Start Informacje XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018
XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 września 2018 15:22

XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 23 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb. (op. się)

Środa – 26 IX – wsp. dow. śś. Kosmy i Damiana, męcz.; albo: śś. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męcz.

Czwartek – 27 IX – wsp. św. Wincentego à Paulo, prezb.

Piątek – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Sobota – 29 IX – Święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

 1. Lit. Słowa akcentuje nieustanną walkę dobra ze złem – to zło śmiertelnie dotknęło na krzyżu także Jezusa. Ale Bóg jest zawsze zwycięzcą.
 2. W tę niedzielę o godz. 11:45 na starej plebanii po „sumie” spotkanie Rady Parafialnej (połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 3. Od tej również niedzieli 23 IX wracamy po jesiennym odpuście z Mszami św. o 14:30 do nowego kościoła.
 4. Tak więc od 23 IX aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą” w Niedzielę Miłosierdzia, czyli pierwszą po Wielkanocy, Msze św. popołudniowe są już w nowym kościele.
 5. W poniedziałek 24 IX o 12:15 odbędzie się „Dzień Katechetyczny” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Świętej Kingi w Kamionce Wielkiej. W programie: 12.15 referat (w sali biblioteki) 12.45 katecheza. W spotkaniu biorą udział katecheci Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
 6. We środę 26 IX przeżywa się Światowy Dzień Głuchych.
 7. W piątek 28 IX prowadzona jest w Polsce akcja „Różaniec na ulicach” – u nas gromadzimy się na placu przed świątynią, by tam o godz. 15:00 odmówić różaniec – po nim przejdziemy do kościoła, by uczestniczyć w dalszej części Godziny Miłosierdzia (z Mszą św.).
 8. W piątek 28 IX przypada 40 rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła I (1912-1978).
 9. W sobotę przeżywać będziemy Święto Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała – Msze św. o godz. 6:30 – 8:00 – 13:00 (ślub) – 18:00.

10.  W sobotę o 13:00 Msza św. „obrzedowa” – sakrament małżeństwa zawrą: Wojciech Knap i Tetiana Prytychenko.

11.  Niedziela za tydzień będzie kolejną „niedzielą synodalną”, czyli dniem modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

12.  To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w tym czasie odbywa się dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka do Szczepanowa (o charakterze przebłagalnym i wynagradzającym za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.

13.  W niedzielę 30 IX podczas liturgii o 10:30 nastąpi zakończenie „Mszy św. gregoriańskich” za naszego parafianina śp. Stanisława Kruczka z Mszalnicy Zagóry. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

14.  W tę niedzielę za tydzień (30 IX) na „sumie”, czyli o 10:30 zagra i zaśpiewa młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.

15.  Pół godziny przed Mszą św. popołudniową, czyli o 14:00 „wigilijny” Różaniec Święty przed rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od poniedziałku 1 października.

16.  Wraz z rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od 1 X zmienia się czas popołudniowej liturgii z dotychczasowej 18:00 na 17:00.

17.  Od poniedziałku za tydzień, czyli od 1 października rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich kolejnych naszych parafian:

 • pierwsza – w naszej świątyni: za śp. Tadeusza Gronia z Królowej Polskiej
 • druga – w Afryce w Burkina Faso: za śp. Krzysztofa Stasika z Królowej Górnej

18.  Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:

● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów

● w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze)

19.  Od przyszłego tygodnia po wakacyjnej przerwie rozpoczynają się też regularne cotygodniowe spotkania KSM (w piątki po Mszy św.).

20.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła – zel. Piotra Jelito.

21.  Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Wojciech Andrzej Knap, Łódź; oraz Tetiana Prytychenko, Łódź.

22.  A także – zapowiedź druga: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.

23.  Oraz – zapowiedź pierwsza: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa.

Jeśli ktoś zna jakąś przeszkodę do zawarcia tych małżeństw, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

24.  Wydatki tego tygodnia: Na kwiaty na wystrój obu kościołów i ołtarza polowego na dwa dni odpustowe i wcześniej.

25.  Zakup 10 tys. komunikantów, 6 butelek wina mszalnego, 200 hostii. Za 6 ryz papieru do druku biuletynu.

26.  Zakup 100 sztuk plansz i banderoli (wklejanek) dla dzieci na nabożeństwa różańcowe.

27.  Zapłaciłem za rachunki z opłatami przesyłowymi za gaz.

28.  Za rozpuszczalnik firmowy do farby „Hammerite”: 1 litr oraz 0,5 litra oraz rozcieńczalnik ekstrakcyjny.

29.  Za trzy pizze dla pracujących w tę sobotę.

30.  Zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie wyniosła 381,50 zł.

31.  Dziękuję tylko 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka za sobotnią pracę przy porządkowaniu drewna spod wiaty (cięcie spróchniałych desek, przenoszenie stempli oraz malowanie barierek w kościele: z pierwszego – klatka na chór; finalnie – klatka koło zakrystii) – pracowali: Kazimierz Bochenek, Roman Bochenek, Jan Kachniarz `Nr 31`, Jan Kachniarz `Nr 3`(za niego Michał Poręba).

