Start Informacje XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018
XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 sierpnia 2018 06:53

XVIII Niedziela Zwykła – 5 sierpnia 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 5 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego (na Górze Tabor)

Wtorek – 7 VIII – wsp. dow. śś. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.; albo: bł. Edmunda Bojanowskiego

Środa – 8 VIII – wsp. św. Dominika, prezb.

Czwartek – 9 VIII – Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziew. i męcz. – patronki Europy

Piątek – 10 VIII – Święto św. Wawrzyńca, diakona i męcz.

Sobota – 11 VIII – wsp. św. Klary, dziew.

Niedziela – 12 VII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Joanny Franciszki de Chantal, zak. (opuszcza się z racji niedzieli) l

 

 1. Liturgia Słowa jawi dziś ludzi z natury szemrzących i ulegających pokusom, których Pan i tak nie opuszcza dając w drodze, tak jak w ST krzepiącą Mannę, tak w NT pokarm dla duszy – Eucharystię.

 2. Rozpoczął się sierpień – miesiąc dobrowolnej trzeźwości i abstynencji. Ekspiacja za uzależnionych, przykład i modlitwa wsparcia.
 3. W tę niedzielę 5 sierpnia po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu – za wyjątkiem „sumy” o godz. 10:30 z racji obrzędów chrztu św. udzielanego wtedy Zuzannie Teresie Kowalczyk.
 4. Dziś też w liturgicznym kalendarzu przypada wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli „MB Śnieżnej” – Basilica Papale di Santa Maria Maggiore”, jednak z racji niedzieli opuszcza się je.
 5. W tę I niedzielę sierpnia, jak w każdą co miesiąc składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (odprowadzana do kurii).
 6. Dziś też I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic zwyczajowo za tydzień, tj. w II niedzielę miesiąca. Natomiast dla Róż Misyjnych tradycyjnie zmiana była w I Środę.
 7. W tę niedzielę rozpoczyna się IV tom Liturgii Godzin w kapłańskich i zakonnych brewiarzach.
 8. Dziś też, zgodnie z zapowiedzią z ostatniej niedzieli czerwca, na starej plebanii można będzie pod okiem p. doktor oddać życiodajną krew. Można to będzie uczynić w godzinach od 8:00 do 12:30. Jednocześnie będą ustawione cztery stanowiska poboru krwi.
 9. W jutrzejszy poniedziałek 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor – Msze św. w porządku półświąteczny, czyli do południa jak w niedzielę o 7:00, 9:00, 10:30 oraz po południu ze względu na pracujących o 17:00 (nie ma o 14:30.)
 10. Choć nie jest to święto obowiązkowe, to jednak zachęcam do udziału w nim i żarliwej „modlitwy o przemianę” dla nas i naszych bliskich.
 11. Z tej racji, iż za tydzień 12 VIII zwyczajowa składka na Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie zbiegła się ze składką inwestycyjną, którą zbiera się w naszej parafii w każdą drugą niedzielę miesiąca – dlatego składka na PAT zebrana będzie w Święto Przemienienia.
 12. Do jutra (6 VIII – Święto Przemienienia) w Nowym Sączu trwa jeszcze tygodniowy odpust „Ku czci Przemienienia Pańskiego” w tamtejszej bazylice p. w. św. Małgorzaty w 100-lecie odzyskania niepodległości. Szczegóły na plakacie w gablocie przed kościołem.
 13. 6 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-15 sierpnia).
 14. Też w poniedziałek 6 VIII przypada 40 rocznica śmierci bł. Pawła VI, papieża (1897-1978).
 15. Pod wtorkową datą 7 VIII wpisane jest w Martyrologium Rzymskim liturgiczne wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego – założyciela Sióstr Służebniczek oraz dziecięcych ochronek w czasach zaborów Polski.
