Start Informacje XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018
XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 września 2018 15:22

XXV Niedziela Zwykła – 23 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 23 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb. (op. się)

Środa – 26 IX – wsp. dow. śś. Kosmy i Damiana, męcz.; albo: śś. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męcz.

Czwartek – 27 IX – wsp. św. Wincentego à Paulo, prezb.

Piątek – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Sobota – 29 IX – Święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

 1. Lit. Słowa akcentuje nieustanną walkę dobra ze złem – to zło śmiertelnie dotknęło na krzyżu także Jezusa. Ale Bóg jest zawsze zwycięzcą.
 2. W tę niedzielę o godz. 11:45 na starej plebanii po „sumie” spotkanie Rady Parafialnej (połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 3. Od tej również niedzieli 23 IX wracamy po jesiennym odpuście z Mszami św. o 14:30 do nowego kościoła.
 4. Tak więc od 23 IX aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą” w Niedzielę Miłosierdzia, czyli pierwszą po Wielkanocy, Msze św. popołudniowe są już w nowym kościele.
 5. W poniedziałek 24 IX o 12:15 odbędzie się „Dzień Katechetyczny” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Świętej Kingi w Kamionce Wielkiej. W programie: 12.15 referat (w sali biblioteki) 12.45 katecheza. W spotkaniu biorą udział katecheci Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
 6. We środę 26 IX przeżywa się Światowy Dzień Głuchych.
 7. W piątek 28 IX prowadzona jest w Polsce akcja „Różaniec na ulicach” – u nas gromadzimy się na placu przed świątynią, by tam o godz. 15:00 odmówić różaniec – po nim przejdziemy do kościoła, by uczestniczyć w dalszej części Godziny Miłosierdzia (z Mszą św.).
 8. W piątek 28 IX przypada 40 rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła I (1912-1978).
 9. W sobotę przeżywać będziemy Święto Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała – Msze św. o godz. 6:30 – 8:00 – 13:00 (ślub) – 18:00.

10.  W sobotę o 13:00 Msza św. „obrzedowa” – sakrament małżeństwa zawrą: Wojciech Knap i Tetiana Prytychenko.

11.  Niedziela za tydzień będzie kolejną „niedzielą synodalną”, czyli dniem modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

12.  To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w tym czasie odbywa się dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka do Szczepanowa (o charakterze przebłagalnym i wynagradzającym za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.

13.  W niedzielę 30 IX podczas liturgii o 10:30 nastąpi zakończenie „Mszy św. gregoriańskich” za naszego parafianina śp. Stanisława Kruczka z Mszalnicy Zagóry. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

14.  W tę niedzielę za tydzień (30 IX) na „sumie”, czyli o 10:30 zagra i zaśpiewa młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.

15.  Pół godziny przed Mszą św. popołudniową, czyli o 14:00 „wigilijny” Różaniec Święty przed rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od poniedziałku 1 października.

16.  Wraz z rozpoczęciem Nabożeństw Różańcowych od 1 X zmienia się czas popołudniowej liturgii z dotychczasowej 18:00 na 17:00.

17.  Od poniedziałku za tydzień, czyli od 1 października rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich kolejnych naszych parafian:

 • pierwsza – w naszej świątyni: za śp. Tadeusza Gronia z Królowej Polskiej
 • druga – w Afryce w Burkina Faso: za śp. Krzysztofa Stasika z Królowej Górnej

18.  Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:

● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów

● w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze)

19.  Od przyszłego tygodnia po wakacyjnej przerwie rozpoczynają się też regularne cotygodniowe spotkania KSM (w piątki po Mszy św.).

20.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła – zel. Piotra Jelito.

21.  Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Wojciech Andrzej Knap, Łódź; oraz Tetiana Prytychenko, Łódź.

22.  A także – zapowiedź druga: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.

23.  Oraz – zapowiedź pierwsza: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa.

Jeśli ktoś zna jakąś przeszkodę do zawarcia tych małżeństw, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

24.  Wydatki tego tygodnia: Na kwiaty na wystrój obu kościołów i ołtarza polowego na dwa dni odpustowe i wcześniej.

25.  Zakup 10 tys. komunikantów, 6 butelek wina mszalnego, 200 hostii. Za 6 ryz papieru do druku biuletynu.

26.  Zakup 100 sztuk plansz i banderoli (wklejanek) dla dzieci na nabożeństwa różańcowe.

27.  Zapłaciłem za rachunki z opłatami przesyłowymi za gaz.

28.  Za rozpuszczalnik firmowy do farby „Hammerite”: 1 litr oraz 0,5 litra oraz rozcieńczalnik ekstrakcyjny.

29.  Za trzy pizze dla pracujących w tę sobotę.

30.  Zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie wyniosła 381,50 zł.

31.  Dziękuję tylko 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka za sobotnią pracę przy porządkowaniu drewna spod wiaty (cięcie spróchniałych desek, przenoszenie stempli oraz malowanie barierek w kościele: z pierwszego – klatka na chór; finalnie – klatka koło zakrystii) – pracowali: Kazimierz Bochenek, Roman Bochenek, Jan Kachniarz `Nr 31`, Jan Kachniarz `Nr 3`(za niego Michał Poręba).

