Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocna (Synodalna) – 26 maja 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocna (Synodalna) – 26 maja 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 26 maja 2019 17:27

VI Niedziela Wielkanocna (Synodalna) – 26 maja 2019

W tygodniu:

Niedziela – 26 V – VI Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. św. Filipa Neri, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 27 V – wsp. dow. św. Augustyna z Canterbury, bpa

Wtorek – 28 V – rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981)

Środa – 29 V – wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziew.

Czwartek – 30 V – wsp. dow. św. Jana Sarkandra, prezb. i męcz.; albo: św. Zdzisławy

Piątek – 31 V – Święto Nawiedzenia Świętej Elżbiety

I Sobota – 1 VI – wsp. św. Justyna, męcz.

I Niedziela – 2 V – VII Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego; albo: wsp. dow. św. Marcelina i Piotra, męcz. (op. się)

 1. Liturgia Słowa zapowiada posłanie Ducha Świętego, który umocni Jezusowy Pokój i wieść będzie ku niebu cały Kościół.
 2. Ta niedziela (VI Wielkanocna) w naszej diecezji jest Niedzielą Synodalną z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.
 3. W tą niedzielę 26 V po popołudniu o 15:30 spotkanie Rady Parafialnej na starej plebanii (z wypełnieniem ankiet synodalnych).
 4. Dzisiejsza popołudniowa Msza św. jak zwykle o 14:30 w starym kościele; wcześniej tamże Majówka o 14:00 (przed IHS).
 5. Też dziś (26 V) przypada coroczny Dzień Matki (zaś Dzień Ojca obchodzi się za miesiąc w niedzielę 23 VI).
 6. Wysłuchamy dziś Słowa Biskupów pt. „Wrażliwość i odpowiedzialność” w związku z przypadkami pedofilii także w Kościele.
 7. Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego.
 8. W naszej świątyni Majówki są w niedziele w cerkwi o 14:00 (14:30 Msza św.), zaś w dni powszednie o 18:00 (po nich Msza św.).
 9. Jeszcze raz zachęcam przeszkodzonych – do śpiewu Majówek przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 10. We wtorek 28 V przypada rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981).
 11. W „Dni Krzyżowe” przed tegorocznym Wniebowstąpieniem Pańskim (które przypada za tydzień w niedzielę 2 VI) udamy się w tym tygodniu z procesjami modlitw o urodzaje do trzech części naszej parafii:
  1. do krzyża w Królowej Górnej (w czwartek 30 V – 18:00)
  2. do krzyża w Królowej Polskiej (w piątek 31 V – 18:00)
  3. do kapliczki MB w Mszalnicy – Zagóry (w sobotę 1 VI – 8:00).
 12. Do Mszalnicy – Zagóry idziemy na zmianę w jeden rok do kapliczki koło Daniela Kruczka w następny koło Roberta Kościółka.
 13. W piątek 31 V przypada święto Nawiedzenia NMP – Msze św. rano o 6:30, 15:00 i 18:00 (z ostatnim Nabożeństwem Majowym).
 14. W sobotę – rozpoczęcie Nowenny do Ducha Świętego przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy (31 maja do 8 czerwca).
 15. W tę sobotę 1 VI przypada I sobota miesiąca – Msze św. o 6:30, 8:00 i 18:00 z Adoracjami IHS.
 16. W sobotę 1 VI rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – u nas po Mszach odmawiać będziemy Litanię do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Bożemu.
 17. Też w sobotę 1 VI o 8:00 rozpoczynają się w naszej parafii Msze św. „gregoriańskie” za śp. Eugeniusza Surmę.
 18. Od piątku 24 maja rozpoczęły się także poza parafią (w Świdnicy Śląskiej) Msze św. gregoriańskie za śp. Marię Wyszowską.
 19. W sobotę 1 czerwca obchodzi się Międzynarodowy Dzień Dziecka.
 20. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w najbliższą niedzielę 2 czerwca (dawniej była w czwartek przed tą niedzielą).
 21. Najbliższa niedziela 2 VI jest niedzielą Adoracyjną z racji pierwszej niedzieli miesiąca – po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu.
 22. Też w przyszłą niedzielę 2 VI przypada „Dzień Dziękczynienia w Polsce”.
 23. W niedzielę tę także (2 VI) po 7:00 zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (I niedziela czerwca). Za 2 tygodnie – w Różach Kobiet.
 24. Składka jak zwykle z pierwszej niedzieli miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 25. Na czerwiec Stolica Apostolska wyznaczyła intencję ewangelizacyjną, polecam ją omodleniu przez Róże Różańcowe. Brzmi ona: „Za kapłanów, by prowadząc wstrzemięźliwe i pokorne życie, z zaangażowaniem okazywali aktywną solidarność z najuboższymi”.
 26. W najbliższą sobotę 1 czerwca rozpoczyna się XXIII Spotkanie Młodych – Lednica 2000 pod hasłem: „Wiesz, że Cię kocham” – więcej informacji jak i rejestracja: na stronie WWW.lednica2000.pl (patrz: plakat).
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zel. Ferdynanda Poręby.
 28. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 29. ● we wtorek o 17:00 – próba scholii
