Start Informacje IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019
IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 lutego 2019 13:12

IV Niedziela Zwykła – 3 lutego 2019

W tygodniu:

I Niedziela – 3 II – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Błażeja, bpa. i męcz.; oraz: św. Oskara, bpa (opuszcza się)

Wtorek – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.

I Środa – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

I Czwartek – 7 II – wotywa o Eucharystii lub o Jezusie Chrystusie Wiecznym Kapłanie

Piątek – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Niedziela – 10 II – V Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Scholastyki, dziew. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa każe nam żyć Miłością do Boga i ludzi na świadectwo światu, który także dziś niestety nie chce słuchać proroków.
 2. W minionym tygodniu przeżywaliśmy I piątek oraz I sobotę lutego – a w tym: dziś I niedziela, I środa 6 II oraz I czwartek 7 II.
 3. W tę niedzielę (3 II) z racji I niedzieli miesiąca po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 4. Z racji liturgii niedzielnej opuszcza się wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika oraz zwyczajowe błogosławieństwo świec i gardła (a także owoców).
 5. Dziś po prymarii zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień zaś w Różach Kobiet).
 6. Dzisiejsza składka z 3 II z racji I niedzieli lutego przeznaczona jest na cele diecezjalne – za tydzień „inwestycyjna”.
 7. We wtorek 5 lutego przypada wspomnienie liturgiczne św. Agaty, dziewicy i męczennicy – święci się ku jej czci: chleb, wodę i sól.
 8. W środę 6 lutego przypada I środa miesiąca – u nas w parafii „dzień misyjny”, a tym samym podczas Mszy św. wieczornej przed Nowenną do MBNP: modlitwa za misjonarzy, składka na misje i zmiana tajemnic w Różach Misyjnych.
 9. I czwartek miesiąca przypada 7 II – Msze św. rano o 6:30 (z litanią do Jezusa) i wieczorem o 17:00 (z Adoracją IHS).
 10. I czwartek lutego jak co miesiąc jest dniem modlitw o powołania kapłańskie i zakonne (można celebrować wotywę o Eucharystii).
 11. Jak w każdy I czwartek od 15:00 do 20:00 ogólna Adoracja IHS w kaplicy bocznej dla kandydatów do bierzmowania.
 12. Trzej nasi chłopcy wracają dziś po ministranckim kursie na lektora – są to: Karol Rams, Kamil Janiczek, Kacper Janus. Teraz w sobotę 9 lutego mają zdać egzamin ze znajomości liturgii i dykcji, zaś w środę 13 lutego czeka ich wyświęcenie na lektora przez ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Oba te spotkania będą w Nawojowej.
 13. W sobotę po Mszy św. o 8:00 łaski chrztu dostąpi dziecko: Michał Janusz Kumorek.
 14. Cały miesiąc luty poświęcony jest modlitwom za konających – pamiętajmy w modlitwie o schodzących z tego świata.
 15. Na luty Ojciec Święty podaje do omodlenia następującą intencję powszechną: „Aby z wielkodusznością były otaczane opieką ofiary handlu ludźmi, przymusowej prostytucji i przemocy”.
 16. Od soboty 19 I (do 17 II) odprawiane jest poza parafią w Świdnicy Śląskiej 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Józefa Hebdę.
 17. Zaś od poniedziałku 21 I do wtorku 19 II odprawiane jest u nas 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Ludwika Ogórka.
 18. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM ● w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów ● w sobotę o 9:00 – schola ● zamiast spotkania w piątek – KSM wyjeżdża w sobotę o 9:00 na lodowisko.
 19. W ten piątek pierwsze odtąd cotygodniowe przygotowawcze spotkanie z rodzicami i dziećmi przed I Komunią św. Zapraszam do sali w podziemiach naszego kościoła na godz. 17:45.
 20. W niedzielę za tydzień po „sumie” o 11:45 spotkanie na starej plebanii Rady Parafialnej (z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 21. W tym też tygodniu spotkania kancelaryjne w sumie z 6 parami narzeczeńskimi (3 we środę i 3 w piątek).
 22. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Kamil Tomasz Gieniec, Mszalnica; oraz: Klaudia Maria Klimczak, zam. Królowa Polska. Daniel Piotr Jacak, zam. Trzetrzewina; oraz: Renata Joanna Szczepka, zam. Królowa Górna. Gdyby ktoś wie ktoś o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych małżeństw, powinien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 23. W czwartkowe wspomnienie liturgiczne św. Jana Bosko (wychowawcy dzieci i młodzieży) do grona ministrantów przyjętych zostało dotychczasowych 6 aspirantów: Szymon Gomółka, Dominik Groń, Karol Janus, Filip Jelito, Michał Jelito, Bartłomiej Król.
 24. Po uroczystości chłopcy zaproszeni byli na plebanię na herbatkę oraz zafundowaną przez rodziców pizzę i szarlotkę.
 25. Dziękuję przy tej okazji za kwiaty, jakie ja i ks. wikariusz otrzymaliśmy od ich rodziców.
