Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego 12 IV 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego 12 IV 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 12 kwietnia 2020 00:31

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego – 12 kwietnia 2020

W tygodniu:

Wielka Niedziela – 12 IV – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek Wielkanocny – 13 IV – rozpoczęcie Oktawy Wielkanocnej; albo: wsp. dow. Św. Marcina I, pap. (opuszcza się)

Wtorek – 14 IV – w Oktawie Wielkanocy

Środa – 15 IV – w Oktawie Wielkanocy

Czwartek – 16 IV – w Oktawie Wielkanocy

Piątek – 17 IV – w Oktawie Wielkanocy

Sobota – 18 IV – w Oktawie Wielkanocy

Niedziela Miłosierdzia – 19 IV – II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego; zakończenie Oktawy Wielkanocy (odpust)

1. Liturgia Słowa wybrzmiewa jeszcze donośniej na tym odludziu tegorocznych świąt: „Chrystus zaiste zmartwychwstał” – Alleluja!

2. Z racji obowiązujących rygorów w tę Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, tak jak w Niedzielę Palmową, są 4 Msze św.: 7:00 (niestety nie ma Procesji Rezurekcyjnej o 6:00) – 9:00 – 10:30 – 12:00 (celebracja bez ludu – przychodzi tylko rodzina od „intencji”).

3. Ponieważ w tym roku nie było możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Triduum Paschalnego zabrzmiały tej Nocy Zmartwychwstania przez 15 minut cztery nasze dzwony i wybrzmiał obrzęd „ogłoszenia zmartwychwstania” Chrystusa. Był to dla nas znak, iż pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.

4. Ks. Biskup powiadamia, że w celebracjach transmitowanych wygłasza się homilię (w innych celebrach – ma być milczenie), zaś w ramach obrzędu Komunii Św. należy ułatwić wiernym przyjęcie komunii duchowej (czyli odmówić wybraną modlitwę komunii duchowej).

5. Kościół zachęca dziś do modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym i do popołudniowego Nabożeństwa Emaus – teksty na stronie diecezji.

6. Biskup przypomina też, że Kościół w tych dniach udziela Komunii Św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych i osobom umierającym. Dlatego zaprasza wszystkich pozostających w domach do „komunii duchowej”. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem. Niech zapłonie paschalik – symbol Pana!

7. Nie ma po „siódemce” zmiany tajemnic pośród Róż Kobiet – odmawiamy nadal te same.

8. Po „sumie” w Niedzielę Wielkanocną chrzest kolejnego dziecka – ochrzczony będzie chłopczyk: Franciszek Jan Bochenek.

9. W związku z zaistniałą sytuacją nie ma też dziś „składki inwestycyjnej”.

10. W dalszym ciągu nie ma rozwożenia Eucharystii do chorych przez szafarzy nadzwyczajnych.

11. Bardzo, ale to bardzo proszę, by nie robić zjazdów rodzinnych, byśmy sami siebie i innych nie zarazili – i nie zmarnowali niewątpliwych „osiągnięć” Polski w ochronie i w walce z wirusem przez nasz posłuch (bo stosunkowo mało jest u nas zakażeń i niepotrzebnej śmierci).

12. W Poniedziałek Wielkanocny (13 IV) Msze św. też o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 i 12:00. Nie ma pokropienia wiernych wodą święconą.

13. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych (poniedziałek 13 IV w Oktawie Wielkanocy) odwołana jest składka na KUL i UPJP II – jest „List”.

14. 13 kwietnia jest też „Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

15. Do przyszłej Niedzieli Miłosierdzia trwa Otawa Wielkanocy – Msze św. codziennie o 17:00 i 17:30 (dodatkowe w piątek i sobotę).

16. We wtorek w Oktawie Wielkanocy (14 IV) po drugiej Mszy św. wieczornej czyli o 18:00 kolejny chrzest św. – Nikodem Chebda.

17. W czwartek 16 IV przypadają 93. urodziny papieża emeryta Benedykta VI (ur. 1927 r.)

18. W piątek (17 IV) z racji Oktawy Wielkanocy nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

19. W piątek znów chrzest św. kolejnego dziecka – Eliza Iwona Słysz, odbędzie się on po Mszy św. popołudniowej około 15:30.

