Start Informacje II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019
II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 marca 2019 09:17

II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019

 

 1. W tygodniu:
 2. 2. Niedziela – 17 III – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Patryka, bpa (opuszcza się)
 3. 3. Poniedziałek – 18 III – wsp. dow. św. Cyryla Jerozolimskiego, bpa i dk. Kośc.
 4. 4. Wtorek – 19 III – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
 5. 5. Sobota 23 III – wsp. dow. św. Turybiusza z Mongrovejo, bpa
 6. 6. Niedziela – 24 III – III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa prowadzi nas dziś do Jezusa Przemienionego na Górze Tabor, którego zapowiadały wszystkie ofiary Starego Prawa.
 2. W tę niedzielę (17 III) przypada „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” (2 Niedziela W. Postu).
 3. Z tej racji przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 4. Dziś w niedzielę 17 III na „sumie” o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dwoje dzieci: 1) Liliana Maria Skórka 2) Mateusz Gaborek.
 5. Do wtorku trwa nowenna i triduum modlitw za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa (16-19 III).
 6. Natomiast we wtorek 19 III przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – porządek celebracji: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00.
 7. Pomimo, iż nie jest to święto obowiązkowe, zachęcam usilnie do udziału w nabożeństwach Eucharystii.
 8. We wtorek pół godziny przed Mszą św. wieczorną, czyli o 16:30 również odprawiona będzie dodatkowo Droga Krzyżowa.
 9. W „św. Józefa” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami.
 10. W czwartek o 6:30 kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Józefa Koguta – niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
 11. Na noc z soboty na niedzielę 23/24 marca wyjeżdża od nas kilkoro młodych parafian do Tarnowa przy ul. Mościckiego 34, gdzie  od 20:00 do 2:00 odbędzie się „Jerycho Młodych”, tematem będzie „Słuchaj!”. Program: Świadectwa, Uwielbienie, Eucharystia o 24:00, Dziękczynienie. Zgłoszenia: tel. 512 218 494.
 12. W niedzielę za tydzień (24 III) przypada „Dzień Misjonarzy Męczenników”.
 13. Nasza diecezja ma czworo takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek.
 14. W naszej serdecznej modlitwie o trojgu z nich pamiętajmy przed Bogiem, a do bł. o. Zbigniewa módlmy się o orędownictwo.
 15. Już teraz informuję, iż w poniedziałek za tydzień (25 III) przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
 16. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu: dla dzieci – w środy o 16:30; ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 po prymarii (od lat prowadzi ją p. Józef Kościółek).
 17. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 18. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 19. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: we wtorek – ksiądz; we środę – ministranci; w piątek – Akcja Katolicka.
 20. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 21. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 22. ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 23. ● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów
 24. ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach)
 25. ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 26. ● w sobotę o 9:00 – schola
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 28. Dziś wracają z rekolekcji zamkniętych ze Starego Sącza z Domu Rekolekcyjnego „Opoka” nasi kandydaci do bierzmowania czyli uczniowie VIII klasy z KP, VIII klasy z KG i dwóch III klas gimnazjalnych z KG – razem pojechało 54 młodych (24 dziewczęta i 30 chłopców). Za pomoc w opiece dziękuję także naszym nauczycielom: Krystynie Górskiej, Agnieszce Kumorek, Ewelinie Książkiewicz i Sławomirowi Siedlarzowi.
 29. Wydatki tego tygodnia: Za drzwi i okna przelewem zapłaciłem za fakturę.
 30. Wypłaciłem za wykonane okablowanie elektryczne i radiofoniczne zapłaciłem kwotę (za robociznę + za materiał).
 31. Zakup na wymianę lampy przy schodach (rozbił ją element niesiony przez wichurę).
 32. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w kościele i starej plebanii: 3052,47 zł + 376,81 zł + 21,83 zł oraz za kancelaryjny telefon: 81,77 zł.
 33. Informuję, iż firma „Intrakom” obsługująca prąd w starym kościele kończy swą działalność – odtąd przechodzimy pod „Tauron”.
 34. Wykonawca instalacji prądowych pod kościołem Mariusz Poręba przekazał na kościół 200 zł. Dziękuję.
 35. Składka sprzed tygodnia przeznaczona na potrzeby parafii (inwestycyjna) złożona w kopertach od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów wyniosła: 22 050,50 gr. + 4 €. Wielkie „Bóg zapłać”!
 36. Składka była niespodziewanie wysoka, potraktowana solidarnie przez większość parafian.
 37. Alfabetyczny imienny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św. – umieszczony jest w gablocie przed kościołem.
 38. Brakującą resztę wziąłem z banku. Koszt faktury opiewał na 29 635 zł.
 39. Jako że jeszcze są składane ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne.
 40. Dziękuję Czesławowi Bogdańskiemu i jego bratu Janowi za przyjęcie i wykonanie zlecenia produkcji i montażu drzwi i okien.
