Start Informacje Duszpasterskie XX Niedziela Zwykła – 18 sierpnia 2019
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XX Niedziela Zwykła – 18 sierpnia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 18 sierpnia 2019 00:00

XX Niedziela Zwykła – 18 sierpnia 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 18 VIII – XX Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Wtorek – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dok. Kośc.

Środa – 21 VIII – wsp. św. Piusa X, pap.

Czwartek – 22 VIII – wsp. Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Piątek – 23 VIII – wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew.

Sobota – 24 VIII – Święto św. Bartłomieja, Apostoła

Niedziela – 25 VIII – XXI Niedziela Zwykła (Synodalna); albo: wsp. dow. św. Ludwika; albo: św. Józefa Kalasantego, prezb. (opuszcza się)

1. Lit. Słowa ostrzega, iż czasem z powodu wiary w Boga trzeba będzie wycierpieć wrogość, nawet tych najbliższych, ale On jest z nami.

2. W tę niedzielę 18 VIII „na sumie” o godz. 10:30 łaski chrztu św. dostąpi: Hanna Legutko.

3. Od 17 do 23 VIII biegnie przez 1000 km Pielgrzymka Biegowa z Rumunii do Polski (z Csiksomlyó na Jasną Górę). Patrz: plakat.

4. W środę wieczorem między 19:00 a 20:00 zagości ona na nocleg w naszej parafii. Zapraszam na Apel Jasnogórski z udziałem 17 biegaczy.

5. Apel Jasnogórski będzie w najbliższą środę 21 VIII o 21:00 – wezmą w nim udział też biegacze pielgrzymujący z Rumunii na Jasną Górę.

6. A oto kilka zdań na temat tej sztafetowej pielgrzymki biegowej, którą będziemy gościć też u nas. Trasa: Şumuleu Ciuc/Csiksomlyó (Rumunia) – Jasna Góra. Pielgrzymka ta biegnie w dniach 17-23 sierpnia, to pomysł Mariana Płaszczyka, mieszkańca Knurowa, członka Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z miasteczka Knurów w woj. śląskim na Jasną Górę. Był on dwa lata temu gościem w naszej parafii składającym świadectwo na odpuście w piątek 8 IX 2017 r. w naszej cerkwi. W ubiegłym roku, w dniach 5-8 lipca, biegaczom z Knurowa udało się zorganizować i przeprowadzić Pielgrzymkę Biegową z Jasnej Góry do Šaština, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Patronki Słowacji, i gdzie od 2017 roku posługują paulini. W tym roku postanowiono zmodyfikować trasę pielgrzymki – biegacze wyruszyli z Şumuleu Ciuc w Rumunii, aby po 7 dniach biegu sztafetowego zawitać na Jasnej Górze. Biegacze 17 sierpnia wystartowali z Sumuleu Ciuc (węgierska nazwa to: Csiksomlyó) – był to start honorowy, a 18 sierpnia oficjalnie wystartują z Hargitafürdő na terenie Rumunii, gdzie posługują paulini. Pielgrzymi przebiegną trasę o długości ok. tysiąca kilometrów przez Rumunię, Węgry, Słowację i miasta Polski. Nocować będą: w Targu Mures (Rumunia); Satu Mare (Rumunia); a po odcinku węgierskim w Vranov nad Topolou (Słowacja); Królowa Górna (Polska); i ostatni nocleg przy sanktuarium w Leśniowie (Polska), by 23 sierpnia dobiec do Częstochowy. U nas w Królowej Górnej zagoszczą w środę 21 sierpnia około godz. 19:00-20:00. Spać będą na obu plebaniach, otrzymają też od nas wieczorny posiłek, tzw. obiadokolację. O godz. 21:00 zakończą dzień Apelem Jasnogórskim. Mottem Pielgrzymki są słowa papieża św. Jana Pawła II: „Bóg dokonał już rzeczy niezwykłych, trzeba dalej iść w tym kierunku z ufnością i zapałem (…), wierząc w Chrystusa”. „Jest to świadectwo naszej wiary. Jedyna droga, to wierność Chrystusowi i Matce Bożej” – piszą organizatorzy na plakacie pielgrzymkowym, który jest też w Internecie na stronie powitalnej naszej parafii. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli: arcybiskup Jakubinyi Gyorgy – metropolita Alba Iulia, arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów. Komitet honorowy tworzą Rycerze Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy: Krystian Kiełbasa, Piotr Piekar, Janusz Gumularz (z Nowego Sącza), Marek Kapusta, Ryszard Gosk, Andrzej Parafiniuk. Organizatorzy pielgrzymki to: Rycerz Komandor Marian Płaszczyk przy współpracy z przeorem Klasztoru na Jasnej Górze o. Marianem Waligórą oraz paulinem o. Batorem Botondem, proboszczem i przełożonym w Hargitafurdo. Wsparcie medialne pielgrzymki zapewnia Biuro Prasowe Jasnej Góry.

7. Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Şumuleu Ciuc (po rumuńsku: Șumuleu Ciuc, a po węgiersku Csíksomlyó) to sanktuarium maryjne znajdujące się w, w okręgu Harghita, w Siedmiogrodzie, w Rumunii. Sanktuarium znajduje się pod opieką franciszkanów. 1 czerwca tego roku miejsce to odwiedził papież Franciszek. Ofiarował sanktuarium złotą różę, którą złożył przed czczoną tam figurą Matko Bożej. W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Şumuleu Ciuc kultem otaczana jest ponad dwumetrowa gotycka drewniana figura Maryi z Dzieciątkiem Jezus i berłem. Figura z 1515 r. uważana za jeden z największych znanych posągów Matki Bożej na świecie. Miejsce jest bliskie nie tylko mieszkańcom Rumunii, ale także Węgier, którzy chętnie pielgrzymują do Najświętszej Maryi Panny. W 2017 r. odbyły się uroczystości 450-lecia tego sanktuarium.

8. W sobotę 20 VII przypada Święto św. Bartłomieja Apostoła – Msze św. o 6:30 – 8:00 – 16:00 (ślub) oraz o 18:00.

9. Podczas Mszy św. o 16:00 pobiorą się sakramentalnie nowożeńcy Beata Geniec oraz Mateusz Ruman.

10. Przez cały sierpień na urlopie przebywa ks. wikariusz – część intencji odprawiane jest więc poza parafią; zapraszam rodzinę zmarłych do świątyni w danym dniu, by uczestniczyć w świętej liturgii i przyjąć Komunię Św.

11. Nadal odprawiane są Msze św. „gregoriańskie” za śp. Marię Ruszkowicz. Odprawia je ks. prałat.

12. Sierpień to „miesiąc trzeźwości w Polsce”. Jak odpowiedzieliśmy na sierpniowy apel Episkopatu o trzeźwość i abstynencję?

13. Na czas wakacji do odwołania zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.

14. Minionej soboty 17 VIII wyruszyła sprzed katedry 38 Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Trwa ona dziewięć dni – od 17 do 25 sierpnia. Zachęcam do duchowego pielgrzymowania – także poprzez środki masowego przekazu (codzienne relacje).

15. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny, zel. Anny Poręba.

16. Także w niedzielę za tydzień odpust na św. Bartłomieja w sąsiedniej Kamionce Wielkiej – suma przy starym kościele o 11:00.

17. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź pierwsza: Jan Stanisław Bochenek zam. Królowa Polska; oraz: Ewelina Ruchała, zam. Przysietnica. Kto zna jakieś przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – winien to zgłosić w kancelarii.

18. Wydatki tego tygodnia: Za paletę kostki brukowej „Nostalit” (13,2 m2: + kaucja za europaletę).

19. Za kliniec i podsypkę oraz kilkumetrową rurę Ø 10, a także za gumowy młotek do pobijania układanego kamienia.

20. Wcześniej kupione były 2 palety kostki brukowej „Stare Miasto” (26,8 m2 + kaucja za 2 europalety).

21. Ropa do zagęszczarki używanej przy kładzeniu kostki. Znów zakupiłem paliwo do traktorka-kosiarki.

22. Za lody dla dziewcząt z DSM podczas wyjazdu do pizzerii w Kamionce Wielkiej zapłaciłem.

23. Za 3 pizze, wodę, kawę oraz lody pracującym w sobotę.

24. Składka z racji II niedzieli sierpnia zbierana do kopert jako trzecia (ostatnia) w tym roku na sfinansowanie tym razem kładzenia płytek w podziemiach kościoła (materiał i robocizna) wyniosła: 13 120 zł (+ 1665 zł luzem na UPJP II) – razem: 14 785 zł.

25. Końcowe rachunki jakie parafia ma do zapłacenia za wszystkie materiały i robociznę opiewają na sumę: 37 tysięcy 51 złotych 83 grosze.

26. Wcześniejsze składki: pierwsza – na zakup i montaż aluminiowych drzwi i okien; druga – na tynkowanie wszystkich pomieszczeń.

