Start Informacje Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 września 2018 15:22

XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 23 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb. (op. się)

Środa – 26 IX – wsp. dow. śś. Kosmy i Damiana, męcz.; albo: śś. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męcz.

Czwartek – 27 IX – wsp. św. Wincentego à Paulo, prezb.

Piątek – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Sobota – 29 IX – Święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

 1. Lit. Słowa akcentuje nieustanną walkę dobra ze złem – to zło śmiertelnie dotknęło na krzyżu także Jezusa. Ale Bóg jest zawsze zwycięzcą.
 2. W tę niedzielę o godz. 11:45 na starej plebanii po „sumie” spotkanie Rady Parafialnej (połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 3. Od tej również niedzieli 23 IX wracamy po jesiennym odpuście z Mszami św. o 14:30 do nowego kościoła.
 4. Tak więc od 23 IX aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą” w Niedzielę Miłosierdzia, czyli pierwszą po Wielkanocy, Msze św. popołudniowe są już w nowym kościele.
 5. W poniedziałek 24 IX o 12:15 odbędzie się „Dzień Katechetyczny” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Świętej Kingi w Kamionce Wielkiej. W programie: 12.15 referat (w sali biblioteki) 12.45 katecheza. W spotkaniu biorą udział katecheci Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
 6. We środę 26 IX przeżywa się Światowy Dzień Głuchych.
 7. W piątek 28 IX prowadzona jest w Polsce akcja „Różaniec na ulicach” – u nas gromadzimy się na placu przed świątynią, by tam o godz. 15:00 odmówić różaniec – po nim przejdziemy do kościoła, by uczestniczyć w dalszej części Godziny Miłosierdzia (z Mszą św.).
 8. W piątek 28 IX przypada 40 rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła I (1912-1978).
 9. W sobotę przeżywać będziemy Święto Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała – Msze św. o godz. 6:30 – 8:00 – 13:00 (ślub) – 18:00.

10.  W sobotę o 13:00 Msza św. „obrzedowa” – sakrament małżeństwa zawrą: Wojciech Knap i Tetiana Prytychenko.

11.  Niedziela za tydzień będzie kolejną „niedzielą synodalną”, czyli dniem modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

12.  To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w tym czasie odbywa się dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka do Szczepanowa (o charakterze przebłagalnym i wynagradzającym za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.

13.  W niedzielę 30 IX podczas liturgii o 10:30 nastąpi zakończenie „Mszy św. gregoriańskich” za naszego parafianina śp. Stanisława Kruczka z Mszalnicy Zagóry. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

14.  W tę niedzielę za tydzień (30 IX) na „sumie”, czyli o 10:30 zagra i zaśpiewa młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.

15.  Pół godziny przed Mszą św. popołudniową, czyli o 14:00 „wigilijny” Różaniec Święty przed rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od poniedziałku 1 października.

16.  Wraz z rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od 1 X zmienia się czas popołudniowej liturgii z dotychczasowej 18:00 na 17:00.

17.  Od poniedziałku za tydzień, czyli od 1 października rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich kolejnych naszych parafian:

 • pierwsza – w naszej świątyni: za śp. Tadeusza Gronia z Królowej Polskiej
 • druga – w Afryce w Burkina Faso: za śp. Krzysztofa Stasika z Królowej Górnej

18.  Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:

● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów

● w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze)

19.  Od przyszłego tygodnia po wakacyjnej przerwie rozpoczynają się też regularne cotygodniowe spotkania KSM (w piątki po Mszy św.).

20.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła – zel. Piotra Jelito.

21.  Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Wojciech Andrzej Knap, Łódź; oraz Tetiana Prytychenko, Łódź.

22.  A także – zapowiedź druga: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.

23.  Oraz – zapowiedź pierwsza: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa.

Jeśli ktoś zna jakąś przeszkodę do zawarcia tych małżeństw, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

24.  Wydatki tego tygodnia: Na kwiaty na wystrój obu kościołów i ołtarza polowego na dwa dni odpustowe i wcześniej.

25.  Zakup 10 tys. komunikantów, 6 butelek wina mszalnego, 200 hostii. Za 6 ryz papieru do druku biuletynu.

26.  Zakup 100 sztuk plansz i banderoli (wklejanek) dla dzieci na nabożeństwa różańcowe.

27.  Zapłaciłem za rachunki z opłatami przesyłowymi za gaz.

28.  Za rozpuszczalnik firmowy do farby „Hammerite”: 1 litr oraz 0,5 litra oraz rozcieńczalnik ekstrakcyjny.

29.  Za trzy pizze dla pracujących w tę sobotę.

30.  Zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie wyniosła 381,50 zł.

31.  Dziękuję tylko 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka za sobotnią pracę przy porządkowaniu drewna spod wiaty (cięcie spróchniałych desek, przenoszenie stempli oraz malowanie barierek w kościele: z pierwszego – klatka na chór; finalnie – klatka koło zakrystii) – pracowali: Kazimierz Bochenek, Roman Bochenek, Jan Kachniarz `Nr 31`, Jan Kachniarz `Nr 3`(za niego Michał Poręba).

