Start Informacje Duszpasterskie Święto Ofiarowania Pańskiego („MB Gromnicznej”) – 2 lutego 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Święto Ofiarowania Pańskiego („MB Gromnicznej”) – 2 lutego 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 lutego 2020 14:50

Święto Ofiarowania Pańskiego („MB Gromnicznej”) – 2 lutego 2020

W tygodniu:

I Niedziela – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej); IV Niedziela Zwykła (Adoracja IHS)

Poniedziałek – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa

I Środa – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz.

I Czwartek – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

I Piątek – 7 II – wotywa o NSPJ

Sobota – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziew.

Niedziela – 9 II – V Niedziela Zwykła

 1. Lit. Słowa przedstawiając scenę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej zaprasza do naszego poświecenia się Bogu i ludziom.
 2. W tę niedzielę Święta Ofiarowania Pańskiego popularnie zwanym „Świętem MB Gromnicznej” przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – składka zbierana jest dziś na zakony klauzurowe w diecezji.
 3. Dziś w miejsce homilii odczytany będzie List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego pt. „Wielka tajemnica Wiary”.
 4. Dziś 2 II po „prymarii”, czyli po Mszy św. 7:00 zwyczajowo zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień w Różach Kobiet).
 5. Zelatorzy w tym tygodniu (mężczyźni 2 II, a kobiety 9 II) otrzymają foldery z intencjami modlitewnymi na cały rok 2020.
 6. Oprawę muzyczną liturgii Mszy św. wotywnej (o 9:00) przygotował zespół młodzieżowy „Uradowani”.
 7. Do dziś 2 II, czyli w MB Gromnicznej (do Ofiarowania Pańskiego) tradycyjnie jeszcze kolędujemy.
 8. W poniedziałek pod koniec Mszy św. o 6:30 i 7:00 z racji wspomnienia liturgicznego św. Błażeja – błogosławieństwo gardła skrzyżowanymi zapalonymi świecami.
 9. Od poniedziałku wyjeżdżam na urlop feryjny stąd część Mszy św. będzie odprawiana poza parafią (inne jako druga o 7:00).
 10. W środę we wspomnienie św. Agaty błogosławieństwo chleba i wody (soli) ku czci św. Agaty – przynieśmy je do kościoła.
 11. W I środę „dzień misyjny w parafii” – Msza św. o 17:00 z Nowenną do MBNP (modlitwa i zbiórka na misje, a pod koniec Mszy św. zmiana tajemnic w Różach Misyjnych).
 12. Też w I środę o 16:00 na godzinę przed Mszą św. popołudniową możliwość spowiedzi dla dzieci (przed I piątkiem).
 13. W I czwartek Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00 (z Adoracją IHS).
 14. W I czwartek 6 II, mimo ferii, od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu dla kandydatów do bierzmowana (uczniowie z VI, VII oraz VIII klasy obu podstawówek).
 15. W I czwartek przypada 4 rocznica święceń biskupich ks. bpa Leszka Leszkiewicza, bpa pomocniczego – pamiętajmy w modlitwie.
 16. Natomiast w I piątek 7 II nie ma konferencji dla klas VII i VIII – spotkanie będzie za tydzień o 17:00 w piątek 14 II w Święto śś. Cyryla i Metodego, patronów Europy.
 17. W I piątek Msze św. rano o 6:30, po południu o 15:00 (w czasie Godziny Miłosierdzia) oraz wieczorem o 17:00 (z Adoracją IHS).
 18. W I piątek zaraz po Mszy porannej ks. wikariusz uda się z Komunią Świętą do naszych chorych i samotnych.
 19. W I piątek o 16:00 przez godzinę możliwość comiesięcznej spowiedzi świętej.
 20. W niedzielę za tydzień, 9 II, odczytany będzie List Prymasa Polski przygotowujący do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Zwiastun Dobrej Nowiny, świadek Chrystusa Ukrzyżowanego, orędownik Prawdy i Wolności”.
 21. W niedzielę za tydzień 9 II „po prymarii” zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 22. W niedzielę 9 II podczas Mszy św. o godz. 10:30 łaski chrztu św. dostąpi kolejne dziecko w parafii: Jakub Franciszek Groń.
 23. Z racji II niedzieli miesiąca składka przeznaczona jest jako inwestycyjna na potrzeby parafii (a część na diecezję z 2 II).
 24. Na miesiąc luty Stolica Apostolska wyznacza intencję powszechną do omodlenia także dla Róż Różańcowych dotyczącą słuchania wołania migrantów: „Módlmy się, aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce pozbawionych skrupułów handlarzy ludzi, był słyszany i brany pod uwagę”.
 25. Cały miesiąc luty poświęcony jest „modlitwom za konających” – modlić się będziemy za nich w „modlitwie wiernych”.
 26. 26. Nabożeństwo 40-godzinne – może mieć trzy różne formy: albo przez trzy niedziele poprzedzające Wielki Post (najlepiej w godzinach popołudniowych, najlepiej po jednej godzinie dla każdego stanu: dzieci, młodzieży, matek, ojców – 9 II, 16 II, 23 II). albo w „tłusty czwartek” przed Środą Popielcową przez cały dzień (20 II) albo przez trzy dni poprzedzające bezpośrednio Środę Popielcową, czyli niedziela, poniedziałek i wtorek (23 II, 24 II, 25 II)
