Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 2 czerwca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 2 czerwca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 czerwca 2019 12:06

VII Niedziela Wielkanocna "Wniebowstąpienie Pańskie" - 2 czerwca 2019

W tygodniu:

I Niedziela – 2 VI – VII Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego; albo: wsp. dow. św. Marcelina i Piotra, męcz. (op. się)

Poniedziałek – 3 VI – wsp. św. Karola Lwangi i Towarzyszy, męcz.

I Środa – 5 VI – wsp. św. Bonifacego, bpa i męcz.

I Czwartek – 6 VI – wsp. dow. św. Norberta, bpa

I Piątek – 7 VI – wsp. dow. bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, prezb. i męcz.

Sobota – 8 VI – wsp. św. Jadwigi Królowej

Niedziela – 9 VI – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki”); albo: wsp. dow. św. Efrema, diak. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa kieruje nasze najgłębsze pragnienia i tęsknoty ku niebu, gdzie wstępuje Chrystus – ale też każe stąpać po ziemi.
 2. Przeżywamy dziś (2 VI) Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (dawniej była w czwartek przed tą niedzielą).
 3. Jest to też niedziela Adoracyjna z racji pierwszej niedzieli miesiąca – po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu.
 4. Także dzisiaj 2 VI przypada rokroczny „Dzień Dziękczynienia w Polsce”.
 5. W niedzielę tę także po 7:00 zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (I niedziela czerwca). Za tydzień – w Różach Kobiet.
 6. Natomiast „Róże Rodziców Modlących się za Dzieci” do następnej tajemnicy różańcowej przechodzą „z nowym miesiącem”.
 7. Składka z tej pierwszej niedzieli miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 8. Na „sumie” śpiewa dziś dziecięca schola.
 9. Popołudniowa Msza św. dziś jak zwykle o 14:30 w starym kościele (po niej litania do Serca Bożego).
 10. Po „sumie” będę nieobecny – wyjeżdżam do Tymbarku na jubileusz 50-lecia kapłaństwa mojego rodaka ks. Józefa Bubuli.
 11. W poniedziałek 3 VI przypada rocznica śmierci św. Jana XXIII, papieża (1881 – 1963).
 12. Też w poniedziałek 3 VI obchodzone są imieniny ks. bpa Leszka Leszkiewicza, biskupa pomocniczego.
 13. W ten poniedziałek o 13:00 w naszej parafii odprawiona będzie Msza św. koncelebrowana z udziałem księży z mojego rocznika święceń. Celebrze przewodniczył będzie profesor seminarium, nasz rocznikowy opiekun – niegdysiejszy wicerektor ks. prałat dr Bolesław Margański. Serdecznie zapraszam na tę Mszę świętą – będę niezmiernie rad z waszej obecności.
 14. Bardzo proszę w poniedziałek po południu zabrać palmy pozostawione w dekoracji – za ich wykonanie jeszcze raz dziękuję.
 15. W I środę czerwca jak zwykle „dzień misyjny” w parafii – zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka za misje.
 16. W tym tygodniu przypada I czwartek oraz I piątek czerwca – Msze św. z odpowiednimi litaniami i Adoracjami IHS: rano i wieczór.
 17. W oba te dni (czyli w I czwartek, a także w I piątek) – od 17:00 godzinna możliwość spowiedzi św.
 18. W I czwartek od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu dla kandydatów do bierzmowania (uczniów VI i VII klas).
 19. W I piątek od 13:30 do 22:00 ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu – zapraszam nie tylko wpisanych w grafik.
 20. W I piątek jak zwykle po obiedzie ks. wikary udaje się z Komunią Świętą do chorych po domach.
 21. W piątek Msze św. o: 6:30 (z litanią do NSPJ) – 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) – 18:00 (z Adoracją IHS).
