Start Informacje Duszpasterskie XIII Niedziela ZWYKŁA – 27 VI 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIII Niedziela ZWYKŁA – 27 VI 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 27 czerwca 2021 06:34

XIII Niedziela Zwykła – 27 czerwca 2021

W tygodniu:

Niedziela – 27 VI – XIII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. św. Cyryla Aleksandryjskiego, bpa i dok. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 28 VI – wsp. św. Ireneusza, bpa i męcz.

Wtorek – 29 VI – Uroczystość Śś. Piotra i Pawła, Apostołów (z wigilią w poniedziałek 28 VI)

Środa – 30 VI – wsp. dow. Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego

I Czwartek – 1 VII – wotywa o Eucharystii; albo: wsp. dow. św. Ottona, bpa

I Piątek – 2 VII – Święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

I Sobota – 3 VII – Święto św. Tomasza, Apostoła

I Niedziela – 4 VII – XIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Elżbiety Portugalskiej (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa jawi nam dziś Pana ożywiciela i uzdrowiciela – to diabeł wniósł na świat wiano śmierci i wszelkiego nieszczęścia.

2. W tę niedzielę, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przypada „niedziela synodalna”.

3. Wysłuchamy dziś także Komunikatu Biskupa o zbiórce za tydzień (4 VII) do puszek na poszkodowanych od żywiołów pożaru w Nowej Białej oraz czwartkowej trąby powietrznej i gradu w powiecie nowosądeckim (przede wszystkim Librantowej i okolic).

4. Porządek Mszy św. 27 VI: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30; w cerkwi o 14:30 (po Mszy św. odmówienie tam litanii do NSPJ).

5. Też w dziś 27 VI przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy – stąd wyjątkowo o 6:15 Godzinki o MBNP.

6. Dziś wyjątkowo niedzielne Godzinki są o MB Nieustającej Pomocy, a nie jak zwykle Godzinki O Najświętszej Maryi Pannie – a przewodniczyć im będzie Róża Kobiet p.w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś.

7. W tę także niedzielę 27 VI o 10:30 (na „sumie”) chrzest dziecka Filipa Andrzeja Sochy.

8. Dziś też przypada dzień imienin ks. bpa Władysława Bobowskiego – Biskupa Seniora diecezji tarnowskiej.

9. Dziś też 27 VI aż 2 odpusty: jeden w Kamionce Wielkiej, drugi w Paszynie – obie „sumy” o 11:00.

10. Również w tę niedzielę po południu 27 czerwca o 15:30 zapowiadany wyjazd DSM na dwie sesje przewodniczek do Ciężkowic – wysyłam: Annę Jelito, Martynę Jawor i Julię Kruczek (będą tam przez poniedziałek, wtorek i środę). Zbiórka koło kościoła.

11. W tę niedzielę 27 VI o 14:00 będzie odprawiona Msza św. na Jaworzu.

12. Jutro w poniedziałek 28 VI Dzień Skupienia dla organistów w kościele bł. Karoliny w Tarnowie w godz. od 10.00-16.00.

13. Także w poniedziałek 28 VI przypada wigilia „Piotra i Pawła”. Zachęcam do modlitwy za papieża Franciszka.

14. We wtorek 29 czerwca przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – męczenników.

15. Zapraszam w tym dniu do nowej świątyni na Msze św. o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz po południu o 17:00.

16. Składka „z Piotra i Pawła” (z 29 VI) jak zwykle przeznaczona jest do dyspozycji Ojca Świętego, jako tzw. „świętopietrze”.

17. W tym dniu można zyskać odpust zupełny za użycie do modlitwy rzeczy poświęconych przez papieża czy biskupa, lub za nawiedzenie katedry lub jednej z bazylik mniejszych i odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę” (od południa 28 VI do północy 29 VI).

18. W środę 30 VI, w liturgiczne wspomnienie Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego, przypada zakończenie Nabożeństw Czerwcowych połączone jak zwykle w środę z Nowenną do MBNP o godz. 18:00.

19. Jestem w parafii jeszcze do wieczora w środę, a od czwartku przebywam na miesięcznym urlopie (z dwoma dobowymi przerwami).

20. Przed nami I czwartek (1 lipca) – Msze św. „wotywne o Eucharystii” rano o 6:30 (z litanią) oraz wieczorem o 18:00 (z Adoracją).

