Start Informacje Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła – 22 września 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXV Niedziela Zwykła – 22 września 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 września 2019 05:54

XXV Niedziela Zwykła – 22 września 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 22 IX – XXV Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 23 IX – wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb.

Czwartek – 26 IX – wsp. dow. śś. Kosmy i Damiana, męcz.; albo: śś. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męcz.

Piątek – 27 IX – wsp. św. Wicentego a Paulo, prezb.

Sobota – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Niedziela – 29 IX – XXVI Niedziela Zwykła (Niedziela Synodalna); albo: Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa zachęca nas do zyskiwania zasług u Boga przez dobroć dla ludzi także przez środki materialne.
 2. W tę niedzielę (22 IX) w miejsce homilii wysłuchamy Listu Pasterskiego Episkopatu Polski z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego (październik) zatytułowanego: „ Ochrzczeni i posłani – Kościół Chrystusa z misją w świecie”.
 3. Dziś w czasie „sumy” o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi dziecko: Oliwia Ogórek.
 4. Od poniedziałku 23 IX w Gródku nad Dunajcem rozpoczynają się Rekolekcje dla Asystentów Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej (23-26 IX) – poprowadzi je JE ks. abp Józef Michalik.
 5. Dzień Katechetyczny dla wszystkich katechetów z naszego dekanatu Nowy Sącz Wschód odbędzie się w tym roku w naszej parafii we wtorek 24 IX w szkole podstawowej w Królowej Polskiej: o 12:30 referat; o 13:00 katecheza pokazowa (z VI klasą).
 6. W środę 25 IX o 19:00 w sali w podziemiach kościoła odbędzie się spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-komunijnych z klas III.
 7. W czwartek 26 IX o 19:00 w kościele MB Niepokalanej w Nowym Sączu dzień skupienia dla kapłanów z dekanatu.
 8. W sobotę 28 IX o 15:00 na placu przed nowym kościołem modlitwa w Ramach „Koronka na Placach i Ulicach Świata”. Zapraszam.
 9. W sobotę 28 IX przypada rocznica śmierci sługi Bożego papieża Jana Pawła I (Ü1912 – …1978).
 10. Najbliższa niedziela 29 września jest Niedzielą Synodalną z własną liturgią wyznaczoną przez Ks. Biskupa.
 11. Z racji celebracji niedzielnej, która ma pierwszeństwo w Kalendarzu Liturgicznym, opuszcza się przypadające w tym dniu Święto 3 Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.
 12. Jest to także diecezjalny dzień Modlitw o Trzeźwość (29 IX). W tym dniu 29 IX wyrusza coroczna, w tym roku 38-ma, Diecezjalna Pielgrzymka do Szczepanowa (ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciw trzeźwości). Program: na afiszu.
 13. Także w niedzielę 29 IX wyznaczony jest „Dzień modlitw za osoby Niesłyszące i Słabosłyszące”.
 14. Też w niedzielę za tydzień kazania na wszystkich Mszach św. wygłosi nasz misjonarz z Burkina Faso brat Jan Mężyk, a po zakończeniu celebry przed kościołem zbierać będzie do puszki kolektę na misję, gdzie pracuje.
 15. Od poprzedniej niedzieli Msza św. popołudniowa o 14:30 – już w nowym kościele (aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą”).
 16. Kończy się tygodniowy Wielki Odpust ku czci MB Bolesnej w Limanowej (15-22 IX 2019 r.). Pieszo pielgrzymowali tam z Nowym Sączem także nasi parafianie.
 17. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 19:00 – spotkanie organizacyjne z rodzicami III klas (w podziemiach kościoła), w piątek o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania odtąd na zmianę: raz czwartek, raz piątek), w piątek o 17:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów w salce nad zakrystią  w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o 9:00 – schola na chórze, Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła, zel. Ferdynanda Poręby.
 18. Wydatki tego tygodnia: za 7 ton kruszywa i 3,5 tony wysiewki pod kostkę zapłaciłem w Kamionce Wlk. „na Bani”.
 19. Dokupiłem śrub i wkrętów do drzewa przy pracach sobotnich.
 20. Za parapety z czarnego marmuru i beżowego aglo-marmuru zapłaciłem. Za założenie tychże parapetów.
 21. Impregnat do zabezpieczenia kamienia ułożonego przed starą plebanią.
 22. Za deski dokupione do zrobienia mostka przed starą plebanię.
 23. Za przewód trzyżyłowy (30 m) do podłączenia lamp nad potokiem; rura karbowana „pilot” (peszel) na ten przewód.
 24. Linka stalowa w powłoce PCV do zrobienia odbojów dla lamp.
 25. Zaciski kabłąkowe do linki (cybanty) – (100 szt.); kołki rozporowe; uchwyty z gumą do rur (7 szt.).
 26. Za robociznę dwóch pracowników: poprawki pod kościołem; przecinka w asfalcie przy cerkwi; przy lampach nad potokiem.
 27. Za ropę do rozcieńczenia przepalonego oleju do konserwacji pergoli przy schodach głównych (olej dał Krzysztof Groń).
