Start Informacje Duszpasterskie XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 lipca 2018 06:08

XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 29 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Marty (opuszcza się)

Poniedziałek – 30 VII – wsp. dow. św. Piotra Chryzologa, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 31 VII – wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb.

I Środa – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dok. Kośc.

I Czwartek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Piątek – 3 VIII – wotywa o NSPJ

I Sobota – 4 VIII – wsp. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Niedziela – 5 VIII – XVIII Niedziela Zwykła (MB Śnieżnej); albo: wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o tym, iż Bóg „mnoży chleb”, jeśli jest Mu ofiarowany – dziś jedność tego chleba jest symbolem jedności Ducha, który łączy nas w Kościele w jedno Mistyczne Ciało Chrystusa, którego Głową jest sam Chrystus.
 2. W tę niedzielę 29 VII w miejsce kazania wysłuchamy Apelu Zespołu Komisji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych – albowiem przed nami sierpień, miesiąc dobrowolnego powstrzymania się przez wierzących w naszej Ojczyźnie od spożywania napojów alkoholowych. Zachęcam do abstynencji i apeluję przynajmniej o trzeźwość w sierpniu 2018 roku.
 3. Dzisiejsza XVII Niedziela Zwykła (29 lipca), jak to już zapowiadałem, jest kolejną „Niedzielą Synodalną” z własną liturgią.
 4. Też w tę niedzielę 29 VII ochrzczone będzie kolejne dziecko – w starym kościele o 14:30 sakramentu chrztu dostąpi Henryk Wojciech Sadowski. Msza św. za to dziecko będzie odprawiona w I piątek miesiąca (3 VIII) o 18:00.
 5. Dziś w Nowym Sączu rozpoczyna się tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Trwać będzie od niedzieli 29 lipca do poniedziałku 6 sierpnia, czyli do samego Święta Przemienienia Pańskiego. Szczegóły na plakacie w gablocie przed kościołem.
 6. We wtorek (31 lipca) kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Zbigniewa Porębę. We środę zaś (1 sierpnia) rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Edwarda Pazgana. Powierzmy ich Miłosiernemu Bogu.
 7. We środę 1 sierpnia obchodzi się w Polsce kolejną 74 Rocznicę Powstania Warszawskiego (1944 r.).
 8. 1 VIII w pierwszą środę miesiąca (środa misyjna) – zmiana tajemnic róż misyjnych. Modlimy się za misje (też składka na rzecz misji).
 9. Ze środy na czwartek (od południa 1 VII do północy 2 VIII) można zyskać Odpust Porcunkuli związanego ze św. Franciszkiem z Asyżu.
 10. W tym tygodniu przypada: I czwartek, I piątek, I sobota oraz I niedziela sierpnia.
 11. W I czwartek Msze św. będą rano o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) i wieczorem o 18:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 12. W I czwartek 2 VIII z racji wakacji nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00.
 13. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: zarówno w I czwartek (dzieci i młodzież), jak i w I piątek (dorośli).
 14. Msze św. w I piątek będą: o 6:30 (z litanią do NSPJ), o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia), o 18:00 (z Adoracją IHS).
 15. W I piątek ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.
 16. Do chorych w zastępstwie ks. wikariusza udam się osobiście w I piątek od 8:00 rano.
 17. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00 (z litaniami do MB) oraz wieczorem o 18:00 (z Adoracją Snctissimum).
 18. W I sobotę przypada też „Święto Patronalne Proboszczów” (w dniu wspomnienia świętego Proboszcza z Ars św. Jana Marii Vianneya).
 19. Z tej racji bardzo serdecznie zapraszam do szczerej modlitwy za wszystkich proboszczów pracujących w naszej parafii – dla zmarłych o niebo, a dla żyjących o wierność powołaniu Chrystusa i łaski potrzebne im do tego. Pokornie proszę też o modlitwę za mnie niegodnego.
 20. W najbliższą niedzielę 5 sierpnia po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu – wyjątkiem jest „suma”, albowiem o 10:30 udzielony będzie sakrament chrztu św. kolejnemu dziecku w parafii – dzieckiem Bożym stanie się Zuzanna Teresa Kowalczyk.
 21. W I niedzielę sierpnia (5 VIII), jak w każdą niedzielę miesiąca składka przeznaczona będzie na cele diecezjalne.
 22. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic zwyczajowo w II niedzielę miesiąca. A w I środę – tradycyjnie zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 23. Intencja ogólna do omodlenia przez Róże Różańcowe na sierpień: „Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości”.
 24. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią zarówno podczas mojego kończącego się już urlopu oraz urlopu, jaki od środy rozpoczyna ks. wikariusz. Rodziny zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania „intencji pogrzebowej”– można przyjąć Komunię Świętą „w intencji” naszych drogich zmarłych.
 25. Z uwagą słuchajmy ogłoszeń, bo dochodzą bieżące informacje (nie ujęte w biuletynie przygotowanym poza parafią na urlopie).
 26. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet – p.w. św. siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 27. W wakacje zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 28. W lipcu, z racji mojego urlopu, zawieszone też były sobotnie prace – jak Bóg pozwoli, znów zaczniemy je od najbliższej soboty (4 VIII).
 29. Na tę sobotę więc na 7:00 do rozbiórki zawalonej wiaty na drewno proszę panów z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Potrzebny ciągnik z przyczepką (lub wozem) do wywożenia kamyków zbieranych przez grupę wyznaczonych pań.
