Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocna – 9 V 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocna – 9 V 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 10 maja 2021 05:30

VI Niedziela Wielkanocna – 9 maja 2021

W tygodniu:

Niedziela – 9 V – VI Niedziela Wielkanocna.

Środa – 12 V – wsp. dow. św. Nereusza i Achillesa, męcz.; albo: św. Pankracego, męcz.

Czwartek – 13 V – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Piątek – 14 V – Święto św. Macieja Apostoła

Sobota – 15 V – wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męcz. (w Bobowej: Uroczystość ku czci Patronki Miasta)

Niedziela – 16 V – Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocy); albo: Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. (op. się)

1. Liturgia Słowa jest dziś przesłaniem Miłości Bożej wobec człowieka, która nie ma względu na osoby – przekonał się o tym także Korneliusz.

2. Dziś „Dzień I Komunii Świętej” w naszej parafii – uroczystość dla 25 dzieci o 10:30 (do I spowiedzi św. dzieci były wczoraj).

3. Porządek Mszy św. 9 V: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowana w kościele o 13:30; w cerkwi o 14:30 (14:00 – Majówka).

4. Na „sumę” do wnętrza świątyni wejść można tylko za biletami (po 5 dla rodziny każdego dziecka). Dla reszty rodziny pozostaje miejsce do wolnego wejścia do dolnej kaplicy, na chór oraz pozostanie na zewnątrz świątyni w dystansie 1,5 metra.

5. Usilnie jeszcze raz proszę – niechaj niezainteresowani tą uroczystością przyjdą w dniu dzisiejszym na inną Mszę św.

6. W tę niedzielę (9 maja) po „prymarii” (o 7:00) zmiana tajemnic w Różach Niewiast.

7. Dziś także jak w każdą drugą niedzielę miesiąca składka inwestycyjna (na potrzeby parafii).

8. Wypominki parafialne odczytujemy przed „prymarią” i „wotywą” (przed 7:00 i 9:00).

9. Od poniedziałku 10 maja do soboty 15 maja dla dzieci pierwszokomunijnych trwać będzie „biały tydzień”.

10. Jutro udaję się na Dolny Śląsk po szwedzki granit zamówiony na podstopnice – dlatego zamiast o 18:00 Mszę św. odprawię o 6:30.

11. Od poniedziałku do środy przypadają „kwartalne dni modlitw o urodzaje” – dawne „dni krzyżowe” (tj. od VI Niedzieli Wielkanocnej do środy przed Wniebowstąpieniem Pańskim). Za udział w modlitwach o urodzaje i procesji można zyskać odpust zupełny.

12. W tym roku w środę 12 V czyli w tzw. „zimnych ogrodników” rozpoczynają się w naszej parafii dni modlitw o urodzaje.

13. Przypominam jeszcze raz, iż zgodnie z tradycją Kościół w Polsce zachowuje zwyczaj błogosławienia pól w okresie wzrostu i dojrzewania roślin – obrzęd ten wedle miejscowej tradycji może być sprawowany w różnych możliwych terminach:

a. w Święto św. Marka (25 IV)

b. we wspomnienie św. Izydora (dawniej 10 V, a obecnie 4 IV)

c. w dniach poprzedzających dawne czwartkowe Wniebowstąpienie Pańskie (13 V): pon. – wt – śr.

d. u nas – w dni poprzedzające obecną Niedzielną Uroczystość Wniebowstąpienia (16 V):

v w środę 12 maja o 18:00 do krzyża Królowej Górnej

v w czwartek 13 maja o 18:00 pierwsze Nabożeństwo fatimskie z procesją koło kościoła

v w piątek 14 maja o 18:00 do krzyża w Królowej Polskiej

v w sobotę 15 V o 8:00 do kapliczki w Mszalnicy-Zagórze (w tym roku koło Roberta Kościółka)

14. W czwartek 13 maja pierwsza w tym roku procesja fatimska z różańcem w ręku – rozważać będziemy „tajemnice światła”.

15. Dlatego też wyjątkowo nie ma Nabożeństwa Majowego przed Mszą św. – litanię odśpiewamy w procesji po Mszy św., o 18:00.

16. Mszę św. i rozważania różańcowe poprowadzi kolejny zaproszony przeze mnie dawny wikariusz ks. Zbigniew Stachura, który z racji rozwijającej się wtedy drugiej fali pandemii koronawirusa nie mógł przybyć na jesień 2020 w październiku 13 X.

17. Dziewczęta z DSM proszę o zabranie figury MB Fatimskiej – zaś różaniec poprowadzą uczniowie klas VIII przed bierzmowaniem.

