Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkanocna - 10 V 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkanocna - 10 V 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 maja 2020 07:05

 

V Niedziela Wielkanocna – 10 maja 2020

W tygodniu:

Niedziela – 10 V – V Niedziela Wielkanocna

Wtorek – 12 V – wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz.; albo: św. Pankracego, męcz.

Środa – 13 V – wsp. dow. NMP z Fatimy

Czwartek – 14 V – Święto św. Macieja Apostoła

Piątek – 15 V – wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męcz. (patronki miasta Bobowa)

Sobota – 16 V – Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. – Patrona Polski

Niedziela – 17 V – VI Niedziela Wielkanocna

1. Lit. Słowa kreśląc historię wyboru 7 diakonów, jawi rozwój do dziś Kościoła zbudowanego na fundamencie Jezusa i apostołów.

2. Ta niedziela 10 maja to już V Niedziela Wielkanocna – składka przeznaczona jest na cele parafialne (jako inwestycyjna).

3. W tę niedzielę (10 V) – nadal większa ilość Mszy św. w porządku:  7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

4. Wypominki za zmarłych – zgodnie ze zwyczajem, czyli przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.

5. Nadal nie ma zmianki tajemniczek w Różach Kobiet po 7:00 – odmawiamy te same.

6. We worek 12 V wspomnienie liturgiczne tzw. „zimnych ogrodników”, tj. śś. Nereusza, Achillesa i Pankracego.

7. W środę 13 maja we wspomnienie liturgiczne MB z Fatimy rozpoczynają się w naszej parafii procesyjne Różańce Fatimskie.

8. Stąd 13 V o 18:00 Msza św., a po niej ruszamy w procesji jedną z tras procesyjnych – przynieśmy lampiony.

9. W procesji musimy zachować odległość od siebie po 2 metrów i musimy też mieć zasłonięte twarze.

10. Spotykać się będziemy 13-go każdego miesiąca od maja do października czyli w miesiącach objawień fatimskich. Zapraszam.

11. W czwartek 14 V przypada Święto św. Macieja Apostoła, którego po modlitwie wybrano losem za zdrajcę Judasza – Msze św. o 6:30 i 18:00.

12. W piątek czcimy świętą wdowę Zofię – w nazewnictwie ludowym ten dzień pogodowo zwą „zimną Zośką”. To patronka Bobowej.

13. W piątek 15 maja Msze św. o godzinach: 15:00 z Godziną Miłosierdzia oraz o 18:00 z majówką.

14. W sobotę 16 V przypada Święto św. Andrzeja Boboli, który jest obok MB Królowej Polski oraz św. bpa Wojciecha i św. Stanisława MB także głównym Patronem Polski – Msze św. o 6:30 i 8:00 rano, a także o 18:00 z majówką.

15. Sobota 16 V jest też dniem imienin naszego pasterza diecezji ks. Andrzeja Jeża. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

16. Ośmielam się prosić również o modlitwę za moich rodziców: śp. Romana (który zmarł tragicznie 8 V 2005 r.) i Zofię (ma 15 V imieniny).

17. Odprawiłem za nich Mszę św. w dniu wczorajszym o 8:00.

18. Nabożeństwa Maryjne w tym roku, z racji pandemii, są nie oddzielnie, ale po Mszach św. o 18:00.

19. W dni powszednie „majówki” o 18:00 w kościele, natomiast w niedziele w cerkwi o 14:00 przed Mszą św. o 14:30.

20. Od tego tygodnia nie będzie już godzinnych codziennych Adoracji ze spowiedzią św. – natomiast wyspowiadać będzie się można już jak zwykle, czyli przed Mszami św. „porannymi” i „wieczornymi”, a także podczas śpiewu „majówki” (jeden kapłan je celebruje, a drugi idzie do konfesjonału) – po Nabożeństwie Majowym wyspowiadanym będzie jeszcze udzielana Komunia Święta.

21. Podczas pobytu w świątyni, prócz kapłanów sprawujących czynności kultyczne, wszyscy wierni mają mieć zakryte twarze (maseczka, szal, chusta itp.). Na 15 m2 przebywa jedna osoba.