32.  Ofiarę z tej grupy zamiast pracy złożył Krzysztof Ptaszkowski (100 zł). Jeszcze ktoś anonimowo 50 zł.

33.  Także ofiarę 100 zł zamiast pracy jeszcze w poprzednim tygodniu złożył Stefan Wolak.

34.  Ofiarę 100 zł na rzecz kościoła złożyła też rodzina Świgutów (Mszalnica Nr 8).

35.  Także dziękuję pozostałym 3 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela, które nie mogąc przyjść przed tygodniem pracowały wczoraj: Jolanta Homoncik (z dziećmi Moniką Homoncik oraz Gabrielą Klimek), Agnieszka Gnoińska (za nią Rafał Homncik), Justyna Klimek (za nią Marcin Homoncik); oraz 5 kobietom z aktualnej dziesiątki z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – pracowały w deszczu przy plewieniu chwastów: Dorota Szkaradek, Jadwiga Aleksandrowicz, Anna Michalik, Marzena Lelito (za nią syn Patryk), Lucyna Górka (za nią córka Gabriela).

36.  Zamiast pracy ofiarę złożyły: Ewelina Lebda (50 zł) ; Maria Lebda (50 zł). „Bóg zapłać” wszystkim.

37.  O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Planowana jest robota przy małych wykopach i deskach.

38.  Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. W planie są prace porządkowe.

39.  Dziękuję 4 mężczyznom za przeniesienie do stodoły grubych dech z twardego drewna – pracowali: Janusz Gaborek, Krzysztof Gaborek, Mariusz Michalik i Adrian Szeptak.

40.  Dziękuję pewnemu parafianinowi za ofiarowany do siłowni ćwiczebny rower.

41.  Dziękuję mieszkance Mystkowa – Bożenie Poręba za ofiarowany do kościoła duży kwiat donicowy (lipkę).

42.  Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Janina, Józef Siedlarz; Józefa Surma. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok.

43.  W środę 26 IX w godz. 16:00-17:00 w Kamionce Wilk. W przychodni „Bonus Med.” bezpłatne badanie wzroku. Rejestracja: 18/4456060.

44.  W piątek 28 IX od 17:00 w Mikołajowicach diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Szczegóły: afisz w gablocie.

45.  W sobotę 29 IX o 9:30 w Zalasowej diecezjalne czuwanie Wspólnoty Apostolstwa Dzieła Pomocy dla Czyśćca. Patrz: afisz w gablocie.

46.  Związek Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół zapraszają do udziału w obchodach IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór”. W niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat.

47.  1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim – we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.

48.  Diecezjalni Opiekunowie Dziewczęcej Służby Maryjnej informują i serdecznie zapraszają na tegoroczne sesje Kursu Przewodniczek DSM, które tradycyjnie odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w następujących terminach: 1) 05-07 października 2018 r.; 2) 23-25 listopada 2018 r.; 3) 15-17 marca 2019 r.; 4) 26-28 kwietnia 2019 r. W kursie mogą uczestniczyć Dziewczęta od klasy VII wzwyż. Ponieważ zajęcia te mają na celu formację osób, które będą w przyszłości mogły przygotowywać i prowadzić spotkania parafialnych grup DSM –wspomagając w tym Opiekunów, dlatego kandydatki powinny wykazywać się odpowiednią dojrzałością i zaangażowaniem w życie parafii i grupy. Koszt jednej sesji kursu wynosi 100 zł od osoby. Zgłoszenia prosimy kierować do końca września do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Liczba miejsc jest ograniczona.

49.  Planowana jest też Oaza Modlitwy dla młodszych DSM-ek: 26-28 października w centrum oazowym „Efez” w Czchowie oraz Warsztaty Muzyczne (od klasy VI Szkoły Podstawowej) – tu terminy podane zostaną w najbliższym czasie. Wszelkie aktualne informacje są publikowane na oficjalnej stronie DSM: http://www.dsm.diecezja.tarnow.pl

50.  Już teraz informuję, iż „X Marsz dla Życia i Rodziny” odbędzie się 14 października w Tarnowie. W naszej diecezji przypada on tradycyjnie w niedzielę, którą obchodzimy jako Dzień Papieski (już XVII). W tym roku Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczniemy o godz. 12.00 od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po Eucharystii wyruszymy ulicami miasta w kierunku kościoła p.w. bł. Karoliny w Tarnowie, aby z radością głosić Ewangelię rodziny. Po zakończeniu Marszu, w kościele bł. Karoliny zostanie przygotowany poczęstunek oraz dalszy program uroczystości. Niedługo do dekanatów zostaną przesłane plakaty na tę uroczystość. Informując o tym wydarzeniu, serdecznie zachęcam wiernych (w miarę możliwości zorganizowany będzie w dekanacie wyjazd zbiorowy).

51.  Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne (3 zł).

52.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 06:04
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.