18. Mszę św. o 18:00 obstawi muzycznie młodzieżowy zespół „Uradowani”.

19. Podczas podniesienia zabrzmią fanfary (tak jak 3 maja o 18:00) – znów zagrają na trąbkach: Aleksander Kmak i Miłosz Marszałek.

20. W piątek 14 maja przypada Święto św. Macieja Apostoła – Msze św. o 6:30 – 15:00 oraz 18:00 (z uprzednią Majówką).

21. W piątek 14 V rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego przed Pięćdziesiątnicą czyli „Zielonymi Świątkami” (14-22 V).

22. W sobotę 15 czci się w oddzielnym liturgicznym wspomnieniu św. Zofię – wdowę i męczennicę (pokornie proszę o modlitwę za moją mamę w dniu jej imienin oraz spokoj wieczny dla tragicznie zmarłego w dniu 8 V mojego tatę śp. Romana).

23. W niedalekiej Bobowej 15 maja przypada Uroczystość „ku czci św. Zofii” – patronki tego miasta (zaczęte wigilią w dniu 14 V).

24. W niedzielę za tydzień w VII Niedzielę Wielkanocy przypada Wniebowstąpienie Pańskie.

25. Porządek Mszy św. 16 V następujący – Msze śpiewane: 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowane: o 13:30 (w kościele) i 14:30 (w cerkwi).

26. Podczas „sumy” 16 V chrzest kolejnego dziecka w parafii – jego łask dostąpi Adela Bochenek.

27. We Wniebowstąpienie Pańskie nadal pozostają w prezbiterium: paschał, figura Zmartwychwstałego oraz czerwona stuła na krzyżu.

28. W niedzielę 16 V z racji tej Uroczystości opuszcza się w liturgii Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika.

29. 16 maja jest dniem imienin naszego ks. biskupa Andrzeja Jeża – oprócz westchnienia w modlitwie wiernych zachęcam też do modlitwy indywidualnej w jego intencji.

30. Na czas egzaminów maturalnych pamiętajmy w modlitwie o naszej młodzieży z parafii.

31. Majówki w dni powszednie w łączności z Mszą św. o 18:00 w kościele, zaś w niedziele o 14:00 przed Mszą św. w cerkwi o 14:30.

32. Zachęcam też po raz kolejny do podtrzymywania tradycji śpiewu Majówek przy kapliczkach i krzyżach.

33. W dni powszednie przez 15 minut przed majówką (od 17:30) codziennie na schodach kościoła na trąbkach grają pieśni maryjne dwaj młodzieńcy: z naszej parafii Aleksander Kmak i z sąsiedniej Kamionki Wielkiej Karol Słaby. Dzięki.

34. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.

35. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 17:00 – spotkanie kandydatów na lektorów (salka nad zakrystią)

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 11:00 – próba dziecięcej scholi (na chórze)

36. Ostatnie spotkanie z dziećmi i rodzicami po I Komunii Świętej będzie dopiero za 2 tygodnie w piątek 21 V o 19:00.

37. Zawczasu informuję, iż Rocznica I-Komunii Świętej dla dzieci z klas IV obu szkół będzie dopiero 6 VI (tj. Niedziela w Oktawie Bożego Ciała).

38. Wydatki tego tygodnia: Na paliwo do traktorka-kosiarki.

39. Za robociznę przy ułożeniu 59 m2 kamienia na najazdach do altany i garaży oraz za kanalizację dla deszczówki z nich.

40. Zakup 3 traw do posiania między wjazdami do drewnianych garaży i do altany (uniwersalna + słoneczna + sportowa).

41. Za 50 sztuk białych róż dla rodziców od 25 dzieci pierwszokomunijnych; za biały kwiat donicowy.

42. Opłaty manipulacyjne przy wpłatach bankowych stypendium za intencje „gregorianek”.

43. Wymieniłem 8 energooszczędnych „Philips” żarówek w lampach przy głównych schodach i chodnikach.

44. Za 3 pizze dla 2 dziesiątek pracujących w sobotę oraz za kawę dla nich.

45. Za dary ofiarne na I Komunię Świętą: bursa i 2 etui na książki liturgiczne; świeca, butelka wina i opakowanie komunikantów.

46. Składka misyjna z I środy maja (5 V) wyniosła 392 zł.

47. Rok temu (w 2020) rodzice dzieci pierwszokomunijnych razem z rodzicami bierzmowanych zafundowali kosztowne urządzenia do transmisji Mszy św. z naszej parafii – zaś w tym roku (2021) rodzice dzieci pierwszokomunijnych złożyli ofiarę na 1/2 kosztów urządzeń do nagłośnienia placu procesyjnego wokół nowej świątyni, tj. 2000 zł (całość samych urządzeń wyliczono na 4550 zł). Bardzo dziękuję.