 22. Piątkowe dowolne wspomnienie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, prezbitera i męczennika, wolą Biskupa u nas jest obowiązkowe.
 23. W sobotę 8 VI w liturgii obchodzi się wspomnienie św. Jadwigi Królowej.
 24. W sobotę 8 VI o godz. 15:00 kolejny ślub w naszej parafii – pobiorą się przed Bogiem: Kinga Mężyk i Mirosław Marszałek.
 25. Wieczorem w sobotę 8 VI jest to już uroczysta wigilia Zesłania Ducha Świętego (Pentekosty, czyli Pięćdziesiątnicy).
 26. Za tydzień 9 czerwca przypada już Niedziela Zesłania Ducha Świętego zwana Zielonymi Świątkami.
 27. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Mszy św. o 9:00 zagra i zaśpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 28. Natomiast podczas „sumy” o 10:30 chrztu dostąpi nowonarodzone dziecko: Antoni Michał Hornik.
 29. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego – zbiórka do puszek przed kościołami na Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie i Tarnowie.
 30. W sąsiedniej Boguszy w niedzielę 9 czerwca przypada odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego – suma o 11:00.
 31. Niedziela ta (9 VI) kończy „Okres Wielkanocny”, jednak okres Komunii Świętej wielkanocnej trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej.
 32. Zgodnie z liturgicznymi zaleceniami po ostatniej Mszy św. należy 9 VI usunąć z prezbiterium Figurę Zmartwychwstałego Pana.
 33. Także zdejmuje się czerwoną stułę z krzyża, a paschał przenosi koło chrzcielnicy.
 34. Od przyszłego poniedziałku 10 VI w Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła rozpocznie się Okres Zwykły.
 35. Aktualnie trwa rozpoczęta w sobotę Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy (31 maja do 8 czerwca).
 36. Wczoraj też (1 VI) rozpoczęły się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – u nas w dni powszednie po Mszach św. porannych będziemy odmawiać, a po Mszach św. wieczornych śpiewać Litanię do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Bożemu. Natomiast w niedziele będziemy te modlitwy odmawiać po Mszy popołudniowej w starym kościele.
 37. Też w sobotę 1 VI o 8:00 rozpoczęły się w naszej parafii Msze św. „gregoriańskie” za śp. Eugeniusza Surmę.
 38. Na czerwiec Stolica Apostolska wyznaczyła intencję ewangelizacyjną, polecam ją omodleniu przez Róże Różańcowe. Brzmi ona: „Za kapłanów, by prowadząc wstrzemięźliwe i pokorne życie, z zaangażowaniem okazywali aktywną solidarność z najuboższymi”.
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa, zel. Józefa Ruszkowicza.
 40. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – spotkanie DSM (na starej plebanii) w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM w sobotę o 9:00 – próba scholii
 41. Wydatki tego tygodnia: Paliwo do traktorka. Dwie baterie 9 V do nagłośnienia pielgrzymkowego. Różne rozsady kwiatów donicowych.
 42. Bieżący remont i małe naprawy poeksploatacyjne kosiarki-traktorka (wymiana tulei w zębatym napinaczu, wymiana dwóch zużytych napędowych pasków klinowych, ostrzenie noży i czyszczenie gardzieli wyrzutowej i obudowy bębnów tnących itp.).
 43. Zapłata za 5 dziewięciometrowych zwojów plastikowych obrzeży (3 o wysokości 10 cm i 2 o wysokości 15 cm).
 44. Za pizze dla robotników w kościele; za 3 pizze dla sobotnich pracowników z parafii. Kawa. Środki czystości do sprzątania starej plebanii.
 45. Jeszcze złożono ofiary na tynki w sumie w wysokości 150 zł.
 46. Całkowita suma wynosi teraz 22 960 zł (14 250 zł + 3 160 zł + 1100 zł + 800 zł + 1000 zł + 2000 zł + 500 + 150).
