Start Informacje Duszpasterskie XXVII Niedziela Zwykła – 4-11 X 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXVII Niedziela Zwykła – 4-11 X 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 03 października 2020 23:17

XXVII Niedziela Zwykła – 4 października 2020

W tygodniu:

I Niedziela – 4 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Franciszka z Asyżu (opuszcza się)

Poniedziałek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

Wtorek – 6 X – wsp. dow. Św. Brunona, prezb.

I Środa – 7 X – wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Piątek – 9 X – wsp. dow. śś. Dionizego, bpa i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Jana Leonardiego, prezb.

Niedziela – 11 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo wsp. św. Jana XXIII, pap. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zarówno w pieśni o winnicy jak i przypowieści o niej pokazuje Boga troszczącego się z miłością o wszystkich ludzi.
 2. W tę niedzielę 4 X przypada XXVII Niedziela Zwykła – wszystkie Msze św. w nowym kościele: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 3. Dziś (4 X) z racji I niedzieli miesiąca po każdej Mszy św. odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 4. Podczas wszystkich Mszy św. odczytywany dziś jest List Episkopatu Polski zapowiadający obchody XX Dnia Papieskiego „Totus Tuus” (11 X).
 5. Również wysłuchamy dziś Komunikatu Biskupa Tarnowskiego w związku z kolejną edycją Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego oraz Dniem Papieskim.
 6. Po prymarii (po 7:00) dziś zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn” – za tydzień zaś po „siódemce” zmianka w Różach Kobiet.
 7. Także w tę niedzielę 4 X na „sumie” (o 10:30) dwa chrzty kolejnych dzieci w parafii:
  1. Łucja Rita Szczypuła (Msza św. za nią odprawiona będzie w sobotę 10 X – godz. 6:30)
  2. Julia Maria Kumorek (Msza św. (Msza św. za nią „w oczekiwaniu na chrzest” odprawiona była 17 VIII).
 8. Po południu o 14:00 niedzielne Nabożeństwo Październikowe (Różaniec) – Msza św. o 14:30.
 9. Też w tę niedzielę 4 X odpust w Cieniawie „na św. Franciszka z Asyżu” – suma o 11:00.

10.  Znowu znaleźliśmy się jako powiat nowosądecki w „strefie żółtej” z jej ograniczeniami. Bądźmy ostrożni (higiena i dystans).

11.  W poniedziałek 4 X wspomnienie świętej siostry Faustyny Kowalskiej, sekretarki Bożego Miłosierdzia.

12.  W środę (7 X) przypada wspomnienie liturgiczne NMP Różańcowej (od tej niedzieli 4 X tygodniowy odpust w sanktuarium MB Różańcowej w Bochni w parafii p.w. Św. Mikołaja i potrwa do niedzieli 11 X, a 7 X centralna uroczystość o 17:00) – patrz: plakat.

13.  W środę 7 X przypada I środa miesiąca – w naszej parafii zwyczajowo „dzień misyjny”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.

14.  W czwartek 8 X około 18:30 (po Mszy św.) – egzamin bierzmowanych w kościele dla klas VIII (w obecności jednego rodzica).

15.  W niedzielę za tydzień (11 października) obchodzi się XX „Dzień Papieski w Polsce” – przed świątyniami zbiórka do puszek na „Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które to dzieło jest „żywym pomnikiem Jana Pawła II” (wspiera uzdolnioną młodzież).

16.  Składka za tydzień (11 października) jako tzw. „inwestycyjna” decyzją popartą przez Radę Parafialną będzie składana imiennie w kopertach na pokrycie poniesionych kosztów zakupu dębowych desek na ławki w kaplicy podziemnej i na zapłatę za robociznę przy ich wykonaniu. Jest to jedyna taka w tym dziwnym roku „pandemicznym”, w którym długi czas w ogóle nie było składek jak i wiernych obecnych w świątyniach w czasie sanitarnych i prawnych restrykcji, a różne prace były wykonywane i finansowane i na dzień dzisiejszy jesteśmy „na minusie” prawie 20 tysięcy złotych. Polecamy się więc waszemu zrozumieniu i życzliwej ofiarności.