48. Do I Komunii Świętej przystąpiło 25 dzieci: z Królowej Górnej (17): Grzyb Kacper, Jelito Klaudia, Jurkiewicz Laura, Kocemba Karol, Mężyk Aleksandra, Michalik Anna, Nowak Lena, Ogorzałek Zuzanna, Poręba Maria, Ptak Oliwia, Ruszkowicz Bartłomiej, Siedlarz Julia, Siedlarz Karolina, Skoczeń Emilia, Stępień Maria, Wolak Olaf, Ząber Mateusz; z Królowej Polskiej (8): Bochenek Lena, Chochla Hubert, Dziedziak Anna, Groń Wojciech, Kasprzyk Mikołaj, Krok Karolina, Marszałek Julia, Wacławiak Grzegorz

49. Przypominam, iż generalnie od jakiegoś czasu transmitowane są zawsze dwie msze niedzielne – tj. o 9:00 i 10:30 (a często wszystkie dopołudniowe). Polecajcie tę stronę „YouTube” naszym drogim chorym i niedołężnym.

50. Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a. Minionej soboty przy dalszym jeszcze plantowaniu terenu przed drewnianymi garażami, wywózce żużlu („hasiu”) z podłoża i nawożeniu leśnej ziemi, sianiu trawy i jej walcowaniu pracowało 7 mężczyzn z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – byli to: Krzysztof Ruszkowicz, Robert Kruczek, Jan Kocemba, Józef Kocemba, Stanisław Książkiewicz, Władysław Groń (za niego Rafał Homoncik), Krzysztof Groń (za niego Marcin Homoncik); zamiast pracy ofiarę po 50 zł złożyli: Bartłomiej Groń i Wiktor Wacławiak. Dziękuję.

b. Także minionej soboty przy plewieniu chwastów w klombach i rabatach, wyciąganiu trawy spomiędzy kamieni i jeszcze przy układaniu kamyków na geotkaninie koło bukszpanów pracowało 7 kobiet z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – były to: Maria Kotas, Danuta Siedlarz, Teresa Witek, Bernadetta Bochenek, Stanisława Poręba, Monika Poręba (za nią córka Alicja), Ilona Śmierciak (za nią córka Magdalena). Dziękuję.

c. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. Będzie malowanie drewnianych garaży i altany (jeśli będzie gorąco) lub wywóz niesortu z kupy przy potoku praca przy układaniu kamienia na małej skarpie (przy chłodzie).

d. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka. W planie nasady, konserwacja pniaczków oraz dalsze prace porządkowe w obrębie kościoła i cmentarza.

51. Zamiast pracy ofiarę 100 zł złożyli także Dorota i Paweł Potoniec z KP Nr 10. Dzięki.

52. Rozpoczęła się praca wymiany odpadających płytek gresowyh na bocznych schodach po obu stronach kościoła (prowadzących do zakrystii i do górnej kaplicy bocznej „Miłosierdzia Bożego i Świętej Rodziny”) – wykonuje ją parafianin Kazimierz Dziedzina.

53. Po niedzieli (po I Komunii Św., a przed B. Ciałem) zdjęte będzie na razie połowę stopni schodów głównych i zacznie się praca przy nich.

54. Dzięki: J. Gaborkowi i K. Michalik za rozebranie Grobu Pańskiego; Andrzejowi Pancerzowi za założenie kolanek do rynien.

55. Dziękuję Marii Skwarek za uformowanie w kule 74 bukszpanów przy schodach głównych, które ofiarowała w październiku 2017 r.

56. Gdyby ktoś jeszcze miał różne pnącza na pergole albo skalniaki do posadzeń na brzegach, to chętnie przyjmę.

57. Dzięki: Pawłowi, Patrykowi i Kacprowi Janusom za pomoc w przeniesieniu ładunku z busa.

58. Obostrzenia (od 27 III) powoli są luzowane. Wśród wielu rygorów odnoście budynków kultu od 3 V następuje nieznaczne poluźnienie ilości osób w świątyniach do 1 osoby na 15 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W). Zachęcam tez do szczepień.

59. Od poniedziałku do środy (10-11-12 maja) w godzinach 8:00-19:00 w związku z kładzeniem asfaltu zamknięta będzie droga od Kamionki do skrzyżowania na Ptaszkową (objazd przez Ptaszkową i Grybów).

60. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Maria Kachniarz; Elżbieta, Jarosław Kachniarz; Krystyna Kruczek; Anna i Sebastian Kruczek.

61. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

62. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: wtorek, 11 maja 2021 23:30
 

Ewangelia na dziś