Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu – 7 III 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkiego Postu – 7 III 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 marca 2021 07:34

III Niedziela Wielkiego Postu – 7 marca 2021

W tygodniu:

I Niedziela – 7 III – I Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. śś. Perpetuy i Felicyty, męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 8 III – wsp. dow. św. Jana Bożego, zak.

Wtorek – 9 III – wsp. dow. św. Franciszki Rzymianki, zak.

Środa – 10 III – rozpoczęcie nowenny przed Uroczystością św. Józefa (10-18 III)

Piątek – 12 III – inicjatywa „24 godziny dla Pana”

Sobota – 13 III – 8 rocznica wyboru papieża Franciszka

Niedziela – 14 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” czyli „Różowa” (Raduj się, Jerozolimo)

1. Liturgia Słowa przypominając Dekalog, nasze myśli kieruje dziś ku nauce Jezusa o Dniu Pańskim i szacunku dla miejsca świętego.

2. Przeżywamy dziś III Niedzielę Wlk. Postu – porządek niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 – Gorzkie Żale 14:30 (po nich Msza św.).

3. Ta niedziela 7 marca jest I niedzielą marca – stąd po Mszach św. dopołudniowych Adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. Składka w tę niedzielę 7 III jak co miesiąc w I niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.

5. Po 7:00 jak zwykle w Wielkim Poście śpiewana jest Droga Krzyżowa (na melodię kalwaryjską), zaś o 14:30 Gorzkie Żale.

6. Ale przed nią zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień w Różach Kobiet).

7. Podczas Gorzkich Żali kolekta pieniężna na wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

8. Zaraz po Gorzkich Żalach odprawiana jest Msza św. z króciutką 3-5 minutową homilią do Ewangelii.

9. W poniedziałek 8 III przypada Dzień Kobiet – pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

10. W środę 10 III rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością św. Józefa Opiekuna – trwać będzie do czwartku 18 III.

11. W tę środę 10 marca o 16:30 Droga Krzyżowa przygotowana jest przez dziecięce Róże Misyjne; za tydzień dzieci klas III (przygotowujące się do I Spowiedzi św. oraz I Komunii Świętej); a podczas rekolekcji – dzieci będące po I Komunii Świętej czyli uczniowie klas IV.

12. W ten piątek 12 III Drogę Krzyżową o 16:30 prowadzi nasz drugi starszy młodzieżowy zespół muzyczny „Siewcy Miłości” z zaproszonymi przyjaciółmi; za tydzień klasy VIII (kandydaci do bierzmowania); zaś podczas rekolekcji – Akcja Katolicka.

13. Oprócz tych wspólnych Dróg Krzyżowych w środy, piątki i niedziele, zachęcam też do dawniej praktykowanego w kościołach „indywidualnego odprawiania” Dróg Krzyżowych kiedykolwiek w ciągu dnia. Kościół w Wielkim Poście otwarty od rana do wieczora.

14. Serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych – no i do wielkopostnych postanowień i wyrzeczeń.

15. W piątek także przypada praktykowana już na całym świecie tzw. Inicjatywa „24 godziny dla Pana”.

16. Biskupi zachęcają do włączenia się w tę inicjatywę „24 godziny dla Pana”, którą zapoczątkował papież Franciszek w 2014, kiedy to nie tylko zachęcił do włączenia się w całodobową spowiedź, ale sam jako pierwszy dał przykład i przystąpił do sakramentu, a następnie spowiadał wiernych. W Bulli „Misericordiae Vultus” wydanej w kwietniu 2015 r. z okazji obchodzonego w 2016 r. „Jubileuszowego Roku Miłosierdzia”, Papież podkreślał, że wiele osób w Sakramencie Pokuty i Pojednania odnajduje często drogę powrotu do Pana Boga. Dlatego zaapelował o umożliwienie wiernym w diecezjach i parafiach przedłużonej adoracji i spowiedzi.

17. Dziewiąta edycja inicjatywy „24 godziny dla Pana” promowa jest na całym świecie przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Stąd w najbliższy piątek i w sobotę 12 i 13 marca 2021 r. w wielu kościołach w Polsce i na całym świecie można będzie przystąpić do Sakramentu Pojednania przez całą dobę – również od wieczora przez całą noc do rana.

