Start Informacje XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018
XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 lipca 2018 06:08

XVII Niedziela Zwykła – 29 lipca 2018

W tygodniu:

Niedziela – 29 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Marty (opuszcza się)

Poniedziałek – 30 VII – wsp. dow. św. Piotra Chryzologa, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 31 VII – wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb.

I Środa – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dok. Kośc.

I Czwartek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Piątek – 3 VIII – wotywa o NSPJ

I Sobota – 4 VIII – wsp. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Niedziela – 5 VIII – XVIII Niedziela Zwykła (MB Śnieżnej); albo: wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o tym, iż Bóg „mnoży chleb”, jeśli jest Mu ofiarowany – dziś jedność tego chleba jest symbolem jedności Ducha, który łączy nas w Kościele w jedno Mistyczne Ciało Chrystusa, którego Głową jest sam Chrystus.
 2. W tę niedzielę 29 VII w miejsce kazania wysłuchamy Apelu Zespołu Komisji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych – albowiem przed nami sierpień, miesiąc dobrowolnego powstrzymania się przez wierzących w naszej Ojczyźnie od spożywania napojów alkoholowych. Zachęcam do abstynencji i apeluję przynajmniej o trzeźwość w sierpniu 2018 roku.
 3. Dzisiejsza XVII Niedziela Zwykła (29 lipca), jak to już zapowiadałem, jest kolejną „Niedzielą Synodalną” z własną liturgią.
 4. Też w tę niedzielę 29 VII ochrzczone będzie kolejne dziecko – w starym kościele o 14:30 sakramentu chrztu dostąpi Henryk Wojciech Sadowski. Msza św. za to dziecko będzie odprawiona w I piątek miesiąca (3 VIII) o 18:00.
 5. Dziś w Nowym Sączu rozpoczyna się tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Trwać będzie od niedzieli 29 lipca do poniedziałku 6 sierpnia, czyli do samego Święta Przemienienia Pańskiego. Szczegóły na plakacie w gablocie przed kościołem.
 6. We wtorek (31 lipca) kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Zbigniewa Porębę. We środę zaś (1 sierpnia) rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Edwarda Pazgana. Powierzmy ich Miłosiernemu Bogu.
 7. We środę 1 sierpnia obchodzi się w Polsce kolejną 74 Rocznicę Powstania Warszawskiego (1944 r.).
 8. 1 VIII w pierwszą środę miesiąca (środa misyjna) – zmiana tajemnic róż misyjnych. Modlimy się za misje (też składka na rzecz misji).
 9. Ze środy na czwartek (od południa 1 VII do północy 2 VIII) można zyskać Odpust Porcunkuli związanego ze św. Franciszkiem z Asyżu.
 10. W tym tygodniu przypada: I czwartek, I piątek, I sobota oraz I niedziela sierpnia.
 11. W I czwartek Msze św. będą rano o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) i wieczorem o 18:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 12. W I czwartek 2 VIII z racji wakacji nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00.
 13. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: zarówno w I czwartek (dzieci i młodzież), jak i w I piątek (dorośli).
 14. Msze św. w I piątek będą: o 6:30 (z litanią do NSPJ), o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia), o 18:00 (z Adoracją IHS).
 15. W I piątek ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.
 16. Do chorych w zastępstwie ks. wikariusza udam się osobiście w I piątek od 8:00 rano.
 17. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00 (z litaniami do MB) oraz wieczorem o 18:00 (z Adoracją Snctissimum).
 18. W I sobotę przypada też „Święto Patronalne Proboszczów” (w dniu wspomnienia świętego Proboszcza z Ars św. Jana Marii Vianneya).