27. Odzyskaliśmy w firmie „Stelmach” zwrot kaucji za 7 palet użytych pod betonowe obrzeża i korytka – 7 x 18,45 = 129,15 zł.

28. Nowożeńcy z wczorajszej soboty 17 VIII 2019: Kinga Kruczek oraz Mateusz Ziółko złożyli przy okazji ślubu ofiarę 1000 zł na kościół. Postaram się w stosownym czasie zakupić coś do wyposażenia kościoła, o czym wówczas poinformuję. A póki co: „wielkie dzięki”!

29. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w sumie tylko 105,86 zł oraz za telefon urzędowy w kancelarii parafialnej – 61,90 zł.

30. Dziękuję aż 12 panom z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego za robotę wykonaną przy plantowaniu ziemi na zboczu przy fosie pod cerkwią – pracowali: Alojzy Barski, Michał Janus, Andrzej Janus, Krzysztof Janus (za niego syn Patryk), Mieczysław Janus (za niego syn Łukasz); Piotr Świder (za niego syn Łukasz); Ireneusz Siedlarz; Marian Radzik; Paweł Janus; Marcin Janus; Ryszard Górski (za niego Stanisław Zaczyk); oraz Edward Michalik (z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy).

31. Ofiarę zamiast pracy złożyli: Carlos Velarde Vasquez (50 zł); Katarzyna i Jan Janiczek (50).

32. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Będą do wykonania prace plantowania ziemi na koło dolnego parkingu oraz na cmentarzu. Przydałby się ciągnik z przyczepką.

33. Dziękuję 8 paniom z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana za pracę przy plewieniu kwiatów i posprzątaniu starej plebanii – pracowały: Sabina Pazgan; Maria Świgut; Justyna Groń; Agnieszka Kumorek; Barbara Jelito; Hebda Maria; oraz Teresa Szczepka (z dziesiątki Władysława Stanka); a także dzień wcześniej prawie przez cały dzień pracowała Bożena Gaborek.

34. Ofiarę zamiast pracy złożyła: Maria Hebda (50 zł).

35. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. W planie jest zbieranie drobnych kamyków.

36. Przeszkodzeni w daną „swoją sobotę” zawsze mogą przyjść „kiedykolwiek”– to jest kwestia dobrej woli.

37. Dziękuję dziewczętom z DSM za niesienie figury i przygotowanie liturgii (czytania, modlitwa wiernych i śpiew).

38. Dziękuję lektorom za rozładunek z palety przywiezionej przeze mnie kostki – pomogli mi: Paweł Janus, Patryk Janus, Kacper Janus, Łukasz Janus, Szymon Janus, Mariusz Janus, Szymon Mężyk, Szymon Śmierciak, Łukasz Rymanowicz.

39. W nocy z soboty na niedzielę (24/25 VIII o 2:00) wyrusza pielgrzymka do Częstochowy „na wejście”. Powrót – w jeszcze niedzielę na 20:00. Koszt wyjazdu 50 zł. Informacje pod telefonami: 18 445-67-52 oraz 882 162 519 (Józefa Nowak). Zapisy jeszcze do 23 sierpnia.

40. Od 14 do 21 sierpnia – Wielki Odpust w sanktuarium w Przeczycy „na Wniebowzięcie NMP”. Patrz: afisz w gablocie z programem.

41. Od 17 do 25 sierpnia – wielodniowy odpust w sanktuarium MB Pocieszenia w Pasierbcu. Szczegółowy program: plakat w gablocie.

42. Uroczystości odpustowe ku czci MB Pocieszenia w kościele jezuickim p.w. Ducha Świętego przy ul. Ks. Piotra Skargi 10 odbędą się w dniach 21-25 sierpnia; suma odpustowa w niedzielę 25 sierpnia o 12:00. Szczegółowy program odpustu – na plakacie w gablocie.

43. 2 VIII o 10:30 na ul. Gancarskiej w Krakowie śluby wieczyste złożyła s. Maria Amabilis Iryna Svystun, z którą pracowałem na Ukrainie. Polecam ją waszej modlitwie, jako i módlcie się naszą rodaczkę przeżywającą aktualnie nowicjat w Łodzi – s. Sylwię Kałuzińską.

44. Gmina Kamionka Wlk. przystępuje do planu zagospodarowania przestrzennego w KG, KP i Boguszy – można składać wnioski do 31 X.

45. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Krystyna i Zbigniew Pierzga; Kazimiera Tokarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Stanisława i Zbigniew Ptak; Genowefa Marchacz; Dorota i Leszek Marchacz.

46. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 18 sierpnia 2019 19:38
 

Ewangelia na dziś