18. Także nasza parafia na miarę naszych możliwości w tym roku po raz pierwszy włącza się w tę inicjatywę – dlatego w najbliższy piątek od 20:00 do 22:00 będzie możliwa nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu z dwugodzinną nocną spowiedzią (od 20:00 ks. wikary; od 21:00 ks. proboszcz). Tak samo w sobotę tym razem o świcie dwugodzinna Adoracja Eucharystii od 4:30 do 6:30 z możliwością spowiedzi św. (w tym czasie dyżur w konfesjonale: od 4:30 ks. proboszcz; od 5:30 ks. wikariusz). Zapraszam zwłaszcza zapracowanych.

19. Jeszcze raz podaję syntetycznie nasz porządek „24 godziny dla Pana” (adoracja IHS i dyżur w konfesjonale):

a. w piątek: od 20:00 do 22:00 (konfesjonał: 20:00 ks. wikary; 21:00 ks. proboszcz)

b. w sobotę: od 4:30 do 6:30 (konfesjonał: 4:30 ks. proboszcz; 5:30 ks. wikary).

20. W sobotę przypada 8 rocznica wyboru papieża Franciszka (2013) – pamiętajmy o Nim w modlitwie.

21. W niedzielę za tydzień przypada IV niedziela Wielkiego Postu zwana „Różową” czyli „Laetare” (od słów „Raduj się, Jerozolimo”).

22. Porządek Mszy św. i nabożeństw pasyjnych taki sam jak w dzisiejszą niedzielę (po 7:00 Droga Krzyżowa; o 14:30 Gorzkie Żale).

23. W 2 niedzielę miesiąca 14 marca po „prymarii” a przed śpiewaną Drogą Krzyżową zmiana tajemnic dla Róż Kobiet.

24. W tę niedzielę „Radości” podczas Mszy św. o 9:00 zagra i zaśpiewa młodszy zespół młodzieżowy „Uradowani”.

25. Natomiast podczas „sumy” zaśpiewa dziecięca schola.

26. W niedzielę za tydzień tradycyjnie, jak w każdą II niedzielę miesiąca, składka inwestycyjna.

27. Już za dwa tygodnie, czyli sobotnim Apelem Jasnogórskim 20 III przed V Niedzielą Wielkiego Postu 21 III rozpoczną czterodniowe rekolekcje wielkopostne w naszej parafii – jak już podawałem głosić je będzie je ks. dr Tadeusz Michalik.

28. Cotygodniowe Nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście:

a. Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka)

b. Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym (w tym roku głosi je ks. Jan), a po nich od razu Msza św. z bardzo krótką homilią (w tym roku na prośbę wielu parafian Gorzkie Żale godzinę później niż dotychczas, bo były o 13:30).

29. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. Narodzenia NMP, zel. Władysławy Królewskiej.

30. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Kamil Miłosz Morański, zam. Kamionka Wielka; oraz: Ewa Maria Siedlarz, zam. Królowa Górna. Jakąkolwiek przeszkodę do tego sakramentu należy zgłosić w kancelarii parafialnej.

31. W czwartek o 15:00 znów odbył się pochówek dziecka martwo urodzonego: śp. Leon Łukasz Poręba. Niech Jezus będzie mu Miłosierny.

32. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w środę o 18:00 – spotkanie comiesięczne Akcji Katolickiej na starej plebanii

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w czwartek o 18:30 – próba chóru na starej plebanii po rocznym zawieszeniu z powodu pandemii

● w piątek o 18:00 – spotkanie w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Świętą

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:000 – próba scholii dziecięcej na chórze

33. Wydatki tego tygodnia: Komunikanty (10 tys.); Hostie (200 szt.); dwa opakowania węgielków trybularzowych (Ø 40mm i 35 mm); olej parafinowy do świec (5 litrów); wino mszalne (6 butelek).

34. Cement (4 worki), kołki rozporowe. Folia grubsza malarska (6 opakowań). Kabel oraz peszel. Grunt, taśma malarska, wkręty.

35. Papier do drukowania biuletynu „HP Ofice” (10 ryz). Trzy twarde teczki segregatorowe na dokumenty do kancelarii.

36. Zakupiłem 15 wkładów do zniczy (potrzebne na Drogę Krzyżową prowadzoną przez DSM).

37. Zapłaciłem za przywiezione baranki i paschaliki – 250 szt. + 150 szt. Także za 50 skarbonek postnych.

38. Za naprawę małego gipsowego rozbitego wielbłąda do szopki.

39. Zbiórka misyjna do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wyniosła 1004,90 zł. Bóg zapłać.

40. Zaś kolekta na misje z I środy miesiąca wyniosła 267 zł.

41. Cały czas można nabyć wielkanocne baranki oraz paschaliki „Caritas” – jedne i drugie minimum po 6 zł (na stoliku koło zakrystii).