 19. Z tej racji bardzo serdecznie zapraszam do szczerej modlitwy za wszystkich proboszczów pracujących w naszej parafii – dla zmarłych o niebo, a dla żyjących o wierność powołaniu Chrystusa i łaski potrzebne im do tego. Pokornie proszę też o modlitwę za mnie niegodnego.
 20. W najbliższą niedzielę 5 sierpnia po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu – wyjątkiem jest „suma”, albowiem o 10:30 udzielony będzie sakrament chrztu św. kolejnemu dziecku w parafii – dzieckiem Bożym stanie się Zuzanna Teresa Kowalczyk.
 21. W I niedzielę sierpnia (5 VIII), jak w każdą niedzielę miesiąca składka przeznaczona będzie na cele diecezjalne.
 22. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic zwyczajowo w II niedzielę miesiąca. A w I środę – tradycyjnie zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 23. Intencja ogólna do omodlenia przez Róże Różańcowe na sierpień: „Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości”.
 24. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią zarówno podczas mojego kończącego się już urlopu oraz urlopu, jaki od środy rozpoczyna ks. wikariusz. Rodziny zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania „intencji pogrzebowej”– można przyjąć Komunię Świętą „w intencji” naszych drogich zmarłych.
 25. Z uwagą słuchajmy ogłoszeń, bo dochodzą bieżące informacje (nie ujęte w biuletynie przygotowanym poza parafią na urlopie).
 26. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet – p.w. św. siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 27. W wakacje zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 28. W lipcu, z racji mojego urlopu, zawieszone też były sobotnie prace – jak Bóg pozwoli, znów zaczniemy je od najbliższej soboty (4 VIII).
 29. Na tę sobotę więc na 7:00 do rozbiórki zawalonej wiaty na drewno proszę panów z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Potrzebny ciągnik z przyczepką (lub wozem) do wywożenia kamyków zbieranych przez grupę wyznaczonych pań.
 30. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – czeka je zbieranie drobnych kamyków (po trawnikach).
 31. Wydatki tego tygodnia: zapłata za jedzenie dla malarzy (tak jak za każdym razem poprzednio i tym razem zapłaciłem z karty płatniczej z miejsca mojego urlopu, drogą elektroniczną, po porozumieniu się z jadłodajnią o zaległej kwocie).
 32. „Awansem” na farby pozostawiłem malarzom kolejne 1000 zł (wcześniej pozostawiłem im 1500 zł).
 33. Za obrazki dla kierowców z podobizną św. Krzysztofa i modlitwą kierowców.
 34. Opłaty z dotychczasowego czasu wakacyjnego za urzędowy telefon w kancelarii parafialnej. Opłaty przesyłowe za gaz.
 35. Powoli dobiegają końca prace malarskie odświeżenia ścian wewnątrz naszej świątyni. Jak widzimy biel ścian „łamana jest” jasnym beżem łuków na filarach i przy oknach, bladym błękitem na łuku w prezbiterium. Dotyczy to także ścian w kaplicy, prezbiterium i chóru.
 36. Rozliczenie za tą pracę robotników i dokupywaną na bieżąco farbę, po moim powrocie z urlopu, podam w niedzielę za tydzień 5 VIII.
 37. Zaplanowano także czyszczenie brudnych szyb wszystkich okien naszej pięknej świątyni.
 38. Serdecznie dziękuję za życzenia imieninowe przesłane przez radio oraz pocztą elektroniczną „z witryny parafii” oraz jak mnie poinformowano za życzenia przesłane pocztą czekające na mnie po powrocie z urlopu. Ale najbardziej „Bóg zapłać!” za modlitwę w mojej intencji.
 39. To już ostatni tydzień zapisów w parafii na XXXVI Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską w dniach 17-25 sierpnia. Potem zapisać się można już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu dnia 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego. Koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem jest ks. Zbigniew Biernat.
