Start Informacje Duszpasterskie XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 sierpnia 2018 06:53

XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 5 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego (na Górze Tabor)

Wtorek – 7 VIII – wsp. dow. śś. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.; albo: bł. Edmunda Bojanowskiego

Środa – 8 VIII – wsp. św. Dominika, prezb.

Czwartek – 9 VIII – Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziew. i męcz. – patronki Europy

Piątek – 10 VIII – Święto św. Wawrzyńca, diakona i męcz.

Sobota – 11 VIII – wsp. św. Klary, dziew.

Niedziela – 12 VII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Joanny Franciszki de Chantal, zak. (opuszcza się z racji niedzieli) l

 

 1. Liturgia Słowa jawi dziś ludzi z natury szemrzących i ulegających pokusom, których Pan i tak nie opuszcza dając w drodze, tak jak w ST krzepiącą Mannę, tak w NT pokarm dla duszy – Eucharystię.

 2. Rozpoczął się sierpień – miesiąc dobrowolnej trzeźwości i abstynencji. Ekspiacja za uzależnionych, przykład i modlitwa wsparcia.
 3. W tę niedzielę 5 sierpnia po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu – za wyjątkiem „sumy” o godz. 10:30 z racji obrzędów chrztu św. udzielanego wtedy Zuzannie Teresie Kowalczyk.
 4. Dziś też w liturgicznym kalendarzu przypada wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli „MB Śnieżnej” – Basilica Papale di Santa Maria Maggiore”, jednak z racji niedzieli opuszcza się je.
 5. W tę I niedzielę sierpnia, jak w każdą co miesiąc składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (odprowadzana do kurii).
 6. Dziś też I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic zwyczajowo za tydzień, tj. w II niedzielę miesiąca. Natomiast dla Róż Misyjnych tradycyjnie zmiana była w I Środę.
 7. W tę niedzielę rozpoczyna się IV tom Liturgii Godzin w kapłańskich i zakonnych brewiarzach.
 8. Dziś też, zgodnie z zapowiedzią z ostatniej niedzieli czerwca, na starej plebanii można będzie pod okiem p. doktor oddać życiodajną krew. Można to będzie uczynić w godzinach od 8:00 do 12:30. Jednocześnie będą ustawione cztery stanowiska poboru krwi.
 9. W jutrzejszy poniedziałek 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor – Msze św. w porządku półświąteczny, czyli do południa jak w niedzielę o 7:00, 9:00, 10:30 oraz po południu ze względu na pracujących o 17:00 (nie ma o 14:30.)
 10. Choć nie jest to święto obowiązkowe, to jednak zachęcam do udziału w nim i żarliwej „modlitwy o przemianę” dla nas i naszych bliskich.
 11. Z tej racji, iż za tydzień 12 VIII zwyczajowa składka na Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie zbiegła się ze składką inwestycyjną, którą zbiera się w naszej parafii w każdą drugą niedzielę miesiąca – dlatego składka na PAT zebrana będzie w Święto Przemienienia.
 12. Do jutra (6 VIII – Święto Przemienienia) w Nowym Sączu trwa jeszcze tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Szczegóły na plakacie w gablocie przed kościołem.
 13. 6 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-15 sierpnia).
 14. Też w poniedziałek 6 VIII przypada 40 rocznica śmierci bł. Pawła VI, papieża (1897-1978).
 15. Pod wtorkową datą 7 VIII wpisane jest w Martyrologium Rzymskim liturgiczne wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego – założyciela Sióstr Służebniczek oraz dziecięcych ochronek w czasach zaborów Polski.
 16. We środę z racji „gregorianki” Msze św. rano i wieczorem. Podobnie z tego samego powodu, jak i z racji święta, również we czwartek.
 17. We czwartek 9 VIII wspomina się męczeństwo polskiej żydówki św. Edyty Stein, która po nawróceniu na chrześcijaństwo porzuciła karierę naukową w Niemczech i wstąpiwszy do zakonu karmelitanek przyjęła imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża. Jest ona patronką Europy spajającą swą osobą 3 nacje: żydowską, polską i niemiecką . Msze św. w jej Święto – rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 18. W piątek zaś przypada Święto św. Wawrzyńca – diakona i męczennika. Msze św. o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) i o 18:00.
 19. W niedzielę za tydzień (12 VIII) comiesięczna składka inwestycyjna, proszę o ofiarność, bo mam do wypłacenia malowanie kościoła, wykonane stojaki na rowery i tartaczne cięcie drewna (jesionu).
 20. W niedzielę 12 VIII w Nowym Sączu w „Białym Klasztorze” podczas Mszy św. o 10:30 nastąpi pożegnanie dotychczasowego proboszcza i dziekana ks. Kazimierza Markowicza oraz powitanie nowego ks. Czesława Paszyńskiego.
 21. W dniu 21 lipca pożegnaliśmy w drodze ku wieczności kolejnego naszego parafianina śp. Ludwika Ogórka zmarłego 17 lipca. Za jego duszę odprawionych będzie 115 Mszy św. (w tym 111 zamówionych indywidualnie oraz 14 od uczestników pogrzebu). Wieczny pokój!
