Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 5 maja 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 5 maja 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 maja 2019 16:50

III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 5 maja 2019

 

W tygodniu:

I Niedziela – 5 V – III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna; albo: wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb. (op. się)

Poniedziałek – 6 V – Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów

Środa – 8 V – Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona Polski i naszej diecezji

Niedziela – 12 V – IV Niedziela Wielkanocna czyli Niedziela Dobrego Pasterza

 1. Liturgia Słowa każe się dziś pochylić nad Pismem Świętym – żywym przekazem Boga do człowieka.
 2. W tę niedzielę 5 V przypada I niedziela miesiąca – po każdej dopołudniowej Mszy św. Adoracja IHS.
 3. Po 7:00 jak zwykle w I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (w Różach Kobiet – w II niedzielę maja).
 4. Popołudniowa Msza św. w niedzielę 5 maja o 14:30 będzie już w starym kościele – wcześniej tam Majówka o 14:00 (przed IHS).
 5. W tę niedzielę 5 V, czyli w Niedzielę Biblijną, rozpoczyna się Tydzień Biblijny (5-11 maja).
 6. Plakat zachęca nas do włączenia się w akcję „Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego” – w tym roku Ewangelia św. Jana.
 7. Składka przeznaczona jest dziś na cele diecezjalne.
 8. W tę niedzielę 5 V rano o 7:00 (lub 8:00) w starym kościele Msza św. na zakończenie pielgrzymki do Medjugorie (po powrocie).
 9. Dziś też odpust ku czci śś. Apostołów Filipa i Jakuba w Mystkowie – suma o 11:00 (w niedzielę za tydzień 12 V – w Łabowej „na Stanisława”).
 10. 5 V obchodzi się ogólnopolską 200-tną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – śpiewamy dziś jego pieśń: „Ojcze z niebios”.
 11. Trwa jeszcze rozpoczęta w poniedziałek 29 IV nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, bpa i męcz. (29 IV – 7 V).
 12. W środę (8 maja) przypada Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona naszej diecezji i naszej Ojczyzny.
 13. Od dzisiejszej niedzieli 5 V aż do przyszłej niedzieli 12 V trwa tygodniowy odpust w Szczepanowie (program na plakacie).
 14. W środę też obchodzi się rocznicę zakończenia II wojny światowej (8 V 1945 r.).
 15. Po Niedzieli Miłosierdzia niedzielne Msze św. popołudniowe o 14:30 wróciły do cerkwi (aż do odpustu na Narodzenie NMP 8 IX).
 16. Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego w miejsce „Anioł Pański” odmawia się „Regina coeli”.
 17. Trwają rozpoczęte w środę w Oktawie Wielkanocy (24 IV) Msze św. gregoriańskie za śp. Marię Siedlarz (odprawiane w Świdnicy).
 18. Przeżywamy od minionego wtorku 30 IV nabożeństwa majowe ku czci NMP – w dni powszednie o 18:00 (po nich Msza św.).
 19. Tak więc Majówki są codziennie: od poniedziałku do soboty w kościele o 18:00; a w niedziele w cerkwi o 14:00 (14:30 Msza św.).
 20. Czytanki majowe są autorstwa ks. Jana Bartoszka: „Maryja ożywiona Duchem Świętym” (historia świąt i wspomnień maryjnych).
 21. Zachęcam też tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, do śpiewu „majówek” przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 22. W sobotę 11 V o 15:00 ślub Faustyny Ruszkowicz i Jarosława Szczepanika.
 23. W najbliższą sobotę 11 maja o 9:00 – podczas Nabożeństwa Pokutnego nastąpi I Spowiedź Św. 21 dzieci z obu klas III ze szkół podstawowych w KG i KP , które w najbliższą niedzielę 12 maja o 11:00 przystąpią po raz pierwszy do Komunii Świętej. Potem „Biały Tydzień” (o 18:00).
 24. A oto ich spis: III klasa z Królowej Polskiej: Borkowski Olaf, Gomółka Szymon, , Krok Natalia, Lompart Kacper, Mordarska Martyna, Poręba Anna, Ruszkowicz Gabriel; III klasa z Królowej Górnej: Janus Adrian, Janus Karol, Jelito Filip, Jelito Michał, Kowaczek Dominik, Kruczek Kamil, Kumorek Magdalena, Mężyk Filip, Mężyk Nikodem, Pazgan Sylwia, Siedlarz Klaudia, Stanek Wiktoria, Stelmach Kacper, Szeptak Nikola (nadto jedno dziecko jest z Kamionki Wlk., a jedno już było do I Komunii Św.).
