Start Informacje Duszpasterskie XXIII Niedziela Zwykła – 8 września 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIII Niedziela Zwykła – 8 września 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 08 września 2019 15:02

XXIII Niedziela Zwykła (Uroczystość Narodzenia NMP) – 8 września 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP – głównej Patronki diecezji (XXIII Niedziela Zwykła)

Poniedziałek – 9 IX – wsp. dow. św. Piotra Klawera, prezb.

Czwartek – 12 IX – wsp. dow. Najświętszego Imienia Maryi

Piątek – 13 IX – wsp. św. Jana Chryzostoma, bpa i dokt. Kośc.

Sobota – 14 IX – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Niedziela – 15 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa jest dziś wielką pochwałą Najświętszej Maryi Panny szczególnej istoty pośród niewiast narodzonych na ziemi.
 2. W tę niedzielę 8 września przypada Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 3. W naszej parafii w starym kościele przeżywamy dziś jesienny parafialny odpust „na Narodzenie NMP” – Msze św. o 7:00 i 9:00 – w nowym kościele; „suma”, jeśli będzie bezdeszczowo to na ołtarzu polowym wyjątkowo o 11:00 (ze względu na gości), a nie jak zwykle o 10:30. Msza o 14:30 – w cerkwi.
 4. Kazania odpustowe podczas trzech Mszy św. dopołudniowych wygłosi ks. Marek Synowiec – od tych wakacji mianowany przez ks. Biskupa Ordynariusza Ojcem Duchownym dla alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (dotychczas był rekolekcjonistą z Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „Opoka” im. Jana Pawła II w Starym Sączu przy ołtarzu Papieskim). Witam go serdecznie w naszej wspólnocie.
 5. Po południu zaś o 14:30 odczytany będzie Komunikat Rady Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski na różne bieżące tematy.
 6. Po każdej Mszy św. pokropienie ziarna siewnego, natomiast podczas sumy poświęcenie wieńców żniwnych (parafialne dożynki).
 7. W tym roku organizatorem „parafialnych dożynek” jest sołectwo Królowa Polska – gromada ta również zamówiła intencję mszalną za wspólnotę.
 8. Po odpuście wracamy z Mszami św. popołudniowymi z cerkwi do nowego kościoła (czyli już od 15 IX).
 9. Podczas odpustu 8 IX: o g. 9:00 śpiewa zespół „Siewcy Miłości”, zaś o g. 11:00 – śpiewa schola (tydzień temu o g. 9:00 śpiewał zespół „Uradowani”).
 10. W tę II niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic w różach kobiet.
 11. Dzisiejsza składka jak w każdą II niedzielę miesiąca jest kolektą „inwestycyjną” na prace w parafii (z racji odpustu nie ma dziś wypominków).
 12. Dziś też 8 IX wystawione są na stoliku z tyłu kościoła kartki do napisania próśb do św. Jana Pawła II oraz puszka, do której można je wrzucić. Prośby te będą odczytane w najbliższy wtorek 10 IX podczas nawiedzenia Relikwii i Obrazu Jana Pawła II (mamy więc czas do wtorku).
 13. 13. We wtorek 10 IX w naszej parafii zagoszczą relikwie i obraz św. Jana Pawła II. Relikwie przybywają do tych parafii, gdzie są oddziały Akcji Katolickiej. Program nawiedzenia relikwii św. Jana Pawła II trwał będzie od 18:00 do około 21:00 i jest następujący: Przywiezienie z Kamionki Wielkiej relikwii Jana Pawła II i Jego Obrazu (rano o 7:00)Msza św. o 18:00 (w czasie niej nasza AK wnosi relikwie św. JP II i składka na organizację tej peregrynacji przez diecezjalną Akcję Katolicką)Po Mszy św. rozważanie części bolesnych Różańca Świętego Następnie Koronka do Bożego Miłosierdzia Odczytanie próśb składanych od niedzieli 8 IX Litania do św. Jana Pawła II Apel Jasnogórski Akt Oddania Ojcu Świętemu
 14. 14. Ucałowanie Relikwii św. JP II Od nas Relikwie i Obraz św. JP II peregrynują do Białego Klasztoru, kolejnej parafii, gdzie jest parafialny oddział Akcji Katolickiej (śr 14:30).
 15. We wtorek w „Białym Klasztorze” w N. Sączu rozpoczyna się Katecheza Przedmałżeńska (10-27 IX) – program: na afiszu.
 16. W czwartek kończą się Msze św. „pogrzebowe” za śp. Eugeniusza Siedlarza. Panie Jezu, niechaj odpoczywa on w pokoju.
