Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu – 24 marca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkiego Postu – 24 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 marca 2019 07:27

III Niedziela Wielkiego Postu – 24 marca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 24 III – III Niedziela Wielkiego Postu

Poniedziałek – 25 III – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Niedziela – 31 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” czyli „Różowa” (Synodalna)

 1. Lit. Słowa niesie dziś pociechę, bowiem wieczny Bóg – „który zawsze jest” – ciągle daje szansę na przyniesienie owoców nawrócenia.
 2. W tę niedzielę (24 III) przeżywamy „Dzień Misjonarzy Męczenników”.
 3. Tarnowska diecezja ma 4 takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek.
 4. W poniedziałek (25 III) przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – celebra Eucharystii o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00.
 5. W „Zwiastowanie Pańskie” pół godziny przed Mszą św. wieczorną o 16:30 – dodatkowa Droga Krzyżowa.
 6. Chociaż Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nie jest obowiązkowa – zachęcam usilnie do udziału w tym dniu we Mszach św.
 7. Dzień 25 marca jest też „Dniem Świętości Życia” – w tym dniu wielu ludzi podejmuje tzw. Duchową Adopcję.
 8. Na ten temat parę informacji oraz modlitwa adopcyjna umieszczona jest na przygotowanych ulotkach (są na stoliku z tyłu kościoła).
 9. Zachęcam do tej dziewięciomiesięcznej modlitwy za wybrane, Bogu wiadome dziecko, którego życie zagrożone jest przed jego narodzeniem.
 10. W ramach ogłoszeń wysłuchamy też komunikatu ks. Biskupa o duchowej Adopcji poczynionej dnia jutrzejszego – 25 marca.
 11. W święto Zwiastowania Pańskiego 25 III na znak szacunku dla Tajemnicy Wcielenia przyklęka się na jedno kolano na słowa z „Credo”: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął Ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem” (jeśli „Credo” jest śpiewane – to przyklękamy na dwa kolana).
 12. We wtorek 26 III przypada „Dzień Modlitw za Więźniów”.
 13. Piątek 29 III, to dzień akcji „Inicjatywa 24 godziny dla Pana”, jako forma kultu Najświętszego Sakramentu (patrz ulotki na stoliku).
 14. W nocy z soboty na niedzielę (30/31 III) następuje zmiana czasu na „czas letni”, co oznacza, iż śpimy krócej o 1 godzinę.
 15. Za tydzień (31 III) przypada IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana także „Laetare” (Radości), albo od koloru szat „Różową”.
 16. Nazwę swą bierze od owej antyfony „Laetare”, czyli: „Raduj się Jerozolimo”. W tym dniu można ołtarz przyozdobić kwiatami.
 17. W tę najbliższą niedzielę 31 III obchodzi się Niedzielę Synodalną z wyznaczoną przez ks. Biskupia własną liturgią.
 18. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu: w poniedziałek 25 III o 16:30 (prowadzi ksiądz); dla dzieci – w środy o 16:30; ogólne – w piątki o 16:30; śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 po prymarii (od lat prowadzi ją p. Józef Kościółek).
 19. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedzielę o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 20. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 21. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: w środę – lektorzy młodsi; w piątek – lektorzy starsi.
 22. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 23. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 24. ● w poniedziałek o 16:15 – zbiórka ministrantów
 25. ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 26. ● w środę o 17:45 po Mszy św. i Nowennie o MBNP – zbiórka lektorów szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy z gimnazjum
 27. ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach)
 28. ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 29. ● w sobotę o 9:00 – schola
 30. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania (próba liturgiczna) w najbliższy wtorek 26 III o godz. 18.00 w Kamionce Wielkiej.
 31. Przypominam, iż bierzmowanie ponad 50 młodych nastąpi w Kamionce Wielkiej już w najbliższy I czwartek 4 IV o godz. 15:30.
 32. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet, p.w. św. Siostry Faustyny, zel.Marty Chochla.
 33. W miniony czwartek odbył się pogrzeb zmarłej 19 III naszej parafianki śp. Marii Oracz. Za jej duszę odprawionych będzie 86 Mszy św. pogrzebowych (78 zamówionych indywidualnie oraz 8 od uczestników pogrzebu). Niech odpoczywa w Bożym pokoju.
