Start Informacje Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła – 30 VIII 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXII Niedziela Zwykła – 30 VIII 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 sierpnia 2020 06:27

XXII Niedziela Zwykła – 30 sierpnia 2020

W tygodniu:

Niedziela – 30 VIII – XXII Niedziela Zwykła (synodalna)

Wtorek – 1 IX – wsp. dow. bł. Bronisławy, zak.

I Środa – 2 IX – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 3 IX – wsp. św. Grzegorza Wielkiego, pap. i dok. Kośc.

I Piątek – 4 IX – wsp. dow. bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziew. i męcz.

I Sobota – 5 IX – w Martyrologium Rzymskim w tym dniu wpisane jest wspomnienie św. Teresy z Kalkuty, zak.

I Niedziela – 23 VIII – XXIII Niedziela Zwykła; w naszej parafii odpust „zewnętrzny” w cerkwi na Narodzenie NMP

1. Liturgia Słowa jawi nam dziś Jezusa, który przestrzega przed potępieniem duszy i ułudą dobrodziejstw tego świata.

2. Dziś XXII Niedziela Zwykła (30 VIII), ostatnia niedziela miesiąca, „synodalna” z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.

3. Wysłuchamy dziś Listu do diecezjan ks. biskupa na jubileusz 100-lecia koronacji obrazu MB w Zawadzie koło Dębicy.

4. W tę niedzielę 30 VIII porządek Mszy św.: w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed świątynią zakrywamy twarze.

5. Jutro, tj. w poniedziałek (31 sierpnia) – możliwość półtoragodzinnej spowiedzi św. szkolnej dla uczniów od 16:30 do 18:00.

6. Msze św. w poniedziałek będą bezpośrednio po spowiedzi, czyli o g. 18:00 i 18:30.

7. W poniedziałek 31 sierpnia przypada „Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności” (podpisanie umów sierpniowych).

8. Pojutrze, we wtorek w 1 dzień września – Msze św. o godz. 6:30 (parafialna) oraz o godz. 8:00 „na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021”.

9. Przychodzimy do kościoła z rodzicami lub opiekunami bezpośrednio z domu, a nie wspólnie ze szkoły. Potem wracamy do domu, a spotkania w szkole wedle wyznaczenia przez szkołę. Dyrekcja, grono pedagogiczne i Rada Rodziców przypominają o galowym ubiorze uczniów z tej okazji. Do kościoła wchodzimy w maseczkach!

10. Pierwszoklasiści przynoszą do poświęcenia tornistry, podręczniki, zeszyty i przybory szkolne.

11. W dniu 1 IX nadto przypada „Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia”.

12. Jest to także 81 rocznica wybuchu II wojny światowej (1 IX 1939) – modlimy się w intencji poległych za Ojczyznę.

13. Z pierwszym dniem września (we wtorek) rodzice modlący się na różańcu za swoje dzieci automatycznie przechodzą do następnej tajemnicy.

14. W środę (pierwszą we wrześniu) przypada „dzień misyjny w parafii” w modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach misjonarzach.

15. Też z tej racji 2 IX w ten środowy wieczór zmiana tajemnic w Różach misyjnych i składka na misje podczas Mszy św. o 18:00.

16. W środę o 19:00, czyli po Mszy św. wieczornej, spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii.

17. Przed nami I czwartek, I piątek oraz I sobota miesiąca – dni adoracyjne w parafii po Mszach świętych rano i wieczorem.

18. Nadto w I czwartek miesiąca (3 IX) adoracja szkolna w bocznej kaplicy Świętej Rodziny od 15:00 do 20:00 dla kandydatów do bierzmowania, czyli uczniów klas VI, VII i VIII. Przychodzą według wpisów na liście na wybrane modlitewne „pół godziny”.

19. Przypominam, iż ośmioklasistów czeka jeszcze teoretyczny egzamin przed bierzmowaniem odłożony w klasie VII przez pandemię.

20. Godzinna spowiedź święta w te dni będzie w I czwartek, a także w I piątek od 17:00 do 18:00.

21. W I piątek w godzinach porannych kapłan udaje się do chorych jedynie na imienne zgłoszenie – nie ma zwyczajowego objazdu do chorych z racji „czerwonej strefy”, ale także kwarantanny wielu jak i z powodu zachorowań niektórych naszych parafian.

22. W I piątek Msze św. tak jak w I czwartek o 6:30 (z litanią) i o 18:00 (z Adoracją IHS), ale także o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia).

23. Ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w I piątek jak zwykle będzie od 13:30 do 22:00 – wszystkich zapraszam serdecznie.

24. Szczególnie przypominam dzieciom obecnych klas IV o odprawianiu dziewięciu pierwszych piątków (spowiedź św. i Eucharystia).

