Start Informacje Duszpasterskie XV Niedziela Zwykła – 12 VII 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XV Niedziela Zwykła – 12 VII 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 12 lipca 2020 13:31

XV Niedziela Zwykła – 12 lipca 2020

 

W tygodniu:

Niedziela – 12 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 13 VII – wsp. śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników – patronów diecezji

Wtorek – 14 VII – wsp. dow. św. Kamila de Lellis, prezb.; oraz: św. Henryka

Środa – 15 VII – wsp. św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek – 16 VII – wsp. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Sobota – 18 VII – wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Niedziela – 19 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: w Nowym Sączu – wigilia Uroczystości św. Małgorzaty, dziew. i męcz. (ta 20 VII) – patronki miasta

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas do Królestwa Bożego, do którego można wejść przyjmując ziarno Słowa Bożego dane przez Jezusa.
 2. W tę niedzielę (12 VII) porządek Mszy św.: w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed kościołem zakrywamy twarze.
 3. Dziś po „prymarii” (po 7:00) jak zwykle comiesięczna zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 4. W tę niedzielę 12 lipca na „sumie” (10:30) kolejny chrzest w naszej parafii – ochrzczone będzie dziecko: Maja Klara Marszałek.
 5. Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w sobotę 18 VIII o godz. 8:00.
 6. Dziś, tj. w niedzielę 12 VII zbierana jest składka inwestycyjna na potrzeby parafii (z racji II niedzieli miesiąca).
 7. Jutro, tj. w poniedziałek 13 lipca kolejny Różaniec Fatimski – stąd oprócz porannej Mszy św. o 6:30 będzie Msza św. popołudniowa o 18:00, a po niej w procesji wyruszymy na Fatimski Różaniec.
 8. Dziewczęta z DSM zabierają figurę Matki Bożej Fatimskiej (także przygotowują liturgię). Zapraszam – przynieśmy lampiony.
 9. Też w poniedziałek 13 VII przypada wspomnienie liturgiczne pustelników: św. Andrzeja Świerada oraz św. Benedykta – patronów naszej diecezji.
 10. W środę 15 VII Msze św. są wyjątkowo i rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 11. W niedzielę za tydzień przypada w Nowym Sączu wigilia Uroczystości ku czci św. Małgorzaty, dziewicy i męczennicy – sama uroczystość przypada w przyszły poniedziałek 20 lipca.
 12. W niedzielę za tydzień (19 VII) składka przeznaczona będzie na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 13. Od 1 VII odprawiana jest w Warszawie „gregorianka” za śp. Stefana Gronia (od środy 1 VII do czwartku 30 VII) – przekazałem ją ks. prałatowi Tomaszowi Atłasowi, dyrektorowi krajowemu PDMD.
 14. Na czas wakacji zawieszone są spotkania wszystkich grup parafialnych – mogą być jednak okazjonalnie.
 15. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. Narodzenia NMP – zelatorki Władysławy Królewskiej.
 16. Wydatki tego tygodnia: Po sezonie grzewczym otrzymaliśmy podsumowujący rachunek za ogrzewanie kościoła, który już zapłaciłem (+ za bankową obsługę).
 17. Zapłaciłem rachunek za telefon w kancelarii (+ za bankową obsługę).
 18. Nabyłem 4 sztuki tonerów do drukarki „LaserJet 1100 A” (zamienniki oryginałów) marki „Oxford”.
 19. Zakupiłem 100 hostii, 10 tyś. komunikantów oraz 6 butelek wina Mszalnego „Lacrimae Christii” i domową kadzielniczkę.
 20. Składka misyjna z I środy wyniosła 148 zł.
 21. Trwa lipcowa przerwa w pracy dziesiątek. Jak już wspomniałem, będzie jedynie tylko jedna sobotnia praca – w tę sobotę (18 VII).
 22. Pracowały już: dziesiątka mężczyzn z grupy Romana Pazgana oraz dziesiątka kobiet z grupy Alojzego Barskiego. Dlatego na 18 lipca na godz. 7:00 proszę kolejne grupy do pracy: panów z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka (planowana jest praca ciesielska i dalsze układanie kamieni) oraz panie z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia (w planie jest plewienie).
 23. Po tej pracy znów przerwa w pracy dziesiątek aż do soboty 1 sierpnia 2020 r.
 24. Janusz Gaborek wykonuje kolumnę pod figurę św. Krzysztofa – poświęcenie nastąpi w niedzielę 26 VII (w sobotę 25 VII jego wspomnienie). Ma też zabetonować na cmentarzu stopę betonową (1,5 kubika) ze składanym kainerowym jarzmem pod krzyż.
 25. Dziękuję pewnej rodzinie za: ofiarowane przez nich uchwyty do karniszy, założenie stabilizatora świetlówki w prezbiterium w kościele, zrobienie okleiny drzwi i stołów w salce pod zakrystią, założenie rynienek maskujących przewody; montaż drzwiczek wyciorowych przy kominie na zewnątrz starej plebanii.
 26. W niedziele i święta kancelaria czynna jest tylko w sprawach intencji Mszy św. i jedynie bezpośrednio po Mszach św.
 27. Zwyczajnie do kancelarii na plebanii podchodzimy z dolnego placu po schodach koło garaży. Natomiast wychodząc z kościoła można od razu podjeść z górnego placu od strony świątyni.
 28. W związku z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Sączu zaprasza dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie. Ośrodek zapewnia:

 • zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka dla dzieci już od 1 m-ca życia zagrożonych niepełnosprawnością;
 • Szkołę Podstawową nr 5 dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, także z autyzmem i z głęboką niepełnosprawnością;
 • ośrodek oferuje również Internat do 24 roku życia, zapewniający całodobową opiekę przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Ośrodka.

29. Odezwa Caritas Diecezji Tarnowskiej: W ostatnich dniach nasza diecezja została po raz kolejny doświadczona wieloma lokalnymi powodziami i podtopieniami. Jak zawsze w takiej sytuacji Caritas Diecezji Tarnowskiej pragnie przyjść z konkretną pomocą osobom poszkodowanym przez powódź. Już napływają do nas pierwsze zgłoszenia poniesionych strat. Zwracamy się zatem do wszystkich księży proboszczów parafii, które zostały dotknięte tą klęską, aby jak najszybciej poinformowali swoich parafian o możliwości ubiegania się o pomoc ze strony Caritas Diecezji Tarnowskiej. Zasady udzielania tej pomocy są następujące:

 • Pomagamy tylko osobom (rodzinom), którym zostały zalane pomieszczenia mieszkalne.
 • Ze względu na charytatywny charakter działalności Caritas, przyjmujemy próg dochodowy na jedną osobę w wysokości 1 500 zł (netto).
 • Najwyższa kwota udzielonej pomocy może wynieść 3 000 zł i będzie uzależniona od poniesionych strat oraz wysokości dochodu na osobę.
 • Przyznaną kwotę można będzie wydatkować na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych związanych z remontem domu, na zakup zniszczonych mebli oraz tylko dużego zniszczonego przez wodę AGD (pralka, lodówka, kuchenka gazowa).
 • Pomoc będzie przyznawana na podstawie złożonego w Biurze Caritas wypełnionego wniosku opieczętowanego i podpisanego przez księdza proboszcza. Wzór wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Caritas. Złożenie wniosku jest równoważne z przyjęciem wszystkich zasad związanych z obowiązkiem rozliczenia przyznanej pomocy w formie wskazanej przez Caritas.
 • Istnieje także możliwość wypożyczenia w naszym Biurze sprzętu osuszającego (osuszacz). Również ten sprzęt wypożyczamy tylko osobom prywatnym do osuszania pomieszczeń mieszkalnych (nie piwnic czy zabudowań gospodarczych). Zainteresowani powinni zgłosić się do swojego księdza proboszcza i zorganizować transport tego sprzętu do parafii. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości należy kontaktować się z Biurem Caritas.
 • Ku przypomnieniu i dla pamięci: dnia 8 września 1946 roku na Jasnej Górze biskupi polscy, pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, dokonali Aktu Poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi. Wzorując się na tamtym epokowym wydarzeniu Episkopat Polski w jubileuszowym roku setnej rocznicy objawień, 6 czerwca 2016, podczas zebrania plenarnego odnowił Akt Poświęcenia. Miało to miejsce w pallotyńskim sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym potocznie „Polską Fatimą”. Następnie został on ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.

30. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie rodzinom: Andrzej i Władysława Barankiewicz; Marek i Anna Barankiewicz; Adam i Ewa Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Renata i Stanisław Geniec; Jan i Antonina Geniec; Maria Siedlarz.

31. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

32. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego” przez całe lato odwiedzać będziemy urokliwe, a mniej znane, sanktuaria maryjne takie jak: Sejny, Leżajsk, Górka Klasztorna, Studzieniczna, Wąwolnica, Bardo, Kodeń, Rywałd, Wiktorówki, Charłupia Mała i inne.Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

33. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: piątek, 17 lipca 2020 22:41
 

Ewangelia na dziś