 34. Wydatki tego tygodnia: Za transport młodzieży na rekolekcje i ich powrót autobusem zapłaciłem w firmie „Vojtex”.
 35. Zapłaciłem rachunki za gaz w kościele i starej plebanii oraz za kancelaryjny telefon.
 36. Za kupione pod Poznaniem pięć (1100 litrowych) kontenerów przeznaczonych na śmieci koło cmentarzy.
 37. Za stelaż wykonany do tabernakulum kaplicy bocznej do zasłaniania kotarką Najświętszego Sakramentu na czas Mszy św.
 38. Za naprawę teleskopowego krzesła obrotowego do biura starej plebanii.
 39. Za Domestos i Agent Max (środki dezynfekujące); oraz 2 Ajaxy (środki do mycia) przy sprzątaniu starej plebanii.
 40. Za dwie wywrotki po 3 tony klińca ze składu budowlanego „na Bani” (wł. A. Madej) w Kamionce Wlk.
 41. Za części do naprawy elementów hydrauliki w 3 toaletach w kościele i na plebanii.
 42. Za paliwo do ciągnika. Za dwie pizze dla sobotnich robotników.
 43. Podczas składki sprzed tygodnia złożono także kolejne koperty z ofiarami przeznaczonymi na potrzeby parafii (inwestycje) od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów – suma tak jeszcze zebrana wyniosła 6470 zł.
 44. Po tej dozbieranej sumie 6470 zł (+ 22 050,50 gr. + 4 € zebrane wcześniej) obecnie całkowita suma wynosi: 28 520 zł. Dzięki!
 45. Także z tej niedzieli alfabetyczny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św., jako imienne podziękowanie – umieszczony jest w gablocie przed kościołem.
 46. Jako że nadal składane są ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne nawierzchniowe.
 47. Ojciec jednego z dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej złożył na rzecz naszej parafii ofiarę 1000 zł. Bóg zapłać! Na dzień tej Uroczystości kupię za to konkretny dar do naszej świątyni.
 48. Na stoliku przy chrzcielnicy są do nabycia wspierające dzieła „Caritas” wielkanocne baranki i paschaliki – ofiara za nie: nie mniej niż 5 zł.
 49. Aktualnie tynkowane są ściany i sufit części kaplicznej – pod koniec tygodnia zaś 4 pomieszczenia: 2 zakrystie (dla księdza i dla ministrantów) i 2 magazyny „podręcznych różności”.
 50. Po wyschnięciu tynków i pomalowaniu ścian z pierwszego nastąpi ciąg dalszy prac z elektryką nawierzchniową (montaż lamp, kinkietów oraz gniazd i wyłączników). W przyszłości także nagłośnienia.
 51. Zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wspierający misje wyniosła 527,30 zł.
 52. Podaję statystyki personalne na Misjach: Obecnie w ramach Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej (DMDT) pracuje 55 księży misjonarzy: w Afryce 20 (Czad – 3, Rep. Konga – 5, Rep. Środkowoafrykańska – 12), w Ameryce Łacińskiej 29 (Argentyna – 3, Boliwia – 5, Brazylia – 8, Ekwador – 1, Kuba – 1, Peru – 11), w Azji 6 (Kazachstan). Stanowią oni 17 % fideidonistów polskich. W Kamerunie posługuje pani Ewa Gawin, gdzie w Bertoua wybudowała dzięki kolędnikom misyjnym szkołę dla dzieci głuchoniemych i niepełnosprawnych fizycznie. W roku akademickim 2018/2019 w CeFoM w Warszawie przygotowuje się 2 księży do pracy w Ameryce Południowej i Afryce. Wg statystyki podanej przez Komisję Misyjną, wszystkich misjonarzy polskich jest 2004. Z diecezji tarnowskiej oprócz misjonarzy diecezjalnych pochodzi około 200 misjonarek i misjonarzy zakonnych.
