Start Informacje Duszpasterskie XXVI Niedziela Zwykła – 29 września 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXVI Niedziela Zwykła – 29 września 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 września 2019 08:28

XXVI Niedziela Zwykła – 29 września 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 29 IX – XXVI Niedziela Zwykła (Niedziela Synodalna); albo: Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (opuszcza się).

Poniedziałek – 30 IX – wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc.

Wtorek – 1 X – wsp. św. Teresy od dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc.

I Środa – 2 X – wsp. św. Aniołów Stróżów (dzień misyjny w parafii)

I Czwartek – 3 X – wotywa o Eucharystii (modlitwa o powołania)

I Piątek – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu (wotywa o NSPJ)

I Sobota – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew. (wotywa o NMP)

I Niedziela – 6 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Brunona, prezb. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa w opowieści o Bogaczu i Łazarzu przestrzega nas przed bogactwem i beztroską – i poucza jak zgubna jest dufa grzesznika.
 2. Dzisiejsza niedziela (29 IX) jest Niedzielą Synodalną z własną liturgią wyznaczoną przez Ks. Biskupa.
 3. Z racji celebracji niedzielnej, która ma pierwszeństwo w Kalendarzu Liturgicznym, opuszcza się przypadające w tym dniu Święto trzech Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.
 4. Dziś przypada diecezjalny dzień Modlitw o Trzeźwość (29 IX). W Szczepanowie trwa XXXVIII Diecezjalna Pielgrzymka (ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciw trzeźwości). Program: na afiszu.
 5. Także w Tę niedzielę 29 IX wyznaczony jest „Dzień modlitw za osoby Niesłyszące i Słabosłyszące”.
 6. Dziś kazania na wszystkich Mszach św. wygłasza nasz rodak, misjonarz z Burkina Faso, brat Jan Mężyk, na zewnątrz przed kościołem zbiera do puszki kolektę na misję, gdzie pracuje.
 7. Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku „Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym” na ten temat wysłuchaliśmy Listu Pasterskiego Episkopatu Polski „Kościół Chrystusa z misją na świecie” z dnia 22 X 2019 r.
 8. Październik jest maryjnym i „Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym” z okazji 100. rocznicy listu apostolskiego Benedykta XV „Maximum Illud”.
 9. Na październik Stolica Apostolska wyznaczyła do omodlenia przez Róże Różańcowe następującą intencję ewangelizacyjną: „Aby tchnienie Ducha Świętego wzbudziło nową wiosnę misyjną w Kościele”.
 10. Od 1 X, w porze zimowej, przechodzimy na wcześniejszy czas nabożeństw popołudniowych – otóż odtąd będą one: o 17:00 a nie o 18:00.
 11. W poniedziałek 30 IX kończą się Msze św. „gregoriańskie” za zmarłe małżeństwo śp. Marię i Stanisława Kruczek – gregorianka 30/30.
 12. Też w poniedziałek 30 IX w Świdnicy Śląskiej rozpoczynają się Msze św. za śp. Genowefę Siedlarz (odprawiał je będzie ks. inf. K. Jandziszak).
 13. W poniedziałek – w wigilię „miesiąca różańcowego” jakim jest październik pierwsze nieoficjalne nabożeństwo Różańcowe po Mszy św. o 18:00.
 14. We wtorek 1 X we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozpoczynają się Nabożeństwa Różańcowe – będą one o 17:00 z Komunią Świętą (a po nich około 17:45 Msza św.). Zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci otrzymają plansze i banderole i mogą wykonać różaniec.
 15. Ci z parafian, którzy nie mogą przybyć na nabożeństwa różańcowe do świątyni, niechaj go odmawiają przy kapliczkach i krzyżach.
 16. We wtorek (1 X) u karmelitanek bosych w Tarnowie odpust „ku czci św. Teresy” – suma o 18:00.
 17. W I środę (2 października) wspominamy naszych Aniołów Stróżów – jest to „dzień misyjny w parafii” (modlitwa, składka na misje i zmiana tajemnic w Różach Misyjnych).
 18. W I czwartek października Msze św. rano o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) i wieczorem o 17:00 Różaniec z Adoracją IHS i Msza św.