25. Przed nami też I sobota września 5 IX – Msze św. odpowiednio o godzinach: 6:30 z litanią do NMP oraz 8:00 i 18:00 z adoracjami.

26. Jest to jednocześnie w naszej wspólnocie parafialnej sobotnia wigilia przed niedzielną odpustową Uroczystością Narodzenia NMP.

27. Rozpoczyna ona także „triduum modlitw w intencji matek” przed wtorkową Uroczystością Narodzenia NMP (8 IX).

28. W niedzielę 6 września przeżywamy w parafii zewnętrzne uroczystości „odpust ku czci Narodzenia NMP”, bo uroczystości wewnętrzne, tzw. „ipsa diem” (czyli w sam dzień) przypadają w następny wtorek 8 września (z poświęceniem ziarna siewnego).

29. Niedzielne uroczystości są w tym roku już w tę niedzielę 6 IX, bo za tydzień po nich przypada odpust w sąsiedniej Ptaszkowej.

30. W związku z tymi niedzielnymi odpustowymi obchodami Msze św. będą w nieco innym niż zwykle porządku: „prymaria” (7:00) i „wotywa” (9:00) będą jak zwykle w nowym kościele; „suma” z procesją, jak co roku w tym dniu ze względu na gości, będzie pół godziny później (czyli o 11:00) na ołtarzu polowym, jeśli pozwoli pogoda; zaś „nieszporna” (o 14:30) będzie w cerkwi (z adoracją).

31. Podczas sumy przeżywać będziemy „parafialne dożynki”, na które w tym roku wedle kolejki wieniec żniwny przygotowuje sołectwo Mszalnica-Zagóra.

32. Kazania podczas trzech Mszy św. dopołudniowych w kościele i na ołtarzu polowym przy cerkwi o ile będzie pogodnie wygłosi zaproszony kaznodzieja ks. dr Robert Dytko – wizytator nauki religii w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

33. Nielicznych kapłanów, którzy przybędą w ograniczonej liczbie z racji pandemii korona wirusa serdecznie zapraszam na plebanię na obiad.

34. Składka w niedzielę 6 IX z racji pierwszej niedzieli miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.

35. Natomiast poświecenie ziarna siewnego będzie we wtorek 8 IX w czasie odpustu wewnętrznego podczas wszystkich Mszy św. w cerkwi.

36. Na wrzesień Stolica Apostolska wyznaczyła do omodlenia intencję powszechną, która odnosi się do szanowania zasobów planety: „Módlmy się, aby zasoby planety nie były rozgrabiane, lecz dzielone w sposób sprawiedliwy i pełen szacunku”. Polecam ją Różom.

37. W minioną środę 26 VIII odbył się pogrzeb śp. Stanisława Pazgana zmarłego w piątek 21 VIII – odprawionych za niego będzie 60 Mszy św. (53 zamówione indywidualnie praz 7 od uczestników pogrzebu.

38. W poprzednią niedzielę 23 VIII zmarł śp. Stefan Doszna, jego jedynie pochówek (z racji zakażenia koronawirusem) odbył się w miniony czwartek 27 VIII o 14:00 – za jego duszę odprawionych będzie 35 Mszy św. Msza św. dla rodziny ustalona będzie po wyjściu domowników z obostrzeń zakażenia i kwarantanny.

39. Kończy się sierpień, miesiąc trzeźwości i dobrowolnej abstynencji, o co apelował Episkopat – wytrwajmy w postanowieniach.

40. Pamiętajmy podczas urlopów o religijnych praktykach katolickiej wiary: o Mszy św., codziennej modlitwie, piątkowym poście od pokarmów mięsnych. Dajmy też przez to świadectwo szlachetnego życia.

41. Jeszcze w tym tygodniu zawieszone są spotkania wszystkich grup parafialnych – rozpoczną się od przyszłego tygodnia.

42. Natomiast odbędą się przed odpustem:

· w środę po nowennie około 18:45 – spotkanie ceremoniarzy

· w czwartek o godz. 18:45 – zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza

· w sobotę o godz. 9.00 – spotkanie scholi

43. W „strefie żółtej”, w której od piątku 28 VIII znaleźliśmy się wraz z całym powiatem nowosądeckim (bez Nowego Sącza, bo ten dalej jest w „strefie czerwonej”) mamy zachować już mniej obostrzone wymagania także w świątyni: 1 osoba w kościele na 4 m2 czyli stoimy co 2 metry – dlatego nadal otwarta jest dolna kaplica; jest tam Najświętszy Sakrament i tam też udzielana jest Komunia Św. Jest ona nagłośniona z górnej części świątyni. Pozostali uczestniczą na zewnątrz. Odległości 2 metrów nie muszą zachowywać: małżonkowie oraz rodzice z dziećmi i domownicy.