 53. Ofiarę „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Dorota i Tadeusz Szkaradek (30 zł);
 54. Dziękuję aż 11 mężczyznom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa za robotę wykonaną na zakolach koło drogi na cmentarz: wybieranie ziemi, nawożenie gruzu na podbudowę i równanie klińca, plantowanie ziemi – pracowali: Tadeusz Rams i Mateusz Rams; Adam Siedlarz; Jan Geniec (z ciągnikiem); Ferdynand Poręba; Krzysztof Michalik i Łukasz Michalik; Janusz Chełminiak (za niego Paweł Chełminiak) i Daniel Chełminiak; Józef Poręba (za niego Dawid Poręba); Grzegorz Ząber (za niego Stanisław Rymanowicz).
 55. Zamiast pracy z tej dziesiątce ofiarę złożyli: Marek Barankiewicz (100 zł) oraz Bogusław Poręba (100 zł.)
 56. Zamiast pracy przed tygodniem grupy ofiarę 2 x po 50 zł złożyły rodziny Dadał i Marchacz (z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka).
 57. Dziękuję tylko 4 niewiastom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka za wykonane wiosenne prace porządkowe na cmentarzu – pracowały: Sylwia Poręba; Maria Gaborek (za nią Gabriela Poręba); Czesława Szczurek (za nią Emilia Poręba); Bogusława Ogorzałek (za nią syn Filip, który robił z mężczyznami). Ofiarę 50 zł złożyła Zdzisława Poręba.
 58. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także ciąg dalszy zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek, gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz.
 59. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Edyty Ząber. W planie są wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki: grabienie suszu.
 60. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za użyczenie i podstawienie przyczepki na gruz i odpady przy tynkowaniu podziemi kościoła.
 61. Dziękuję Stanisławowi Kmakowi za darmowe naprawy w 3 toaletach w kościele i na plebanii.
 62. Zakupiłem pięć 1100 litrowych kontenerów na śmieci w kolorach: dwa czarne, dwa zielone i jeden niebieski (każdy w cenie po 250 zł + 500 zł koszt transportu spod Poznania). Koszt całkowity 1750 zł. Ostatecznie jeden wychodzi po 350 zł. W naszej okolicy są niestety o wiele droższe!
 63. Trzy z nich będą rozmieszczone przy górnym cmentarzu: czarny na szkło, zielony na plastik oraz niebieski na papier.
 64. Dwa pozostałe kontenery dopiero w swoim czasie będą przewiezione pod stary cmentarz w Królowej Polskiej, ale dopiero wtedy, gdy prawnie go odzyskamy jako parafia, bo dziwnym trafem przeszłości (nie chcę już tej historii ruszać), ten katolicki cmentarz nie jest naszą własnością.
 65. Wykonano stelaż do tabernakulum kaplicy bocznej do zasłaniania kotarką Najświętszego Sakramentu na czas Mszy św. – 40 zł.
 66. Naprawiono jedno z teleskopowych krzeseł obrotowych do biura starej plebanii – 30 zł.
 67. W Krynicy w Willi Pogoń 22-24 III rekolekcje dla kobiet „Ach te Baby, Dwie wieże”. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Vide: afisz.
 68. W Łącku na hali widowiskowo-sportowej „Potyczki oraz Spotkania Góralsko-Lachowskie” 23 III o godz. 18:00. Patrz: afisz.
 69. Dni Formacji Liturgicznej Służby Ołtarza dla ministrantów ze szkoły podstawowej odbędą się 29-31 marca 2019 r. w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach. Rekolekcje poprowadzą: ks. Adam Cieśla – Dekanalny Duszpasterz LSO w dekanacie Nowy Sącz – Zachód oraz ks. Sylwester Brzeźny – Diecezjalny Duszpasterz LSO. Koszt uczestnictwa wynosi 120 zł. Przyjazd w piątek o g. 17:00. Zakończenie w niedzielę po obiedzie. Zabieramy ze sobą: komżę; różaniec; śpiwór; odpowiednie obuwie do korzystania wewnątrz budynku; obuwie sportowe; notatnik i długopis.
 70. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Szczegóły znajdują się na tablicy ogłoszeń.
 71. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Maria i Stanisław Lebda; Ewelina i Przemysław Lebda; Dorota i Tadeusz Szkaradek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Jadwiga i Dariusz Aleksandrowicz; Radosław Aleksandrowicz; Lucyna i Stanisław Górka.
 72. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: czwartek, 28 marca 2019 17:13
 

Ewangelia na dziś