 19. I czwartek (3 X) – adoracja młodzieży bierzmowanej od 15:00 do 20:00
 20. W I czwartek spowiedź św. od 16:00 przez godzinę przed Różańcem i Mszą św.
 21. W I piątek Msze św. w godzinach: 6:30 (z litanią do NSPJ) – 15:00 (z koronką do Miłosierdzia Bożego), 17:00 (Różaniec z Mszą św.)
 22. W I piątek (4 X) spowiedź św. również od 16:00 przez godzinę przed Różańcem i Mszą św.
 23. I piątek – popołudniowa Adoracja ogólna Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 24. W I piątek – do południa objazd księdza do chorych z Komunią Świętą z możliwością spowiedzi św. (można zgłaszać kolejnych chorych).
 25. W I piątek (4 października) liturgicznie czci się św. biedaczynę z Asyżu – św. Franciszka (Jana Bernardone).
 26. W I sobotę (5 października) Msze św. w porządku: 6:30 – 8:00 (z litanią do MB) – 17:00 (Różaniec z Adoracją i z Mszą św.).
 27. W I sobotę (5 października) wspominamy liturgicznie „sekretarkę Bożego Miłosierdzia” – św. siostrę Faustynę Kowalską.
 28. Planowany jest wspólny wyjazd z dekanatu na Diecezjalną Pielgrzymkę Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów do Lipnicy Murowanej w dniu 5 października (sobota). O godz. 10:00 wykład ks. prof. Dariusza Oko. Zaś o godz. 11:15 Msza św. z agapą. Patrz: afisz.
 29. 5 października – 14 spotkanie młodych „Synaj” w N. Sączu jako przygotowanie do „Pielgrzymki zaufania młodych przez ziemię” w hali widowiskowo-sportowej MOSiR i Parafia MB Niepokalanej o g. 14:00. Z gościem specjalnym ze wspólnoty z Taizé, bratem Wojciechem. Patrz: afisz.
 30. W I niedzielę miesiąca (6 października) po wszystkich Mszach św. nastąpi Adoracja Najświętszego Sakramentu oprócz popołudniowej.
 31. Za tydzień (6 X) przypada I niedziela października – adoracyjna: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (14:00 Różaniec z Adoracją IHS).
 32. W I niedzielę 6 X – zmiana tajemnic męskich po 7:00 (w II niedzielę zmiana tajemnic żeńskich po 7:00, oraz składka na potrzeby parafii).
 33. 6 X odczytany będzie List Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający obchody 19. Dnia Papieskiego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.
 34. W niedzielę tę (6 X) jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca zbiera się składkę na cele diecezjalne.
 35. Też 6 października śpiewają: o 9:00 „Uradowani”; o 10:30 schola dziecięca (zaś 13 października o 9:00 „Siewcy Miłości”, a na Różańcu DSM).
 36. W niedzielę 6 X „Marsz dla Życia i Rodziny” w Nowym Sączu: 14:00 – Msza św. w Bazylice św. Małgorzaty; 15:00 – przemarsz ulicami miasta; 16:30 – spotkanie integracyjne przy sanktuarium św. Rity. Patrz: plakat. Na ten temat dziś wysłuchamy komunikatu Ks. Biskupa.
 37. W niedzielę 6 X o g. 11:00 – suma odpustowa „na św. Franciszka” w Cieniawie. Od 6 do 13 X – Wielki Odpust w Sanktuarium w Bochni.
 38. I pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę pod hasłem „Wiele nam zostało powierzone” – w niedzielę 6 X (patrz: afisz).
 39. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:  w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania odtąd na zmianę: raz czwartek, raz piątek), w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o 9:00 – schola na chórze
 40. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa Op., zel. Józefa Ruszkowicza.
 41. Wydatki tego tygodnia: Zakończyło się dość kosztowne uszczelniające żywicowanie obu „oczek wodnych” (na betonach kładziono żywiczną matę) – wykonawca z Tarnowa.
 42. Żarówki (15 sztuk) energooszczędne typu świetlówka „Philips – Genie eSawer” 5 W (do lamp nad potokiem).
 43. Za materiał (grube blachy, farby i elektrody spawalniecze) do zrobienia stelaża pod tabernakulum do przykręcenia w ścianie kaplicy w podziemiach oraz do zrobienia 3 zastawek-śluz do przekierowania wody w korytkach do „oczek” i baniaków wydałem.
 44. Wtyczki zagięte (4 sztuki) marki „Plastrol” do halogenów pod kościół.