32.  Ofiarę z tej grupy zamiast pracy złożył Krzysztof Ptaszkowski (100 zł). Jeszcze ktoś anonimowo 50 zł.

33.  Także ofiarę 100 zł zamiast pracy jeszcze w poprzednim tygodniu złożył Stefan Wolak.

34.  Ofiarę 100 zł na rzecz kościoła złożyła też rodzina Świgutów (Mszalnica Nr 8).

35.  Także dziękuję pozostałym 3 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela, które nie mogąc przyjść przed tygodniem pracowały wczoraj: Jolanta Homoncik (z dziećmi Moniką Homoncik oraz Gabrielą Klimek), Agnieszka Gnoińska (za nią Rafał Homncik), Justyna Klimek (za nią Marcin Homoncik); oraz 5 kobietom z aktualnej dziesiątki z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – pracowały w deszczu przy plewieniu chwastów: Dorota Szkaradek, Jadwiga Aleksandrowicz, Anna Michalik, Marzena Lelito (za nią syn Patryk), Lucyna Górka (za nią córka Gabriela).

36.  Zamiast pracy ofiarę złożyły: Ewelina Lebda (50 zł) ; Maria Lebda (50 zł). „Bóg zapłać” wszystkim.

37.  O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Planowana jest robota przy małych wykopach i deskach.

38.  Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. W planie są prace porządkowe.

39.  Dziękuję 4 mężczyznom za przeniesienie do stodoły grubych dech z twardego drewna – pracowali: Janusz Gaborek, Krzysztof Gaborek, Mariusz Michalik i Adrian Szeptak.

40.  Dziękuję pewnemu parafianinowi za ofiarowany do siłowni ćwiczebny rower.

41.  Dziękuję mieszkance Mystkowa – Bożenie Poręba za ofiarowany do kościoła duży kwiat donicowy (lipkę).

42.  Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Janina, Józef Siedlarz; Józefa Surma. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok.

43.  W środę 26 IX w godz. 16:00-17:00 w Kamionce Wilk. W przychodni „Bonus Med.” bezpłatne badanie wzroku. Rejestracja: 18/4456060.

44.  W piątek 28 IX od 17:00 w Mikołajowicach diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Szczegóły: afisz w gablocie.

45.  W sobotę 29 IX o 9:30 w Zalasowej diecezjalne czuwanie Wspólnoty Apostolstwa Dzieła Pomocy dla Czyśćca. Patrz: afisz w gablocie.

46.  Związek Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół zapraszają do udziału w obchodach IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór”. W niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat.

47.  1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim – we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.

48.  Diecezjalni Opiekunowie Dziewczęcej Służby Maryjnej informują i serdecznie zapraszają na tegoroczne sesje Kursu Przewodniczek DSM, które tradycyjnie odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w następujących terminach: 1) 05-07 października 2018 r.; 2) 23-25 listopada 2018 r.; 3) 15-17 marca 2019 r.; 4) 26-28 kwietnia 2019 r. W kursie mogą uczestniczyć Dziewczęta od klasy VII wzwyż. Ponieważ zajęcia te mają na celu formację osób, które będą w przyszłości mogły przygotowywać i prowadzić spotkania parafialnych grup DSM –wspomagając w tym Opiekunów, dlatego kandydatki powinny wykazywać się odpowiednią dojrzałością i zaangażowaniem w życie parafii i grupy. Koszt jednej sesji kursu wynosi 100 zł od osoby. Zgłoszenia prosimy kierować do końca września do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Liczba miejsc jest ograniczona.

49.  Planowana jest też Oaza Modlitwy dla młodszych DSM-ek: 26-28 października w centrum oazowym „Efez” w Czchowie oraz Warsztaty Muzyczne (od klasy VI Szkoły Podstawowej) – tu terminy podane zostaną w najbliższym czasie. Wszelkie aktualne informacje są publikowane na oficjalnej stronie DSM: http://www.dsm.diecezja.tarnow.pl

50.  Już teraz informuję, iż „X Marsz dla Życia i Rodziny” odbędzie się 14 października w Tarnowie. W naszej diecezji przypada on tradycyjnie w niedzielę, którą obchodzimy jako Dzień Papieski (już XVII). W tym roku Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczniemy o godz. 12.00 od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po Eucharystii wyruszymy ulicami miasta w kierunku kościoła p.w. bł. Karoliny w Tarnowie, aby z radością głosić Ewangelię rodziny. Po zakończeniu Marszu, w kościele bł. Karoliny zostanie przygotowany poczęstunek oraz dalszy program uroczystości. Niedługo do dekanatów zostaną przesłane plakaty na tę uroczystość. Informując o tym wydarzeniu, serdecznie zachęcam wiernych (w miarę możliwości zorganizowany będzie w dekanacie wyjazd zbiorowy).

51.  Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne (3 zł).

52.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 06:04
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.