32.  Ofiarę z tej grupy zamiast pracy złożył Krzysztof Ptaszkowski (100 zł). Jeszcze ktoś anonimowo 50 zł.

33.  Także ofiarę 100 zł zamiast pracy jeszcze w poprzednim tygodniu złożył Stefan Wolak.

34.  Ofiarę 100 zł na rzecz kościoła złożyła też rodzina Świgutów (Mszalnica Nr 8).

35.  Także dziękuję pozostałym 3 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela, które nie mogąc przyjść przed tygodniem pracowały wczoraj: Jolanta Homoncik (z dziećmi Moniką Homoncik oraz Gabrielą Klimek), Agnieszka Gnoińska (za nią Rafał Homncik), Justyna Klimek (za nią Marcin Homoncik); oraz 5 kobietom z aktualnej dziesiątki z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – pracowały w deszczu przy plewieniu chwastów: Dorota Szkaradek, Jadwiga Aleksandrowicz, Anna Michalik, Marzena Lelito (za nią syn Patryk), Lucyna Górka (za nią córka Gabriela).

36.  Zamiast pracy ofiarę złożyły: Ewelina Lebda (50 zł) ; Maria Lebda (50 zł). „Bóg zapłać” wszystkim.

37.  O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Planowana jest robota przy małych wykopach i deskach.

38.  Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. W planie są prace porządkowe.

39.  Dziękuję 4 mężczyznom za przeniesienie do stodoły grubych dech z twardego drewna – pracowali: Janusz Gaborek, Krzysztof Gaborek, Mariusz Michalik i Adrian Szeptak.

40.  Dziękuję pewnemu parafianinowi za ofiarowany do siłowni ćwiczebny rower.

41.  Dziękuję mieszkance Mystkowa – Bożenie Poręba za ofiarowany do kościoła duży kwiat donicowy (lipkę).

42.  Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Janina, Józef Siedlarz; Józefa Surma. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok.

43.  W środę 26 IX w godz. 16:00-17:00 w Kamionce Wilk. W przychodni „Bonus Med.” bezpłatne badanie wzroku. Rejestracja: 18/4456060.

44.  W piątek 28 IX od 17:00 w Mikołajowicach diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Szczegóły: afisz w gablocie.

45.  W sobotę 29 IX o 9:30 w Zalasowej diecezjalne czuwanie Wspólnoty Apostolstwa Dzieła Pomocy dla Czyśćca. Patrz: afisz w gablocie.

46.  Związek Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół zapraszają do udziału w obchodach IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór”. W niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat.

47.  1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim – we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.

48.  Diecezjalni Opiekunowie Dziewczęcej Służby Maryjnej informują i serdecznie zapraszają na tegoroczne sesje Kursu Przewodniczek DSM, które tradycyjnie odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w następujących terminach: 1) 05-07 października 2018 r.; 2) 23-25 listopada 2018 r.; 3) 15-17 marca 2019 r.; 4) 26-28 kwietnia 2019 r. W kursie mogą uczestniczyć Dziewczęta od klasy VII wzwyż. Ponieważ zajęcia te mają na celu formację osób, które będą w przyszłości mogły przygotowywać i prowadzić spotkania parafialnych grup DSM –wspomagając w tym Opiekunów, dlatego kandydatki powinny wykazywać się odpowiednią dojrzałością i zaangażowaniem w życie parafii i grupy. Koszt jednej sesji kursu wynosi 100 zł od osoby. Zgłoszenia prosimy kierować do końca września do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Liczba miejsc jest ograniczona.

49.  Planowana jest też Oaza Modlitwy dla młodszych DSM-ek: 26-28 października w centrum oazowym „Efez” w Czchowie oraz Warsztaty Muzyczne (od klasy VI Szkoły Podstawowej) – tu terminy podane zostaną w najbliższym czasie. Wszelkie aktualne informacje są publikowane na oficjalnej stronie DSM: http://www.dsm.diecezja.tarnow.pl

50.  Już teraz informuję, iż „X Marsz dla Życia i Rodziny” odbędzie się 14 października w Tarnowie. W naszej diecezji przypada on tradycyjnie w niedzielę, którą obchodzimy jako Dzień Papieski (już XVII). W tym roku Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczniemy o godz. 12.00 od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po Eucharystii wyruszymy ulicami miasta w kierunku kościoła p.w. bł. Karoliny w Tarnowie, aby z radością głosić Ewangelię rodziny. Po zakończeniu Marszu, w kościele bł. Karoliny zostanie przygotowany poczęstunek oraz dalszy program uroczystości. Niedługo do dekanatów zostaną przesłane plakaty na tę uroczystość. Informując o tym wydarzeniu, serdecznie zachęcam wiernych (w miarę możliwości zorganizowany będzie w dekanacie wyjazd zbiorowy).

51.  Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne (3 zł).

52.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 06:04
 

Ewangelia na dziś