20. W sobotę kolejny chrzest dwojga bliźniaków, tym razem po Mszy św. o 8:00 (o 8:30): Miriam Michalina oraz Laura Klara Ogórek.

21. W sobotę 18 IV przypada wigilia niedzielnego „Święta Miłosierdzia” – jest to Diecezjalne Święto Caritas (obchody odwołane).

22. Z okazji Święta Miłosierdzia od południa w sobotę 18 IV aż do północy w niedzielę 19 IV można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji lub przechowywanym w tabernakulum.

23. W związku z tym w sobotę 18 IV u nas Adoracja Najświętszego Sakramentu od 8:30 do 17:00 w oczekiwaniu na niedzielny odpust parafialny „ku czci Opatrzności Boskiej” w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (19 IV).

24. Zachęcam w tym dniu do indywidualnego nawiedzenia naszej świątyni, by spełnić te warunki odpustu – odmówmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia (na ławkach rozłożone będą kartki z Litanią do Bożej Opatrzności).

25. W niedzielę 19 kwietnia przypada II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego – u nas wspomniany „odpust parafialny”.

26. Msze św. w naszej parafii są jednak w porządku zwyczajnym niedzielnym, bo nie ma możliwości uroczystego świętowania odpustu „ku czci Opatrzności Bożej” – celebracja o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 (a nie o 11:00) oraz o 14:30.

27. Nie ma uroczystej „sumy” z zaproszonym kaznodzieją z kazaniem odpustowym, ani odświętnej jej oprawy.

28. Niemniej starajmy się zyskać odpust zupełny lub cząstkowy przysługujące w tym dniu naszej wspólnocie Kościoła partykularnego.

29. Niedziela Miłosierdzia rozpoczyna obchody „Tygodnia Miłosierdzia” (19-25 IV).

30. Anulowana jest w tym roku w tym dniu kwesta do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

31. 19 IV przypada 15 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową obecnego papieża emeryta Benedykta XVI (2005 r.).

32. Dopóki nie możemy się wyspowiadać starajcie się wzbudzić w miejsce spowiedzi św. żal doskonały (tj. z miłości do obrażonego Boga a nie z lęku przed piekłem) z jednoczesnym wielkim pragnieniem spowiedzi św., jak tylko się nadarzy okazja. Pozostaje nam też tylko tzw. „komunia duchowa” w niemożności pójścia do Komunii Świętej.

33. Jak tylko minie pandemia „koronawirusa”, po zelżeniu obostrzeń przepisów, idźmy jak najszybciej do spowiedzi św. i Komunii Świętej wielkanocnej – przypominam, iż obejmuje ona czas od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca).

34. Kościół nadal zamknięty jest na czas Mszy św. zgodnie z dekretem ks. Biskupa wywieszonym na głównych drzwiach kościoła – wejście od zakrystii tylko dla rodziny zamawiającej intencję Mszy św. Poza Mszami św. kościół nasz jest otwarty cały dzień.

35. W dalszym ciągu prócz Mszy św. odwołane są wszelkie inne nabożeństwa i praktyki paraliturgiczne i spotkania przykościelne.

36. Episkopat Polski, a za nim Biskup Tarnowski, Dekretem z 14 III udziela dyspensy od Mszy św. niedzielnej „do odwołania” tym, którzy „źle się mają”, czyli kaszlą lub też popadają w psychiczny lęk i niepokój, osobom starszym oraz uczniom i opiekunom dzieci (od wtorku 31 III rząd ogłosił dodatkowe obostrzenia „stanu epidemii” w miejsce „zagrożenia epidemią”, od 1 IV następne rygory – są one umieszczone w 11 punktach na naszej także stronie, a od czwartku 16 IV obowiązywać będzie zasłanianie twarzy w przestrzeniach publicznych).

37. Mszy św. na ten trudny czas można wysłuchać przez radio czy uczestniczyć w niej poprzez transmisję w telewizji (a od nas przez Internet – link na stronie powitalnej parafii czyli startowej).

38. Na razie tymczasowo na pół roku została zainstalowana w kościele kamera do transmisji Mszy św. z naszej świątyni.

39. Transmitowane są Msze św. niedzielne i świąteczne – głównie o 9:00 i 10:30 (ale też okazjonalnie inne) i prawie wszystkie tygodniowe.