 17. W piątek 13 IX w naszej parafii wieczorem o 18:00 Msza św. a po niej Różaniec Fatimski w procesji. Zapraszam, przynieśmy lampiony.
 18. Dziewczęta z DSM proszę jak zwykle o niesienie figury MB Fatimskiej i przygotowanie oprawy liturgii Mszy św.
 19. W sobotę 14 IX celebrujemy w liturgii Święto podwyższenia Krzyża Świętego – Msze św. o godz. 6:30 – 8:00 – 18:00.
 20. W naszej parafii po Mszach św. ucałowanie krzyża, a po południu o 17:30 Droga Krzyżowa.
 21. W sobotę o godz. 8:00 kończą się Msze św. „pogrzebowe” za śp. Stanisławę Chochla. Daj jej Panie wieczny pokój.
 22. W Polsce organizatorzy „Różańca do Granic” zapraszają do Włocławka (a dokładnie do Kruszyna) w ramach akcji „Polska pod Krzyżem”. 14 września na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne “Polska pod Krzyżem” – poinformowali twórcy wydarzenia: diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta. Wcześniej wydarzenie miało odbyć się w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze), jednak po zastrzeżeniach odnośnie bezpieczeństwa i ochrony Parku Narodowego zgłoszonych przez ojców oblatów, miejsce zmieniono.
 23. W sobotę 14 IX rozpoczyna się nowenna do św. Ojca Pio.
 24. W niedzielę 15 IX przypada wspomnienie liturgiczne Matki Boskiej Bolesnej (zawsze po 14 IX – tj. po Podwyższeniu Krzyża Świętego).
 25. W niedzielę 15 IX wyrusza Pielgrzymka na „Wzgórze Krzyża” – wyjście sprzed kościoła o 14:30; po dojściu tam, Msza św. o 17:00 (za parafian).
 26. Od niedzieli 14 IX Msza św. popołudniowa o 14:30 będzie już w nowym kościele (aż do odpustu wiosennego ku czci Opatrzności Bożej).
 27. W niedzielę 15 IX przeżywamy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 28. W niedzielę 15 IX rozpoczyna się też „Tydzień Wychowania w Polsce” (15-21 września).
 29. Też od niedzieli 15 IX rozpocznie się triduum modlitw w intencji młodzieży przed Świętem św. Stanisława Kostki (15-17 IX).
 30. Za tydzień w niedzielę 15 IX przed kościołami naszej diecezji zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie i Tarnowie.
 31. Trzy uroczystości odpustowe w niedzielę za tydzień 15 IX: ● ku czci MB Radosnej w Ptaszkowej (suma o 11:00 – program na afiszu); ● na Podwyższenie Krzyża Świętego w Mogilnie (suma o 11:00); ● ku czci MB Bolesnej w Nowym Sączu-Zawadzie (suma o 11:00).
 32. W tarnowskiej Katedrze-Bazylice, która jest sanktuarium MB Bolesnej, dziś rozpoczyna się „Tydzień Maryjny” (8-15 IX). Program: na afiszu.
 33. Trwają rozpoczęte w niedzielę 1 IX Msze św. „gregoriańskie” za śp. małżonków: Maria i Stanisław Kruczek – od syna Jana z rodziną.
 34. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii w sobotę o 9:00 – schola na chórze
 35. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.
 36. Wydatki tego tygodnia: zapłata za 20 kubików betonu B-30 z dodatkiem plastycznym „plastyfikator” (dwa auta „gruszki” z pompą) do betonowania dwóch „oczek wodnych” w firmie „Stelmach”.
 37. Kotwy regulowane z długim żebrowanym prętem do zabetonowania (45 szt.) zakupione w May-Mat (z rabatem).
 38. Kotwy regulowane z krótkim żebrowanym prętem do zabetonowania (10 szt.) zakupione w May-Mat (z rabatem). Pięć już posiadałem.
 39. Cement do osadzenia kotw - 8 worków (piasek z pospółką kupione były wcześniej).
 40. Za wykonanie 5 kolejnych siedzisk do prezbiterium (materiał nabyty był wcześniej; zaś jedno krzesło zrobione za darmo).
 41. Mieszanka traw wolnorosnących (1 kg) do posiania przed starą plebanią (już posiana i zawalcowana). Paliwo do traktorka-kosiarki.
 42. Dwie pizze z sosami dla sobotnich robotników oraz lody, woda; kawa, herbata, cytryna, cukier.
 43. Nakrętki motylkowe Ø 8. Rozpuszczalnik uniwersalny (2 butelki).
 44. A także rozliczyłem się do końca za zużyty do kładzenia płytek materiał oraz robociznę – było do zapłacenia RAZEM: 37051,83 zł.