 16. We środę z racji „gregorianki” Msze św. rano i wieczorem. Podobnie z tego samego powodu, jak i z racji święta, również we czwartek.
 17. We czwartek 9 VIII wspomina się męczeństwo polskiej żydówki św. Edyty Stein, która po nawróceniu na chrześcijaństwo porzuciła karierę naukową w Niemczech i wstąpiwszy do zakonu karmelitanek przyjęła imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża. Jest ona patronką Europy spajającą swą osobą 3 nacje: żydowską, polską i niemiecką . Msze św. w jej Święto – rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 18. W piątek zaś przypada Święto św. Wawrzyńca – diakona i męczennika. Msze św. o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) i o 18:00.
 19. W niedzielę za tydzień (12 VIII) comiesięczna składka inwestycyjna, proszę o ofiarność, bo mam do wypłacenia malowanie kościoła, wykonane stojaki na rowery i tartaczne cięcie drewna (jesionu).
 20. W niedzielę 12 VIII w Nowym Sączu w „Białym Klasztorze” podczas Mszy św. o 10:30 nastąpi pożegnanie dotychczasowego proboszcza i dziekana ks. Kazimierza Markowicza oraz powitanie nowego ks. Czesława Paszyńskiego.
 21. W dniu 21 lipca pożegnaliśmy w drodze ku wieczności kolejnego naszego parafianina śp. Ludwika Ogórka zmarłego 17 lipca. Za jego duszę odprawionych będzie 115 Mszy św. (w tym 111 zamówionych indywidualnie oraz 14 od uczestników pogrzebu). Wieczny pokój!
 22. Zapisu na 36 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską można dokonać już tylko na spotkaniu przedpielgrzymkowym przy Bazylice w parafii św. Małgorzaty w N. Sączu w najbliższą niedzielę 12 sierpnia o 18:00 w Sali Przemienienia Pańskiego. To już „ostatni dzwonek” do zapisów! Przypominam, iż XXXVI Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyrusza w piątek 17 sierpnia po wczesnorannej Mszy św. na Placu Katedralnym w Tarnowie. Trwa ona 9 dni od 17 do 25 sierpnia. Jej hasło brzmi: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”.
 23. Bardzo, ale to bardzo zachęcam do odważnego kroku i decyzji pójścia. Jak co roku obiecuję odwiedzić naszych parafian na trasie.
 24. Koszt uczestnictwa w pielgrzymce jest następujący: od osoby 90 zł (jeśli idzie więcej osób z jednego domu to każda następna płaci po 60 zł; dziecko z domu do VI klasy włącznie płaci 60 zł; a każde kolejne z domu po 20 zł – resztę dopłaca Caritas). Uczestnik do 16-tego roku życia musi mieć wyznaczonego pełnoletniego opiekuna. Przewodnikiem „Grupy św. Małgorzata” jest ks. Zbigniew Biernat.
 25. Jeszcze raz przypominam intencję ogólną dla Róż Różańcowych na sierpień: „Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości”.
 26. Intencje pogrzebowe „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią podczas urlopu ks. wikariusza Jana Radzika. Rodziny zmarłych zapraszam do świątyni w dzień sprawowania intencji pogrzebowej; można przyjąć Komunię Św. „w intencji” swych zmarłych.
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Antoniego Padewskiego – zel. Stanisławy Hatlaś.
 28. W wakacje zawieszone są wszystkie spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od 1 września.
 29. Już teraz zawczasu informuję, że za dwa tygodnie w niedzielę 19 sierpnia planowane są dożynki na stadionie (tam Msza św. około godz. 13:00 – choć jest to jeszcze do ostatecznego ustalenia z organizatorami). W związku z tym, nie będzie w starym kościele Mszy św. o 14:30.
 30. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem w pizzerii za zamawiane tam przez minione dwa tygodnie jedzenie dla malarzy.
