Start Informacje IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019
IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 lutego 2019 13:12

IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019

W tygodniu:

I Niedziela – 3 II – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Błażeja, bpa. i męcz.; oraz: św. Oskara, bpa (opuszcza się)

Wtorek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.

I Środa – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

I Czwartek – 7 II – wotywa o Eucharystii lub o Jezusie Chrystusie Wiecznym Kapłanie

Piątek – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Niedziela – 10 II – V Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Scholastyki, dziew. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa każe nam żyć Miłością do Boga i ludzi na świadectwo światu, który także dziś niestety nie chce słuchać proroków.
 2. W minionym tygodniu przeżywaliśmy I piątek oraz I sobotę lutego – a w tym: dziś I niedziela, I środa 6 II oraz I czwartek 7 II.
 3. W tę niedzielę (3 II) z racji I niedzieli miesiąca po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 4. Z racji liturgii niedzielnej opuszcza się wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika oraz zwyczajowe błogosławieństwo świec i gardła (a także owoców).
 5. Dziś po prymarii zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień zaś w Różach Kobiet).
 6. Dzisiejsza składka z 3 II z racji I niedzieli lutego przeznaczona jest na cele diecezjalne – za tydzień „inwestycyjna”.
 7. We wtorek 5 lutego przypada wspomnienie liturgiczne św. Agaty, dziewicy i męczennicy – święci się ku jej czci: chleb, wodę i sól.
 8. W środę 6 lutego przypada I środa miesiąca – u nas w parafii „dzień misyjny”, a tym samym podczas Mszy św. wieczornej przed Nowenną do MBNP: modlitwa za misjonarzy, składka na misje i zmiana tajemnic w Różach Misyjnych.
 9. I czwartek miesiąca przypada 7 II – Msze św. rano o 6:30 (z litanią do Jezusa) i wieczorem o 17:00 (z Adoracją IHS).
 10. I czwartek lutego jak co miesiąc jest dniem modlitw o powołania kapłańskie i zakonne (można celebrować wotywę o Eucharystii).
 11. Jak w każdy I czwartek od 15:00 do 20:00 ogólna Adoracja IHS w kaplicy bocznej dla kandydatów do bierzmowania.
 12. Trzej nasi chłopcy wracają dziś po ministranckim kursie na lektora – są to: Karol Rams, Kamil Janiczek, Kacper Janus. Teraz w sobotę 9 lutego mają zdać egzamin ze znajomości liturgii i dykcji, zaś w środę 13 lutego czeka ich wyświęcenie na lektora przez ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Oba te spotkania będą w Nawojowej.
 13. W sobotę po Mszy św. o 8:00 łaski chrztu dostąpi dziecko: Michał Janusz Kumorek.
 14. Cały miesiąc luty poświęcony jest modlitwom za konających – pamiętajmy w modlitwie o schodzących z tego świata.
 15. Na luty Ojciec Święty podaje do omodlenia następującą intencję powszechną: „Aby z wielkodusznością były otaczane opieką ofiary handlu ludźmi, przymusowej prostytucji i przemocy”.
 16. Od soboty 19 I (do 17 II) odprawiane jest poza parafią w Świdnicy Śląskiej 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Józefa Hebdę.
 17. Zaś od poniedziałku 21 I do wtorku 19 II odprawiane jest u nas 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Ludwika Ogórka.
 18. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM ● w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów ● w sobotę o 9:00 – schola ● zamiast spotkania w piątek – KSM wyjeżdża w sobotę o 9:00 na lodowisko.
 19. W ten piątek pierwsze odtąd cotygodniowe przygotowawcze spotkanie z rodzicami i dziećmi przed I Komunią św. Zapraszam do sali w podziemiach naszego kościoła na godz. 17:45.
 20. W niedzielę za tydzień po „sumie” o 11:45 spotkanie na starej plebanii Rady Parafialnej (z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 21. W tym też tygodniu spotkania kancelaryjne w sumie z 6 parami narzeczeńskimi (3 we środę i 3 w piątek).
 22. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Kamil Tomasz Gieniec, Mszalnica; oraz: Klaudia Maria Klimczak, zam. Królowa Polska. Daniel Piotr Jacak, zam. Trzetrzewina; oraz: Renata Joanna Szczepka, zam. Królowa Górna. Gdyby ktoś wie ktoś o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych małżeństw, powinien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 23. W czwartkowe wspomnienie liturgiczne św. Jana Bosko (wychowawcy dzieci i młodzieży) do grona ministrantów przyjętych zostało dotychczasowych 6 aspirantów: Szymon Gomółka, Dominik Groń, Karol Janus, Filip Jelito, Michał Jelito, Bartłomiej Król.
 24. Po uroczystości chłopcy zaproszeni byli na plebanię na herbatkę oraz zafundowaną przez rodziców pizzę i szarlotkę.