 41. Dziękuję za położenie pod tynki okablowania elektrycznego (220 V i 380 V) oraz radiofonizacji firmie „Por-Tech”.
 42. Po położeniu i wyschnięciu tynków ciąg dalszy prac z elektryką (montaż lamp, kinkietów oraz gniazd i wyłączników) itp.
 43. Ofiarę zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Magdalena i Tomasz Kumorek (20 zł); Barbara i Grzegorz Jelito (30 zł); Edyta i Roman Gaj (30 zł). Dziękuję.
 44. W czasie wichur parafia poniosła pewne szkody i zniszczenia:
 45. jeden z niesionych przez wichurę elementów uderzył i rozbił lampę przy schodach i utrącił jej słupek. Jest już wymieniona – Józefowi Ślipkowi dziękuję za pracę spawalniczą przy wykręceniu jednej z 3 urwanych śrub, a Mariuszowi Porębie za montaż nowej lampy.
 46. Została też podwiana płaszczyzna dachu na nowym kościele i podmuch zrzucił dachówki nad prezbiterium (dziura miała wymiary 1,5 na 1,5 metra). Dachówka ta została już uzupełniona. Dziękuję Robertowi Ząbrowi za załatwienie i zasponsorowanie zwyżki, a Januszowi Gaborkowi za wyjście z niej na dach kościoła i wymianę rozbitych dachówek. Dziękuję też Marianowi Marszałkowi za gotowość interwencyjnej pomocy zawodowej straży pożarnej z Nowego Sącza, w razie trudności z dostaniem się na dach.
 47. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za darmowe wykonanie jeszcze 5 słupków pod lampy nad potokiem (w sumie 10 + 5 sztuk).
 48. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka za wykonaną robotę porządkowania podziemi kościoła przed tynkowaniem – pracowali: Bogdan Ptak, Jerzy Ptaszkowski, Konrad Ptaszkowski, Marian Ptaszkowski, Arkadiusz Ziaja (za niego syn Kacper), Krzysztof Bochenek (za niego Kamil Szczepka) a także panowie, którzy przyszli za swe żony: Krzysztof Tomera i Stanisław Rymanowicz.
 49. Dziękuję niewiastom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz za wykonane prace porządkowe na starej plebanii i koło nowej – pracowały: Kazimiera Ślipek, Małgorzata Mężyk, Elżbieta Poręba, Olga Kantor, Krystyna Górska, Monika Stelmach, Maria Kościółek, Małgorzata Tomera (za nią mąż Krzysztof), Maria Rymanowicz (za nią mąż Stanisław).
 50. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także rozpoczęcie zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek, gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz.
 51. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. W planie są wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki.
 52. We wtorek 19 III (w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca) z Nowego Sącza na godz. 18:00 wyrusza IV Pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa w Luszowicach. Jej hasłem są słowa: „Z Ojcem i Synem w Duchu Świętym”. Pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie „Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny”. Zapisy: WWW.obroncyrodziny.pl, Tel. kom. 519 169 797. Patrz: plakat.
 53. 22-24 III 2019 r. – rekolekcje dla mężczyzn „Weź się rusz!” pod hasłem: „Chłopy do roboty!” W Domu Seminaryjnym w Błoniu koło Tarnowa. Koszt: 110 zł. Prowadzi: o. Tomasz Rąpała z grupą „Semeron”. Patrz: plakat. Zgłoszenia do 20 marca przez kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl
 54. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin abp Jerzego Ablewicza – długoletniego Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Jednym z żywych pomników ówczesnego Pasterza naszej diecezji jest Fundacja nosząca Jego imię, która została powołana 12 lutego 1993 r. przez biskupa Józefa Życińskiego. Jej głównym celem statutowym jest wspomaganie zdolnej, a ubogiej młodzieży pochodzącej z terenu diecezji tarnowskiej. Wszelkie środki, jakie posiada Fundacja pochodzą z ofiar składanych w diecezji przy okazji udzielania sakramentu bierzmowania oraz od indywidualnych ofiarodawców. Aktualnie Fundacja obejmuje programem stypendialnym 109 stypendystów. Dziękując za ofiary przekazywane na rzecz Fundacji. Informujemy również, iż w najbliższym czasie zostaną bezpłatnie przesłane do wszystkich parafii okolicznościowe foldery o naszym Patronie, przygotowane przez Fundację Imienia Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i Archiwum Diecezjalne, które można będzie rozdać parafianom. Z pasterskim błogosławieństwem Ks. Bp Stanisław Salaterski – przewodniczący Fundacji.
 55. Ubiegłej niedzieli po sumie sekciarska grupa najechała naszą parafię i rozdawali wywrotowe ulotki przed kościołem (auto było na krakowskich tablicach – przez dyskrecję podaję tylko początek numerów KRA…). Jak szybko się pojawili już w czasie trwania Mszy św. tak jeszcze szybciej odjechali w kierunku Ptaszkowej, by prawdopodobnie tam powtórzyć akcję. Uczynili to nielegalnie!
 56. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jolanta i Mariusz Grzyb; Barbara i Stanisław Szkaradek; Maria Kruczek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria i Stanisław Lebda; Ewelina i Przemysław Lebda; Dorota i Tadeusz Szkaradek.
 57. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 19 marca 2019 06:05
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-06-16, Uroczystość Najświętszej Trójcy
  J 16,12-15
  Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.