Start Informacje Duszpasterskie Święto Chrztu Pańskiego – 12 stycznia 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Święto Chrztu Pańskiego – 12 stycznia 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
środa, 15 stycznia 2020 09:07

Święto Chrztu Pańskiego – 12 stycznia 2020

 

W tygodniu:

Niedziela – 12 I – Święto Chrztu Pańskiego (koniec okresu Narodzenia Pańskiego)

Poniedziałek – 13 I – wsp. dow. św. Hilarego, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek – 16 I – w „Martyrologium Rzymskim” wspominany jest bł. Paweł Manna, prezb.

Piątek – 17 I – wsp. św. Antoniego, opata

Niedziela – 19 I – II Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wskazuje dziś na samego Jezusa Chrystusa, który przyjął „chrzest janowy” w Jordanie i objawił Trójcę Przenajświętszą.
 2. Przeżywamy dziś Święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.
 3. Dziś, w Święto Chrztu Pańskiego, zamiast aktu pokutnego podczas każdej Mszy św. w celu przypomnienia chrztu św. zaleca się „obrzęd niedzielnego pokropienia wodą święconą”.
 4. Po okresie świątecznym Msze św. od 12 stycznia wracają do porządku niedzielnego, czyli: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 5. Dziś, tj. 12 stycznia, podczas „wotywy” o 9:00 – śpiewać będzie zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 6. Na „sumie” o 10:30 kolędy zagra Orkiestra Dęta z Mystkowa – zaś bezpośrednio po Mszy św. koncert kolęd w ich wykonaniu.
 7. Po Mszy św. i koncercie zapraszam dyrygenta i 35 muzykantów na plebanię na gorący posiłek.
 8. Chociaż kończy się dziś „okres BN”, to jednak tradycyjnie kolędować można aż do 2 II, tj. do Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej).
 9. Również aż do 2 lutego można pozostawić dekoracje świąteczne – szopki i choinki.
 10. Dziś w II niedzielę stycznia po „prymarii” (tj. po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Kobiet (tydzień temu była w Różach Mężczyzn).
 11. Także dziś 12 I z racji II niedzieli stycznia składka przeznaczona jest na potrzeby remontowo-budowlane jako tzw. „inwestycyjna”.
 12. Od tej niedzieli znów po okresie świątecznym czytane są „wypominki za zmarłych” przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.
 13. Po „Chrzcie Pańskim” od 13 I rozpoczyna się „pierwszy okres zwykły w ciągu roku”.
 14. W niedziele czytania są z „Cyklu A”, zaś w dni powszednie czytania są z „Roku II”.
 15. W tę niedzielę 12 stycznia kończy się tegoroczna wizyta duszpasterska potocznie zwana „kolędą kapłańską”.
 16. Msza św. w int. rodzin odwiedzanych przez kapłanów „o bł. Boże w nowym roku” odprawiona będzie w niedzielę 26 I o 10:30.
 17. Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie kapłanów, gościnę, przekazane ofiary oraz przywożenie i odwożenie duszpasterzy.
 18. W czwartek 16 I w „Martyrologium Rzymskim” pod tą datą wpisany jest prezbiter bł. Paweł Manna, założyciel Papieskiej Unii Misyjnej.
 19. W najbliższy piątek 17 stycznia przypada „Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim”.
 20. W tę sobotę 18 stycznia rozpoczyna się trwający do soboty 25 stycznia „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan”.
  1. W najbliższą sobotę 18 stycznia o 15:00 w kościele NMP Niepokalanej w Nowym Sączu organizowane jest „spotkanie opłatkowe” kół Akcji Katolickiej w dekanacie Nowy Sącz – Wschód, na które o 14:30 wyjeżdża też nasza Akcja Katolicka.
 21. W niedzielę za tydzień 19 stycznia podczas Mszy św. o 10:30 (na „sumie”) chrzest dziecka: Jerzy Gieniec.
  1. W niedzielę za tydzień 19 stycznia o godz. 15:30 w Szkole Podstawowej w Królowej Górnej wystawione będą jasełka przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Seniora w Jamnicy. Dyrekcja szkoły serdecznie zaprasza wszystkich chętnych.
 22. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 16:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania na zmianę: raz czwartek, raz piątek) w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii w sobotę o 9:00 – schola dziecięca
