Start Informacje II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019
II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 marca 2019 09:17

II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019

 

 1. W tygodniu:
 2. 2. Niedziela – 17 III – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Patryka, bpa (opuszcza się)
 3. 3. Poniedziałek – 18 III – wsp. dow. św. Cyryla Jerozolimskiego, bpa i dk. Kośc.
 4. 4. Wtorek – 19 III – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
 5. 5. Sobota 23 III – wsp. dow. św. Turybiusza z Mongrovejo, bpa
 6. 6. Niedziela – 24 III – III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa prowadzi nas dziś do Jezusa Przemienionego na Górze Tabor, którego zapowiadały wszystkie ofiary Starego Prawa.
 2. W tę niedzielę (17 III) przypada „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” (2 Niedziela W. Postu).
 3. Z tej racji przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 4. Dziś w niedzielę 17 III na „sumie” o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dwoje dzieci: 1) Liliana Maria Skórka 2) Mateusz Gaborek.
 5. Do wtorku trwa nowenna i triduum modlitw za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa (16-19 III).
 6. Natomiast we wtorek 19 III przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – porządek celebracji: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00.
 7. Pomimo, iż nie jest to święto obowiązkowe, zachęcam usilnie do udziału w nabożeństwach Eucharystii.
 8. We wtorek pół godziny przed Mszą św. wieczorną, czyli o 16:30 również odprawiona będzie dodatkowo Droga Krzyżowa.
 9. W „św. Józefa” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami.
 10. W czwartek o 6:30 kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Józefa Koguta – niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
 11. Na noc z soboty na niedzielę 23/24 marca wyjeżdża od nas kilkoro młodych parafian do Tarnowa przy ul. Mościckiego 34, gdzie  od 20:00 do 2:00 odbędzie się „Jerycho Młodych”, tematem będzie „Słuchaj!”. Program: Świadectwa, Uwielbienie, Eucharystia o 24:00, Dziękczynienie. Zgłoszenia: tel. 512 218 494.
 12. W niedzielę za tydzień (24 III) przypada „Dzień Misjonarzy Męczenników”.
 13. Nasza diecezja ma czworo takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek.
 14. W naszej serdecznej modlitwie o trojgu z nich pamiętajmy przed Bogiem, a do bł. o. Zbigniewa módlmy się o orędownictwo.
 15. Już teraz informuję, iż w poniedziałek za tydzień (25 III) przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
 16. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu: dla dzieci – w środy o 16:30; ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 po prymarii (od lat prowadzi ją p. Józef Kościółek).
 17. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 18. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 19. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: we wtorek – ksiądz; we środę – ministranci; w piątek – Akcja Katolicka.
 20. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 21. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 22. ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 23. ● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów
 24. ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach)
 25. ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 26. ● w sobotę o 9:00 – schola
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 28. Dziś wracają z rekolekcji zamkniętych ze Starego Sącza z Domu Rekolekcyjnego „Opoka” nasi kandydaci do bierzmowania czyli uczniowie VIII klasy z KP, VIII klasy z KG i dwóch III klas gimnazjalnych z KG – razem pojechało 54 młodych (24 dziewczęta i 30 chłopców). Za pomoc w opiece dziękuję także naszym nauczycielom: Krystynie Górskiej, Agnieszce Kumorek, Ewelinie Książkiewicz i Sławomirowi Siedlarzowi.
 29. Wydatki tego tygodnia: Za drzwi i okna przelewem zapłaciłem za fakturę.
 30. Wypłaciłem za wykonane okablowanie elektryczne i radiofoniczne zapłaciłem kwotę (za robociznę + za materiał).
 31. Zakup na wymianę lampy przy schodach (rozbił ją element niesiony przez wichurę).
 32. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w kościele i starej plebanii: 3052,47 zł + 376,81 zł + 21,83 zł oraz za kancelaryjny telefon: 81,77 zł.
 33. Informuję, iż firma „Intrakom” obsługująca prąd w starym kościele kończy swą działalność – odtąd przechodzimy pod „Tauron”.
 34. Wykonawca instalacji prądowych pod kościołem Mariusz Poręba przekazał na kościół 200 zł. Dziękuję.
 35. Składka sprzed tygodnia przeznaczona na potrzeby parafii (inwestycyjna) złożona w kopertach od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów wyniosła: 22 050,50 gr. + 4 €. Wielkie „Bóg zapłać”!
 36. Składka była niespodziewanie wysoka, potraktowana solidarnie przez większość parafian.
 37. Alfabetyczny imienny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św. – umieszczony jest w gablocie przed kościołem.
 38. Brakującą resztę wziąłem z banku. Koszt faktury opiewał na 29 635 zł.
 39. Jako że jeszcze są składane ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne.