 45. Dwa reflektory ledowe marki „GrunLed 20-B”; dwa reflektory ledowe marki „Floodlight Forever”.
 46. Za piasek (3 tony) i za cement (30 worków) do podlewania betonem kamienia i klocków drewnianych przed starą plebanią.
 47. Za wodę mineralną, lemon i lody oraz kawę i herbatę (cukier, cytryna) dla pracujących w sobotę; za trzy pizze dla nich.
 48. Za zapuszczanie drewna lektorzy otrzymali drobne datki: Szymon Śmierciak; Mateusz Jawor.
 49. Ofiarę na podziemia złożyli jeszcze: Jadwiga i Krzysztof Tokarczyk, M-Z 124 (100 zł); Grażyna i Marian Radzik, KG (200 zł).
 50. Dziękuję 4 panom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza za pogłębienie, a miejscami za wykopanie rowu i pod rury na zboczu przed starą plebanią, następnie zasypanie ich oraz plantowanie ziemi – pracowali: Eugeniusz Janusz, Edward Nowak, Stanisław Witek, Dominik Ochwat.
 51. Dziękuję aż 9 paniom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz za dalsze plantowanie brzegów przy schodach i zbieranie kamyków – pracowały: Maria Rymanowicz, Monika Stelmach, Krystyna Górska, Kazimiera Ślipek, Elżbieta poręba, Olga Kantor, Maria Buczek, Elżbieta Kogut (za nią Agnieszka Stelmach, Małgorzata Mężyk (za nią tato: Józef Ślipek, który pracował z mężczyznami).
 52. Dziękuję Danucie i Krzysztofowi Budaj za ofiarę 50 zł + 50 zł zamiast pracy w swoich dziesiątkach.
 53. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Będzie do zrobienia: kopanie rowu pod kable oraz plantowanie ziemi.
 54. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. W planie jest dalsze plantowanie ziemi i zbieranie kamyków.
 55. Dwa mosiężne żyrandole koloru złotego po bogach ołtarza w kaplicy, które jak podawałem, kosztowały 2 x po 590 zł zostały sfinansowane przez nowożeńców z soboty 17 VIII: Kinga Kruczek oraz Mateusz Ziółko, którzy złożyli przy okazji ślubu ofiarę 1000 zł na kościół.
 56. Żyrandol koloru złotego nad ołtarzem kaplicy, który jak podawałem, kosztował 309 zł i 4 reflektory na ołtarz zostały sfinansowane przez parę nowożeńców z soboty 24 VIII: Beata Geniec i Mateusz Ruman, którzy złożyli przy okazji ślubu za ofiarę na kościół 500 zł na kościół.
 57. Dziękuję Adamowi Ślipkowi za darmowe zrobienie z grubych blach wspomnianych wyżej: stelaża pod tabernakulum do przykręcenia w ścianie w podziemiach kościoła i trzech zastawek-śluz na przekierowanie wody do baniaków i oczek (zapłaciłem tylko za materiał).
 58. Dziękuję Stanisławowi Kmakowi i jego synowi Stanisławowi za ofiarowanie od siebie materiału (rury wodne i kanalizacyjne, złączki, zawory oraz trójnik końcówkę do węża) i darmowe wykonanie instalacji hydraulicznej połączenia dwóch tysiąclitrowych baniaków na zasób wody do uzupełniania w fontannie przy głównych schodach.
 59. Dziękuję Tadeuszowi Trojanowi z Kamionki Wielkiej za ofiarowane nam 30 m2 kamienia do położenia za starą plebanią.
 60. Dziękuję za zapuszczenie przepalonym olejem z ropą drugiej pergoli przy schodach głównych Andrzejowi Śmierciakowi i jego synowi Szymonowi oraz Mateuszowi Jaworowi.
 61. Dziękuję: Marii Małysa za „skalniaki” posadzone przy głównych schodach (pomagał jej mąż Jerzy); Bożenie Gaborek za słoik borowików.
 62. Warsztaty Homiletyczne "Homilia miejscem spotkania z Wydarzeniem" dla kapłanów diecezji odbędą się w terminach: 2.10 (środa); 14.10 (poniedziałek); 17.10 (czwartek); 29.10 (wtorek). Więcej informacji na stronie: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/37
 63. Dziękuję za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Danuta i Krzysztof Budaj; Krystyna i Józef Janiczek; Sylwia i Krystian Janiczek; Anna Sikora. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Monika i Marcin Hombek; Irena i Stanisław Dobosz; Agnieszka, Leszek Dobosz; Janina i Grodzisław Madej.
 64. Do nabycia są już „Kalendarze Misyjne” – 5,50 zł za sztukę; a także kalendarze rolnicze na 2020 w formie książki po 22 zł.
 65. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: piątek, 04 października 2019 20:52
 

Ewangelia na dziś