Wydatki tego tygodnia: Za jedzenie dla malarzy w kościele. Na paliwo do busa (transport KSM-u do Dębowca i z powrotem). Paliwo do traktorka-kosiarki (koszenie cmentarza i przy głównych schodach).
 23. Do końca lipca (a ściślej to jeszcze do 5 sierpnia) w parafii trwają zapisy na XXXVI Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską w dniach 17-25 sierpnia. Jej hasło brzmi: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”. Potem zapisać się można już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dnia 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego.
 24. Przypominam jeszcze raz, iż koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem „Grupy św. Małgorzata” jest ks. Zbigniew Biernat.
 25. Informacje Diecezjalnej Komisji Liturgicznej o zmianach w Kalendarzu Liturgicznym: „Na podstawie Dekretu ds. Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nr prot. 529/16 z 4 maja 2018 r. uzyskaliśmy zgodę na dokonanie zmian obchodów liturgicznych, które już teraz obowiązują na terenie całej diecezji, dlatego należy je uwzględnić w Kalendarzu Liturgicznym na pozostały okres 2018 r. Najważniejsza zmiana dotyczy wyczekiwanego przez wiele osób przeniesienia wspomnienia św. Jana Pawła II na 22 października oraz w konsekwencji święta (i uroczystości) rocznicy dedykacji Kościoła Katedralnego na 29 stycznia. Dlatego w bieżącym roku nie będziemy obchodzić święta rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (a także uroczystości w samej Katedrze). Ponadto Kongregacja zezwoliła, aby w naszej diecezji obchodzono wspomnienie dowolne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego (7 czerwca). Po zeszłorocznych zmianach w Kalendarzu ogólnopolskim wraz z wieloma innymi, zostało usunięte wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego. Pomimo, iż Kongregacja niechętnie przychyliła się do ponownego wprowadzenia go w naszej diecezji, to przeszukanie archiwum wykazało, że już w 1999 r. przy okazji rewizji Kalendarza własnego Diecezji tarnowskiej, zostało ono wpisane jako własne do naszego diecezjalnego kalendarza liturgicznego (dekret z dnia 25 października 1999 r, nr prot. 1071/96/L) i decyzja ta nie została nigdy uchylona. W związku z tym nadal obowiązuje wspomnienie dowolne bł. Edmunda Bojanowskiego pod datą 7 sierpnia.” (tekst pochodzi z nadesłanego dokumentu DKL).
 26. RUSZA KOLEJNA EDYCJA STUDIUM RODZINY: Diecezjalne Studium Rodziny jest propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Szczególnie zapraszamy do udziału w Studium małżonków, dla których wspólne zdobywanie wiedzy jest okazją do umacniania sakramentalnej więzi. Wykłady obejmują zagadnienia z psychologii rodziny, prawa kanonicznego, teologii rodziny, pedagogiki, itp. Obejmują także systematyczne wykłady z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera. Absolwenci Studium otrzymują dyplom nauczyciela metody Rötzera i po otrzymaniu misji mogą podjąć posługę w poradniach rodzinnych jako Doradcy Życia Rodzinnego. Studium trwa dwa lata. 13 października rozpoczyna się XVII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się przy parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się w Wydziałem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w którym także można dokonać zapisu na Studium: 14-631-73-60, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Diecezjalnym Studium Rodzinyhttps://www.youtube.com/watch?v=NedoH-6R3jg oraz filmu o Doradcach Życia Rodzinnego https://www.youtube.com/watch?v=n3bzOlFpBEc (Ks. Piotr Cebula - Dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin)
 27. Trwają jeszcze prace odświeżenia na biało ścian wnętrza kościoła. Biel ścian „złamana jest” jasnym beżem łuków na filarach i przy oknach oraz bladym błękitem na łuku w prezbiterium. Po odmalowaniu nawy głównej w kolejności czekają ściany w kaplicy, prezbiterium i na chórze.
 28. Prace te – jak zapowiadałem – wykonywane są przez lipiec etapami z racji stałego zawodowego zatrudnienia malarzy.
 29. Pełne rozliczenie za pracę robotników i dokupywaną na bieżąco farbę nastąpi po moim powrocie z urlopu.
 30. Przy okazji odświeżania ścian (czyszczenia z grzyba, pleśni i wilgoci i malowania na żrącym penetrującym mury podkładzie) zostały też oczyszczone wszystkie kinkiety na ścianach, wiszące żyrandole i drewniane stacje Drogi Krzyżowej.
 31. Mamy też na uwadze zaplanowane czyszczenie brudnych szyb okien świątyni.
 32. Także w tych dniach dokonano pocięcia na deski na „traku” ściętego jesionu – dziękuję Czesławowi Świgutowi i Janusz Gaborkowi.
 33. Sołtysi wsi Królowa Polska i Mszalnica-Zagóra zawiadamiają, iż w sobotę 28 VII o 17:00 w szkole podstawowej w Królowej Polskiej odbędzie się zebranie wiejskie tych dwóch wsi. Tematami będą miedzy innymi: sprawozdanie o funduszu sołeckim, projekt jego podziału na 2019 r., informacja wójta o budowie boiska wielofunkcyjnego, sprawa zezwoleń sprzedaży alkoholu i zasad co do ich usytuowania, sprawa ograniczenia nocnej sprzedaży tych napojów oraz sprawy bieżące wsi. Szczegóły na obwieszczeniu.
 34. Do sprzątania dokładają się dwie kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Krystyna Kocemba, Anna Bochenek, Kazimiera Rosiek, (Janina Basiaga).
 35. Z tyłu świątyni na stoliku jest jeszcze do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej.
 36. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 30 lipca 2018 07:32
 

Ewangelia na dziś