Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 marca 2019 09:17

II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019

 

 1. W tygodniu:
 2. 2. Niedziela – 17 III – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Patryka, bpa (opuszcza się)
 3. 3. Poniedziałek – 18 III – wsp. dow. św. Cyryla Jerozolimskiego, bpa i dk. Kośc.
 4. 4. Wtorek – 19 III – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
 5. 5. Sobota 23 III – wsp. dow. św. Turybiusza z Mongrovejo, bpa
 6. 6. Niedziela – 24 III – III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa prowadzi nas dziś do Jezusa Przemienionego na Górze Tabor, którego zapowiadały wszystkie ofiary Starego Prawa.
 2. W tę niedzielę (17 III) przypada „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” (2 Niedziela W. Postu).
 3. Z tej racji przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 4. Dziś w niedzielę 17 III na „sumie” o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dwoje dzieci: 1) Liliana Maria Skórka 2) Mateusz Gaborek.
 5. Do wtorku trwa nowenna i triduum modlitw za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa (16-19 III).
 6. Natomiast we wtorek 19 III przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – porządek celebracji: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00.
 7. Pomimo, iż nie jest to święto obowiązkowe, zachęcam usilnie do udziału w nabożeństwach Eucharystii.
 8. We wtorek pół godziny przed Mszą św. wieczorną, czyli o 16:30 również odprawiona będzie dodatkowo Droga Krzyżowa.
 9. W „św. Józefa” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami.
 10. W czwartek o 6:30 kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Józefa Koguta – niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
 11. Na noc z soboty na niedzielę 23/24 marca wyjeżdża od nas kilkoro młodych parafian do Tarnowa przy ul. Mościckiego 34, gdzie  od 20:00 do 2:00 odbędzie się „Jerycho Młodych”, tematem będzie „Słuchaj!”. Program: Świadectwa, Uwielbienie, Eucharystia o 24:00, Dziękczynienie. Zgłoszenia: tel. 512 218 494.
 12. W niedzielę za tydzień (24 III) przypada „Dzień Misjonarzy Męczenników”.
 13. Nasza diecezja ma czworo takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek.
 14. W naszej serdecznej modlitwie o trojgu z nich pamiętajmy przed Bogiem, a do bł. o. Zbigniewa módlmy się o orędownictwo.
 15. Już teraz informuję, iż w poniedziałek za tydzień (25 III) przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
 16. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu: dla dzieci – w środy o 16:30; ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 po prymarii (od lat prowadzi ją p. Józef Kościółek).
 17. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 18. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 19. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: we wtorek – ksiądz; we środę – ministranci; w piątek – Akcja Katolicka.
 20. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 21. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 22. ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 23. ● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów
 24. ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach)
 25. ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 26. ● w sobotę o 9:00 – schola
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 28. Dziś wracają z rekolekcji zamkniętych ze Starego Sącza z Domu Rekolekcyjnego „Opoka” nasi kandydaci do bierzmowania czyli uczniowie VIII klasy z KP, VIII klasy z KG i dwóch III klas gimnazjalnych z KG – razem pojechało 54 młodych (24 dziewczęta i 30 chłopców). Za pomoc w opiece dziękuję także naszym nauczycielom: Krystynie Górskiej, Agnieszce Kumorek, Ewelinie Książkiewicz i Sławomirowi Siedlarzowi.
 29. Wydatki tego tygodnia: Za drzwi i okna przelewem zapłaciłem za fakturę.
 30. Wypłaciłem za wykonane okablowanie elektryczne i radiofoniczne zapłaciłem kwotę (za robociznę + za materiał).
 31. Zakup na wymianę lampy przy schodach (rozbił ją element niesiony przez wichurę).
 32. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w kościele i starej plebanii: 3052,47 zł + 376,81 zł + 21,83 zł oraz za kancelaryjny telefon: 81,77 zł.
 33. Informuję, iż firma „Intrakom” obsługująca prąd w starym kościele kończy swą działalność – odtąd przechodzimy pod „Tauron”.
 34. Wykonawca instalacji prądowych pod kościołem Mariusz Poręba przekazał na kościół 200 zł. Dziękuję.
 35. Składka sprzed tygodnia przeznaczona na potrzeby parafii (inwestycyjna) złożona w kopertach od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów wyniosła: 22 050,50 gr. + 4 €. Wielkie „Bóg zapłać”!
 36. Składka była niespodziewanie wysoka, potraktowana solidarnie przez większość parafian.
 37. Alfabetyczny imienny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św. – umieszczony jest w gablocie przed kościołem.
 38. Brakującą resztę wziąłem z banku. Koszt faktury opiewał na 29 635 zł.
 39. Jako że jeszcze są składane ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne.
