Start Informacje Duszpasterskie XII Niedziela Zwykła - 21 VI 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XII Niedziela Zwykła - 21 VI 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 22 czerwca 2020 05:18

XII Niedziela Zwykła – 21 czerwca 2020

W tygodniu:

Niedziela – 21 VI – XII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Alojzego Gonzagi, zak. (opuszcza się)

Poniedziałek – 22 VI – wsp. dow. Św. Paulina z Noli, bpa; albo: śś. Jana Fishera, bpa i Tomasza More`a, męcz.

Środa – 24 VI – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (z wigilią)

Piątek – 26 VI – wsp. dow. Św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezb.

Sobota – 27 VI – wsp. dow. Św. Cyryla Aleksandryjskiego, bpa i dok. Kość.; albo w Mielcu: Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy

Niedziela – 28 VI – XIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Ireneusza, bpa i męcz. (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa pozbawia nas lęku i zaprasza do wyznania wiary przed ludźmi, jako warunku przyznania się do nas Jezusa – naszego Pana.

2. W tę niedzielę (21 VI) zwykły porządek Mszy św. – w kościele: o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed kościołem zakrywamy twarze.

3. Też na dziś 21 VI czyli w XII Niedzielę Zwykłą wyznaczono Diecezjalne Święto Rodziny – ale w sytuacji pandemii obchody są zawieszone.

4. Jedynie odprawiona będzie przez ks. bpa Andrzeja Jeża Msza św. o 11:30 w parafii Miłosierdzia w Starym Sączu.

5. Natomiast u nas dziś podczas każdej Mszy św. odnowione będą przyrzeczenia małżeńskie – małżonków proszę, by byli w świątyni obok siebie.

6. W tę również niedzielę (21 VI) o 10:30 przeżywamy Rocznicę I Komunii Świętej dla dzieci z IV klas (jest to też zakończenie „Białego Tygodnia” dla dzieci z klas III). Bardzo proszę, by na „sumę” przyszli tylko zainteresowani (czyli dzieci z klas III i IV z rodzinami).

7. Już regularnie przed południem do chorych udaje się szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej (do domów wchodzi w masce i po dezynfekcji).

8. W poniedziałek 22 VI o 9:00 konferencja końcowa w szkole podstawowej w KG, podobnie w szkole podstawowej w KP też 22 VI o godz. 9:00.

9. We wtorek przypada Dzień Ojca – pamiętajmy w modlitwie o żyjących i zmarłych naszych tatach.

10. W środę (24 VI) przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (z Nowenną do NMPNP).

11. W czwartek 25 VI oprócz Mszy św. porannej o 6:30 – o godz. 9:00 odprawiona będzie dodatkowa dziękczynna Msza św. tzw. „szkolna”.

12. Uczniowie obu szkół przychodzą do świątyni z rodzicami z zakrytymi twarzami (będzie też sztandar szkolny).

13. Nazajutrz natomiast, czyli w piątek 26 VI nastąpi zakończenie roku szkolnego z rozdaniem świadectw – klasy przychodzą do szkoły co godzinę.

14. W piątek 26 VI w Świdnicy Śląskiej kończą się odprawiane od czwartku 28 maja Msze św. „gregoriańskie” za śp. ks. Stanisława Pasyka (odprawiał je ks. infułat Kazimierz Jandziszak).

15. W sobotę 27 czci się Matkę Bożą Nieustającej Pomocy – zaś w Mielcu przypada patronalna Uroczystość NMPNP.

16. W dniu 27 VI w Uroczystość MNP Nieustającej Pomocy – u nas Msze św. rano o 6:30 i 8:00.

17. W sobotę 27 VI – o 7:30 Akcja Katolicka tak jak przed tygodniem śpiewa Nieszpory o Niepokalanym Poczęciu NMP.

18. W sobotę przypadają imieniny ks. bpa Władysława Bobowskiego – biskupa seniora diecezji tarnowskiej. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie.

19. W niedzielę za tydzień (28 VI) na „sumie” czyli o 10:30 kolejny chrzest dziecka w naszej parafii: Joanna Janus (przełożony z 13 IV).