22. Po przeliczeniu metrażu pomieszczeń, jak już wielokrotnie podawałem, u nas wychodzi, iż na Mszy św. w nowym kościele może być razem 51 wiernych, natomiast w cerkwi może być tylko 16 osób – nie licząc kapłanów i asysty. Pamiętajmy o tym.

23. W razie wypełnienia tej liczby – pozostajemy niestety na zewnątrz świątyni w dystansie przepisowych 2 metrów!

24. Ciągle zawieszone są do odwołania wszelkie spotkania grup przykościelnych.

25. Dzieci do I Komunii Świętej uczą się nadto jeszcze nieprzepytanych „pamięciówek” z katechizmu, w tym modlitwy (są na kartce).

26. Episkopat Polski i Biskup Tarnowski, udzielili dyspensy od Mszy św. niedzielnej „do odwołania” tym, którzy „źle się mają”.

27. Na ten trudny czas Mszy św. można wysłuchać przez radio czy uczestniczyć w niej poprzez transmisję w telewizji (a od nas przez Internet – link na stronie powitalnej parafii czyli startowej). Od nas transmitowane są Msze św. niedzielne i świąteczne – głównie o 9:00 i 10:30 (ale też okazjonalne inne) i prawie wszystkie tygodniowe.

28. Pamiętajmy o starszych i chorych, dbajmy o higienę, unikajmy bliskich kontaktów międzyludzkich, dezynfekujmy miejsca niepewne, wszak nie zapominajmy o Opatrzności Bożej nad nami w tym trudnym czasie – stąd nadal po Mszach św. śpiewamy „Suplikacje” lub zamiennie po Komunii Św. odmawiamy Litanię do Opatrzności Bożej albo inne modlitwy w tej intencji.

29. Przypominam jeszcze raz, iż wszyscy uczniowie obu katechetów co tydzień w ramach „zdalnego nauczania” przerabiają z katechizmów tygodniowo po dwie katechezy (tak jak się umówiliśmy „na żywo” po apelu w dniu zamknięcia szkoły i jak to przypominałem w ogłoszeniach elektronicznych 2 razy: 15 III p. 56 oraz 5 IV p. 68). Uczniowie klas IV, V i VI wypełniają też ćwiczenia, a pozostałym klasom w tym tygodniu dla ułatwienia prześlę notatki do zeszytów. Nadto uczniów klas II proszę, by uczyli się też jeszcze nienauczonych „pamięciówek” z kartki. W tym tygodniu prześlę im też do „wykucia na pamięć” tekst przebiegu spowiedzi. Pozdrawiam i uczniów i rodziców!

30. Wydatki tego tygodnia: Zakup w tartaku R. Górskiego krawędziaków Ø 160 na krzyż na cmentarz. Wydatki bieżące.

31. Zakup 100 haków garderobianych nakładanych na rurki stelażowe w zakrystii ministranckiej do wieszania kapturków.

32. Naprawa eksploatacyjna ciągniczka-kosiarki (zakup i wymiana 4 łożysk w kołach, oleju, 2 filtrów itd.).

33. Kupiłem 3 puszki oleju konserwacyjnego do drewna (używa się go zamiast lakieru) na robiony krzyż na cmentarz i mostek.

34. Zakup rozsad kwiatów: 40 aksamitek (śmierdziuchy) oraz 40 begonii (cztery odcienie).

35. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie mimo ograniczeń ilości ludzi w kościele wyniosła aż 2120 zł. Bóg zapłać.

36. Młode małżeństwo z KG chcące pozostać anonimowym przekazało na ławki 500 zł. Bóg zapłać!

37. Tomasz Ciągło z Kamionki Wielkiej przekazał na kościół 100 zł (dodaję to także do ławek w dolnym kościele).

38. W tym tygodniu pragnę wpłacić: pracujących przy parkingu w Królowej Polskiej, dowóz tam podsypki, usługę suszenia jesionu.

39. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Planuję: wkopywanie na balach i rozciąganie agrowłókniny po brzegach koło schodów głównych. Proszę przyjść w maskach. Pracę wykonamy w przepisowych odległościach 2 metrów. Gdyby w związku z koronawirusem ktoś się bał o zdrowie – nie ma obowiązku zgłaszać się do pracy. Nie obrażę się.