 31. Za wodę, lody oraz kawę i herbatę (a także cukier i cytryny) dla pracujących w sobotę. Za dwie pizze dla nich.
 32. Za paliwo do traktorka kosiarki. U ks. dziekana w Nowym Sączu – za materiały duszpasterskie.
 33. Składka na WSD z niedzieli 15 lipca wyniosła: 2172 zł.
 34. Z akcji "Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy" na środki transportu dla misjonarzy, zorganizowaną przez MIVA Polska dla tarnowskich misjonarzy korzystających z pojazdów ufundowanych właśnie przez MIVA zebrano przy święceniu pojazdów w niedzielę 22 lipca sumę aż: 2379,20 zł + 5 € (dla porównania w tamtym roku wyniosła ona sumę: 1611,55 zł + 10 €+ 2 franki CH).
 35. Comiesięczna składka na rzecz misji z „dnia misyjnego”, tj. 1 VIII w pierwszą środę miesiąca wyniosła 209 zł..
 36. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki za prąd za czas wakacyjny z nowego i starego kościoła: (526,94 zł + 481,41 zł + 231,66 zł).
 37. Praktycznie zakończyły się już prace malarskie wewnątrz świątyni. Jeszcze potrzeba jednodniowej pracy dla: wymalowania od podstaw kantorka koło przedsionka, trzeci raz przeciągnąć też ściany przedsionka koło kaplicy, zamontowania dolnych kloszy w kinkietach. Oraz ostatnia rzecz to położenie złotego tła na ścianie wokół tabernakulum.
 38. Po tej niedzieli rozliczę się z robotnikami za robociznę i za zużyte materiały malarskie (w tym ponad 600 litrów farby).
 39. Też po 10 VII umówiony jestem z Jarosławem Kachniarzem na przykręcenie stojaków na rowery i rozliczenie się za nie (praca i rury).
 40. Dziękuję za sobotnią pracę panom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – przy rozbiórce zwalonej przez wiatr wiaty (drewutni) pracowali tylko 4 mężczyźni: Stanisław Zaczyk, Bogdan Hreniak, Szymon Kmak (za Jana Michalika), Aleksander Kmak (za Stanisława Kmaka).
 41. Także bardzo dziękuję paniom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – kobiet, które dopisały sumiennie, pracowały przy plewieniu wszystkich klombów, grabieniu suchej trawy i przy zbieraniu drobnych kamyków (po trawnikach): Anna Nowak, Maria Gaborek, Maria Siedlarz, Sylwia Poręba, Zdzisława Poręba (za nią Emilia Poręba), Krystyna Borkowska (za nią Gabriela poręba), Urszula Ząber-Poręba (za nią Justyna Janus), Grażyna Siedlarz (za nią syn Michał), Bogusława Ogorzałek (za nią syn Filip) oraz zamiast pracy ofiarę 50 zł złożyła Janina Witek.
 42. Na tę sobotę na 7:00 do proszę panów z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. Czeka w dalszym ciągu praca rozbiórki wiaty i składu desek.
 43. Także na sobotę proszę panie z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – czeka je nadal plewienie i zbieranie kamyków (ostatnia zmiana).
 44. Dziękuję p. Elżbiecie Chełminiak za krawiecką reperację mojej sutanny; pewnej rodzinie – za ofiarowane jabłka.
 45. Dziękuję LSO za pozdrowienia z oazy nad Morzem Bałtyckim. Jak również za kartki imieninowe, jakie czekały po powrocie z urlopu.
 46. Beacie Stelmach dziękuję za książki ofiarowane do biblioteki.
 47. We środę 8 sierpnia w Kamionce Wielkiej w Ośrodku Zdrowia bezpłatne badanie wzroku (16-17). Rejestracja – Tel. 18/445 60 60.
 48. Dziękuję za ofiarę 800 zł na sprzątanie 8 rodzinom: Jerzy i Grażyna Michalik, Kazimierz i Danuta Ogórek, Rafał i Joanna Ogórek, Łucja i Łukasz Ogórek. Ryszard i Janina Ogórek, Krystyna Kocemba, Anna Bochenek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Teresa, Mieczysław Witek; Ewelina i Arkadiusz Walawscy; Krzysztof Witek.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 05 sierpnia 2018 14:46
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.