 30. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – czeka je zbieranie drobnych kamyków (po trawnikach).
 31. Wydatki tego tygodnia: zapłata za jedzenie dla malarzy (tak jak za każdym razem poprzednio i tym razem zapłaciłem z karty płatniczej z miejsca mojego urlopu, drogą elektroniczną, po porozumieniu się z jadłodajnią o zaległej kwocie).
 32. „Awansem” na farby pozostawiłem malarzom kolejne 1000 zł (wcześniej pozostawiłem im 1500 zł).
 33. Za obrazki dla kierowców z podobizną św. Krzysztofa i modlitwą kierowców.
 34. Opłaty z dotychczasowego czasu wakacyjnego za urzędowy telefon w kancelarii parafialnej. Opłaty przesyłowe za gaz.
 35. Powoli dobiegają końca prace malarskie odświeżenia ścian wewnątrz naszej świątyni. Jak widzimy biel ścian „łamana jest” jasnym beżem łuków na filarach i przy oknach, bladym błękitem na łuku w prezbiterium. Dotyczy to także ścian w kaplicy, prezbiterium i chóru.
 36. Rozliczenie za tą pracę robotników i dokupywaną na bieżąco farbę, po moim powrocie z urlopu, podam w niedzielę za tydzień 5 VIII.
 37. Zaplanowano także czyszczenie brudnych szyb wszystkich okien naszej pięknej świątyni.
 38. Serdecznie dziękuję za życzenia imieninowe przesłane przez radio oraz pocztą elektroniczną „z witryny parafii” oraz jak mnie poinformowano za życzenia przesłane pocztą czekające na mnie po powrocie z urlopu. Ale najbardziej „Bóg zapłać!” za modlitwę w mojej intencji.
 39. To już ostatni tydzień zapisów w parafii na XXXVI Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską w dniach 17-25 sierpnia. Potem zapisać się można już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dnia 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego. Koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem jest ks. Zbigniew Biernat.
 40. Rowerowy „Rajd dla życia” – I etap: Zabawa – Kraków: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już po raz IX organizuje rowerowy„Rajd dla Życia”, który w tym roku będzie posiadał formę sztafety modlitewnej. Celem „Rajdu dla Życia” jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzane będą materiały pro life. Inicjatywa ma charakter pielgrzymki życia przez polską ziemię, dlatego nie brak na niej wspólnej modlitwy za dzieci poczęte i ich rodziców. W tym roku „Rajd dla Życia” będzie trwał 8 dni, gdzie łączna ilość przejechanych kilometrów wyniesie około 400. Na trasie Rajdu znajdują się następujące miasta: Zabawa, Kraków, Katowice, Jasna Góra, Chęciny, Radom, Góra Kalwaria, Siedlce, Brok, Rostkowo. Uczestnikom Rajdu będą towarzyszyli patronowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – błogosławiona Karolina Kózka oraz święty Stanisław Kostka. Pierwszy etap „Rajdu dla Życia” rozpocznie się 10 sierpnia 2018 roku w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, Mszą Świętą o godzinie 7:30 pod przewodnictwem bpa Leszka Leszkiewicza. Ten etap wynosi 85 kilometrów i obejmie następujące miejscowości: Zabawa – Szczepanów – Okulice – Niepołomice – Kraków. Do wzięcia udziału w Rajdzie dla Życia potrzebny jest tylko ROWER!!! KOSZTY: 10 złotych – koszty organizacyjne + 10 złotych – OPCJONALNY przewóz roweru z Krakowa do Tarnowa. Organizatorzy zapewniają: * ubezpieczenie * (opcjonalnie) przewóz roweru z Krakowa do Tarnowa - po wcześniejszej deklaracji * herbatę * wodę * obiad * podwieczorek * kolację. Wiek uczestnika: minimum 16 lat. Warunkiem udziału w „Rajdzie dla Życia” dla osób niepełnoletnich jest: pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego oraz udział opiekuna w „Rajdzie”. Zapisy trwają od 26 czerwca do 5 sierpnia 2018 roku! Ilość miejsc – ograniczona! Warunkiem udziału w „Rajdzie dla Życia” jest wypełnienie formularza podanego na poniższych stronach internetowych oraz wpłata kosztów Rajdu na poniższe dane: Pl. Katedralny 1/1, 33-100 Tarnów, Bank PEKAO S.A. 35 1240 5194 1111 0010 7526 3284; w tytule: „Rajd dla Życia” – imię i nazwisko. Szczegółowe informacje, zgoda dla rodziców, deklaracja przewozu roweru oraz trasa „Rajdu” dostępne są na stronach: -> http://www.ksm.diecezja.tarnow.pl/ albo -> http://mlodziez.diecezja.tarnow.pl/ albo -> http://www.rajddlazycia.pl/ albo też u u koordynatora I etapu „Rajdu”– Magdaleny Nowak, tel. 797-791-168 , e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Opiekunem duchowym„Rajdu dla Życia” w diecezji tarnowskiej jest Ksiądz Artur Mularz.
 41. Z inicjatywy bp. Wacława Świerzawskiego kilka lat temu rozpoczął swoją działalność Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście (diec. sandomierska). W ramach pracy Ośrodka prowadzone są zajęcia dla zakrystianów (także osób posługujących w kościele i florystów). W tym roku odbędą się one od 2 do 7 września 2018. Szkoła Zakrystianów ma na celu pomoc w formacji teologicznej, duchowej zakrystianek i zakrystianów. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych i warsztatach układania kwiatów. Szkoła objęta jest patronatem Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a uczestnictwo zostaje potwierdzone zaświadczeniem. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: https://www.zawichost.jadwizanki.pl/zakrystianie
 42. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Jerzy i Grażyna Michalik, Kazimierz i Danuta Ogórek, Rafał i Joanna Ogórek, Łucja i Łukasz Ogórek.
 43. Z tyłu świątyni na stoliku jest jeszcze do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie.
 44. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: sobota, 30 marca 2019 14:30
 

Ewangelia na dziś