40. W związki małżeńskie zamierzają wstąpić – zapowiedzi drugie czterech par narzeczeńskich:

· Mateusz Marcin Matusik, zam. Binczarowa; oraz: Ewelina Katarzyna Chochla, zam. Królowa Polska.

· Piotr Edmund Witek, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Alicja Agata Bocian, zam. Żabów.

· Mateusz Stanisław Świder, zam. Binczarowa; oraz: Patrycja Janina Legutko, zam. Królowa Polska.

· Łukasz Kamenczak, zam. Malinie; oraz: Kinga Zuzanna Górka, zam. Królowa Polska.

41. Jak również zapowiedzi pierwsze dwóch par narzeczeńskich:

· Marcin Wiesław Chmielik, zam. Kraków; oraz: Kamila Patrycja Ptaszkowska, zam. Królowa Górna.

· Tomasz Rymanowicz, zam. Królowa Górna; oraz: Marta Maciak, Mała Wieś (Nowy Sącz).

Gdyby znał ktoś przeszkody do zawarcia tych małżeństw winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.

42. W środę o 15:00 odbył się pogrzeb zmarłego w poniedziałek naszego parafianina śp. Władysława Pazgana, którym opiekowała się rodzina w Kamionce Małej, a ostatnio przebywał w hospicjum w Nowym Sączu. Za jego duszę odprawione będą 54 Msze św.

43. Wykonywany jest aktualnie krzyż na cmentarz, bo stary spróchniał i złamał się (zrobił go Stanisław Mężyk). Teraz dorobione będzie do niego wahliwe kainerowe jarzmo z wąsami do zabetonowania w ziemi (wykona je Jarosław Kachniarz). Krzyż będzie się „składał”.

44. Dzięki Stanisławowi Mężykowi za darmowo wykonany tenże drewniany krzyż (teraz kolej na Jarosława Kachniarza i wykop pod beton).

45. Dziękuję Robertowi Świgutowi za wykonanie kolejnych 4 długich ławek do kaplicy (2 pełne i 2 przystawki), pomagał mu, jak cały czas dotychczas, Andrzej Michalik. Zostało jeszcze do wykonania 6 krótkich.

46. Dziękuję Zuzannie i Szymonowi Kmak za ofiarowane i wsadzone przez nich koło kościoła 2 róże „na pieńku”.

47. Pewnie jak już zauważyliście, zlikwidowałem i wykosiłem kolejne pastwisko, tym razem ugór nad cerkwią, a pod nowym cmentarzem (w tamtym roku zlikwidowałem nieużytek pod cerkwią) – odtąd i tam i tu będzie trawnik krótko strzyżony.

48. Nawieziono odpowiednio: zrębków (stożki koło tui przy głównych schodach, żywopłotu starej plebanii i koło kosodrzewiny pod cerkwią), kory (w klombach przy głównych schodach) oraz spróchniałej ziemi (na robioną część skalniakową pod starą plebanią).

49. Nawieziono też 4 przyczepki piachu i rozsiano go po trawie koło cerkwi (w załadunku pomagali mi Jan Królewski i mój brat).

50. Dziękuję też Janowi Królewskiemu i Grzegorzowi Skoczeniowi za załadunek w tamtym tygodniu gruzu na cmentarz do Królowej P.

51. Za jego rozładunek dzięki Dominikowi Wyszowskiemu; za pomoc w układaniu kamieni koło 2 oczek dzięki Janowi Królewskiemu.

52. Dzięki Bożenie Gaborek za wypranie: bielizny ołtarzowej, alb kapłańskich i komż oraz krawiecką naprawę jednej z nich.

53. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Jan i Michalina Plata; Mirosław i Małgorzata Szczepka; Józef i Janina Siedlarz; Tadeusz Ruszkowicz.  Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Aleksander i Teresa Ochwat; Piotr i Monika Ochwat; Józef i Helena Ptaszkowscy.

54. Zachęcam do zakupu albumu „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (tom IV), w którym umieszczona jest także nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

55. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 10 maja 2020 17:48
 

Ewangelia na dziś