 40. Dziękuję Czesławowi Bogdańskiemu i jego bratu Janowi za przyjęcie i wykonanie zlecenia produkcji i montażu drzwi i okien.
 41. Dziękuję za położenie pod tynki okablowania elektrycznego (220 V i 380 V) oraz radiofonizacji firmie „Por-Tech”.
 42. Po położeniu i wyschnięciu tynków ciąg dalszy prac z elektryką (montaż lamp, kinkietów oraz gniazd i wyłączników) itp.
 43. Ofiarę zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Magdalena i Tomasz Kumorek (20 zł); Barbara i Grzegorz Jelito (30 zł); Edyta i Roman Gaj (30 zł). Dziękuję.
 44. W czasie wichur parafia poniosła pewne szkody i zniszczenia:
 45. jeden z niesionych przez wichurę elementów uderzył i rozbił lampę przy schodach i utrącił jej słupek. Jest już wymieniona – Józefowi Ślipkowi dziękuję za pracę spawalniczą przy wykręceniu jednej z 3 urwanych śrub, a Mariuszowi Porębie za montaż nowej lampy.
 46. Została też podwiana płaszczyzna dachu na nowym kościele i podmuch zrzucił dachówki nad prezbiterium (dziura miała wymiary 1,5 na 1,5 metra). Dachówka ta została już uzupełniona. Dziękuję Robertowi Ząbrowi za załatwienie i zasponsorowanie zwyżki, a Januszowi Gaborkowi za wyjście z niej na dach kościoła i wymianę rozbitych dachówek. Dziękuję też Marianowi Marszałkowi za gotowość interwencyjnej pomocy zawodowej straży pożarnej z Nowego Sącza, w razie trudności z dostaniem się na dach.
 47. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za darmowe wykonanie jeszcze 5 słupków pod lampy nad potokiem (w sumie 10 + 5 sztuk).
 48. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka za wykonaną robotę porządkowania podziemi kościoła przed tynkowaniem – pracowali: Bogdan Ptak, Jerzy Ptaszkowski, Konrad Ptaszkowski, Marian Ptaszkowski, Arkadiusz Ziaja (za niego syn Kacper), Krzysztof Bochenek (za niego Kamil Szczepka) a także panowie, którzy przyszli za swe żony: Krzysztof Tomera i Stanisław Rymanowicz.
 49. Dziękuję niewiastom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz za wykonane prace porządkowe na starej plebanii i koło nowej – pracowały: Kazimiera Ślipek, Małgorzata Mężyk, Elżbieta Poręba, Olga Kantor, Krystyna Górska, Monika Stelmach, Maria Kościółek, Małgorzata Tomera (za nią mąż Krzysztof), Maria Rymanowicz (za nią mąż Stanisław).
 50. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także rozpoczęcie zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek, gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz.
 51. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. W planie są wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki.
 52. We wtorek 19 III (w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca) z Nowego Sącza na godz. 18:00 wyrusza IV Pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa w Luszowicach. Jej hasłem są słowa: „Z Ojcem i Synem w Duchu Świętym”. Pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie „Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny”. Zapisy: WWW.obroncyrodziny.pl, Tel. kom. 519 169 797. Patrz: plakat.
 53. 22-24 III 2019 r. – rekolekcje dla mężczyzn „Weź się rusz!” pod hasłem: „Chłopy do roboty!” W Domu Seminaryjnym w Błoniu koło Tarnowa. Koszt: 110 zł. Prowadzi: o. Tomasz Rąpała z grupą „Semeron”. Patrz: plakat. Zgłoszenia do 20 marca przez kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl
 54. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin abp Jerzego Ablewicza – długoletniego Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Jednym z żywych pomników ówczesnego Pasterza naszej diecezji jest Fundacja nosząca Jego imię, która została powołana 12 lutego 1993 r. przez biskupa Józefa Życińskiego. Jej głównym celem statutowym jest wspomaganie zdolnej, a ubogiej młodzieży pochodzącej z terenu diecezji tarnowskiej. Wszelkie środki, jakie posiada Fundacja pochodzą z ofiar składanych w diecezji przy okazji udzielania sakramentu bierzmowania oraz od indywidualnych ofiarodawców. Aktualnie Fundacja obejmuje programem stypendialnym 109 stypendystów. Dziękując za ofiary przekazywane na rzecz Fundacji. Informujemy również, iż w najbliższym czasie zostaną bezpłatnie przesłane do wszystkich parafii okolicznościowe foldery o naszym Patronie, przygotowane przez Fundację Imienia Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i Archiwum Diecezjalne, które można będzie rozdać parafianom. Z pasterskim błogosławieństwem Ks. Bp Stanisław Salaterski – przewodniczący Fundacji.
 55. Ubiegłej niedzieli po sumie sekciarska grupa najechała naszą parafię i rozdawali wywrotowe ulotki przed kościołem (auto było na krakowskich tablicach – przez dyskrecję podaję tylko początek numerów KRA…). Jak szybko się pojawili już w czasie trwania Mszy św. tak jeszcze szybciej odjechali w kierunku Ptaszkowej, by prawdopodobnie tam powtórzyć akcję. Uczynili to nielegalnie!
 56. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jolanta i Mariusz Grzyb; Barbara i Stanisław Szkaradek; Maria Kruczek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria i Stanisław Lebda; Ewelina i Przemysław Lebda; Dorota i Tadeusz Szkaradek.
 57. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 19 marca 2019 06:05
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.