 27. 27. W naszej parafii kultywujemy zwyczaj według formy „b”, czyli w „tłusty czwartek” 20 lutego.
 28. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulega zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie także w tym roku 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy odebrać ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać lub sprawdzić, czy został już wpisany przez Urząd Skarbowy numer KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwota przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.caritas.diecezja.tarnow.pl) znajduje się nadal bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas.
 29. Przypominam też o możliwości „zbierania” 1% przez indywidualne osoby lub parafie na konkretne cele szczegółowe – wówczas w rubryce „Cel szczegółowy” na formularzu PIT należy wpisać imię i nazwisko chorej osoby lub nazwę parafii. Wszystkie zebrane w ten sposób fundusze trafią do podmiotów określonych, jako „cel szczegółowy”. Bliższe informacje w naszym biurze.
 30. Przypominam jeszcze raz, iż poza parafią aktualnie odprawiane są trzy Msze św. „gregoriańskie”:
 31. * w Afryce w Burkina Faso (od 12 I do 10 II) gregorianka: + Zofia Mężyk (odprawia misjonarz Klaretyn)w Jastrzębiej Górze nad Bałtykiem
 32. * u oo. Jezuitów (od 21 I do 19 II) gregorianka: + ks. Stanisław Pasyk (odprawia o. Ryszard Friedrich, SJ)
 33. * w Wiślinie w Archidiecezji Gdańskiej (od 27 I do 25 II) gregorianka za: + Zdzisław Grybel (odprawia ks. Piotr Radzik rodem z Ptaszkowej)
 34. Na czas ferii zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 35. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymnowicz.
 36. Wydatki tego tygodnia: za żarówki zwykłe na wymianę w pomieszczeniach kościoła.
 37. Zapłaciłem za wcześniej pobrane betony w betoniarni u Stelmacha (kraty „jumbo” i korytka ściekowe).
 38. Za baterie do mikrofonów bezprzewodowych.
 39. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy na wydawanie biuletynu i utrzymanie w Internecie strony parafialnej ofiarę złożyli: Grażyna i Krzysztof Janus (30 zł); Stanisława Wyszowska (30 zł); Józefa Janus (30 zł); Agata i Stanisław Zaczyk (30 zł); Tadeusz Szczepka (30 zł); Maria i Władysław Galica (30 zł); Stanisława i Kazimierz Poręba (30 zł). Dziękuję.
 40. W podziemiach kościoła pojawiły się już pierwsze ławki wykonane przez Roberta Świguta (pomaga mu Andrzej Michalik i inni).
 41. Po wykonaniu wszystkich ławek ogłoszona będzie składka inwestycyjna do kopert na ich sfinansowanie.
 42. Obkładana jest też naturalnym kamieniem główna ściana w podziemnej kaplicy – prace te wykonuje Janusz Gaborek.
 43. Kongregacja duszpasterska odbędzie się jeszcze 8 lutego – w Tarnowie w WSD.
 44. Dziękuję dwom parafiankom z Królowej Górnej (Małgorzata Czyżycka i Jadwiga Hebda) za ofiarowane domowe, kurujące mnie, syropy oraz Krystynie Kruczek z Mszalnicy-Zagóry za kit pszczeli.
 45. W dniach 29.04 do 06.05 2020 r. organizowane są „Rekolekcje w Drodze do Medjugorie” z int. główną: „o beatyfikację o. Józefa Andrasza SJ”. Wyjazd 29 IV sprzed kościoła p.w. Opatrzności Bożej w Królowej Górnej po Mszy św. o godz. 18:00. Koszt: 1200 zł. Powrót 5 V w godz. rannych. Kontakt: p. Stanisława – Tel/: 18 4456404 albo 608065902.
 46. Dziękuję za wczorajsze życzenia urodzinowe. Bóg zapłać, obiecując modlitwę też o nią proszę.
 47. Też w sobotę 1 lutego przypada 57 rocznica śmierci o. Józefa Andrasza, krakowskiego spowiednika i kierownika duchowego św. Siostry Faustyny, wielkiego apostoła Bożego Miłosierdzia, który zapoczątkował nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i przez publikacje rozszerzył nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przez nią przekazanych w wielu krajach świata. Odegrał tez on niebagatelną także w historii duchowości w Polsce i w krzewieniu nabożeństwa do Serca Jezusowego. Wierni z Ziemi Sądeckiej, skąd pochodził, i z wielu innych miejsc w Polsce i poza granicami kraju, w tym także z naszej parafii, modlą się o jego beatyfikację. Wczoraj też była odprawiona u nas zamówiona intencja o Jego rychłą beatyfikację.
 48. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Sylwia i Krzysztof Groń; Teresa Siedlarz; Łucja Radzik. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Grażyna i Marian Radzik; Justyna i Krzysztof Jaworscy; Teresa i Alojzy Barscy.
 49. Na stoliku z przodu kościoła przy zakrystii – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.
 50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (6 zł); „Ziarno” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: wtorek, 11 lutego 2020 18:51
 

Ewangelia na dziś