21. W tym dniu jak zwykle modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.

22. W I czwartek oraz w I piątek spowiedź św. przez godzinę od 17:00.

23. Na czas wakacji zawieszone są pierwszoczwartkowe Adoracje Najświętszego Sakramentu dla kandydatów do bierzmowania.

24. Tak samo uczniowie ci nie mają pierwszopiątkowych wieczornych konferencji przygotowawczych do Konfirmacji.

25. Kapłan udaje się od lipca już do wszystkich chorych w pierwszy piątek jak przed pandemią – gdyby kto się jeszcze bał, to proszę to telefonicznie zgłosić. Tak samo już oficjalnie od I niedzieli (4 VII) do chorych z Komunią Św. udają się nasi szafarze (po 7-ce).

26. W I piątek Msze św. o 7:00 (z litanią do NSPJ), o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00 (z Adoracją IHS).

27. Jak zwykle 2 VII w bocznej kaplicy pierwszopiątkowa Adoracja Najświętszego od 13:30 do 22:00. Zapraszam.

28. Odpust Tuchowski, którego program wywieszony jest w gablocie przed kościołem rozpoczyna się od piątku 2 lipca (a właściwie wieczorną wigilijną Mszą św. 1 VII), a zakończy za tydzień także w piątek 9 lipca.

29. W związku z tym w piątek o 16:00 wyjazd z dolnego parkingu na coroczną pielgrzymkę do Tuchowa zorganizowaną dla parafian przez Akcję Katolicką. Koszt 20 zł. Zabieramy z sobą maseczki.

30. W sobotę (3 VII) przypada Święto św. Tomasza Apostoła.

31. W sobotę 3 lipca, tj. w I sobotę miesiąca Msze św. o 6:30 – 8:00 (z litaniami do MB) oraz o 18:00 (z Adoracją IHS).

32. W niedzielę za tydzień 4 lipca Msze św. : o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30 (do południa Adoracja po południu Nieszpory).

33. Po „prymarii” zwyczajowo zmianka w Różach Mężczyzn (a za dwa tygodnie 11 VII w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).

34. Na „sumie” chrzest kolejnego dziecka w parafii – tej łaski dostąpi: Iga Maria Klimczak (Msza za dziecko 5 VIII o 18:00).

35. Jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca 4 VII składka na cele diecezjalne.

36. Od czwartku 1 VII wyjeżdżam na wakacyjny urlop, więc ważne sprawy urzędowe można załatwić jeszcze do środy 30 VI.

37. Na czas wakacji z racji wyjazdu na urlop dla bezpieczeństwa zamknięte są już podziemia kościoła (kaplica dolna). Przepraszam.

38. Decyzją ks. Biskupa po 9 latach nastąpiła zmiana parafii przez ks. wikariusza Jan Radzika – przeniesiony został do parafii sanktuaryjnej MB Dzikowskiej w Chorzelowie. Na jego miejsce z parafii w Otfinowie przychodzi ks. Mateusz Migacz, liczący sobie 3 lata kapłaństwa, pochodzący z niedalekich Stróż. Ks. Janowi serdecznie dziękując za pracę i obu życzę spełnienia w powołaniu.

39. 4 VII odpust w Nawojowej „na Nawiedzenie NMP” – suma o 11:00.

40. Intencja na lipiec – o przyjaźń społeczną: „Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni”.

41. Od wtorku 1 VI do środy 30 VI odprawiane jest 8 gregorianek za: + Stanisław Kruczek; + Maria Ząber (2); + Krzysztof Janus; + Jan Szeptak; Jan Stanek; + Maria Stanek (2).

42. Zaś od czwartku 1 VII rozpoczyna się 6 kolejnych gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2) + Tadeusz Groń; 3) i 4) + ks. Stanisław Pasyk (dwie serie); 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek; nadto przekazałem do odprawienia na misjach 94 intencje: do Czernej (30 intencji) i księżom Kombonianom do Krakowa-Kobierzyna (64 intencje).

43. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

44. Na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.

45. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Kingi, zel. Renaty Janus.