20. Za tydzień „wybory prezydenckie” w Polsce – jako ludzie wierzący idźmy zagłosować zgodnie z sumieniem na kandydata, którego słowa zgodne są z czynami, ale nade wszystko, którzy kierują się Ewangelią i przykazaniami i dobrem Ojczyzny oraz nas – zwykłych Polaków i naszych rodzin.

21. Od poniedziałku 1 VI odprawiane są nabożeństwa czerwcowe – po Mszach św. porannych: Litania do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Jezusa; zaś po wieczornych – z Adoracją Najświętszego Sakramentu.

22. W tym tygodniu w naszej parafii spotkania grup (przy zakrytych twarzach i przy 2 metrach odstępu):

· w środę o 17:00 – spotkanie dziewcząt z DSM (w starej plebanii)

· w piątek o 17:00 – zbiórka ministrantów

· w piątek o 19:00 – spotkanie KSM-u (na starej plebanii)

· w sobotę o 9:00 – próba scholii (przy grillu, bo z racji pogody poprzednie było odwołane)

23. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Siostry Faustyny – zelatorki Marty Chochla.

24. Minionej niedzieli 14 VI dzieci klas III przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej: a oto ich nazwiska: ze szkoły w Królowej Polskiej: Groń Dominik; Groń Julia; Groń Tomasz; Janus Michał; Klimek Gabriela; Król Bartosz; Książkiewicz Martyna; Lompart Rafał; Stojda Kacper; Szmit Natalia; Wysowski Miłosz; oraz Koral Zuzanna (z Warszawy); ze szkoły w Królowej Górnej: Hajduga Liliana; Hombek Blanka; Janus Gabriela; Janus Julia; Janus Marika; Kmak Szymon; Kowalczyk Kornelia; Królewski Filip; Ochwat Oliwia; Siedlarz Marta; Tokarczyk Joachim; Witek Karolina; Zaczyk Julia; Ząber Wojciech.

25. Dziś natomiast 21 VI dzieci klas IV przeżywają Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej: a oto także ich nazwiska: ze szkoły w Królowej Polskiej: Borkowski Olaf; Gomółka Szymon; Krok Natalia; Lompart Kacper; Mordarska Martyna; Poręba Anna; Ruszkowicz Gabriel (oraz Jarosz Patrycja – dziecko z Kamionki Wielkiej i tam ma rocznicę); ze szkoły w Królowej Górnej: Janus Adrian; Janus Karol; Jelito Filip; Jelito Michał; Kowaczek Dominik; Kruczek Kamil; Kumorek Magdalena; Mężyk Filip; Mężyk Nikodem; Pazgan Sylwia; Siedlarz Klaudia; Stanek Wiktoria; Stelmach Kacper; Szeptak Nikola.

26. Wydatki tego tygodnia: Za przygotowanie obiadokolacji w czasie bierzmowania. Za opakowania lodów.

27. Za materiał i robociznę wykonania kainerowych barierek (poręczy i ograniczników bezpieczeństwa) przy schodach do podziemi.

28. Za kolejne worki cementu „portland polski”; za 7 sztuk kotw z długimi prętami do zabetonowania.

29. Różne śruby do skręcania obali i listewek; 12 zawiasów skrzyniowych. Naprawa czajnika.

30. Znów paliwo do traktorka-kosiarki. Zapalarki teleskopowe do świec w kościele (3 sztuki).

31. Za cukierki i batoniki dla dzieci sypiących kwiaty: na poniedziałek, wtorek i środę w oktawie. Za cukierki na koniec oktawy i w piątek.

32. Zakup dla pracujących w sobotę: 5 sztuk pizzy; zgrzewka wody mineralnej i 30 lodów; kawa i herbata).

33. Zapłaciłem za cale auto dostawcze obżynków (listewek i kanciaków) jako odpady od stolarki okiennej.

34. Składka na cele inwestycyjne, jako budowlana z niedzieli 14 VI wyniosła – 3899,10 zł.

35. Zbiórka do puszek sprzed świątyni na Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie zbierana 14 VI wyniosła – 526,30 zł.