 25. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej.
 26. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 27. ● w środę o 17:0 – spotkanie DSM (na starej plebanii)
 28. ● w czwartek o 19:00 – próba scholii
 29. ● w piątek o 17:00 – zbiórka ministrantów
 30. ● w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 31. Spotkanie przed I Komunią Świętą – w poniedziałek 6 V o 19:00 (pierwsza próba liturgiczna). Na niej ustalone będą następne ewentualne próby.
 32. Comiesięczne spotkanie Akcji Katolickiej – w środę o 19:00 na starej plebanii.
 33. W czwartek 9 maja o 14:00 egzamin kandydatów do bierzmowania z klas VII obu szkół (w podziemiach kościoła z jednym rodzicem).
 34. Do egzaminu przystąpi 20 dziewcząt i chłopców z klas VII. Bierzmowanie za rok – w Królowej Górnej (w tym było w Kamionce Wlk.).
 35. Natomiast poniżej umieszczam spis nowobierzmowanych w tym roku: KLASA VIII – KRÓLOWA POLSKA: Gomółka Sabina, Groń Krzysztof, Jelito Konrad, Rams Mateusz, Śmierciak Magdalena, Homoncik Rafał, Homoncik Marcin, Zielińska Patrycja. KLASA VIII – KRÓLOWA GÓRNA: Janus Barbara, Janus Marcin, Janus Patryk, Kocemba Szymon, Mężyk Przemysław, Poręba Weronika, Rymanowicz Łukasz, Siedlarz Michał, Stelmach Agnieszka, Świder Łukasz, Tomera Kinga, Wolak Bartosz, Ząber Karolina, Ziaja Katarzyna. KALSA III A (GIMNAZJUM) – KRÓLOWA GÓRNA: Barankiewicz Tomasz, Janus Szymon, Kmak Aleksander, Marszałek Miłosz, Michalik Łukasz, Poręba Mateusz, Radzik Jakub, Ząber Sandra. Z BOGUSZY: Janus Karolina, Jędrusik Martyna, Kruczek Sylwia, Michalik Hubert, Nosal Anna, Pędzich Justyna, Rola Dominka, Sosnowski Łukasz. Z BINCZAROWEJ: Nowak Klaudia, Zawiłowicz Marcin. KLASA III B (GIMNAZJUM) – KRÓLOWA GÓRNA: Janiczek Patrycja, Janus Anna, Jelito Kinga, Karpiel Maria, Ochwat Kamila, Pazgan Patrycja, Witek Mateusz. Z BOGUSZY: Głód Adrian, Kmak Julia, Motyka Kamil, Poręba Zuzanna, Ptaszkowska Nikole, Rola Monika, Siedlarz Dominik, Szczecina Rafał. Z BINCZAROWEJ: Kotowska Wiktoria.
 36. W związek małżeński zamierzają wstąpić trzy kolejne pary narzeczeńskie – zapowiedź druga:
 37. Mirosław Jakub Marszałek, zam. Królowa Polska; oraz: Kinga Wioleta Mężyk, zam. Królowa Górna.
 38. Łukasz Karol Mędrecki, zam. Konecko; oraz: Karolina Joanna Ruszkowicz, zam. Królowa Polska.
 39. Marcin Andrzej Janus, zam. Królowa Górna; oraz: Sylwia Maria Broda, zam. Brzezna.
 40. Jeśli ktoś zna jakieś przeszkody do zawarcia tych małżeństw, ma obowiązek sumienia zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 41. W środę 1 V zmarła nasza parafianka śp. Genowefa Siedlarz z M-Z. Jej pogrzeb odbył się w piątek 3 V (o 12:00 Różaniec; o 12:30 Msza św.).
 42. Za jej duszę odprawionych będzie 125 Mszy św. (111 zamówionych indywidualnie oraz 14 od uczestników pogrzebu).
 43. Także w piątek 3 V pod wieczór zmarł śp. Stefan Groń z KP, pogrzeb – we wtorek 7 maja (o 14:00 – wprowadzenie; o 14:30 Msza św.); Różańce przy trumnie w oczekiwaniu na pogrzeb: dziś o 15:30 i jutro o 19:00 (tak jak wczoraj). Niech odpoczywają w pokoju Chrystusa Zbawiciela.
 44. Wydatki tego tygodnia: Za produkty i przygotowany obiad odpustowy. Napoje, owoce i lody na obiad odpustowy.
 45. Banderole z planszami dla dzieci na Nabożeństwa Majowe (100 sztuk). Książeczki na pierwsze piątki (25 sztuk).
 46. Paliwo do traktorka. Jeszcze za paliwo. Za 4 worki kleju do naprawy schodów przed kościołem.
 47. Wielka donica dla przesadzenia juki w prezbiterium; donica bazalt XL; duża podstawka; 3 podpórki kwietne.
 48. Worek ziemi uniwersalnej. Usługa kominiarska – czyszczenie kominów z dojazdem.
 49. Dwie pizze dla pracujących z dowozem.
 50. Zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzona przed świątyniami w diecezji u nas wyniosła 445,80 zł.
 51. Składka na misje w I środę też (1 V) wyniosła 250,50 zł.
 52. Jeszcze złożono ofiary na tynki w sumie w wysokości 1100 zł. Teraz całkowita suma wynosi 18 510 zł (14 250 zł + 3 160 zł + 1100 zł).