17.  Na sumie 11 X śpiewać będzie dziecięca schola.

18.  Także w niedzielę 11 października coroczny „Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”.

19.  W dniu 11 października coroczny odpust w Nawojowej „ku czci MB Różańcowej” – suma o 11:00.

20.  Jeszcze raz przypominam, iż od 1 X nastąpiła zmiana Mszy św. popołudniowych o godzinę wcześniej, czyli z 18:00 na 17:00.

21.  Trwają rozpoczęte 1 października Nabożeństwa Różańcowe o 17:00 a po nich Msze św. około 17:45. Zapraszam!

22.  W ramach tych nabożeństw czytane są rozważania ks. Michała Dąbrówki „Z Maryją poznajemy wielką tajemnicę wiary”.

23.  Pod koniec Nabożeństwa Październikowego udzielana jest Komunia Święta tym, którzy nie pozostają już na Mszy św.

24.  Zachęcam wszystkich:

 1. albo do udziału w Nabożeństwach Różańcowych w kościele (za udział w nich można zyskać odpust zupełny)
 2. albo do odmawiania Różańca przy kapliczkach, gdy z racji zajęć jesteśmy przeszkodzeni w przyjściu do świątyni
 3. albo ewentualnie rodzinnie w domach.

25.  Dzieci otrzymały banderole (jest też lista obecności, bo chcę dzieci jak co roku nagrodzić za sumienność.

26.  Tradycyjnie zapraszam do wykonania w gronie rodzinnym razem z dziećmi różańca „z czegokolwiek”.

27.  Od 1 października (I czwartek) rozpoczęła się „gregorianka” za śp. Jana Szeptaka – odprawia je przez miesiąc ks. dr Robert Dytko.

28.  Też w październiku (ale od 12 X) zacznie się „gregorianka” za śp. Zofię Nowak; odprawiać je będzie ks. inf. Kazimierz Jandziszak.

29.  W tym tygodniu spotkania następujących grup parafialnych:

 • w czwartek około 17:30 w starej plebanii – spotkanie DSM
 • w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów (w kościele)
 • w czwartek o 18:30 – egzamin bierzmowanych (w kościele)
 • w piątek o 19:30 w starej plebanii – spotkanie KSM
 • w sobotę o godz. 9.00 na chórze – spotkanie scholi

30.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „III Róża rodziców modlących się za swe dzieci" p.w. sługi Bożego ks. Józefa Andrasza, zel. Elżbiety Kogut.

31.  Wydatki tego tygodnia: piasek (3 tony), wysiewka (2 tony) i worki cementu – 460 zł; jeszcze za 10 worków cementu.

32.  Zakup papieru do druku biuletynu (10 ryz). Paliwo do traktora-kosiarki.

33.  Do zapłaty otrzymaliśmy rachunki za prąd zużyty we wszystkich budynkach w parafii (w tym także za obie świątynie) – 1309,47 zł.

34.  Zbiórka do puszek „na pogorzelców” i na odbudowę po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos wyniosła – 1258,60 zł.

35.  Wczorajsi nowożeńcy: Weronika (z domu Wielocha) oraz Marcin Gaborkowie złożyli ofiarę na kościół – 800 zł. Bóg zapłać!

36.  Minionej soboty zgodnie z umową tylko do 10:00 (z racji dłuższej ich pracy w tamtym roku) pracowało 5 mężczyzn z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. Przy cięciu cyrkularką na opał zwiezionych już gałęzi kasztanowca i lipy i rąbaniu siekierami oraz przy wywożeniu z potoku i cięciu suszu robili: Stanisław Rymanowicz, Józef Ślipek, Marian Wyszowski, Janusz Górski, Krzysztof Tomera. Pracował także z nimi Stanisław Zaczyk (z dziesiątki Krystyny Michalik). Dzięki.