46. Wydatki tego tygodnia: Za początkową „zerową” płaskorzeźbę do stacji stojącej oddzielnie przed cerkwią p.w. Niepokalanego Poczęcia (8 XII), której fundatorami będą w ogólności wszyscy parafianie, a nie poszczególne rodziny, wziąłem ze składki (na kapliczkę dla niej też wezmę ze składki 2000 zł, kiedy zacznie się realizacja tej stacji).

47. Dokonałem ubezpieczenia budynków parafialnych na następny rok 2021/2022 w firmie „Compensa”.

48. Dwukrotny zakup benzyny do traktorka-kosiarki.

49. Remont taczek (zakup i wymiana 2 dętek oraz opon, bo rozdarło się ich poszycie.

50. Dwie pizze dla dziesiątek. Za wyjazd na szkolenie DSM.

51. Minionej niedzieli 20 VI w kopertach złożono jeszcze 1000 zł na schody i barierki – odtąd CAŁKOWITA SUMA wynosi: 1000 zł (+35 376 zł) = 36 376 zł. To jest kolejnych 7 rodzin. Imienne podziękowania umieszczone są jak zwykle w gablocie.

52. Przypominam, iż musimy zgromadzić około 40 tysięcy złotych – myślę ufnie, że się nam to uda.

53. Czwartkowa wichura wyrwała i zrzuciła na ziemię przezroczystą klapę włazu na wieży kościoła (postaram się zamówić nową).

54. Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a. Minionej soboty przy malowaniu z „drugiego” drewnianej altany oraz podwieszeniu rynien pracowało 5 mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – byli to: Mariusz Hatlaś (za niego Andrzej Ptaszkowski), Sebastian Siedlarz, Piotr Ochwat, Marek Siedlarz (za niego Kami Siedlarz), Piotr Majka (za niego Kamil Czyżycki); zamiast pracy 50 zł złożył Stanisław Siedlarz. Dzięki.

b. Także minionej soboty przy plewieniu kamieńi przy oczkach i pergoli oraz przy żywopłocie przy starej plebanii pracowało 6 kobiet z grupy dziesiętnika Władysława Stanka – były to: Małgorzata Czyżycka i Kinga Czyżycka, Monika Ochwat z dziećmi Oliwią i Jakubem, Jolanta Ochwat, Jolanta Kałuzińska (za nią Aneta Kałuzińska), Agata Janus (za nią syn Karol), Jakub Ochwat.

c. Zamiast pracy w swej dziesiątce ofiary po 50 zł złożyli: Homoncik Bożena (z dziesiątki Stanisława Lebdy); Stanisława Szeptak i Grażyna Szeptak (z dziesiątki Janusza Pazgana); Carlos Velarde Vasquez (z dziesiątki Alojzego Barskiego).

d. Na czas tego tygodnia do 10 VII (z racji mojego urlopu) następuje przerwa w pracach społecznych na rzecz wspólnoty parafialnej.

55. Nadal trwa praca obudowania granitem schodów głównych przed kościołem. Pracę tę wytrwale wykonuje Janusz Gaborek.

56. Dziękuję rodzicom nowyświęconych lektorów za kwiat donicowy oraz rodzicom dzieci z klasy III w KG za kawę i czekoladę.

57. Dziękuję Szymonowi Kmakowi za opryski od mszyc krzewów kalii nad potoczkiem (a jego rodzicom za zafundowanie herbicydu).

58. Dziękuję całej familii Królewskich za nieustanną dbałość o żywe kwiaty przy krzyżu „karawaka” oraz figurze MB przy plebanii.

59. Dziękuję też sąsiadowi za całoroczne dostarczanie mleka, śmietany i sera oraz tegoroczne owoce (czereśnie).

60. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. Zachęcam też do szczepień.

61. Do tych szczepień zachęca też wojewoda małopolski specjalnym pismem przesłanym na parafie za zgodą kurii (parz: gablota).

62. Dzięki za ofiarę 450 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Ilona i Andrzej Śmierciak; Danuta i Władysław Siedlarz; Natalia i Adam Marszałek; Jolanta i Grzegorz Marszałek; Bernadetta i Władysław Marszałek. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Antonina Michalik; Kazimiera Michalik; Marek i Małgorzata Siedlarz; Marzena i Roman Żukiel; Beata Witek.

63. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

64. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 27 czerwca 2021 06:36
 

Ewangelia na dziś