 47. Dziękuję 3 panom z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka – pracowali: Janusz Wysowski, Janusz Hornik, Marek Ślipek (za niego Michał Poręba). Wykonali pracę plantowania terenu ugoru koło cerkwi i obok nowego kościoła. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Będą do wykonania prace plantowania i utwardzania.
 48. Zamiast pracy w tej dziesiątce ofiarę 100 zł złożył Krzysztof Ptaszkowski; zamiast pracy za 2 dniówki w grupie dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza ofiarę 100 zł złożył jeszcze Andrzej Michalik. Dziękuję.
 49. Dziękuję 6 paniom z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – pracowały: Maria Ziębiec, Renata Siedlarz (za nią syn Krzysztof), Stefania (Danuta) Groń (za nią Urszula Groń), Stanisława Bogdańska (za nią Michał Siedlarz), z poprzedniej dziesiątki Maria Groń oraz jej syn Tadeusz Groń (który dojechał do pomocy). Wykonały prace pielęgnacyjno-porządkowe zbierania kamyków i sadzenia kwiatów. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Marka Kotasa. W planie są prace pielęgnacyjno-porządkowe (i plewienie).
 50. Zamiast pracy ofiarę złożyła: Bożena Legutko (50 zł). Dzięki.
 51. Trasa procesji: procesja Bożego Ciała w czwartek 20 VI będzie na Mszalnicę – Zagórę (z zakończeniem przy ostatnim ołtarzu).
 52. 56. Ks. prof. Józef Augustyn SJ przekazał przez ręce p. Stanisławy Bogdańskiej do rozdania w parafii 13 płyt (audiobooków): Anna Augustyn „Listy Matki”. Dziękuję.
 53. Dzieci minionej środy zostały nagrodzone za piękne chodzenie na majówki – spis najlepiej uczęszczających podam za tydzień.
 54. 58. Dzieci te za nagrody mogły wybrać różne płyty z filmami, bądź z muzyką , bądź też audiobooki – do wyboru były trzy filmy fabularne: „Misja”, „Zbawiciel”, „Sprawa Chrystusa”, dla młodzieży film dokumentalny o ofiarach II wojny światowej: „Wojna totalna – zabić jak najwięcej”, muzyczna płyta wielkanocna dziecięcej Arki Noego „Hip Hip hura Alleluja 2019”; dwa audiobooki: „książka „Quo vadis” oraz sprezentowane parafii „Listy Matki” (Anny Augustyn).
 55. arafia św. Małgorzaty zaprasza na Festyn Parafialny w przyszłą niedzielę 9 VI od g. 13:00 na parkingu parafialnym.
 56. Zawada koło Tarnowa – 9 czerwca biegowy „XVI Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego” dla każdego. Program: 12:00 Msza św. o kanonizację bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w kościele parafialnym w Zawadzie; 12:00 – 14:00 zapisy do biegu; 14:15 start do biegu; 16:50 – 18:00 wręczenie nagród (do zdobycia: rowery górskie, sprzęt turystyczny i sportowy). Finał: piknik. Patrz: plakat.
 57. Z tyłu na stoliku jeszcze do zabrania foldery na temat osoby arcybiskupa Jerzego Ablewicza i fundacji stypendialnej Jego Imienia.
 58. Bezpłatne badania mammograficzne w Ośrodku Zdrowia „BonusMed” w Kamionce Wlk. w dniu 7 VI – konieczna wcześniejsza rejestracja: 12 633 02 18; albo 503 777 651. Na stoliku są ulotki. W gablocie afisz.
 59. Dzięki Mariuszowi Grzybowi za kolejny dzień pracy jego firmy „DoMar” w podziemiach kościoła (montaż listew maskujących).
 60. Dziękuję za ofiarę 400 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Agnieszka, Grzegorz Wolak; Stanisława, Zbigniew Poręba; Marzena, Artur Apola oraz Marian Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Maria, Marek Janus; Maria, Stanisław Wyszowski; Maria, Jerzy Janus; Dorota, Andrzej Czesak.
 61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 02 czerwca 2019 16:04
 

Ewangelia na dziś