 30. ● w środę o 17:00 – spotkanie DSM (na starej plebanii); ● w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów
 31. ● w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 32. Pogrzeb zmarłej poprzedniej niedzieli śp. Marii Ptaszkowskiej odbył się we środę – za jej duszę odprawione będą 104 Msze św. (92 zamówionych indywidualnie oraz 12 od uczestników pogrzebu). Niech spoczywa w Panu!
 33. Wydatki tego tygodnia: Nabycie 6 betonowych korytek skarpowych (trapezów) w betoniarni „Stelmach” w Cieniawie.
 34. Rachunki za gaz. Za telefon stacjonarny w kancelarii parafialnej.
 35. Zakupiłem dwa oryginalne tonery „101B Black Toner Konica Minolta EP 1050, 1080” do kserokopiarki.
 36. Części do szlifierki „Bosch”: wirnik; dwa szczotkotrzymacze; szczotki + nakrętka do tarczy.
 37. Prowadnica + łańcuch do pilarki. Niezbędnik kulinarny turysty (łyżki i noże).
 38. Dwie pizze, opakowanie kawy i zgrzewka wody mineralnej dla pracujących w sobotę.
 39. Paliwo do traktorka-kosiarki. Za prace naprawcze.
 40. Jeszcze złożono ofiary na tynki w sumie w wysokości 500 zł. Natomiast do rąk własnych złożono 50 zł.
 41. Całkowita suma wynosi teraz 22 810 zł (14 250 zł + 3 160 zł + 1100 zł + 800 zł + 1000 zł + 2000 zł + 500).
 42. Remontując grobowiec na starym cmentarzu w Królowej Polskiej, przy tej okazji rodzina Czerneckich złożyła na utrzymanie tego cmentarza 500 zł. Bóg zapłać.
 43. W tym tygodniu na naszym cmentarzu ukradziono krzyże z 6 grobowców– proszę o zgłaszanie tego na komisariacie w Nawojowej.
 44. Dziękuję 5 panom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza – pracowali: Stanisław Ruszkowicz (za niego Tadeusz Homoncik), Stanisław Wyszowski, Andrzej Czernecki, Jerzy Janus (za niego Mariusz Janus), Jakub Janus, Krzysztof Ruszkowicz (dziesiętnik z grupy kobiet + traktor), Stanisław Książkiewicz (za żonę z grupy kobiecej). Wykonali pracę plantowania na skarpie koło parkingu. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka. Będą do wykonania prace plantowania terenu.
 45. Jeszcze przed tygodniem doszli do roboty po porannej Mszy św. i pracowali dodatkowo z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza: Jan Królewski, Grzegorz Skoczeń, Dawid Kurczab (za niego Mateusz Królewski).
 46. Dziękuję 6 paniom z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – pracowały: Stanisława Ruszkowicz, Maria Lorek, Dorota Potoniec, Wacławiak Helena (za nią Krystian Gomółka), Anna Kocemba (za nią mąż Józef), Ewelina Książkiewicz (za nią mąż Stanisław), nadto z mężczyznami pracował dziesiętnik Krzysztof Ruszkowicz (użyczył też traktora). Dzięki. Zamiast pracy ofiarę złożyła: Helena Kościółek (50 zł). Wykonano pracę posprzątania starej plebanii i nawiezienia kory w rabatach koło schodów. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. W planie są prace pielęgnacyjno-porządkowe.
 47. Rozsady trzmieliny sprzed tygodnia posadziła koło pergoli nad kościołem w miniony poniedziałek Bożena Gaborek. Dziękuję.
 48. Serdeczne dzięki Marii Skwarek za duże ilości trzmieliny ofiarowanej i posadzonej przy pergolach na agrowłókninie od połowy długości do końca: przez nią oraz jej córkę Ewę Ziaja razem z mężem Arkadiuszem Ziają.
 49. Dziękuję Krzysztofowi Groniowi za użyczenie osuszacza do ściągania wilgoci z podziemi kościoła.
 50. Firma Mariusza Grzyba wykonuje dorywczo prace w podziemiach kościoła (obudowanie regipsami ciągów grzewczych w kaplicy i w zakrystiach oraz wykończenie listwami maskującymi tynków przy tych ciągach) – dwa dni pracy przy regipsach (w środę i czwartek przed niedzielą 19 V oraz w tym tygodniu w piątek).
 51. Dziękuję J. Gaborkowi za pracę podkaszarką i kosiarką – poczyścił brzegi i trudno dostępne trawy po koszeniu traktorkiem.
 52. Anna Michalik krawiecko naprawiła uszkodzony przez młodzieńców worek treningowy przy ćwiczebnym atlasie na starej plebanii.
 53. Dzięki pewnemu parafianinowi za ofiarowane parafii 3 poręcze kainerowe (wykorzystamy je w stosownym czasie).
 54. Dziękuję scholii za śpiew w dniu 13 maja w czasie Mszy św. z Różańcem Fatimskim.
 55. Procesja Bożego Ciała w tym roku w czwartek 20 VI będzie na Mszalnicę – Zagórę (z zakończeniem przy ostatnim ołtarzu).
 56. II Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach - w sobotę, 1 czerwca, w Dzień Dziecka (patrz: plakat).
 57. Z tyłu na stoliku do zabrania foldery na temat osoby arcybiskupa Jerzego Ablewicza i fundacji stypendialnej Jego Imienia.
 58. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Ewelina i Paweł Chronowscy; Urszula i Władysław Maślanka. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Agnieszka, Grzegorz Wolak; Stanisława, Zbigniew Poręba; Marzena, Artur Apola.
 59. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 02 czerwca 2019 16:03
 

Ewangelia na dziś