36. Składka od dzieci pierwszokomunijnych na misje – 676 zł.

37. Ofiarę na kościół złożyły: Marcela Kowaczek (100 zł); Teresa Kasprzyk (100 zł); Genowefa Kasprzyk (100 zł) – dziękuję.

38. Dodatkową ofiarę 50 zł na cmentarz (na paliwo do kosiarki) złożyła Maria Basta. Dzięki.

39. Dziękuję za pracę aż 20 mężczyzn z grupy Roberta Kościółka: Robert Kościółek; Wojciech Jelito; Mirosław Jawor; Paweł Kachniarz; Wojciech Kruczek; Marek Witek; Stanisław Witek; Marcin Bobak; Stanisław Bobak; Zenon Popiela; Paweł Jelito; Paweł Janus; Krzysztof Janus; Przemysław Źrałka; Piotr Haza; Józef Ruszkowicz; Stanisław Kruczek; Daniel Kruczek; Władysław Siedlarz (za niego syn Patryk); Dominik Siedlarz. Robili oni przy montażu obali nad mauzerami, zwożeniu i obkładaniu kamieniami.

40. Dziękuję za pracę 4 (+ dodatkowo 2 z innych dziesiątek) kobietom z grupy Stanisława Mężyka – jeszcze przy plewieniu i pracach porządkowych robiły: Anna Mężyk; Joanna Galica-Kmak; Zofia Stępień; Maria Galica (za nią Mateusz Ździarski); Helena Zdziarska (z dziesiątki Romana Pazgana); Grażyna Janus (z dziesiątki Alojzego Barskiego).

41. Ofiarę zamiast pracy złożyła: Kinga Marszałek (50 zł); oraz z dziesiątki Romana Pazgana: Grażyna Górka (50 zł) i Renata Kowaczek (100 zł).

42. Ofiara za nieobecność w pracy złożył: Jelito Piotr (50 zł). Prócz tego, pracując, także dodatkowo ofiarę 50 zł złożył Janus Krzysztof.

43. Na tę sobotę zaś na 7:00 proszę do pracy panów z grupy dziesiętnika Romana Pazgana (planowane jest dalsze układanie kamieni i praca ciesielska) oraz panie z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego (w planie sprzątanie starej plebanii oraz dalsze prace przy nasadach).

44. Aktualnie Janusz Gaborek kładzie na betonie kamień warstwowy koło mostka przy dużym oczku wodnym – praca jeszcze trwa.

45. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przebieg wszystkich procesji w Oktawie Bożego Ciała (dorosłym i dzieciom).

46. Dziękuję kilku rodzicom dzieci I-komunijnych za przekazane placki oraz Tomaszowi Rymanowicz z żoną za suveniry z okazji ich ślubu.

47. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Marian i Stanisława Ptaszkowscy; Jacek i Wioleta Mężyk; Jerzy i Halina Ptaszkowscy.

48. Bardzo też proszę, by młodzi żyjący w wyznaczanych rodzinach, a którzy już pracują, poczuwali się do dołożenia się do kosztów sprzątania, choć ich z imienia nie wymieniam.

49. W „Gościu Niedzielnym” w tarnowskiej wkładce jest nota o poświęceniu naszej kaplicy przedpogrzebowej pt. „Dzieło sztuki”.

50. Więcej, bo kilkadziesiąt zdjęć można oglądać i więcej można przeczytać w internecie na elektronicznej stronie „Gościa Niedzielnego” zarówno o tym poświęceniu jak i o bierzmowaniu w naszej parafii. A oto linki do tych stron:

· https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/6354843.Kaplica-przedpogrzebowa-w-Krolowej-Gornej

· https://tarnow.gosc.pl/doc/6354790.Krolowa-Gorna-Brama-nieba

· https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/6347483.Bierzmowanie-w-Krolowej-Gornej

· https://tarnow.gosc.pl/doc/6347477.Krolowa-Gorna-Otwierajcie-serca-na-moc-z-wysoka

(są one umieszczone także na powitalnej stronie naszej parafii).

51. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

52. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 22 czerwca 2020 05:21
 

Ewangelia na dziś