Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Zwykła – 9 lutego 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Zwykła – 9 lutego 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
wtorek, 11 lutego 2020 08:03

V Niedziela Zwykła – 9 lutego 2020

 

W tygodniu:

Niedziela – 9 II – V Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Wtorek – 11 II – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Piątek – 14 II – Święto św. Cyryla – mnicha oraz św. Metodego – biskupa: patronów Europy; albo wsp. dow. św. Walentego, prezb.

Niedziela – 16 II – VI Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa poucza, że dobroć i miłosierdzie dla wszelako uciemiężonych są oznaką naszego życia w „światłości Bożej”.
 2. W tę niedzielę (9 II), odczytywany jest List Prymasa Polski przygotowujący do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Zwiastun Dobrej Nowiny, świadek Chrystusa Ukrzyżowanego, orędownik Prawdy i Wolności”.
 3. Z racji II niedzieli miesiąca składka przeznaczona jest na potrzeby parafii jako „inwestycyjna”.
 4. Dziś 9 II po „prymarii”, czyli po Mszy św. 7:00 zwyczajowo zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 5. Zelatorki Róż Kobiet w tym tygodniu otrzymają foldery z intencjami modlitewnymi na cały rok 2020.
 6. W tę też niedzielę 9 II na „sumie”, tj. o 10:30, łaski chrztu św. dostąpi kolejne dziecko w parafii: Jakub Franciszek Groń. Msza za to dziecko odprawiona będzie w niedzielę 16 II o 9:00.
 7. Na „sumie” o 10:30 śpiewa dziś młodzieżowy zespół „Uradowani”.
 8. Gościmy w parafii ks. Piotra Radzika, kuzyna ks. Jana, który do 25 II w Wiślinie w Archidiecezji Gdańskiej odprawia Msze św. „gregoriańskie” za śp. Zdzisława Grybla; od 26 II rozpocznie pierwsze Msze św. „gregoriańskie” za śp. Zofię Nowak (do 26 III).
 9. W poniedziałek 10 II kończą się w Burkina Faso (12 I – 10 II) „gregorianki” za śp. Zofię Mężyk; odprawiał ją misjonarz Klaretyn.
 10. We wtorek 11 II we wspomnienie liturgiczne MB z Lourdes obchodzi się Światowy Dzień Chorego – zapraszam chorych i samotnych na Mszę św. o godz. 17:00. Pół godziny wcześniej o 16:30 możliwość spowiedzi św.
 11. W czasie Mszy św. 11 lutego istnieje możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych przez tych, którzy niedomagają.
 12. W piątek 14 II przypada Święto Świętych patronów Europy: mnicha Cyryla i biskupa Metodego.
 13. Z racji ferii nie było w I piątek (7 II) konferencji dla klas VII i VIII – dlatego spotkanie takie odbędzie się w tym tygodniu – w piątek 14 II o 17:00 II w Święto śś. Cyryla i Metodego, patronów Europy.
 14. W niedzielę 16 II składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 15. W niedzielę 16 II o 9:00 jedna z intencji będzie za dziecko ochrzczone 9 II – o wszelakie łaski dla Jakuba Franciszka Gronia.
 16. Cały miesiąc luty poświęcony jest „modlitwom za konających” – modlić się będziemy za nich w „modlitwie wiernych”.
 17. Wracamy po feriach do różnych spotkań – terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: w środę o 17:45 (po nowennie) – spotkanie z kandydatami na lektorów (uczniowie klas VI i starszych) w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania na zmianę: raz czwartek, raz piątek) w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii w sobotę o 9:00 – schola dziecięca
 18. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. Maksymiliana Marii Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.
 19. Wydatki tego tygodnia: Przywiozłem zamówiony wcześniej wizerunek Jezusa na krzyż do robionej kaplicy przedpogrzebowej w dolnej części kościoła – został on dawno sfinansowany przez rodziców bierzmowanych jeszcze z roku 2015: Korpus Chrystusa (165 cm) + tabliczka INRI.
 20. Zapłaciłem za kwiaty i inne ozdoby zużyte do ustrojenia kościoła na święta Bożego Narodzenia.
 21. Środek do czyszczenia sanitariatów „ProSan Plus” (1 litr).
 22. Składka zbierana na zakony klauzurowe w diecezji w niedzielę 2 II wyniosła: 1984,70 zł.
 23. Ofiary „u Aniołka” w ciągu okresu bożonarodzeniowego przy szopce betlejemskiej składane przez dzieci, tych małych „sponsorów Dzieciątka Jezus” dały sumę: 687,35 zł. Dziękuję dzieciom i ich rodzicom. Postaram się znów coś za to dokupić do dekoracji BN.
 24. Składka w I środę lutego „na misje” wyniosła: 271 zł.
 25. Do zapłacenia mamy rachunki zimowe za energię elektryczną zużytą w obu kościołach i plebaniach (głównie za świąteczne oświetlenie) – razem 2162,87 zł.
 26. Podczas kolędy ofiarę na kościół na ręce proboszcza złożyli: Edyta i Stanisław Uroda (100 zł) oraz Marcin Pakosz (200 zł). Dzięki!