42. Od jutra rozpoczyna się strojenie organów – w tym 2 głosów, które po zamontowaniu organów nie były dostrojone z braku czasu organmistrza. W tym czasie stroiciele nocować będą na naszej plebanii.

43. Zaś od czwartku planowane jest kładzenie „struktury” na ścianach korytarzy plebanii i w przedsionkach. Też z noclegiem robotników.

44. Dzięki za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła i na utrzymanie obu cmentarzy – część z nich jest wyższych od ustalonego 70 zł (100 zł).

45. Przy okazji składania w kopertach ofiar na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy złożono także dodatkowe datki ze wskazaniem: „na utrzymanie strony internetowej parafii i wydawanie biuletynu” – byli to: Agata i Jan Janus (30 zł); Kazimiera Kiełbasa (50 zł).

46. Opłaty za zimowe ogrzewanie kościoła i sprzątanie cmentarzy nadal pozostają bez zmian – tj. 40 zł + 30 zł (razem 70 zł). Można je ciągle składać w formie tradycyjnej w kopertach na tacę lub przelewem na pierwsze podane (lub któreś z 3 kont parafialnych).

47. Dziękuję elektrykowi Mariuszowi Porębie z Boguszy i jego trzem pracownikom za wykonanie nowej miedzianej instalacji w altanie oraz w odremontowanych drewnianych garażach, bo stara była jeszcze aluminiowa – bardzo niebezpieczna. Rozliczenie robocizny i materiałów podam po wykonaniu drugiego etapu jeszcze zaplanowanych robót.

48. Inny zamówiony elektryk wcześniej dokonał naprawy lampy na cmentarz, zaś Janusz Gaborek odciął zalany wodą halogen na słupie, bo się rozhermetyzowały i wybijało bezpieczniki od oświetlenia koło kościoła. Podobnie też uszczelniono gniazdka koło figury MB przy schodach głównych, bo dzieci dla zabawy chodząc po obrzeżach, naruszyły je. Obu dziękuję.

49. Dziękuję Jarosławowi Kachniarzowi za wykonanie kainerowych listew spinających ławki w dolnej kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego – teraz są z sobą połączone tak jak w górnej części kościoła. Rozliczenie za zużyty materiał i robociznę podam za tydzień.

50. W ich montażu w minioną sobotę pomagali mu nasi parafianie: jego brat Paweł Kachniarz i Wojciech Kruczek z Mszalnicy. Dzięki!

51. Został położony kamień piaskowy na ścianie między oknami w jadalni na plebanii – pracę tę wykonał nasz gospodarz Janusz Gaborek.

52. W tym tygodniu z tegoż piaskowca pozostałego od robót w dolnej kaplicy kłaść będzie trzymetrowej szerokości pionowy pas kamienny na ścianie wewnętrznej gościnnego saloniku na nowej plebanii – za robociznę rozliczę się po zakończeniu obu robót. Póki co dziękuję.

53. We wspomnianej jadalni przytroczona będzie na tym kamieniu odnaleziona stara żeliwna figura Ukrzyżowanego Pana, którą odnalazłem w nieposzanowaniu przy sprzątaniu drewnianych garaży – jest ona w tej chwili w renowacji.

54. Dziękuję naszemu parafianinowi z Mszalnicy-Zagóry za darmowe dorobienie i wymianę blatu biurka w dawnym mieszkaniu śp. ks. prałata oraz dorobienie drzwiczek w meblościance w kuchni w nowej plebanii.

55. Trwa przedłużona do 14 III narodowa kwarantanna bez planowanych poluzowań, z zaostrzeniami w warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Zagrożone 3 kolejne: mazowieckie, lubuskie i kujawsko-pomorskie Nie można już nosić przyłbic i bawełnianych maseczek. Tylko atestowane. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

56. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Teresa Ząber; Jadwiga i Krzysztof Tokarczyk. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Kazimiera Kiełbasa; Wioletta i Janusz Kowalczyk; Maria Janus; Regina i Grzegorz Król.

57. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 07 marca 2021 15:32
 

Ewangelia na dziś