 40. Dziękuję Czesławowi Bogdańskiemu i jego bratu Janowi za przyjęcie i wykonanie zlecenia produkcji i montażu drzwi i okien.
 41. Dziękuję za położenie pod tynki okablowania elektrycznego (220 V i 380 V) oraz radiofonizacji firmie „Por-Tech”.
 42. Po położeniu i wyschnięciu tynków ciąg dalszy prac z elektryką (montaż lamp, kinkietów oraz gniazd i wyłączników) itp.
 43. Ofiarę zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Magdalena i Tomasz Kumorek (20 zł); Barbara i Grzegorz Jelito (30 zł); Edyta i Roman Gaj (30 zł). Dziękuję.
 44. W czasie wichur parafia poniosła pewne szkody i zniszczenia:
 45. jeden z niesionych przez wichurę elementów uderzył i rozbił lampę przy schodach i utrącił jej słupek. Jest już wymieniona – Józefowi Ślipkowi dziękuję za pracę spawalniczą przy wykręceniu jednej z 3 urwanych śrub, a Mariuszowi Porębie za montaż nowej lampy.
 46. Została też podwiana płaszczyzna dachu na nowym kościele i podmuch zrzucił dachówki nad prezbiterium (dziura miała wymiary 1,5 na 1,5 metra). Dachówka ta została już uzupełniona. Dziękuję Robertowi Ząbrowi za załatwienie i zasponsorowanie zwyżki, a Januszowi Gaborkowi za wyjście z niej na dach kościoła i wymianę rozbitych dachówek. Dziękuję też Marianowi Marszałkowi za gotowość interwencyjnej pomocy zawodowej straży pożarnej z Nowego Sącza, w razie trudności z dostaniem się na dach.
 47. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za darmowe wykonanie jeszcze 5 słupków pod lampy nad potokiem (w sumie 10 + 5 sztuk).
 48. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka za wykonaną robotę porządkowania podziemi kościoła przed tynkowaniem – pracowali: Bogdan Ptak, Jerzy Ptaszkowski, Konrad Ptaszkowski, Marian Ptaszkowski, Arkadiusz Ziaja (za niego syn Kacper), Krzysztof Bochenek (za niego Kamil Szczepka) a także panowie, którzy przyszli za swe żony: Krzysztof Tomera i Stanisław Rymanowicz.
 49. Dziękuję niewiastom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz za wykonane prace porządkowe na starej plebanii i koło nowej – pracowały: Kazimiera Ślipek, Małgorzata Mężyk, Elżbieta Poręba, Olga Kantor, Krystyna Górska, Monika Stelmach, Maria Kościółek, Małgorzata Tomera (za nią mąż Krzysztof), Maria Rymanowicz (za nią mąż Stanisław).
 50. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także rozpoczęcie zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek, gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz.
 51. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. W planie są wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki.
 52. We wtorek 19 III (w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca) z Nowego Sącza na godz. 18:00 wyrusza IV Pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa w Luszowicach. Jej hasłem są słowa: „Z Ojcem i Synem w Duchu Świętym”. Pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie „Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny”. Zapisy: WWW.obroncyrodziny.pl, Tel. kom. 519 169 797. Patrz: plakat.
 53. 22-24 III 2019 r. – rekolekcje dla mężczyzn „Weź się rusz!” pod hasłem: „Chłopy do roboty!” W Domu Seminaryjnym w Błoniu koło Tarnowa. Koszt: 110 zł. Prowadzi: o. Tomasz Rąpała z grupą „Semeron”. Patrz: plakat. Zgłoszenia do 20 marca przez kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl
 54. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin abp Jerzego Ablewicza – długoletniego Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Jednym z żywych pomników ówczesnego Pasterza naszej diecezji jest Fundacja nosząca Jego imię, która została powołana 12 lutego 1993 r. przez biskupa Józefa Życińskiego. Jej głównym celem statutowym jest wspomaganie zdolnej, a ubogiej młodzieży pochodzącej z terenu diecezji tarnowskiej. Wszelkie środki, jakie posiada Fundacja pochodzą z ofiar składanych w diecezji przy okazji udzielania sakramentu bierzmowania oraz od indywidualnych ofiarodawców. Aktualnie Fundacja obejmuje programem stypendialnym 109 stypendystów. Dziękując za ofiary przekazywane na rzecz Fundacji. Informujemy również, iż w najbliższym czasie zostaną bezpłatnie przesłane do wszystkich parafii okolicznościowe foldery o naszym Patronie, przygotowane przez Fundację Imienia Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i Archiwum Diecezjalne, które można będzie rozdać parafianom. Z pasterskim błogosławieństwem Ks. Bp Stanisław Salaterski – przewodniczący Fundacji.
 55. Ubiegłej niedzieli po sumie sekciarska grupa najechała naszą parafię i rozdawali wywrotowe ulotki przed kościołem (auto było na krakowskich tablicach – przez dyskrecję podaję tylko początek numerów KRA…). Jak szybko się pojawili już w czasie trwania Mszy św. tak jeszcze szybciej odjechali w kierunku Ptaszkowej, by prawdopodobnie tam powtórzyć akcję. Uczynili to nielegalnie!
 56. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jolanta i Mariusz Grzyb; Barbara i Stanisław Szkaradek; Maria Kruczek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria i Stanisław Lebda; Ewelina i Przemysław Lebda; Dorota i Tadeusz Szkaradek.
 57. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 19 marca 2019 06:05
 

Ewangelia na dziś