 25. Dziękuję przy tej okazji za kwiaty, jakie ja i ks. wikariusz otrzymaliśmy od ich rodziców.
 26. W minioną sobotę 2 II o 12:00 odbył się pogrzeb zmarłego w czwartek 31 I naszego parafianina Jana Stanka, który przeszedł Sybir.
 27. Za jego duszę odprawionych będzie ponad 200 Mszy św. Listę przekażę rodzinie, a dokładną ich liczbę podam za tydzień.
 28. Msze od żony Marii odprawione będą: w 7 i 30 dzień po śmierci czyli w czwartek 7 lutego o 17:00 oraz w sobotę 2 marca o 8:00.
 29. Wydatki tego tygodnia: Komunikanty grube (10 tyś sztuk). Duże hostie do mszalnej konsekracji (300 sztuk).
 30. Kwiaty na Boże Narodzenie (cięte i donicowe „gwiazdy betlejemskie” i inne, dodatki do stroików itp.).
 31. Okładka złocona na ryty (A 5). Okładka (A 4) na różne bieżące teksty liturgiczne (np. różne modlitwy).
 32. Okładka z foliowymi koszulkami (A 5) na intencje. Olej parafinowy do świec na ołtarzach (5 litrów).
 33. Papier „Xero HP” do druku biuletynu (6 ryz); taśmy (klejąca i pakowa), żelowy długopisy. Dwa organizery XXT.
 34. Składka z MB Gromnicznej (2 II) przeznaczona na zakony klauzurowe w naszej diecezji wyniosła 1064,02 + 2 €.
 35. Jeszcze (przy okazji opłat za gaz w kościele i utrzymanie cmentarza) na biuletyn ofiarę złożyli : Renata i Paweł Janus (30 zł); Ilona i Andrzej Śmierciak (30 zł); Monika i Jan Krok (30 zł); Kazimiera i Dominik Ochwat (30 zł); Maria i Zbigniew Świgut (30 zł).
 36. Bardzo wielu daje na ogrzewanie i cmentarz ofiarę po 100 zł – Bóg zapłać. Za jakiś czas po sezonie grzewczym, czyli na wiosnę podam sumę wpłat i kto jakie daniny złożył.
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa, zel. Józefa Ruszkowicza.
 38. Rozebranie dekoracji bożonarodzeniowych nastąpi po tej niedzieli w najbliższy poniedziałek – na razie są wygaszone.
 39. W tym roku nie przyjęło po kolędzie 6 rodzin; udzieliliśmy sakramentu namaszczenia 5 osobom; poświęconych było 6 domów.
 40. Bardzo proszę nie wynosić informatorów na klęczniki do przedsionka, bo potem od wiatru spadają na ziemię i walają się w błocie.
 41. Również proszę pooddawać w kaplicy bocznej książki-modlitewniki o Miłosierdziu Bożym – z 20 aktualnie jest 16 sztuk.
 42. Tej zimy pod wpływem wiatru i ciężkiego śniegu uległ złamaniu nadlały krzyż na cmentarzu – na wiosnę powtórny jego montaż.
 43. Kolejność czynności w sprawie wykonania grobowca czy grobu na cmentarzu: ustalenie z ks. proboszczem miejsca jego posadowienia; otrzymanie pisemnej zgody; rozpoczęcie wykopu przez firmę na podstawie tej zgody przy zachowaniu ogólnego porządku.
 44. Jeśli ekshumacja zwłok – to: zgłoszenie tego zamiaru do „sanepidu” (pora tylko zimowa!); otrzymanie od niego darmowej zgody; przedstawienia kopii administratorowi cmentarza, czyli ks. proboszczowi; czynności ekshumacyjne przez firmę pogrzebową.
 45. Dzięki za życzenia urodzinowe i tort urodzinowy, jakie ofiarowała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (i rodzice).
 46. Pragnę poinformować, że w dniach od 8 do 10 lutego w Szkole Podstawowej w Starych Żukowicach odbędą się Warsztaty Muzyczne dla Dziewczęcej Służby Maryjnej. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy wszystkie chętne członkinie parafialnych grup DSM, które poprzez śpiew, grę na instrumentach oraz wspólną modlitwę i zabawę pragną rozwijać swoje talenty, by potem lepiej wykorzystywać je tak dla siebie jak i we wspólnotach do jakich należą. Rozpoczęcie warsztatów w piątek – 8 lutego o godz. 19.00 a zakończenie – w niedzielę o godz. 12.00. Od nas o godz. 17:00 wyjeżdża 5 zgłoszonych DSM-ek na te że warsztaty.
 47. Wybory uzupełniające do Rady Gminy Kamionka Wielka w okręgu nr 9 (sołectwo Królowa Górna) odbędą się 10 lutego (ndz).
 48. Duszpasterstwo „Talent” zaprasza osoby prowadzące działalność gospodarczą, zarządzających zasobami ludzkim, pełniących funkcje kierownicze: na spotkanie w dniu 8 lutego do bazyliki św. Małgorzaty. O g. 17:30 – Adoracja IHS w ciszy. O g. 18:00 – konferencja: „Pochwała przedsiębiorczości, czyli o szlachetnym powołaniu przedsiębiorcy”, którą wygłosi ks. dr. Grzegorz Piątek, sercanin. O g. 19:00 – spotkanie dyskusyjne w kamienicy Rynek 10. Wstęp wolny. Patrz: gablota i WWW.DuszpasterstwoTalent.pl
 49. Warsztaty szkoleniowe dotyczące zatrudnienia pracowników kościelnych dla ks. proboszczów odbędą się na wzór kongregacji: 8 lutego – w auli przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz 9 lutego w auli WSD w Tarnowie.
 50. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Edward Chochla; Marta i Jan Chochla. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Anna i Marek Ślipek; Stanisława Grybel; Józefa i Tadeusz Kiełbasa.
 51. .Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 05 lutego 2019 09:28
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.