 28. Dwa worki cementu „Portland Polski Plus”. Trzy worki asfaltu do uzupełnieniu przy przecince.
 29. Nowe kółka do wleczonego po ziemi przy koszeniu systemu tnącego traktorka-kosiarki (materiał i toczenie).
 30. Lampa „Paltas” czarno-złota; wentylator kolumnowy biały na ołtarz (na czas upałów).
 31. Odkupiłem od jednej parafii 2 żyrandole złotego koloru nad ołtarz w podziemiach.
 32. Żarówki zwykłe – 20 sztuk (5 sztuk 25 W + 5 sztuk 40 W + 5 sztuk 60 W + 5 sztuk 100 W).
 33. W hurtowni dewocjonaliów kupiłem bańkę parafiny do świec i pudełko węgielków do kadzidła.
 34. Pizze dla pracujących we wtorek i środę przy lampach nad potokiem; za trzy pizze dla parafian z sobotniej roboty.
 35. Dwie zgrzewki napojów „Wysowianka-lemon” (30 butelek) i różne lody (21 sztuk), kawa dla pracujących w sobotę.
 36. Owoce na odpust, lody, różne napoje, cytryny i cukier, bite śmietanki do lodów.
 37. Zbiórka do puszek przed świątynią na Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie i Tarnowie z niedzieli 15 IX wyniosła 338,10 zł.
 38. Dziękuję 8 panom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa za wykonanie drugiej część pergoli przy głównych schodach i zabezpieczających pasieczek koło drugiego „oczka wodnego” – pracowali: Tadeusz Rams, Adam Siedlarz, Ferdynand Poręba, Józef Poręba, Jan Geniec (za niego syn Marek), Krzysztof Michalik (za niego syn Łukasz), Mariusz Barankiewicz (za niego syn Tomasz), Bogdan Poręba (za niego Wiktor Górka).
 39. Dziękuję 6 paniom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik za dalsze plantowanie brzegów przy schodach – pracowały: Krystyna Michalik, Agata Zaczyk, Maria Małysa, Maria Janus, Irena Rymanowicz, Zuzanna Kmak (za nią syn Szymon).
 40. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. Będzie do zrobienia: kopanie rowu pod kable i pogłębienie rowu pod rury oraz plantowanie ziemi.
 41. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. W planie jest dalsze plantowanie ziemi i zbieranie kamyków.
 42. Zakończyło się dość kosztowne uszczelniające żywicowanie obu „oczek wodnych” (na betonach kładziono żywiczną matę) – wykonawca z Tarnowa. Rozliczenia dokonam za tydzień.
 43. Elektryk Mariusz Poręba z Boguszy niebawem zamontuje różne lampy „plafony” w podziemiach kościoła. Lampy te z pomocą Mirosława Jawora nabyłem i zapłaciłem jeszcze w 2018 roku z wyprzedaży z firmy „Norlys”: Plafony boczne typu: Belin White – 10 szt. + plafony sufitowe Hamburg 622 – 20 szt. (w tym 14 grafitowych i 6 aluminium) + 10 bocznych „Asker” + świetlówki – wszystkich razem 40 szt. 15 lamp marki „Koster 727” z firmy „Norlys” nad potok (wcześniej dorobione było 15 statywów pod nie). Materiał na 15 rurowych słupków pod lampy nad potokiem (pracę ich pospawania i malowania jak już wtedy podawałem wykonał darmowo Mirosław Jawor) – dziękuję.Prócz lampy „Paltas” czarno-złotej odkupiłem też 2 żyrandole złotego koloru nad ołtarz w podziemiach.
 44. Dziękuję za zapuszczenie przepalonym olejem z ropą jednej pergoli przy schodach głównych – Andrzej Śmierciak z synem Szymonem.
 45. Dzięki Edwardowi Nowakowi za ofiarowane rurki plastikowe (calowe) i żelazną ¾ (wbudowano ją pod asfaltem przez drogę koło cerkwi).
 46. Dziękuję Adamowi Ślipkowi za jakiś czas temu darmowo pospawane kotwy do linek zastrzałowych do lamp nad potokiem.
 47. Dziękuję Januszowi Górskiemu za darmowe podłączenie przewodów elektrycznych.
 48. Dziękuję: Edwardowi Nowakowi za kobiałkę winogron; a Janowi Królewskiemu za kolejną siatkę jabłek.
 49. Obu parom sobotnich nowożeńcom (J. Poręba i D. Buczek oraz E. Trojan i P. Klimek) dzięki za ofiarę pieniężną przy ślubie i weselne souveniry.
 50. Pamiętajmy o sortowaniu odpadów do trzech pojemników z napisami: „szkło” – „plastik” – „sztuczne kwiaty”, natomiast naturalne biodegradowalne resztki zrzucamy na pryzmę przy napisie „Roślinne i trawa” w kącie parkingu (wieńce, bukiety i trawę, zawartość doniczek).
 51. Cieszę się z powodu porządku i dziękuję tym, którzy zużyte znicze (wkłady, szkło) zabierają do domu. A na szczęście wielu jest takich!
 52. Dla członków Parafialnych Zespołów Synodalnych od minionego piątku (20 września) o godz. 21.30-22.30 w radiu RDN rozpoczął się kolejny cykl audycji o pracach V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Treść audycji koncentruje się wokół synodalnego tematu miesiąca. Podawane są aktualne informacje o pracach Synodu.
 53. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Stanisław i Rafał Pazgan; Grażyna i Jan Górka. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Danuta i Krzysztof Budaj; Krystyna i Józef Janiczek; Sylwia i Krystian Janiczek; Anna Sikora.
 54. Do nabycia są już „Kalendarze Misyjne” – 5,50 zł za sztukę.
 55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 22 września 2019 18:05
 

Ewangelia na dziś