37.  Zamiast pracy ofiarę 50 zł złożyła Kazimiera Kiełbasa.

38.  Też minionej soboty pracowała niestety zaledwie 1 kobieta z grupy dziesiętnika Edyty Ząber. Przy pracach porządkowych na parkingu robiła: Bernarda Grybel, a pomagał jej mąż Józef Grybel. Dzięki.

39.  Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Jana Nowaka. Będzie nadal praca przy wywożeniu i pocięciu suszu drzewnego z potoku (cyrkularką i piłami motorowymi) oraz rąbaniu gałęzi siekierami. Potrzebny ciągnik z furką.

40.  Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza. W planie nadal prace porządkowe na parkingu i wokół kościoła oraz plewienie zboczy i przy zbieraniu kamyków na starym cmentarzu w Królowej Polskiej.

41.  Zarówno panów jak i panie z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego omijamy, bo wykonali już prace na 2 kolejki do przodu.

42.  Dziękuję za obecność 41 osobom modlącym się w poniedziałek 28 IX o 15:00 przy krzyżu epidemicznym coroczną Koronką do Miłosierdzia Bożego na placach i skrzyżowaniach.

43.  Tradycyjnie jesienią parafie wspierają nasze seminarium darami natury. Ogłaszając jesienną zbiórkę płodów rolnych (zboże, ziemniaki czy warzywa), zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich parafian uprawiających rolę o pomoc w jej przeprowadzeniu. Dary gromadzimy w nowej altanie w tym tygodniu. Pomoc ta jest wielkim wsparciem dla seminarium.

44.  Informuję też o tegorocznej rekrutacji do WSD w Tarnowie – otóż na pierwszy rok przyjętych zostało 24 alumnów, za których dziękujemy Panu Bogu (do egzaminu przystąpiło w ogóle 27 kandydatów, a dodatkowo 6 starało się o dopuszczenie do procesu rekrutacyjnego). Rektor seminarium składa serdeczne „Bóg zapałać” za wszelkie przejawy troski o Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, za wszelkie wsparcie duchowe i materialne i poleca się wraz z alumnami ciągłej pamięci modlitewnej, a oni odwzajemniają się codzienną Eucharystią sprawowaną tak za żywych jak i zmarłych Dobroczyńców. Niech bł. ks. Roman Sitko wyprasza świętość i gorliwość w posłudze kapłańskiej oraz nowych kandydatów.

45.  Diecezjalne Studium Rodziny jest propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Wykłady obejmują zagadnienia z teologii, prawa kanonicznego, psychologii rodziny, pedagogiki i z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera. Studium trwa dwa lata. 10 października rozpoczyna się XVIII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Informacje i zapisy: Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tel. 14-631-73-60, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

46.  W roku duszpasterskim 2020/2021 Wydział Misyjny kontynuuje formację misyjną dla młodzieży. Zaprasza się młodzież ze szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Szkole Animacji Misyjnej, która będzie trwała przez dwa lata. W każdym roku odbywać się będzie pięć sesji weekendowych. Dwie pierwsze (październik i grudzień) z powodu epidemii będą jednodniowe (sobota, od godz. 9:00 do 18:00). W roku 2021 długość sesji będzie zależała od sytuacji związanej z koronawirusem. Mogą się zgłaszać kandydaci. Daty poszczególnych sesji na rok 2020/2021: 3 października; 12 grudnia; 29-30 stycznia; 9-11 kwietnia; 7-9 maja.

47.  Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie rodzinom: Maria Witek; Stanisław i Anna Witek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Stanisław i Barbara Laskosz; Agnieszka i Stanisław Szczypuła; Stanisława Wysowska.

48.  Są jeszcze do nabycia: Kalendarze Rolników w formie książkowej (23 zł) oraz już tylko kalendarze ścienne misyjne (5,5 zł).

49.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 85 zł.

50.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 11 października 2020 15:38
 

Ewangelia na dziś