 23. W styczniu przypada dwudziestolecie istnienia naszego chóru parafialnego. Gratuluję. Planowane jest jubileuszowe świętowanie.
 24. Informuję, że ks. prałat jest w stanie ciężkim po operacji – proszę o modlitwę, by wypełniła się Boża wola.
 25. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła, zel. Piotra Jelito.
 26. Wydatki tego tygodnia: Zakupiłem zapalniczki do kościoła.
 27. Kupiłem do Mszy św. potrzebne: 200 sztuk hostii; wino Tokaj „Muscat Semi-Sweet”; olej parafinowy (5 litrów).
 28. Rozdałem dzieciom z Kolędników Misyjnych drobiazgi oraz albumiki o św. JP II, obrazy z Węgier MB Częstochowskiej i obrazki z relikwiami III stopnia z Obrazu MB Częstochowskiej.
 29. Składka zbierana w „Trzech Króli” na misje wyniosła 2621,10 zł.
 30. Za kadzidełka (na misje) złożono w sumie – 441,20 zł
 31. Za opłatki na stół wigilijny złożono ofiary w wysokości 2284,80 zł.
 32. Za świece „Caritas” na wigilijny stół złożono ofiarna sumę 2225,21 zł.
 33. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy na wydawanie biuletynu i utrzymanie w Internecie strony parafialnej ofiarę złożyli: Maria i Stanisław Rymanowicz (30 zł); Elżbieta i Tomasz Kogut (30 zł); Maria i Józef Kruczek - KG 159 (30 zł); Stanisława i Jan Szczurek (30 zł). Dziękuję.
 34. W niedzielę 5 stycznia wrócił do Afryki brat Jan Mężyk. Przekazałem mu z części Mszy św. zamówionych przy pogrzebie (60 intencji) za jego zmarłą mamę śp. Zofię Mężyk – będą odprawione w Burkina Faso przez z jednego z misjonarzy jako dwie „gregorianki”.
 35. Pierwsza z nich rozpoczyna się w Afryce już dzisiaj (12 stycznia).
 36. Przypominam: opłaty na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy wynoszą w sumie 70 zł (30 zł na kościół + 40 zł na cmentarze).
 37. Bardzo wiele rodzin zamiast wyznaczonych 70 zł złożyło na te cele ofiarę 100 zł za co niezmiernie dziękuję. Będzie na dodatkowe prace.
 38. Pamiętajmy o sortowaniu odpadów przy nowym cmentarzu w KG do trzech pojemników z napisami: „szkło” – „plastik” – „sztuczne kwiaty”, natomiast naturalne biodegradowalne resztki zrzucamy na pryzmę przy napisie „Roślinne i trawa” w kącie parkingu (wieńce, bukiety i trawę, zawartość doniczek). Podobnie na starym cmentarzu w KP – do 2 pojemników z napisami: „szkło” oraz „plastik”. Dziękuję.
 39. Kurs Katechezy Przedmałżeńskiej odbędzie się niebawem (od przyszłego  poniedziałku) w parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu w dniach od 20 do 31 stycznia. Rozpoczęcie Mszą o godz. 18.00 i zapisy w poniedziałek 20 stycznia u ks. jezuitów.
 40. Królewskie Rekolekcje” dla kobiet – 24-26 stycznia 2020 w domu „Efez” Rychu „Światło-Życie”. Patrz: plakat. Szczegóły i zapisy: WWW.tarnow-oaza.pl
 41. Zimowa „Oaza Światłości!” Czchów – dom ruchu Światło-Życie: 27.01.2019 – 03.02. 2020. Szczegóły i zapisy: WWW.tarnow-oaza.pl Patrz: plakat.
 42. Kongregacje duszpasterskie odbędą się 31.01 – w Nowym Sączu w Bazylice św. Małgorzaty; 1.02 praz 8.02 – w Tarnowie w WSD.
 43. Reklamują się ze swymi kierunkami studiowania dwie uczelnie katolickie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie II (UPJPII) oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL). Więcej szczegółów dla zainteresowanych na plakatach i afiszach w gablocie przed świątynią.
 44. Dziękuję jeszcze za trzy gęste choinki (na plebanię i koło figury MB przy schodach głównych) od Grzegorza Kaczówki z Niecieczy.
 45. Dziękuję pewnej rodzinie z naszej parafii (M. i P. J.) za szafę na akta do kancelarii, niszczarkę do dokumentów oraz książki do biblioteki (w tym encyklopedię).