44. Znów czynne są targi i bazary, a w siłowni parafialnej może być jedna osoba na 15 m2 (czyli w praktyce jedna osoba na pokój).

45. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa Opiekuna – zelatora Józefa Ruszkowicza.

46. Zapowiedzi przedślubne drugie – w związek małżeński zamierzają wstąpić: Marcin Dawid Gaborek, zam. Kamionka Wielka; oraz: Weronika Anna Wielocha, zam. Królowa Górna.

Gdyby ktoś znał jakieś przeszkody do zwarcia tego małżeństwa, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

47. Wydatki tego tygodnia: za kubik betonu na drobnym kruszywie z opóźniaczem z firmy „Stelmach” z dowozem.

48. Zapłaciłem na składzie „na Bani” za 3 wywrotki klińca oraz 2 worki cementu (obrzeża mieliśmy swoje).

49. Jeszcze dokupiono gwoździ i wkrętów: 60 zł. Wkręty i tarcze papieru do czyszczenia; śruby i papier ścierny na flexa.

50. Geowłóknina. Lakierobejca „ciemny palisander” firmy „Dulux” (0,75 litra). Paliwo do traktorka-kosiarki.

51. Za robociznę 3 mężczyzn przez 6 dni przy altanie (policzono ulgowo, a resztę ofiarując od siebie – dzięki!).

52. Za pracę porządkową na rzecz parafii. Za kopanie dołów pod fundamenciki do kolumn pod krzyże i figurę.

53. Za grubą blachę i grube pręty na „wąsy” do zabetonowania.

54. Zapłaciłem rachunki za gaz w kościele oraz telefon w kancelarii.

55. Za pizze dla robiących w tygodniu oraz 3 dla pracujących w sobotę (a także lody, woda i kawa).

56. Przy okazji spraw kancelaryjnych ofiarę 200 zł na kościół złożył Mariusz Kachniarz z Mszalnicy. Dzięki.

57. Minionej soboty pracowało 6 mężczyzn z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. Przy kamieniach oraz sprzątaniu po koparce wysypiska „śmieci z lat” na cmentarzach w Królowej Górnej robili: Piotr Czyżycki, Jan Janus, Karol Janus, Andrzej Ptaszkowski, Józef Stanek, Władysław Stanek (za niego Kamil Czyżycki).

58. Też minionej soboty pracowało 7 kobiet z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. Przy zbieraniu kamyków, plewieniu i sprzątaniu badyli koło kościoła robiły: Ewa Siedlarz, Małgorzata Poręba, Maria Poręba, Elżbieta Chełminiak, Ewa Michalik, Ilona Rams (za nią syn Karol Rams) oraz Stanisława Ptak (z grupy Stanisława Ptaka).

59. Także jeszcze z grupy Stanisława Ptaka ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Halina Ptaszkowska. Jak również ofiarę 100 zł złożyło małżeństwo Elżbiety i Carlosa Velarde Vasquez (KG Nr 186).

60. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisłąwa Ptaka. Będzie praca przy cięciu zbiórce powalonego drzewa (potrzebny ciągnik z przyczepką i piły motorowe).

61. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza. W planie pielenie koło kościoła i porządki.

62. Została odeskowana altana koło starej plebanii – pracę tę wykonał nasz parafianin Andrzej Janus ze swoją ekipą (Bronisław Szeptak, Wojciech Maziarz, Krzysztof Janus). Dziękuję.

63. Wykonano też 4 kratownice zabezpieczające na odstojniki z rynien koło starej plebanii (studzienki) – za darmową robociznę przy spawaniu dziękuję Adamowi Ślipkowi.

64. Robociznę przy struganiu i wymianie zbutwiałych i pognitych desek przy świątyni wykonał również darmowo Stanisław Mężyk. Dzięki.

65. Za jakiś czas altana pokryta będzie pasami zielonej blachy (metodą na felc), a na jesień odnowione będą szopy gospodarcze nad piwnicami i po zdjęciu rakotwórczego eternitu również przekryte zieloną blachą (metodą na klik).

66. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie rodzinom: Eugeniusz i Stefania Janusz; Dominik i Kazimiera Ochwat; Wojciech i Renata Sadowscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Jacek i Agata Siedlarz; Jacek i Katarzyna Gruca; Stanisław i Anna Siedlarz.

67. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

68. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego” przez całe lato odwiedzamy urokliwe a mniej znane sanktuaria maryjne – chociażby takie jak: Sejny, Leżajsk, Górka Klasztorna, Studzieniczna, Wąwolnica, Bardo, Kodeń, Rywałd, Wiktorówki, Charłupia Mała i inne.

69. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 30 sierpnia 2020 06:32
 

Ewangelia na dziś