 27. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy na wydawanie biuletynu i utrzymanie w Internecie strony parafialnej ofiarę złożyli: Monika i Jan Krok (30 zł); Renata i Bogusław Baran (30 zł); Stanisława i Władysław Siedlarz - KG Nr 13 (30 zł); Helena i Józef Kościółek (80 zł); Agnieszka i Dawid Kurczab (30 zł); Władysława i Andrzej Barankiewicz (30 zł); Kazimierz Czernecki – KP 60 (50 zł); Janina i Edward Nowak – KG 111 (30 zł); Stanisława i Krzysztof Ruszkowicz – KP 51 (30 zł); Joanna Kruczek (30 zł). RAZEM: 380 zł. Dziękuję.
 28. Pragnę też z serca podziękować wszystkim tym, którzy składają wyższe ofiary niż wyznaczone 70 zł opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie obu cmentarzy – a jest takowych naprawdę wielu! Naddatek tak zebrany przeznaczę na dalsze urządzanie cmentarzy.
 29. Jeszcze z 2015 r. zostało od bierzmowanych 1500 zł. Przekazał mi te środki poprzedni proboszcz ks. Józef Nowak. Miały być na zakup figury MB Fatimskiej, która w tzw. międzyczasie została zafundowana prywatnie przez jedną z rodzin (H. i K. Janusów) – kupiłem więc za to dużą figurę Jezusa Ukrzyżowanego do kaplicy w podziemiach (1460 zł). Dziękuję tym rodzicom i ich dzieciom.
 30. Trwa obkładanie naturalnym kamieniem głównej ściany w prezbiterium podziemnej kaplicy – prace te wykonuje Janusz Gaborek.
 31. Dzięki za rozebranie szopki, dekoracji bożonarodzeniowych i choinek – pracowali: Janusz Gaborek, Bożena Gaborek, Krystyna Michalik, Anna Michalik, Mateusz i Kamil Michalik, Aleksander Kmak z bratem, Karol Morański, Patryk Siedlarz, Adrian Legutko i inni.
 32. W sobotę 14 marca planowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy na Jasną Górę, po drodze także do Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Wyjazd w sobotę 14 III o godz. 1:30 po północy. Koszt pielgrzymki 50 zł. Zapisy u ks. Jana Radzika oraz w kancelarii i w zakrystii.
 33. Planowana jest w dniach od 5 do 7 VI pielgrzymka Akcji Katolickiej na beatyfikację sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.
 34. Apel Diecezjalnej „Caritas”: „W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulega zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie także w tym roku 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy odebrać ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać lub sprawdzić, czy został już wpisany przez Urząd Skarbowy numer KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwota przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.caritas.diecezja.tarnow.pl) znajduje się nadal bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas”.
 35. Przypominam też o możliwości „zbierania” 1% przez indywidualne osoby lub parafie na konkretne cele szczegółowe – wówczas w rubryce „Cel szczegółowy” na formularzu PIT należy wpisać imię i nazwisko chorej osoby lub nazwę parafii. Wszystkie zebrane w ten sposób fundusze trafią do podmiotów określonych, jako „cel szczegółowy”. Bliższe informacje w naszym biurze.
 36. Przypomnienie: „W dniach 29.04 do 06.05 2020 r. organizowane są „Rekolekcje w Drodze do Medjugorie” z int. główną: „o beatyfikację o. Józefa Andrasza SJ”. Wyjazd 29 IV sprzed kościoła p.w. Opatrzności Bożej w Królowej Górnej po Mszy św. o godz. 18:00. Koszt: 1200 zł. Powrót 5 V w godz. rannych. Kontakt: p. Stanisława – Tel/: 18 4456404 albo 608065902”.
 37. W najbliższy weekend DSM-ki wyjeżdżają do Starych Żukowic. Zawiezie je mój brat.
 38. Lokalna Grupa Działania „Korona Sądecka” informuje o możliwości pozyskania grantu do 30 tyś złotych dla organizacji pozarządowych, w ramach naborów: a) na inicjatywy prośrodowiskowe; b) na promowanie przedsiębiorczości; c) na ofertę kulturalną; d) na produkty turystyczne; e) oraz nabór na i dostosowanie obiektów kulturalnych.
 39. Szczegóły na temat naborów na stronie internetowej oraz w biurze LGD „Korona Sądecka”, ul. Papieska 2, 33-395 Chełmiec, Tel. 18 414 56 55; 660 675 601.
 40. Bardzo proszę na sobotę na 7:00 do posprzątania w podziemiach kościoła i na starej plebanii kobiety z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca.
 41. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Grażyna i Marian Radzik; Teresa i Alojzy Barscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Anna i Krzysztof Plata; Bożena i Piotr Świder; Jadwiga, Mariusz Kocemba.
 42. Na stoliku z przodu świątyni przy zakrystii – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.
 43. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (6 zł); „Ziarno” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: wtorek, 11 lutego 2020 18:50
 

Ewangelia na dziś