 46. Za wykonane 118 różańców z czegokolwiek nagrody w październiku otrzymały następujące dzieci: Karolina Kościółek (zakrętki); Michał Janus (makaron); Oliwier Kruczek (bibuła); Natalia i Julia Kruczek (krówki); Karol Duda (śrubki); Karolina Siedlarz (kasztany); Joanna i Barbara Kruczek (piłki); Błażej i Julia Michalik (orzechy); Karol Kocemba (plastelina); anonimowo (kasztany); Zauzanna Groń (pudełka na leki); Kacper Stelmach (plastelina); Hanna Sadowska (papierowe kwiatki); Łucja Czyżycka (papier); Wiktoria Stasik (makaron i muszelki); Anna Dziedziak (kawa z pianką); Dawid Świgut (nakrętki); Szymon Kłębczyk (kwiatki); Filip Jelito (puszyste kulki - pompony); Alan Baran (spinacze); anonimowo (dzika róża); Oliwia Ptak (drewno); Natalia Krok (groch); Milena Kogut (pianka); jeszcze raz Milena Kogut (plastik); Marta i Barbara Siedlarz (pianka); jeszcze raz Marta i Barbara Siedarz (nakrętki); Martyna Książkiewicz (żołędzie); jeszcze raz Martyna Książkiewicz (koraliki z drewna); Karol Janus (groch); Anna Velarde Vasquez (plastelina); Karolina Bagnicka (koraliki); Michał Jelito (plastelina); Anna Jelito (ptysie); Julia Bagnicka (koraliki); Dominik Groń (plastelina); Oskar Wysowski (dzika róża); Anna Ptak (drewno); Dominik Kowaczek (makaron); Nikodem Mężyk (drewno); Aleksandra Groń (plastelina); Olaf i Stefan Wolak (spinacze biurowe); Mateusz Ząber (cukierki); Dorota Gaj (czekoladowe kulki); Kacper Borkowski (tasiemka); Piotr Stelmach (plastelina); Daria Siedlarz (orzechy); Natalia Ochwat (kulki puszyste); Franciszek Wacławiak (makaron); Julia Groń (mini bułeczki); Kacper Janus (zakrętki); Bartek Janus (żołędzie); Grzegorz Wacławiak (makaron); Gabriela Klimek (puszyste kulki); Karol Groń (kawa); Krzysztof Duda (podkładki pod śrubki); Wojciech Groń (kawa); Wiktoria Ząber (korale); Karol Velarde Vasquez (plastelina); Maria Książkiewicz (wysuszona dzika róża); Eryk Ochwat (masa solna); Natalia Szmit (kasztany); Maja Kurowska (guma kulka); Aleksandra Mężyk (liście); Mateusz Ptak (wstążka); Gabriela Górska (groch); anonimowo (koraliki); Gabriela Janus (puszyste kulki); Wiktoria Baran (zakrętki); Hubert Chochla (koraliki); Bartosz Książkiewicz (wysuszona dzika róża); Franciszek Legutko (plastelina); Dorota Marszałek (zakrętki); Tymoteusz Górka (kulki); Aleksandra Nowak (zakrętki); Konrad Wojciechowski (gąbka); anonimowo (czekoladowe kulki); Bartosz Król (ptysie); Piotr Baran (makaron); Piotr Kłębczyk (puszyste kulki); Maciej Groń (ptysie i żelki); Julia Marszałek (papier); Karol Kowaczek (aluminiowe kulki); Dominik Michalik (guziki); Julia Siedlarz (styropianowe kulki); Kacper Król (groch); Zuzanna i Filip Mężyk (puszyste kulki); Karolina Krok (kwiatki); Martyna Dadał (koraliki); Krzysztof Cienki (pianka); Joanna Janus (gąbka); Aneta Radzik (żołędzie); Piotr Janus (gąbka); Wojciech Ruszkowicz (kulki); Bartłomiej Ruszkowicz (kwiatki różyczki); Emilia Skoczeń (chrupki); Jan Skoczeń (makaron); Oliwia Ochwat (puszyste kulki); Karolina Witek (makaron); Anna Michalik (szyszki); Miłosz Wysowski (kulki); Zuzanna Lompart (koraliki); anonimowo (koraliki); Blanka Hombek (płatki czekoladowe); Klaudia Jelito (spinacze); Kornelia Kowalczyk (koraliki); Wiktor Kumorek (żołędzie); Sara Kruczek (korale); Rafał Lompart (groch); Julia Zaczyk (orzechy laskowe); Aleksander Kita (kwiaty); Julia Janus (kulki czekoladowe); Laura Jurkiewicz (bułki); Karol Rams (liście); Emilia Poręba (korale); Barbara Marszałek (rurki); Szymon Gomółka (chrupki); Alicja i Anna Poręba (cukierki); Łucja Czyżycka (papier). Gratuluję dzieciom i pomagającym im dorosłym!
 47. II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Parafialną Szopkę Bożonarodzeniową odbędzie się w Polkowicach – zdjęcia nadsyła się do 31 I.
 48. W Kamionce Wielkiej, w X Konkursie „Szopek Rodzinnych” organizowanym przez tamtejszy GOK pierwsze miejsce zdobyła rodzina z naszej parafii – Barbara i Grzegorz Jelito z dziećmi Filipem, Klaudią i Pawełkiem. Gratulujemy. Wygląd szopki – poniżej.
 49. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Monika i Grzegorz Nowak; Anna Rogozińska; Zofia i Stanisław Stępień. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Grażyna i Krzysztof Janus; Józefa Janus; Helena i Krzysztof Janus.
 50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
 

Ewangelia na dziś