40. Episkopat Polski równocześnie zachęca do indywidualnych nawiedzeń świątyń i modlitwy i Adoracji Najświętszego Sakramentu.

41. Pamiętajmy o osobach starszych i chorych: zapytajmy się przez telefon o zakupy czy inne sprawunki i ostrożnie je przekażmy!

42. Dbajmy o higienę, unikajmy bliskich kontaktów międzyludzkich – dezynfekujmy miejsca niepewne.

43. Chrońmy się rozumnie przed zarażeniem, ale nie zapominajmy o uciekaniu się do Bożej Opatrzności nad nami w tym trudnym czasie – stąd nadal po Mszach św. śpiewamy „Suplikacje” lub też zamiennie po Komunii Św. odmawiamy Litanię do Opatrzności Bożej.

44. Z przodu jest jeszcze do zabrania przegotowana do wrzątku woda święcona w bańce z kranikiem. Z racji sanitarnych nie mogąc jej używać w świątyni, sięgajmy po nią w naszych domach, tam też adorujmy domowe krzyże – skoro nie można tego czynić wspólnotowo czy też w przedsionku świątyni. Wytrwajmy w tej narodowej kwarantannie.

45. Proponuję też, by I Komunię Św. przenieść z niedzieli 10 V na niedzielę w Oktawie Bożego Ciała 14 VI o g. 10:30 – o ile nic się nie zmieni! Rodziców proszę o przedyskutowanie tej sprawy internetowo i danie mi znać o wspólnej decyzji: czy 14 czerwca. Wszystko zależy od tego, czy dzieci w tym czasie wrócą do szkoły. Jeśli nie – to będziemy na bieżąco ustalać jeszcze późniejszy termin.

46. Ks. Biskup odwołał kwietniowe I Komunie Św. w parafiach, natomiast majowe uzależnił od powrotu dzieci do szkoły i woli rodziców. Gdyby więc dzieci wróciły do szkoły przed 10 V, to mógłby być termin „stary” 10 V, jeśli zaś nie wrócą to 14 VI lub później.

47. Podobnie na razie zawieszony jest termin zaległego bierzmowania naszej młodzieży z klas VIII – nie ma jeszcze nowych terminów.

48. Wydatki tego tygodnia: Zakup jeszcze 100 sztuk płyt ażurowych „jumbo” (40x60 cm) na zbocza koło cmentarza w Królowej Polskiej.

49. Za 20 hortensji (po 5 sztuk czterech kolorów: białe, różowe, czerwone i fioletowe) i 10 azalii (5 białych i 5 czerwonych).

50. Za domowe kropielnice założyłem: za 6 małych (po 3,50 zł) 21 zł + za 27 dużych (po 6,50 zł) 175 zł + za 4 odlewowe (po 14,01 zł).

51. Za haki na kapturki ministranckie na stelaż w zakrystii górnej. Razem wydałem sumę: 2389,14 zł.

52. Zapowiedź pierwsza: Dawid Łukasz Dziedzina, zam. Królowa Polska; oraz: Magdalena Alicja Gołąb, zam. Rożnów.

Kto zna przeszkody do zawarcia tego sakramentu małżeństwa winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

53. Dziękuję za indywidualną modlitwę adoracyjną w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim.

54. Dziękuję wikaremu i LSO za przygotowanie i usługiwanie przy ołtarzu, a Krystynie Michalik za dekoracje na czas Triduum Paschalnego.

55. Dziękuję Bożenie Gaborek za wypranie szat liturgicznych (bielizny ołtarzowej oraz kapłańskich alb i komż). Akcji Katolickiej za stroiki.

56. Dzięki Dominikowi Wyszowskiemu za pomoc w załadunku kamieni i rozładunku betonowego gruzu koło cmentarza w Królowej Polskiej.

57. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Elżbieta i Kazimierz Gromala; Lucyna i Jan Poręba. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Dorota i Sławomir Jelito.

58. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

59. Wstrzymano podczas pandemii parafialny kolportaż „Gościa Niedzielnego” – można go kupić w kioskach i przez prenumeratę.

60. Ale wyjątkowo tylko na Święta Wielkanocne nadszedł numer świąteczny „Gościa Niedzielnego” – po 6 zł. Są zaś inne gazety.

61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” – tylko na Wielkanoc (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Źródło” (5 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: wtorek, 14 kwietnia 2020 00:25
 

Ewangelia na dziś