 53. Dziękuję 5 panom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – pracowali: Jan Nowak, Andrzej Pancerz, Czesław Poręba, Arkadiusz Czernecki, Artur Ogorzałek (za niego syn Filip). Wykonali pracę: położenia i wkopania agrowłókniny pod ugorem nad fosą pod starym kościołem oraz rozpoczęli kładzenie i wkopywanie agrowłókniny przy pergolach nad kościołem; przenieśli też stemple. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Edyty Ząber. W dalszym ciągu będą do wykonania prace z agrowłókniną na skarpie nad nowym kościołem przy pergolach i przy fosie koło dolnego parkingu.
 54. Dziękuję 2 paniom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka: Anna Dziedzina, Kazimiera Kachniarz (za nią mąż Jan – pracował z mężczyznami przy agrowłókninie) – pani Anna pracowała przy plewieniu przy głównych schodach i za plebanią, ofiarowała też 2 skrzynki trzmieliny; zamiast pracy ofiarę 100 zł złożyła Helena Ptaszkowska. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. W planie są wiosenne prace przy skalnikach i rabatach wokół kościoła oraz w brzegu nad kościołem.
 55. W sobotę 11 maja w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (10:00 – Droga Krzyżowa; 11:45 – Eucharystia; 13:15 – Promyczki Dobra; 15:00 – koncert Majki Jeżowskiej). Jadą tam też dziewczęta z naszej parafii (kilka osób).
 56. Dziękuję J. Gaborkowi, który przed odpustem doraźnie popodklejał większość podstopnic schodów głównych (zużyto 4 worki kleju).
 57. Dziękuję za ustawienie masztów flag i banerów przed odpustem – pracę tę jak co roku wykonał: Władysław Siedlarz oraz pomagali mu młodzieńcy: Kamil i Krzysztof Siedlarz; Dominik i Patryk Siedlarz. Januszowi Gaborkowi dziękuję za zakręcenie stałych masztów i usunięcie innych.
 58. Bożenie i Januszowi dziękuję też za porządki przed odpustem – jego żonie dziękuję też za przepierkę bielizny ołtarzowej, komż i alb.
 59. Dziękuję LSO i opiekunowi za ładnie przygotowaną liturgię odpustową, a zespołowi „Siewcy Miłości” za śpiew na sumie.
 60. Dziękuję nauczycielom z obu szkół za opiekę nad uczniami podczas rekolekcji szkolnych; również szkole w KG za użyczone materace.
 61. Dziękuję Renacie i Andrzejowi Królewskim za ofiarowany papier do drukowania biuletynu informacyjnego.
 62. Bardzo proszę uważać, bo być może gdzieś w pobliżu jest żmijowisko – jako że na schodach kościoła natrafiliśmy na młodą żmiję.
 63. Proszę nie zabierać i nie przekładać na ławki przy ścianach podkładów do klęczenia przy konfesjonałach robiąc z nich podkłady do siedzenia. Jeśli ktoś ma kłopoty z korzonkami, chce wygodnie siedzieć, to zapraszam na puste miejsca w ławkach wyścielanych.
 64. Również nie parkujemy samochodów przy stojakach na rowery blokując postawienie rowerów, a tym bardziej nie parkujemy aut na drodze przejeździe na cmentarz czy na wprost wejścia do starego kościoła. Wielokrotnie wysłuchuję słusznych skarg na ten temat.
 65. Tydzień temu kazania odpustowe wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Augustyn SJ. O 11:00 „sumę” celebrował J. E. Ksiądz Biskup Jan Sobiło z diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie. Razem z nimi współcelebrował ks. Tomasz Nadbereźny z Melitopola na Ukrainie, we Mszy św. uczestniczyła też s. Agnieszka Sobiło ze Zgromadzenia SS. Służebniczek Starowiejskich (rodzona siostra biskupa).
 66. Do Medjugorie na pielgrzymkę pojechali z pielgrzymami: ks. bp Jan Sobiło, Diecezja Charkowsko-Zaporoska, Ukraina; ks. Tomasz Nadbereźny, proboszcz z Melitopola, Ukraina; ks. Łukasz Gołaś SAC, Dyrektor Radia Pallotti.Fm z Krakowa. Dziś mają Mszę św. w cerkwi.
 67. Tydzień temu 28 IV przypadła niedziela modlitw za kierowców (zawsze ostatnia niedziela kwietnia) – na temat bezpieczeństwa i zasad poruszania się rowerzystów komunikat wydała policja i diecezjalny duszpasterz kierowców.
 68. W sobotę 11 maja - Dzień Otwarty od 10:00 do 15:00 w WSD w Tarnowie pod hasłem” Zaufaj Jezusowi” (patrz: plakat).
 69. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Marzena i Andrzej Lelito; Anna i Edward Michalik; Marta i Paweł Morańscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Anna i Jakub Morańscy; Antoni Święs; Jadwiga i Wiesław Ruszkowicz.
 70. .Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: wtorek, 07 maja 2019 22:48
 

Ewangelia na dziś