 45. W tę niedzielę jeszcze zebrano na płytki 1000 zł. Tym sposobem CAŁKOWITA SUMA WYNOSI: 1000 + 820 + 6531,50 zł + 13 120 zł = 21 471,50 zł. Brakującą sumę 15 580 zł 33 gr. pobrałem z banku – w sumie wyjąłem z konta 20 tyś. zł, bo płaciliśmy także za beton.
 46. I tak rozliczone mamy wszystko do końca: wypłaciłem za robociznę Kazimierzowi Dziedzinie (z zapłat w sumie 500 zł dał na potrzeby parafii).
 47. Również wypłaciłem za materiał (wylewka samopoziomująca, płytki, fugi, cement, silikon itd.) salonowi płytek w Nowym Sączu i Mariuszowi Grzybowi (Mariusz Grzyb wyłożył na kościół w sumie 1066,83 zł ).
 48. Zbiórka na misje zebrana w składce I środę września wyniosła 271 zł.
 49. Dziękuję 7 panom z grupy dziesiętnika Władysława Stanka za robotę wywierceniu i zabetonowaniu 60 żelaznych kotw pod małe pergole i ogrodzenie obu oczek oraz 6 podstaw pod lampy przy drodze na cmentarz i 2 podstaw na cmentarzu – pracowali: Jan Janus (z synem Karolem); Piotr Czyżycki; Janusz Kałuziński; Andrzej Ptaszkowski; Józef Siedlarz (za niego syn Konrad); Władysław Stanek (za niego Kamil Czyżycki).
 50. Dziękuję 9 paniom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa za zbieranie drobnych kamyków i sprzątanie po pracach dolnego kościoła – pracowały: Antonina Geniec; Ewa Siedlarz; Anna Barankiewicz; Ewa Michalik; Elżbieta Chełminiak; Małgorzata Poręba; Alicja Poręba-Ząber; (za nią córka Martyna); Edyta Gaj (za nią córka Mariola); Cecylia Poręba (za nią Karolina Ząber).
 51. Też ofiarę 50 zł za pracę złożyła Jolanta Ochwat (z grupy Władysława Stanka).
 52. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka. Będzie do wykonania montaż pergoli i pasieczek oraz wykop rowka pod rury dla nawodnienia fontann w „kole” głównych schodów koło MB.
 53. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. W planie jest nadal zbieranie kamyków i przecinka jesienna kwiatów.
 54. Przeszkodzeni w daną „swoją sobotę” zawsze mogą przyjść „kiedykolwiek”– to jest kwestia dobrej woli.
 55. Dziękuję sołtysowi Mszalnicy-Zagóry Władysławowi Siedlarzowi z ekipą (Kamil Siedlarz; Krzysztof Siedlarz; Dominik Siedlarz; Patryk Siedlarz) za zamocowanie flag przed odpustem.
 56. Dziękuję sołtysowi Królowej Górnej Krystianowi Janiczkowi za przewiezienie osobiście na plac koło cerkwi 70 pożyczonych ławek.
 57. Dzięki Janowi Krokowi za wykonanie 5 siedzisk do prezbiterium nowego kościoła i przewiezienie ich z Robertem Świgutem (użyczył traktora).
 58. Dzięki Krzysztofowi Groniowi za użyczenie spalinowego wiertła do odwiertów w ziemi pod kotwy (i beczkę przepalonego oleju do konserwacji).
 59. Dziękuję pewnej rodzinie za ofiarowane 5 ryz papieru do druku biuletynu.
 60. Dziękuję Małgorzacie i Pawłowi Kachniarz z Mszalnicy-Zagóry za książki ofiarowane do biblioteki na starej plebanii (Pawłowi także za doradę).
 61. Dziękuję za porządki przed odpustem organiście i jego żonie (która też wyprała i wyprasowała bieliznę ołtarzową na odpust, alby oraz komże).
 62. Także Januszowi Gaborkowi i jego rodzinie dziękuję za użyczenie betoniarki i zagęszczarki do ubijania klińca pod podbudowę chodników.
 63. Dzięki Krystynie Michalik za dekoracje kwiatowe przygotowane na odpust i robione cały czas wcześniej.
 64. Dziękuję Marii Skwarek, która wzdłuż schodów obcięła formując w kule bukszpany przez nią niegdyś ofiarowane.
 65. Dziękuję lektorom, którzy przez dwa razy nanieśli wody do polewania schnącego w „oczkach wodnych” betonu.
 66. Zbiórka odpadów gabarytowych: KP na Widaczu 10 IX; KP na Jaroszówce 11 IX; KG przy remizie 17 IX; KG na Wyrębach 18 IX; M-Z 21 X).
 67. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stanisława i Jerzy Ochwat; Anna i Paweł Nowak; Kinga i Krzysztof Bochenek. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Ewa i Arkadiusz Ziaja; Barbara, Bogdan Oleszek; Zbigniew Janus; Sabina i Janusz Pazgan.
 68. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 08 września 2019 20:58
 

Ewangelia na dziś