 40. Rowerowy „Rajd dla życia” – I etap: Zabawa – Kraków: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już po raz IX organizuje rowerowy„Rajd dla Życia”, który w tym roku będzie posiadał formę sztafety modlitewnej. Celem „Rajdu dla Życia” jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzane będą materiały pro life. Inicjatywa ma charakter pielgrzymki życia przez polską ziemię, dlatego nie brak na niej wspólnej modlitwy za dzieci poczęte i ich rodziców. W tym roku „Rajd dla Życia” będzie trwał 8 dni, gdzie łączna ilość przejechanych kilometrów wyniesie około 400. Na trasie Rajdu znajdują się następujące miasta: Zabawa, Kraków, Katowice, Jasna Góra, Chęciny, Radom, Góra Kalwaria, Siedlce, Brok, Rostkowo. Uczestnikom Rajdu będą towarzyszyli patronowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – błogosławiona Karolina Kózka oraz święty Stanisław Kostka. Pierwszy etap „Rajdu dla Życia” rozpocznie się 10 sierpnia 2018 roku w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, Mszą Świętą o godzinie 7:30 pod przewodnictwem bpa Leszka Leszkiewicza. Ten etap wynosi 85 kilometrów i obejmie następujące miejscowości: Zabawa – Szczepanów – Okulice – Niepołomice – Kraków. Do wzięcia udziału w Rajdzie dla Życia potrzebny jest tylko ROWER!!! KOSZTY: 10 złotych – koszty organizacyjne + 10 złotych – OPCJONALNY przewóz roweru z Krakowa do Tarnowa. Organizatorzy zapewniają: * ubezpieczenie * (opcjonalnie) przewóz roweru z Krakowa do Tarnowa - po wcześniejszej deklaracji * herbatę * wodę * obiad * podwieczorek * kolację. Wiek uczestnika: minimum 16 lat. Warunkiem udziału w „Rajdzie dla Życia” dla osób niepełnoletnich jest: pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego oraz udział opiekuna w „Rajdzie”. Zapisy trwają od 26 czerwca do 5 sierpnia 2018 roku! Ilość miejsc – ograniczona! Warunkiem udziału w „Rajdzie dla Życia” jest wypełnienie formularza podanego na poniższych stronach internetowych oraz wpłata kosztów Rajdu na poniższe dane: Pl. Katedralny 1/1, 33-100 Tarnów, Bank PEKAO S.A. 35 1240 5194 1111 0010 7526 3284; w tytule: „Rajd dla Życia” – imię i nazwisko. Szczegółowe informacje, zgoda dla rodziców, deklaracja przewozu roweru oraz trasa „Rajdu” dostępne są na stronach: -> http://www.ksm.diecezja.tarnow.pl/ albo -> http://mlodziez.diecezja.tarnow.pl/ albo -> http://www.rajddlazycia.pl/ albo też u u koordynatora I etapu „Rajdu”– Magdaleny Nowak, tel. 797-791-168 , e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Opiekunem duchowym„Rajdu dla Życia” w diecezji tarnowskiej jest Ksiądz Artur Mularz.
 41. Z inicjatywy bp. Wacława Świerzawskiego kilka lat temu rozpoczął swoją działalność Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście (diec. sandomierska). W ramach pracy Ośrodka prowadzone są zajęcia dla zakrystianów (także osób posługujących w kościele i florystów). W tym roku odbędą się one od 2 do 7 września 2018. Szkoła Zakrystianów ma na celu pomoc w formacji teologicznej, duchowej zakrystianek i zakrystianów. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych i warsztatach układania kwiatów. Szkoła objęta jest patronatem Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a uczestnictwo zostaje potwierdzone zaświadczeniem. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: https://www.zawichost.jadwizanki.pl/zakrystianie
 42. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Jerzy i Grażyna Michalik, Kazimierz i Danuta Ogórek, Rafał i Joanna Ogórek, Łucja i Łukasz Ogórek.
 43. Z tyłu świątyni na stoliku jest jeszcze do zabrania darmowy periodyk „Na Fali” – w nim m.in. informacje o V Synodzie.
 44. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: sobota, 30 marca 2019 14:30
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.