 22. Zapisu na 36 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską można dokonać już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w N. Sączu w najbliższą niedzielę 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego. To już „ostatni dzwonek” do zapisów! Przypominam, iż XXXVI Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyrusza w piątek 17 sierpnia po wczesnorannej Mszy św. na Placu Katedralnym w Tarnowie. Trwa ona 9 dni od 17 do 25 sierpnia. Jej hasło brzmi: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”.
 23. Bardzo, ale to bardzo zachęcam do odważnego kroku i decyzji pójścia. Jak co roku obiecuję odwiedzić naszych parafian na trasie.
 24. Koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem „Grupy św. Małgorzata” jest ks. Zbigniew Biernat.
 25. Jeszcze raz przypominam intencję ogólną dla Róż Różańcowych na sierpień: „Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości”.
 26. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią podczas urlopu ks. wikariusza Jana Radzika. Rodziny zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania intencji pogrzebowej; można przyjąć Komunię Św. „w intencji” swych zmarłych.
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Antoniego Padewskiego – zel. Stanisławy Hatlaś.
 28. W wakacje zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 29. Już teraz zawczasu informuję, że za dwa tygodnie w niedzielę 19 sierpnia planowane są dożynki na stadionie (tam Msza św. około godz. 13:00 – choć jest to jeszcze do ostatecznego ustalenia z organizatorami). W związku z tym, nie będzie w starym kościele Mszy św. o 14:30.
 30. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem w pizzerii za zamawiane tam przez minione dwa tygodnie jedzenie dla malarzy.
 31. Za wodę, lody oraz kawę i herbatę (a także cukier i cytryny) dla pracujących w sobotę. Za dwie pizze dla nich.
 32. Za paliwo do traktorka kosiarki. U ks. dziekana w Nowym Sączu – za materiały duszpasterskie.
 33. Składka na WSD z niedzieli 15 lipca wyniosła: 2172 zł.
 34. Z akcji "Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy" na środki transportu dla misjonarzy, zorganizowaną przez MIVA Polska dla tarnowskich misjonarzy korzystających z pojazdów ufundowanych właśnie przez MIVA zebrano przy święceniu pojazdów w niedzielę 22 lipca sumę aż: 2379,20 zł + 5 € (dla porównania w tamtym roku wyniosła ona sumę: 1611,55 zł + 10 €+ 2 franki CH).
 35. Comiesięczna składka na rzecz misji z „dnia misyjnego”, tj. 1 VIII w pierwszą środę miesiąca wyniosła 209 zł..
 36. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki za prąd za czas wakacyjny z nowego i starego kościoła: (526,94 zł + 481,41 zł + 231,66 zł).
 37. Praktycznie zakończyły się już prace malarskie wewnątrz świątyni. Jeszcze potrzeba jednodniowej pracy dla: wymalowania od podstaw kantorka koło przedsionka, trzeci raz przeciągnąć też ściany przedsionka koło kaplicy, zamontowania dolnych kloszy w kinkietach. Oraz ostatnia rzecz to położenie złotego tła na ścianie wokół tabernakulum.
 38. Po tej niedzieli rozliczę się z robotnikami za robociznę i za zużyte materiały malarskie (w tym ponad 600 litrów farby).
 39. Też po 10 VII umówiony jestem z Jarosławem Kachniarzem na przykręcenie stojaków na rowery i rozliczenie się za nie (praca i rury).
 40. Dziękuję za sobotnią pracę panom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – przy rozbiórce zwalonej przez wiatr wiaty (drewutni) pracowali tylko 4 mężczyźni: Stanisław Zaczyk, Bogdan Hreniak, Szymon Kmak (za Jana Michalika), Aleksander Kmak (za Stanisława Kmaka).
 41. Także bardzo dziękuję paniom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – kobiet, które dopisały sumiennie, pracowały przy plewieniu wszystkich klombów, grabieniu suchej trawy i przy zbieraniu drobnych kamyków (po trawnikach): Anna Nowak, Maria Gaborek, Maria Siedlarz, Sylwia Poręba, Zdzisława Poręba (za nią Emilia Poręba), Krystyna Borkowska (za nią Gabriela poręba), Urszula Ząber-Poręba (za nią Justyna Janus), Grażyna Siedlarz (za nią syn Michał), Bogusława Ogorzałek (za nią syn Filip) oraz zamiast pracy ofiarę 50 zł złożyła Janina Witek.
 42. Na tę sobotę na 7:00 do proszę panów z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. Czeka w dalszym ciągu praca rozbiórki wiaty i składu desek.
 43. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – czeka je nadal plewienie i zbieranie kamyków (ostatnia zmiana).
 44. Dziękuję p. Elżbiecie Chełminiak za krawiecką reperację mojej sutanny; pewnej rodzinie – za ofiarowane jabłka.
 45. Dziękuję LSO za pozdrowienia z oazy nad Morzem Bałtyckim. Jak również za kartki imieninowe, jakie czekały po powrocie z urlopu.
 46. Beacie Stelmach dziękuję za książki ofiarowane do biblioteki.
 47. We środę 8 sierpnia w Kamionce Wielkiej w Ośrodku Zdrowia bezpłatne badanie wzroku (16-17). Rejestracja – Tel. 18/445 60 60.
 48. Dziękuję za ofiarę 800 zł na sprzątanie 8 rodzinom: Jerzy i Grażyna Michalik, Kazimierz i Danuta Ogórek, Rafał i Joanna Ogórek, Łucja i Łukasz Ogórek. Ryszard i Janina Ogórek, Krystyna Kocemba, Anna Bochenek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Teresa, Mieczysław Witek; Ewelina i Arkadiusz Walawscy; Krzysztof Witek.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 05 sierpnia 2018 14:46
 

Ewangelia na dziś