 26. W minioną sobotę 2 II o 12:00 odbył się pogrzeb zmarłego w czwartek 31 I naszego parafianina Jana Stanka, który przeszedł Sybir.
 27. Za jego duszę odprawionych będzie ponad 200 Mszy św. Listę przekażę rodzinie, a dokładną ich liczbę podam za tydzień.
 28. Msze od żony Marii odprawione będą: w 7 i 30 dzień po śmierci czyli w czwartek 7 lutego o 17:00 oraz w sobotę 2 marca o 8:00.
 29. Wydatki tego tygodnia: Komunikanty grube (10 tyś sztuk). Duże hostie do mszalnej konsekracji (300 sztuk).
 30. Kwiaty na Boże Narodzenie (cięte i donicowe „gwiazdy betlejemskie” i inne, dodatki do stroików itp.).
 31. Okładka złocona na ryty (A 5). Okładka (A 4) na różne bieżące teksty liturgiczne (np. różne modlitwy).
 32. Okładka z foliowymi koszulkami (A 5) na intencje. Olej parafinowy do świec na ołtarzach (5 litrów).
 33. Papier „Xero HP” do druku biuletynu (6 ryz); taśmy (klejąca i pakowa), żelowy długopisy. Dwa organizery XXT.
 34. Składka z MB Gromnicznej (2 II) przeznaczona na zakony klauzurowe w naszej diecezji wyniosła 1064,02 + 2 €.
 35. Jeszcze (przy okazji opłat za gaz w kościele i utrzymanie cmentarza) na biuletyn ofiarę złożyli : Renata i Paweł Janus (30 zł); Ilona i Andrzej Śmierciak (30 zł); Monika i Jan Krok (30 zł); Kazimiera i Dominik Ochwat (30 zł); Maria i Zbigniew Świgut (30 zł).
 36. Bardzo wielu daje na ogrzewanie i cmentarz ofiarę po 100 zł – Bóg zapłać. Za jakiś czas po sezonie grzewczym, czyli na wiosnę podam sumę wpłat i kto jakie daniny złożył.
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa, zel. Józefa Ruszkowicza.
 38. Rozebranie dekoracji bożonarodzeniowych nastąpi po tej niedzieli w najbliższy poniedziałek – na razie są wygaszone.
 39. W tym roku nie przyjęło po kolędzie 6 rodzin; udzieliliśmy sakramentu namaszczenia 5 osobom; poświęconych było 6 domów.
 40. Bardzo proszę nie wynosić informatorów na klęczniki do przedsionka, bo potem od wiatru spadają na ziemię i walają się w błocie.
 41. Również proszę pooddawać w kaplicy bocznej książki-modlitewniki o Miłosierdziu Bożym – z 20 aktualnie jest 16 sztuk.
 42. Tej zimy pod wpływem wiatru i ciężkiego śniegu uległ złamaniu nadlały krzyż na cmentarzu – na wiosnę powtórny jego montaż.
 43. Kolejność czynności w sprawie wykonania grobowca czy grobu na cmentarzu: ustalenie z ks. proboszczem miejsca jego posadowienia; otrzymanie pisemnej zgody; rozpoczęcie wykopu przez firmę na podstawie tej zgody przy zachowaniu ogólnego porządku.
 44. Jeśli ekshumacja zwłok – to: zgłoszenie tego zamiaru do „sanepidu” (pora tylko zimowa!); otrzymanie od niego darmowej zgody; przedstawienia kopii administratorowi cmentarza, czyli ks. proboszczowi; czynności ekshumacyjne przez firmę pogrzebową.
 45. Dzięki za życzenia urodzinowe i tort urodzinowy, jakie ofiarowała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (i rodzice).
 46. Pragnę poinformować, że w dniach od 8 do 10 lutego w Szkole Podstawowej w Starych Żukowicach odbędą się Warsztaty Muzyczne dla Dziewczęcej Służby Maryjnej. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy wszystkie chętne członkinie parafialnych grup DSM, które poprzez śpiew, grę na instrumentach oraz wspólną modlitwę i zabawę pragną rozwijać swoje talenty, by potem lepiej wykorzystywać je tak dla siebie jak i we wspólnotach do jakich należą. Rozpoczęcie warsztatów w piątek – 8 lutego o godz. 19.00 a zakończenie – w niedzielę o godz. 12.00. Od nas o godz. 17:00 wyjeżdża 5 zgłoszonych DSM-ek na te że warsztaty.
 47. Wybory uzupełniające do Rady Gminy Kamionka Wielka w okręgu nr 9 (sołectwo Królowa Górna) odbędą się 10 lutego (ndz).
 48. Duszpasterstwo „Talent” zaprasza osoby prowadzące działalność gospodarczą, zarządzających zasobami ludzkim, pełniących funkcje kierownicze: na spotkanie w dniu 8 lutego do bazyliki św. Małgorzaty. O g. 17:30 – Adoracja IHS w ciszy. O g. 18:00 – konferencja: „Pochwała przedsiębiorczości, czyli o szlachetnym powołaniu przedsiębiorcy”, którą wygłosi ks. dr. Grzegorz Piątek, sercanin. O g. 19:00 – spotkanie dyskusyjne w kamienicy Rynek 10. Wstęp wolny. Patrz: gablota i WWW.DuszpasterstwoTalent.pl
 49. Warsztaty szkoleniowe dotyczące zatrudnienia pracowników kościelnych dla ks. proboszczów odbędą się na wzór kongregacji: 8 lutego – w auli przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz 9 lutego w auli WSD w Tarnowie.
 50. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Edward Chochla; Marta i Jan Chochla. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Anna i Marek Ślipek; Stanisława Grybel; Józefa i Tadeusz Kiełbasa.
 51. .Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 05 lutego 2019 09:28
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.